Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları

2023-2024 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları bu başlık altında yıllara göre güncellenerek paylaşılacaktır. Öncelikle Yeni Eğitim Öğretim yılı hepimize hayırlı olsun.

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni döneme yıllık plan yaparak başlamış bulunmaktayız. 2023-2024 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları Kılavuz kitap rehber alınarak hazırlanmıştır. Yani hafta hafta kılavuz kitapta verilen kazanımlar ilgili haftalara yazılmıştır.

Daha önce de yazdığım gibi “Bir sene hazırladığım evrağı maalesef güncelleme yapmadan diğer sene kullanma fırsatım olmadı.” Bu senede Yeni Eğitim Öğretim Takvimine uyarlamak zorunda kaldım.

Planı hazırlarken kendi ders işleyiş şeklime göre ufak değişikler yaptım. Siz de kendinize göre uyarlamalar yapmaya çekinmeyin. Dilerseniz aynen de kullanabilirsiniz. Size sadece yıllık planı indirmek isimleri değiştirmek ve müdür beye imzalatmak kalıyor.

Normalde sadece kendi kullandığım evrakları elimle hazırlayıp paylaşıyorum. Yani ben okulumda sadece 5. ve 6. sınıfların dersine giriyorum. Bu yüzden yıllık planların içinde 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı kesin paylaşıyorum.

Fakat bu sene seçmeli dersler değiştiğinden 5. ve 6. sınıflara Robotik Kodlama dersi, 7. ve 8. Sınıflara Yapay Zeka Uygulamaları dersi gelmiştir. Ayrıca 6. ve 7. Sınıflara Dijital Sanatlar dersi eklenmiştir.

MEB Robot Yarışmasına katılacağımız için hazırlamaya fırsat bulamayabilirim seçmeli dersleri fakat hazırlayan olursa üzerinden geçerek düzenlemeler yapıp ekleyebiliriz.

Ayrıca geçen sene BEP hazırlarken veya temin ederken sıkıntı yaşayan arkadaşlar olduğundan planları kendim hazırlayarak bu konuya da kesin çözüm getirmek istedim. Hepsini aşağıya ekliyorum.


2023-2024 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları

2023-2024 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan İndir

2023-2024 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan İndir

2022-2023 5. Sınıf Seçmeli Robotik Kodlama Yıllık Plan İndir

2022-2023 6. Sınıf Seçmeli Robotik Kodlama Yıllık Plan İndir

2022-2023 7. Sınıf Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları Yıllık Plan İndir

2022-2023 8. Sınıf Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları Yıllık Plan İndir

2022-2023 6. Sınıf Seçmeli Dijital Sanatlar Yıllık Plan İndir

2022-2023 7. Sınıf Seçmeli Dijital Sanatlar Yıllık Plan İndir

Önemli: 02.09.2023 tarihinde 23:30 da güncellenmiştir. Henüz bir hataya rastlanmadı.

Tüm sınıfların planlarını yetiştirmeye çalışınca gözümden kaçanlar olabiliyor. Lütfen incelemeleriniz sonrasında tespit ettiğiniz hatalar olursa bildiriniz. Hemen güncelleyerek diğer arkadaşlara bilgi vermiş oluruz.

Üstte önemli diye belirttiğim tarih ve saati not alınız. Eğer siz indirdikten sonra güncelleme oldu ise mutlaka planınızı güncelleyiniz.


2023-2024 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım BEP Planları

Yeni yıla uygun BEP planlarını aşağıya ekliyorum. Planlar altına eklediğim notları okuyarak güncellemenizi yapmayı unutmayın.

2023-2024 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 5. Sınıf BEP Planı

2023-2024 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 6. Sınıf BEP Planı

Not: BEP örnek olarak hazırlanmıştır. İndirip istediğiniz kazanımları içinden çıkarabilirsiniz. Ben kolaylık olsun diye tüm kazanımları ekledim. (Lütfen siz öğrencinizin özelliklerine göre uyarlayınız. Her haftaya 1-2 kazanım bırakıp diğerlerini kaldırınız.) Okulunuza müfettiş geldiğinde ilk soracakları evraklar arasındadır unutmayınız.

İsterseniz kendi öğrenci seviyenize göre 10 dakika içinde sizde BEP hazırlayabilirsiniz. Adımlarını BEP Planı Hazırlama başlığı altında paylaştım. Çok basit arkadaşlar denemenizi öneririm.

Planlarımız Microsoft Excel Programı ile hazırlanmıştır.

Yıllık planları indiren arkadaşlardan plana uygun günlük plan isteyenler oluyor. Günlük plan yerine kılavuz kitap kullandığımızı tekrar hatırlatmak istiyorum.

Kılavuz kitapların bulunduğu sayfa yukarıda verilmiştir. Sayfadan faydalanabilirsiniz.


BEP PLANI HAZIRLAMA

Okulda bizden istenen evraklardan bir tanesi de BEP Planlarıdır. Bu planları normal yıllık planlarımız gibi dönem başında bitirmemiz gerekmez. Hazırlamak için öncelikle öğrenciyi tanımamız gerekiyor. Çünkü planı onun durumuna göre yapacağız.

Plan hazırlamak deyince korkmayın arkadaşlar yaklaşık 10 dakika için BEP hazırlamış olacağız. Hemen başlayalım o zaman.

Adım 1: Erbaa RAM BEP hazırlama uygulaması sitesi http://erbaaram.meb.gov.tr/bep/ adresine giriş yapıyoruz.

Giriş yapınca aşağıda resimdeki gibi açıklamanın olduğu bir sayfa ile karşılaşıyoruz.

Nasıl BEP Yapılır?
Nasıl BEP Yapılır?

Resimde gördüğünüz gibi açıklama ile nasıl plan yapacağımız anlatılmış. Hemen devam ediyoruz.

Adım 2: Açıklama yazılı altında yer alan Plan Hazırla butonuna basarak devam ediyoruz.

blank

Plan hazırla butonuna basınca bilgileri gireceğimiz ekran açılıyor.

Adım 3: Öğrenci ve okul bilgilerini aşağıdaki gibi giriyoruz.

BEP Öğrenci ve Okul Bilgileri Girişi
BEP Öğrenci ve Okul Bilgileri Girişi

Yukarıdaki gibi öğrenci bilgilerini girelim. Ben kendi okulumu seçtim merak etmeyin Tüm il ve İlçeler listeleniyor. Doldurup ileri diyelim.

Adım 4: Ders seçimi yapalım. Burada bizim dersimiz dışında derslerde bulunmaktadır.

Doğru kazanımları seçebilmek için yeni müfredat seçmeyi unutmayın.

blank

Dersimizi seçip ileri diyoruz.

Adım 5: Öğrenciye vereceğimiz konuların ünite başlıklarını seçiyoruz.

BEP Planı Uzun Dönemli Amaçlar
BEP Planı Uzun Dönemli Amaçlar

Ben örnek öğrencim için bu üç üniteyi seçtim. Siz hepsini seçebilirsiniz.

Adım 6: Öğrencinin amaçları ne derecede yapabildiklerini seçiyoruz.

BEP Öğrenci Seviyesi
BEP Öğrenci Seviyesi

Ben hepsini hiç yapamaz olarak seçtim. 6. sınıflar için hazırlayacaksanız Kısmen Yapar, Çoğunlukla Yapar veya Bağımsız yapar gibi seçenekleri seçebilirsiniz. Akordiyon şeklinde hazırlanmış başlıklar altından amaçları tek tek belirleyelim.

Adım 7: Vereceğimiz kazanımları belirliyoruz. Dilediğinizi seçip dilediğinizi çıkarabilirsiniz.

BEP Plan için Amaç Seçimi
BEP Plan için Amaç Seçimi

Yukarıda size gösterebilmek için bir kazanım seçmedim diğerlerini seç diyerek ileri dedim.

Adım 8: Tarihleri belirleyelim.

BEP Tarih Ayarlama Ekranı
BEP Tarih Ayarlama Ekranı

Bizi en çok uğraştıracak yer işte burası tarih belirleme olacak. Bunu yaparken normal yıllık plandaki tarihleri baz alırsanız çok kolay olacaktır.

Araç-Gereç Ekle ile bilgisayar vb araç ekleyebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra en altta bulunan Plan Oluştur butonuna basınız.

Adım 9: Karşınıza plan İndirme butonu çıkarak. Bu butona basarak planı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Plan pdf formatında inmektedir. Bu yüzden BEP hazırlayacak kişilerin planları kendilerinin oluşturmasını önemsiyorum.

Gördüğünüz gibi 10 dakika almamaktadır.


Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Diğer Evraklar

Dersimizin diğer evraklarına aşağıya eklediğim Bilişim Öğretmeni Evrak Çantası sayfasından ulaşabilirsiniz. Orada bulamadığınız evraklar sitede paylaşılmamış demektir. İstek halinde yoğunluğuma göre paylaşabilirim.

Planları kendim hazırladığımdan yorucu oldu gözümden kaçanları bildirmekten lütfen çekinmeyin. Eksik ve hataları bildirirseniz en düzgün haline birlikte getirebiliriz.

Güncelleme Tarihi: Bu sayfa 30.08.2021 tarihinde güncellenmiştir.

152 Comments

 1. Özgür hocam proje tasarımı ve uygulamaları dersi yıllık plan(liseler için) ne zaman yayınlanır?Ne teslim edeceğiz acaba biliyor musunuz?

 2. Hocam merhaba
  Öncelıkle bu blog için tesekkür ederim emeğinize sağlık
  yıllık plan ve bep belgeleri üzerinde düzenleme yapamıyorum bu konuda yardımcı olur musunuz?

 3. Teşekküler hocam emeğinize sağlık. 7. sınıflar için Proje Tasarımı ve Uygulamaları dersi yıllık planı var mı ben bulamadım ama?

 4. Hocam YAPAY ZEKA UYGULAMALARI gibi seçmeli derslerin yıllık planlarınıda paylaşacak mısınız?

 5. Merhaba hocam, seçmeli robotik kodlama dersinin yıllık planları ne zaman eklenir? Teşekkürler

 6. özgür Hocam emeklerinize sağlık. yıllık planı indirdim çıktı aldım kazanımlardan bazıları ########## bu şekilde gözüküyor. hücreye tıklayınca yazılar gözüküyor ama çıktı aldıgımda ##### bu şekilde

 7. hocam emeğinize sağlık. Yeni seçmelilerin planlarını ( yapay zeka, robotik kodlama, dijital sanatlar) en azından ders içerikleri hakkında ki bilgiyi nereden bulabiliriz. Meb açıklama yapacak mı acaba? bu sene 5 lere robotik kodlama seçmeli açtık fakat ders içeriğini planını bulamadım

 8. Emeğiniz için en başta teşekkürler hocam. bir düzeltme yada açıklama isteyecektim. 5.sınıfların planında 4. ve 6. hafta konuları aynı, birde 17. ve 18. hafta. aynı.
  genel olarak da tekrar edilen bazı kazanımlar var.

  • Merhaba hocam uyarı için teşekkür ederiz. Öğretim programına göre yapıldığından yıllık plan orada verilecek kazanımlar ve süreleri var. Bazı kazanımları verebilmek için birden fazla hafta gerekebilmektedir. Bundan kaynaklı bazı kazanımlar birden fazla haftaya eklenmek durumunda kalmıştır.

 9. Emeğinize sağlık hocam, ders planları için de bir çalışma yapsanız(günlük ders anlatım içeriği) bt sınıfı olmayanlar için etkinlikleri uygulamak,takip etmek daha kolay olacak

 10. Hocam tebrik ederim. Dersimizle alakalı başucu kaynağımızsınız. 2022 2023 yılında sanırsam 7 ve 8 lere dersiniz var. Yıllık planlarını yayladığınız için söylüyorum. Günlük plan hazırlamayı düşünüyor musunuz 7 ve 8 ler için .

 11. Emeğinize sağlık hocam.
  5. ve 6. sınıflarda zorunlu olan Bilişim dersinin yanında Seçmeli olarak da bilişim dersi seçildi. Seçmeli Dersin yıllık planını, hangi programa göre hazırlayabiliriz. Buna dair müfredat.meb de bir eğitim programı bulamadım.

  • 5 ve 6 larda seçilebilecek dersler arasında bilişim teknolojileri yok maalesef hocam. Yaptılarsa yanlış işlem yapmışlardır. Bilim uygulamaları ile karıştırmış olabilirler.

 12. Hocam dersin her aşamasında bakanlıktan fazla sizin desteğinizi buluyoruz yanımızda. Bir işin derli toplu nasıl yapılması gerektiğini hem bize hem tüm öğretmenlere gösteriyorsunuz.Tekrar çok teşekkürler.

  • Çok teşekkür ederim hocam daha güzel planlarım var aslında ama olur da müfredat falan değişirse emekler boşa gitmesin diye beklemedeyim. Müfredat falan değişirse yeni müfredata çok çok daha güzel bir içerik sistemi ile hazırlanmayı planlıyorum. Umarım faydası olur tüm arkadaşlara.

 13. Özgür Hocam Allah razı olsun atandığım yıldan(2017) bu yana sayfanızın tüm nimetlerinden yararlanıyorum gerçekten etkili bir eğitim öğretim geçiriyorum çok çok teşekkürler

 14. Hocam merhaba, laboratuvarsız okullar içinde 5 ve 6. sınıfların yıllık ders planı mevcut mu acaba ?

  • Plan aynı plan hocam öğretim programına göre yapılıyor. Tüm okullar imkan farketmeksizin aynı planı kullanıyoruz. Ama kazanımları verirken kullancağınız etkinlikler size kalmış hocam. Kılavuz kitap etkinliklerini kullanaiblirsiniz. Zaten planda ona göre yapılmış durumda.

 15. Emeklerinize sağlık Özgür hocam. Çalışmalarınızdan çok faydalanıyorum.Allah razı olsun.

 16. 7. Sınıf Seçmeli için günlük plan yapmamız gerekiyor sanırım, bu konuda bir çalışmanız olacak mı? Yine 7. sınıflar için rehber kitap olarak kodlab yayınlarının 7. sınıf bilişim teknolojileri kitabı uygun mu? Sizin tavsiye edebileceğiniz 7. sınıf öğretmen kitabı var mı? İyi çalışmalar.

  • Hocam 7. sınıf seçmeli ders eğer veriyorsanız müfettiş günlük plan isteyebilir. Bu durumda hazır olması gerekir. Ben o sınıflarda derse girmediğim için hazırlayacağım plan da bizzat işlemediğim için iyi olmaz diye düşünüyorum. Kitap olarak ise evet sıfırbir yayınlarının kitabı olabilir. Alternatifi yok sanırım 7. sınıf için ben rastlamadım. Buradan alırsanız “OZGURSEREMET” indirim kodunu kullanmayı unutmayın.

 17. hocam yıllık planlarda “E” sütunu içerik “metin” olarak seçildiği için yazı bazı yerlerde düzgün çıkmıyor. onu değiştirip “genel” yapınca düzeliyor.

 18. Emeğinize sağlık hocam , bu planlarınızın yeni dönem için 2021-2022 için olanı ne zaman yüklersiniz?

 19. hocam merhaba sitenizi severek takip edip, faydalanıyorum. nacizane bir fikrim ve sorum olacak. Bep planlarındaki kazanımlar çok fazla ve ağır değil mi? sanki normal yıllık plandakinden bir fark yok kazanım açısından üstelik seyreltilmemiş de. siz uyguluyor musunuz öğrencilerinize bu planları?

  • Hocam merhaba, BEP hazırlarken tüm kazanımları ekledim ben eksik verip öğrenciye göre zorlanmasın arkadaşlar onu indirip kazanımları seyrelterek kullanmaları gerektiğini belirttim ama tekrar daha net yazmaya çalışayım hocam. Oradaki kazanımları baya seyreltmek gerekiyor.

 20. Elinize kolunuza sağlık . Her gün en az 1 2 kere sitenize uğrayıp içeriklerinizi incelemeye çalışıyorum . Yakında bende size içerik olarak katkı sağlayacağım inşallah

 21. Özgür hocam hazırladığın içerikleri kullanıyorum çok teşekkür ederim. Senin bu emeklerini nasıl ödeyeceğiz onu hiç bilmiyorum.

  • Hocam merhaba, Güncellenen müfredat ile birlikte artık lab olsun olmasın her yerde aynı plan kullanılıyor. Yani plan olarak öğretim programına uygun plan. Her okul aynını uyguluyor. Sadece etkinlik olarak değişiklikler yapabilirsiniz imkanlarınıza göre. Bunun içinde plan değiştirip baştan yapmaya gerek yok.

 22. Özgür Hocam, emeğinize sağlık. Rehberliğiniz için çok teşekkür ederiz. Hocam 5. ve 6. sınıfların yıllık plan linki şuan için aktif değil. Sadece 7 ve 8. sınıfların ki aktif. 5.ve 6.sınıflar için hazırladığınız yıllık planlara ulaşmamız mümkün mü

 23. Hocam size ne kadar teşekkür etsek az. Allah razı olsun. Hakkınızı helal edin lütfen az uz emek değil yaptıklarınız.

 24. hocam öncelikle teşekkür ederim. 6.sınıf planlarında 1.dönem 2.yazılı kısmındaki 6.1.16 kazanımı yokmu yazılmamış ama ya da öyle bir kazanım numarası varmı

  • Hocam kazanımları öğretim programına uygun olarak seçiyoruz. İlgili hafta değerlendirmeye ayrılmış ondan dolayı kazanım yok sanırım haftanın kazanımsız olmasından bahsediyorsunuz.

  • Şuan maalesef yok hocam tüm kazanımların olduğu örnek pdf eklemiştim onu word üzerine kopyalayıp kazanımlar üzerinde oynayarak bep oluşturabilirsiniz.

  • Müfettişlerin gelince baktığı evrakların başında geliyordu BEP ler. Hemen hemen hepsi aynı tarz hazırlandığı için şikayetçi idiler. Sanırım onların etkisi ile kapatıldı. Birkaç gün daha bekleyelim eğer açılmazsa alternatif yollar üretmeye çalışırız.

  • Paylaştığınız bilgi ve tecrübeleriniz için çok teşekkürler hocam, emeklerinize sağlık…

 25. İyi akşamlar hocam etkileşimli tahtası ve laboratuvarı olmayan okullar için de yıllık plan mevcut mu elinizde?

  • Hocam ben kendi kullandığım evrakları ve materyalleri paylaşıyorum. Öğretim programındaki son değişiklik ile zaten lab olsa da olmasa da, akıllı tahta olsa da olmasa da, yani her türlü şartta aynı kazanımlar veriliyor. Yıllık plan sabit o açıdan diyebilirim. Siz sadece size uymayan etkinlikler var ise onları değiştirmelisiniz. Yani yine aynı kazanımlar olacak sadece farklı etkinliklerle vereceksiniz.

   Sizin durumunuzda olan öğretmen arkadaşlarıma özellikle yardımcı olmak istiyorum. Yani bu planı kullanabilirsiniz. Etkinlik konusunda da haftalar içerisine bt sınıfsız ve akıllı tahtasız etkinlikler atmaya çalışacağım.

   • Hocam birçok arkadaş cok biliyorum gibi üstünlük taslarken sizin bu kadar paylasımcı olmanız ve bunu yaparken ki alçakgönüllüğünüz takdire şayan. Emeginize sağlık.

    • Hocam liseyi Bilgisayar bölümünde okudum yaklaşık 20 yıldır bu sektördeyim fakat hala çok fazla eksiğim var diyebilirim. Bizim alan çok geniş ve 5-10 yıl sonra bildiğin her şey çöp olabiliyor. Sürekli kendimizi güncellemek zorundayız. Bunu yaparken de tek tek uğraşırsak ilerlememiz çok yavaş olacak. Ancak paylaşarak üzerine koyarak daha iyi durumlara gelebiliriz diye düşünüyorum. İçerik üretmeye, tecrübelerimi paylaşmaya yetişebildiğim kadar devam edeceğim. Umarım hep birlikte alanımızda çok daha güzel işler ortaya çıkarırız.

     Bu arada yorumunuz çok mutlu etti özellikle teşekkür etmek istedim 🙂

     • Sayın hocam ücretsiz izindeydim 1.donem idareciler girmiş derse konular islenmemis 2.donemden başlayan bi plan örneği var mı elinizde çok makbule geçecek yani 1.donemin konularını anlatacagim

 26. Hocam emeğinize sağlık.Fakat dosyayı actığımda bazı hücrelerde metin yerine # değer hatası veriyor. Onu nasıl düzeltebilirim hocam?

  • Hocam düzenlemeyi etkinleştir dedikten sonra hücre genişliklerini artırarak düzenleyebilirsiniz. Eğer yapamazsanız okul öğretmen müdür bilgilerini e-posta ile atın düzenleyip pdf olarak atarım direk çıktı alırsınız.

 27. Sayın Hocam,
  anlamadığım bir nokta var, aydınlatırsanız sevinirim. Kitaptaki etkinliklerin süresi 80 dakikayı geçiyor. Yani 1. ünitenin etkinlikleri toplam 105 saat falan yapıyor ama 1 haftada yani 2 ders saatinde işliyoruz. nasıl oluyor bu?

  • Merhaba hocam Alternatifli etkinlikler diye vermişler bazı etkinlikleri bu yüzden süre aşımı olabiliyor. Siz öğrenci seviyenize göre elinizdeki materyallere göre imkanlarınıza göre seçtiğiniz materyalleri kullanarak dersi verebilirsiniz. Oradaki dakikalara falan birebir uymak mümkün değil. En temel olanları verip vakit kaldıkça diğerlerini uygulamanızı öneririm.

 28. iyi akşamlar hocam öncelikle emeğinize ve elinize sağlık kafama takılan konu bazı kazanımlar bir kaç yere yazılmış gözünüzden mi kaçtı acaba mesela 5. sınıf BT.5.2.1.2. kazanımı ve bunun gibi bi kaç yerde var sebebini anlamadım

 29. İyi çalışmalar hocam. Ara seminer tarihleri yıllık planda yer alması gerekmiyor mu? Ben göremedim.

 30. elinize ve emeğinize sağlık hocam Allah razı olsun. Sayenizde tek tek belgeleri bulmak yerine, toplu olarak bulup düzenleyebiliyoruz.

 31. Allah razı olsun hocam. Sayenizde hem branşımız gelişiyor hem de bizler tecrübelerinizden yararlanıyoruz.

 32. teşekkürler
  “24.01.2018 tarihli öğretim programına göre hazırlanmıştır” olması gerekmiyor mu

  • Hocam çok teşekkür ederim. Gözümden kaçmış eski plan üzerinden gitmiştim. Diğer konulara ağırlık verince buraya bakmak aklıma bile gelmemişti. Düzenleme yaptım güncel sürümü indirebilirsiniz.

 33. Merhabalar Hocam, öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı ve çok severek kullandığım bir site. Ancak 5. ve 6. sınıf yıllık planlarında bazı kazanım kısımları boş verilmiş. Bir eksiklik mi var?

  • Teşekkür ederim hocam boş değildir o düzenlemeyi etkinleştir dedikten sonra hücreyi genişletirseniz görünmesi lazım. Benim farketmediğim bir hata ise SS atarsanız düzeltmeye çalışırım.

 34. Sürekli olarak takip ettiğim ve yararlandığım bir site. Emekleriniz için çok teşekkürler.

 35. Elinize emeğinize sağlık hocam.
  Gerçekten takdire layıksınız,Allah razı olsun.
  Site tasarımından içeriklerin kalitesine kadar her şey harika ve profesyonelce.
  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için büyük bir hizmet…

  Çalışmalarınızda başarılar diler ve çok teşekkür ederim…

 36. Hocam emeklerinize sağlık. Sizin sayenizde gecen yil cok rahat ders isledim. Allah razı olsun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*