Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları

2020-2021 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları bu başlık altında yıllara göre güncellenerek paylaşılacaktır. Öncelikle 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı hepimize hayırlı olsun.

Uzaktan eğitim ile başladığımız yeni eğitim öğretim yılı Covid-19 gölgesinde başlamış bulunmakta. An itibariyle yüzyüze eğitim açılacak mı açılmayacak mı belli olmasa da biz üzerimize düşeni yapalım ve hazırlıklarımıza başlayalım dedik.

Bu kapsamda yeni döneme yıllık plan yaparak başlamış bulunmaktayız. 2020-2021 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları hazırlarken Kılavuz kitap rehber alınarak hazırlanmıştır. Yani hafta hafta kılavuz kitapta verilen kazanımlar ilgili haftalara yazılmıştır.

Daha önce de yazdığım gibi “Bir sene hazırladığım evrağı maalesef güncelleme yapmadan diğer sene kullanma fırsatım olmadı.” Bu senede Yeni Eğitim Öğretim Takvimine uyarlamak zorunda kaldım. Ayrıca uzaktan eğitim kapsamında telafi eğitim takvimini de plana ekledim.

Planı hazırlarken kendi ders işleyiş şeklime göre ufak değişikler yaptım.

Mesela 5. Sınıflarda 1. Dönem 1. Yazılı tarihi 12. hafta olarak gözüküyor. Yani ara tatile girdikten sonra sınav yapmanın mantıksız olacağını düşündüğümden sınav tarihini öne çekmek zorunda kaldım.

Yıllık planda ufak değişiklikler oldu fakat endişe etmeyin Eğer benim hazırladığım yıllık planları kullanacaksanız hafta hafta kullanacağınız tüm içerikleri hazır olarak bulacaksınız.

Size sadece yıllık planı indirmek isimleri değiştirmek ve müdür beye imzalatmak kalıyor.

Normalde sadece kendi kullandığım evrakları elimle hazırlayıp paylaşıyorum. Yani ben okulumda sadece 5. ve 6. sınıfların dersine giriyorum. Bu yüzden yıllık planların içinde 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı kesin paylaşıyorum.

Fakat bu sene çok talep geldiğinden 7. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı ve 8. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı hazırlamak zorunda kaldım. Kendim uygulamasam da öğretim programına uyarak planları oluşturdum.

Ayrıca geçen sene BEP hazırlarken veya temin ederken sıkıntı yaşayan arkadaşlar olduğundan planları kendim hazırlayarak bu konuya da kesin çözüm getirmek istedim.

2020-2021 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları

Önce 5. ve 6. Sınıflarımız için yani zorunlu derslerimiz için hazırladığımız planları ekleyelim.

2020-2021 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan İndir

2020-2021 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan İndir

2020-2021 7. Sınıf Seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan İndir

2020-2021 8. Sınıf Seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Plan İndir

Önemli: 18.08.2020 tarihinde 02:40 da güncellenmiştir. Henüz bir hataya rastlanmadı.

Planlar içerisine 31 Ağustos – 21 Eylül arasında olan telafi uzaktan eğitim planı da eklenmiştir. Dilerseniz o kısmı ayrı olarak imzalatabilirsiniz. Neden 31 Ağustosta asıl planı başlatmadığımıza gelirsek Bakanlığımız tarafından gönderilen resmi yazının ” 21 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren 2020-2021 ders yılına ilişkin öğretim programlarının işlenmesine Bakanlıkça yapılacak planlama doğrultusunda başlanacaktır.” maddesi sebebiyle arkadaşlar. Kaynak

Bu yazıya göre 6. sınıflarımızın planını rahat bir şekilde hazırladık fakat 5. sınıfların geçen sene bu dersi olmadığı için telafi kazanımları ekleyemedik. Bunun yerine yine ilgili yazıya dayanarak oryantasyon çalışmaları ve uzaktan eğitimde işine yarayacakları etkinlikler ekledim. Bu konuda görüş ve öneriye açığım.

2020-2021 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım BEP Planları

Geçen sene BEP planı hazırlamak için tarif yöntemi kullanmış ve tüm öğretmenlerimizin kendilerinin hazırlamasını istemiştim. Bu sene vakit olunca düzenli bir plan hazırlayıp paylaşmak istedim. Hemen aşağıya ekliyorum.

2020-2021 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 5. Sınıf BEP Planı

2020-2021 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 6. Sınıf BEP Planı

Not: BEP örnek olarak hazırlanmıştır. İndirip istediğiniz kazanımları içinden çıkarabilirsiniz. Ben kolaylık olsun diye tüm kazanımları ekledim. Lütfen siz öğrencinizin özelliklerine göre uyarlayınız. Okulunuza müfettiş geldiğinde ilk soracakları evraklar arasındadır unutmayınız.

İsterseniz kendi öğrenci seviyenize göre 10 dakika içinde sizde BEP hazırlayabilirsiniz. Adımlarını BEP Planı Hazırlama başlığı altında paylaştım. Çok basit arkadaşlar denemenizi öneririm.

Planlarımız Microsoft Excel Programı ile hazırlanmıştır.

Yıllık planları indiren arkadaşlardan plana uygun günlük plan isteyenler oluyor. Günlük plan yerine kılavuz kitap kullandığımızı tekrar hatırlatmak istiyorum.

Kılavuz kitapların bulunduğu sayfa yukarıda verilmiştir. Sayfadan faydalanabilirsiniz.

2019-2020 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları

Yaz tatili sırasında hazırladığım Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık planlarımı aşağıda paylaşıyorum.

2019-2020 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı indir

2019-2020 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planı indir


BEP PLANI HAZIRLAMA

Okulda bizden istenen evraklardan bir tanesi de BEP Planlarıdır. Bu planları normal yıllık planlarımız gibi dönem başında bitirmemiz gerekmez. Hazırlamak için öncelikle öğrenciyi tanımamız gerekiyor. Çünkü planı onun durumuna göre yapacağız.

Plan hazırlamak deyince korkmayın arkadaşlar yaklaşık 10 dakika için BEP hazırlamış olacağız. Hemen başlayalım o zaman.

Adım 1: Erbaa RAM BEP hazırlama uygulaması sitesi https://bep.yazilimgrubu.com/ adresine giriş yapıyoruz.

Giriş yapınca aşağıda resimdeki gibi açıklamanın olduğu bir sayfa ile karşılaşıyoruz.

Nasıl BEP Yapılır?
Nasıl BEP Yapılır?

Resimde gördüğünüz gibi açıklama ile nasıl plan yapacağımız anlatılmış. Hemen devam ediyoruz.

Adım 2: Açıklama yazılı altında yer alan Plan Hazırla butonuna basarak devam ediyoruz.

blank

Plan hazırla butonuna basınca bilgileri gireceğimiz ekran açılıyor.

Adım 3: Öğrenci ve okul bilgilerini aşağıdaki gibi giriyoruz.

BEP Öğrenci ve Okul Bilgileri Girişi
BEP Öğrenci ve Okul Bilgileri Girişi

Yukarıdaki gibi öğrenci bilgilerini girelim. Ben kendi okulumu seçtim merak etmeyin Tüm il ve İlçeler listeleniyor. Doldurup ileri diyelim.

Adım 4: Ders seçimi yapalım. Burada bizim dersimiz dışında derslerde bulunmaktadır.

Doğru kazanımları seçebilmek için yeni müfredat seçmeyi unutmayın.

blank

Dersimizi seçip ileri diyoruz.

Adım 5: Öğrenciye vereceğimiz konuların ünite başlıklarını seçiyoruz.

BEP Planı Uzun Dönemli Amaçlar
BEP Planı Uzun Dönemli Amaçlar

Ben örnek öğrencim için bu üç üniteyi seçtim. Siz hepsini seçebilirsiniz.

Adım 6: Öğrencinin amaçları ne derecede yapabildiklerini seçiyoruz.

BEP Öğrenci Seviyesi
BEP Öğrenci Seviyesi

Ben hepsini hiç yapamaz olarak seçtim. 6. sınıflar için hazırlayacaksanız Kısmen Yapar, Çoğunlukla Yapar veya Bağımsız yapar gibi seçenekleri seçebilirsiniz. Akordiyon şeklinde hazırlanmış başlıklar altından amaçları tek tek belirleyelim.

Adım 7: Vereceğimiz kazanımları belirliyoruz. Dilediğinizi seçip dilediğinizi çıkarabilirsiniz.

BEP Plan için Amaç Seçimi
BEP Plan için Amaç Seçimi

Yukarıda size gösterebilmek için bir kazanım seçmedim diğerlerini seç diyerek ileri dedim.

Adım 8: Tarihleri belirleyelim.

BEP Tarih Ayarlama Ekranı
BEP Tarih Ayarlama Ekranı

Bizi en çok uğraştıracak yer işte burası tarih belirleme olacak. Bunu yaparken normal yıllık plandaki tarihleri baz alırsanız çok kolay olacaktır.

Araç-Gereç Ekle ile bilgisayar vb araç ekleyebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra en altta bulunan Plan Oluştur butonuna basınız.

Adım 9: Karşınıza plan İndirme butonu çıkarak. Bu butona basarak planı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Plan pdf formatında inmektedir. Bu yüzden BEP hazırlayacak kişilerin planları kendilerinin oluşturmasını önemsiyorum.

Gördüğünüz gibi 10 dakika almamaktadır.


Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Diğer Evraklar

Dersimizin diğer evraklarına aşağıya eklediğim Bilişim Öğretmeni Evrak Çantası sayfasından ulaşabilirsiniz. Orada bulamadığınız evraklar sitede paylaşılmamış demektir. İstek halinde yoğunluğuma göre paylaşabilirim.

Planları kendim hazırladığımdan yorucu oldu gözümden kaçanları bildirmekten lütfen çekinmeyin. Eksik ve hataları bildirirseniz en düzgün haline birlikte getirebiliriz.

Güncelleme Tarihi: Bu sayfa 18.08.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Set

Kodlama

81 Comments

 1. hocam merhaba sitenizi severek takip edip, faydalanıyorum. nacizane bir fikrim ve sorum olacak. Bep planlarındaki kazanımlar çok fazla ve ağır değil mi? sanki normal yıllık plandakinden bir fark yok kazanım açısından üstelik seyreltilmemiş de. siz uyguluyor musunuz öğrencilerinize bu planları?

  • Hocam merhaba, BEP hazırlarken tüm kazanımları ekledim ben eksik verip öğrenciye göre zorlanmasın arkadaşlar onu indirip kazanımları seyrelterek kullanmaları gerektiğini belirttim ama tekrar daha net yazmaya çalışayım hocam. Oradaki kazanımları baya seyreltmek gerekiyor.

 2. Elinize kolunuza sağlık . Her gün en az 1 2 kere sitenize uğrayıp içeriklerinizi incelemeye çalışıyorum . Yakında bende size içerik olarak katkı sağlayacağım inşallah

 3. Özgür hocam hazırladığın içerikleri kullanıyorum çok teşekkür ederim. Senin bu emeklerini nasıl ödeyeceğiz onu hiç bilmiyorum.

  • Hocam merhaba, Güncellenen müfredat ile birlikte artık lab olsun olmasın her yerde aynı plan kullanılıyor. Yani plan olarak öğretim programına uygun plan. Her okul aynını uyguluyor. Sadece etkinlik olarak değişiklikler yapabilirsiniz imkanlarınıza göre. Bunun içinde plan değiştirip baştan yapmaya gerek yok.

 4. Özgür Hocam, emeğinize sağlık. Rehberliğiniz için çok teşekkür ederiz. Hocam 5. ve 6. sınıfların yıllık plan linki şuan için aktif değil. Sadece 7 ve 8. sınıfların ki aktif. 5.ve 6.sınıflar için hazırladığınız yıllık planlara ulaşmamız mümkün mü

 5. Hocam size ne kadar teşekkür etsek az. Allah razı olsun. Hakkınızı helal edin lütfen az uz emek değil yaptıklarınız.

 6. hocam öncelikle teşekkür ederim. 6.sınıf planlarında 1.dönem 2.yazılı kısmındaki 6.1.16 kazanımı yokmu yazılmamış ama ya da öyle bir kazanım numarası varmı

  • Hocam kazanımları öğretim programına uygun olarak seçiyoruz. İlgili hafta değerlendirmeye ayrılmış ondan dolayı kazanım yok sanırım haftanın kazanımsız olmasından bahsediyorsunuz.

 7. Merhaba hocam ne yazık ki siteye girilemiyor. Alternatif bir yol biliyor musunuz acaba

  • Şuan maalesef yok hocam tüm kazanımların olduğu örnek pdf eklemiştim onu word üzerine kopyalayıp kazanımlar üzerinde oynayarak bep oluşturabilirsiniz.

  • Müfettişlerin gelince baktığı evrakların başında geliyordu BEP ler. Hemen hemen hepsi aynı tarz hazırlandığı için şikayetçi idiler. Sanırım onların etkisi ile kapatıldı. Birkaç gün daha bekleyelim eğer açılmazsa alternatif yollar üretmeye çalışırız.

  • Paylaştığınız bilgi ve tecrübeleriniz için çok teşekkürler hocam, emeklerinize sağlık…

 8. İyi akşamlar hocam etkileşimli tahtası ve laboratuvarı olmayan okullar için de yıllık plan mevcut mu elinizde?

  • Hocam ben kendi kullandığım evrakları ve materyalleri paylaşıyorum. Öğretim programındaki son değişiklik ile zaten lab olsa da olmasa da, akıllı tahta olsa da olmasa da, yani her türlü şartta aynı kazanımlar veriliyor. Yıllık plan sabit o açıdan diyebilirim. Siz sadece size uymayan etkinlikler var ise onları değiştirmelisiniz. Yani yine aynı kazanımlar olacak sadece farklı etkinliklerle vereceksiniz.

   Sizin durumunuzda olan öğretmen arkadaşlarıma özellikle yardımcı olmak istiyorum. Yani bu planı kullanabilirsiniz. Etkinlik konusunda da haftalar içerisine bt sınıfsız ve akıllı tahtasız etkinlikler atmaya çalışacağım.

   • Hocam birçok arkadaş cok biliyorum gibi üstünlük taslarken sizin bu kadar paylasımcı olmanız ve bunu yaparken ki alçakgönüllüğünüz takdire şayan. Emeginize sağlık.

    • Hocam liseyi Bilgisayar bölümünde okudum yaklaşık 20 yıldır bu sektördeyim fakat hala çok fazla eksiğim var diyebilirim. Bizim alan çok geniş ve 5-10 yıl sonra bildiğin her şey çöp olabiliyor. Sürekli kendimizi güncellemek zorundayız. Bunu yaparken de tek tek uğraşırsak ilerlememiz çok yavaş olacak. Ancak paylaşarak üzerine koyarak daha iyi durumlara gelebiliriz diye düşünüyorum. İçerik üretmeye, tecrübelerimi paylaşmaya yetişebildiğim kadar devam edeceğim. Umarım hep birlikte alanımızda çok daha güzel işler ortaya çıkarırız.

     Bu arada yorumunuz çok mutlu etti özellikle teşekkür etmek istedim 🙂

 9. Hocam emeğinize sağlık.Fakat dosyayı actığımda bazı hücrelerde metin yerine # değer hatası veriyor. Onu nasıl düzeltebilirim hocam?

  • Hocam düzenlemeyi etkinleştir dedikten sonra hücre genişliklerini artırarak düzenleyebilirsiniz. Eğer yapamazsanız okul öğretmen müdür bilgilerini e-posta ile atın düzenleyip pdf olarak atarım direk çıktı alırsınız.

 10. Sayın Hocam,
  anlamadığım bir nokta var, aydınlatırsanız sevinirim. Kitaptaki etkinliklerin süresi 80 dakikayı geçiyor. Yani 1. ünitenin etkinlikleri toplam 105 saat falan yapıyor ama 1 haftada yani 2 ders saatinde işliyoruz. nasıl oluyor bu?

  • Merhaba hocam Alternatifli etkinlikler diye vermişler bazı etkinlikleri bu yüzden süre aşımı olabiliyor. Siz öğrenci seviyenize göre elinizdeki materyallere göre imkanlarınıza göre seçtiğiniz materyalleri kullanarak dersi verebilirsiniz. Oradaki dakikalara falan birebir uymak mümkün değil. En temel olanları verip vakit kaldıkça diğerlerini uygulamanızı öneririm.

 11. iyi akşamlar hocam öncelikle emeğinize ve elinize sağlık kafama takılan konu bazı kazanımlar bir kaç yere yazılmış gözünüzden mi kaçtı acaba mesela 5. sınıf BT.5.2.1.2. kazanımı ve bunun gibi bi kaç yerde var sebebini anlamadım

 12. İyi çalışmalar hocam. Ara seminer tarihleri yıllık planda yer alması gerekmiyor mu? Ben göremedim.

 13. elinize ve emeğinize sağlık hocam Allah razı olsun. Sayenizde tek tek belgeleri bulmak yerine, toplu olarak bulup düzenleyebiliyoruz.

 14. Allah razı olsun hocam. Sayenizde hem branşımız gelişiyor hem de bizler tecrübelerinizden yararlanıyoruz.

 15. teşekkürler
  “24.01.2018 tarihli öğretim programına göre hazırlanmıştır” olması gerekmiyor mu

  • Hocam çok teşekkür ederim. Gözümden kaçmış eski plan üzerinden gitmiştim. Diğer konulara ağırlık verince buraya bakmak aklıma bile gelmemişti. Düzenleme yaptım güncel sürümü indirebilirsiniz.

 16. Merhabalar Hocam, öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı ve çok severek kullandığım bir site. Ancak 5. ve 6. sınıf yıllık planlarında bazı kazanım kısımları boş verilmiş. Bir eksiklik mi var?

  • Teşekkür ederim hocam boş değildir o düzenlemeyi etkinleştir dedikten sonra hücreyi genişletirseniz görünmesi lazım. Benim farketmediğim bir hata ise SS atarsanız düzeltmeye çalışırım.

 17. Sürekli olarak takip ettiğim ve yararlandığım bir site. Emekleriniz için çok teşekkürler.

 18. Elinize emeğinize sağlık hocam.
  Gerçekten takdire layıksınız,Allah razı olsun.
  Site tasarımından içeriklerin kalitesine kadar her şey harika ve profesyonelce.
  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için büyük bir hizmet…

  Çalışmalarınızda başarılar diler ve çok teşekkür ederim…

 19. Hocam emeklerinize sağlık. Sizin sayenizde gecen yil cok rahat ders isledim. Allah razı olsun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*