Code.org Ders-4 Tanıtım ve Cevap Anahtarı

Kodlama konusunda en iyi yapılandırılmış site olarak gördüğüm Code.org Ders-4 veya Kurs-4 kursunu inceleyeceğiz. Daha önce Ders 1, Ders 2, Ders 3 kurslarını inceledik. Ders 1 okuma yazma bilmeyen öğrenciler için hazırlanmış bir kurs seçeneği iken Ders 2 ve Ders 3 kursları tam kodlamaya yeni başlayan öğrenciler için hazırlanmış bir kurs olduğunu gördük. Ders 4 ü ise şimdi inceleyeceğiz.

Normalde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Kodlama anlatırken ben öğrencilerime Code.org sitesi üzerinden Hızlandırılmış Kursu gösteriyorum. Hızlandırılmış Kurs içerisinde farklı farklı bölümler bir araya getirilmiş ve kodlamaya giriş için verilebilecek hemen hemen her şeyi vermektedir. Tercihim bu yüzden Hızlandırılmış kursu açmaktır.

Eğer öğretmenseniz ve bu yazıyı okuyorsanız bence hiç tereddüt etmeden öğrencilerinize Code.org içerisinde bulunan hızlandırılmış kursu açın.

Hızlandırılmış Kursa https://studio.code.org/s/20-hour adresinden direk ulaşabilirsiniz.

Dersler için yukarıda bahsettiğim kurs işinizi görecektir. Ben hafta sonu kurslarında da giriş etkinliği olarak Code.org yapıyorum. Kurslarda öğrenci sayımın az olması her öğrenciye bir bilgisayar düşmesi gibi artılar neticesinde çok hızlı ilerledik. Code.org ta bulunan diğer kursları da incelemeye karar verdik. Bu kapsamda incelediğimiz kurslardan bir tanesi de Code.org DERS-4 isimli kurs oldu.

Bölümü incelemek ve öğrencilerinize açmak için aşağıdaki resme tıklayınız.

Code.org-ders-4

Kısaca kurstan bahsedelim.

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 10 yaş ve üzeri öğrenciler için hazırlanmış, Okuma yazma bilen öğrenciler için hazırlanmıştır. Ders 2 ve Ders 3 ün devamı olarak görülmektedir. Uzun soluklu bir eğitim vermeyi planlıyorsanız eğer Önce Ders 2 sonra Ders 3 en son Ders 4  verilmesi muhteşem olacaktır.

Ders 4, ders 2 ve 3’ü almış öğrenciler için tasarlanmıştır. Öğrenciler daha zor bulmacaları ve problemleri öğrendikleri çeşitli kavramları birleştirip kullanarak çözerler. Bu ders tamamlandığında, öğrencilerin şununla say döngüleri ve parametreli fonksiyonları kullanarak program yazabilecek yetiye ulaşacaklar. 4-8. sınıflar için önerilir.

Kurs diğer kurslara bakınca gerçekten zor bölümlerden oluşmaktadır. İlk kez kodlamaya başlayan öğrencileri kesinlikle bu bölümden başlatmayınız. Aksi halde çoğu bölümleri yapamayacak bu durum soğumasına sebep olacaktır. Peki bu kursu nerede kullanabilirsiniz. Daha önce kodlama eğitimi almış öğrencilerinizle düzenli bir şekilde code.org işlemek istiyorsanız bu bölümü açabilirsiniz.

Öğretmenlerimizden gelen sorular üzerine yazıyorum. 5. sınıfta Code.org işledik 6. sınıfta ben ne göstereceğim diyorsanız eğer işte bu kursu kullanabilirsiniz. Seviye olarak çok uygun kalacaktır.

Ben öğrencilerimle tüm kursları bitirdikten sonra bu kursu açtım. Hala bitiremeyen öğrencilerim bile bulunmakta. Tekrar ediyorum diğer kurslara göre hem uzun hem zor bölümlerden oluşmaktadır. Bu kursu bitiren öğrenci ama işin yüzde 90 ını tamamlamış demektir. Bu kurstan sonra kısa bir scratch eğitimi verip o öğrenciden etkinlik isteyin gerisine karışmayın. Bu seviyeyi aştıysa birçok şeyi çok rahat yapabilir.

Kursun çevrimdışı bir sürümü bulunmadığından site üzerinden internet bağlantısı ile yapılması gerekmektedir. Bölümde okuma yazama bilen öğrenciler için çok güzel sahneler bulunmaktadır. Kursun için de yok yok diyebiliriz. En son aşamada uygulanabilecek bir kurs

CODE.ORG DERS-4 CEVAP ANAHTARI

Code.org Ders 4 hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Kursu ilk tamamlayan öğrencimin cevaplarını cevap anahtarı olarak paylaşacağımı belirtmiştim. 

Bazı öğrencilerimizin bölümleri hiç yapmaya çalışmadan direk cevap anahtarı aracılığıyla çözdükleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerimizden gelen şikayetler doğrultusunda cevap anahtarı site üzerinden kaldırılmıştır.

Yapmakta çok zorlandığınız bölümler var ise bölüm adını yorum olarak aşağıya yorum yazınız. Mail adresi verirseniz o bölümün yapılış şeklini size mail atmaya çalışırım.

Code.org konusunda hazırladığım tüm içeriklere ulaşmak için Code.org ile Kodlama Eğitimi linkinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada kendi kendinize Kodlama öğrenebileceğiniz Code.org kursları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Codeorg ile Kodlama
Code.org ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar arkadaşlar.

4 Comments

  1. Hocam ders2-3-4 ün cevapları ppt ya da pdf olarak elinizde var mı okulda çocuklarla bölümde takılınca video izleme şansım olmuyor varsa mail atabilir misiniz ? [email protected]

    • Hocam drive de aradım bulamadım. Yaz tatilinde yanan hdd içindeydiler şuan ulaşamadım ama code.org üzerinde kayıtlı isterseniz öğrenci giriş şifresi vereyim oradan bakın isterseniz bekleyin bu hafta ben tekrar resimlerini çektireyim ekranların bitmiş hallerini haftaya atayım nasıl derseniz öyle yapalım.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*