Code.org Buz Devri Tanıtım – Cevap Anahtarı

Kodlama konusunda en iyi yapılandırılmış site olarak gördüğüm Code.org Buz Devri Oyun Laboratuvarı kursunu inceleyeceğiz.

Normalde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Kodlama anlatırken ben öğrencilerime Code.org sitesi üzerinden Hızlandırılmış Kursu gösteriyorum. Hızlandırılmış Kurs içerisinde farklı farklı bölümler bir araya getirilmiş ve kodlamaya giriş için verilebilecek hemen hemen her şeyi vermektedir. Tercihim bu yüzden Hızlandırılmış kursu açmaktır.

Eğer öğretmenseniz ve bu yazıyı okuyorsanız bence hiç tereddüt etmeden öğrencilerinize Code.org içerisinde bulunan hızlandırılmış kursu açın.

Hızlandırılmış Kursa https://studio.code.org/s/20-hour adresinden direk ulaşabilirsiniz.

Dersler için yukarıda bahsettiğim kurs işinizi görecektir. Ben hafta sonu kurslarında da giriş etkinliği olarak Code.org yapıyorum. Kurslarda öğrenci sayımın az olması her öğrenciye bir bilgisayar düşmesi gibi artılar neticesinde çok hızlı ilerledik. Kursu bitiren öğrencilerim için yeni bölümler açmaya karar verdim. Kısa olan bu bölümlerden bir tanesi de Buz Devri Oyun Laboratuvarı bölümüdür.

Bölümü incelemek ve öğrencilerinize açmak için aşağıdaki resme tıklayınız.

Code.org Buz Devri

Kısaca kurstan bahsedelim.

Kursumuz tıpkı Gumball gibi sadece 11 bölümden oluşmaktadır. Normalde bu kadar kısa bölümleri açmıyorum. Fakat popüler çizgi film karakterlerinin isimlerinin geçmesi öğrencilerde aşırı merak uyandırıyor. Ekstra bir motivasyon ile kodlama yapıyorlar.

Bölüm kısa olması sebebiyle 1 dersimizi bile almadı kurs hemen bitti. Daha önce alıştıkları görsel blokları kullanarak kodlama yaptıklarından öğrenciler tarafından beğenilen bir bölüm olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Scrach programını kullanırken bol bol kullanacağımız kodları kullanmamıza olanak sağlamış bir kurs olarak göze çarpmaktadır. Scratch programında yer alan Sesler, Hareket ve Görünüm bloklarıyla benzer pratik yapılmasını sağlayan bir kurs olarak göze çarpmıştır.

En çok aktör tıklandığında kodunun kullanımını öğretmekte faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Bölüm 06.12.2017 tarihi itibariyle incelenmiş olup görevler kısmında Türkçe Dil Desteği bulunmamaktadır. Yaş grubu küçük olan gruplarda uygulama yapılacaksa bu durumun göz önüne alınması faydalı olacaktır. Bu kursumuzun maalesef çevrimdışı sürümü bulunmamaktadır. 11 Bölümden oluşan kursun son bölümünü serbest etkinlik sayarsak 10 bölümden oluşmaktadır. 

Buz Devri Oyun Laboratuvarı Kursu hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Kursu ilk tamamlayan öğrencimin cevaplarını cevap anahtarı olarak paylaşacağımı belirtmiştim. İlk bitiren öğrencim olan Batuhan KUZU’nun ekran resmini çektiği bölümleri sayfada fazla alan kaplamaması için pdf formatına çevirdim. Aşağıda paylaşacağım. Batuhan KUZU’ya cevap anahtarından faydalanacak herkes adına şimdiden teşekkür ediyorum.

Code.org
Buz Devri Oyun Laboratuvarı Cevap Anahtarı


Teşekkürlerinizi bölümü tamamlayan ve bizlerle paylaşan Batuhan için yapınız.

Code.org konusunda hazırladığım tüm içeriklere ulaşmak için Code.org ile Kodlama Eğitimi linkinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada kendi kendinize Kodlama öğrenebileceğiniz Code.org kursları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Codeorg ile Kodlama
Code.org ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar arkadaşlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*