Code.org Hızlandırılmış Kurs Tanıtım ve Cevap Anahtarı

Merhaba Arkadaşlar

Kodlama konusunda en iyi yapılandırılmış site olarak gördüğüm Code.org sitesinin Hızlandırılmış Kursu inceleyeceğiz. Daha önce Ders 1, Ders 2, Ders 3 ve Ders 4 kurslarını inceledik. Ders 1 okuma yazma bilmeyen öğrenciler için hazırlanmış bir kurs seçeneği iken Ders 2 ve Ders 3 kursları tam kodlamaya yeni başlayan öğrenciler için hazırlanmış bir kurs olduğunu gördük. Ders 4 ise diğer bölümleri bitirmiş öğrenciler için tekrar ve geliştirmeye yönelik bir kurstur. Bu yazımızda ise Hızlandırılmış Kursu inceleyeceğiz.

Daha önceki tanıtım yazılarımın hepsinde belirttim. Bence Code.Org sitesinde bulunan kurslar içerisinde en güzeli bu kurstur. İlk tercihim her zaman bu kurs olmuştur.

Kurs zorluk açısından daha önce incelediğimiz Ders 3 ile Ders 4 arasında bir seviyede bulunmaktadır. Kurs içersinde basit hareketlerle başlayıp döngüler, fonksiyonlarda dahil birçok konuda örnekler bulunmaktadır.

Code.org sitesini ilk kez kullanacak öğretmen arkadaşlar bölüm açarken bir sürü kurs ile karşılacak ve hangi kursu açacağına karar veremeyecek. İşte size altın öneri Hızlandırılmış Kursu açınız. Ben 3 senedir kullanıyorum çok kullanışlı ve faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Özetle

Eğer öğretmenseniz ve bu yazıyı okuyorsanız bence hiç tereddüt etmeden öğrencilerinize Code.org içerisinde bulunan hızlandırılmış kursu açın.

Bölümü incelemek ve öğrencilerinize açmak için aşağıdaki resme tıklayınız.

Kısaca kurstan bahsedelim.

Bu 20 saatlik ders temel bilgisayar bilimi ve programlama kavramlarını tanıtır. Ders, K-8 dersliklerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ama her yaştan öğrenmek için eğlencelidir.

Kurs içerisinde aslında Ders 2, Ders 3 ve Ders 4 kurslarından bölümler harmanlanmıştır. Bazı arkadaşlar hocam bu kadar kurs tanıttınız biz hangi kursu açmalıyız diye soruyor. Burada ders işleme durumunuza göre kurs açmak durumunda kalacaksınız.

Eğer 2. Dönem yani 72 saat işleyeceğiniz Kodlama ağırlıklı dersinizi Code.org ve Scratch olarak yapacaksanız o zaman Hızlanıdırılmış Kursu açın ve temel eğitimi bu kurs üzerinden verin daha sonra Scratch etkinliklerini yapın. Eğer sadece Code.org gösterecekseniz Scratch vb uygulamalar olmadan ilerlemeyi planlıyorsanız o zaman sırasıyla Ders 2, Ders 3, Hızlandırılmış Kurs ve en son olarak Ders 4 açabilirsiniz.

Kursun çevrimdışı bir sürümü bulunmadığından site üzerinden internet bağlantısı ile yapılması gerekmektedir. Bölümde okuma yazama bilen öğrenciler için çok güzel sahneler bulunmaktadır. Kursun için de yok yok diyebiliriz. 

CEVAP ANAHTARI

Code.org Hızlandırılmış Kurs hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Kursu ilk tamamlayan öğrencimin cevaplarını cevap anahtarı olarak paylaşacağımı belirtmiştim. 

Bazı öğrencilerimizin bölümleri hiç yapmaya çalışmadan direk cevap anahtarı aracılığıyla çözdükleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerimizden gelen şikayetler doğrultusunda cevap anahtarı site üzerinden kaldırılmıştır.

Yapmakta çok zorlandığınız bölümler var ise bölüm adını yorum olarak aşağıya yorum yazınız. Mail adresi verirseniz o bölümün yapılış şeklini size mail atmaya çalışırım.

İyi çalışmalar arkadaşlar.

 

30 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.