Code.org Ders-3 Tanıtım ve Cevap Anahtarı

Kodlama konusunda en iyi yapılandırılmış site olarak gördüğüm Code.org Ders-3 veya Kurs-4 kursunu inceleyeceğiz. Daha önce incelediğim kurslar 20-30 bölümlük kurslar olup 1 yada 2 derste bitecek kurslardır. Bundan sonraki tanıtımlarım uzun soluklu kodlama eğitimi vermek isteyen öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için faydalı olacaktır.

Normalde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Kodlama anlatırken ben öğrencilerime Code.org sitesi üzerinden Hızlandırılmış Kursu gösteriyorum. Hızlandırılmış Kurs içerisinde farklı farklı bölümler bir araya getirilmiş ve kodlamaya giriş için verilebilecek hemen hemen her şeyi vermektedir. Tercihim bu yüzden Hızlandırılmış kursu açmaktır.

Eğer öğretmenseniz ve bu yazıyı okuyorsanız bence hiç tereddüt etmeden öğrencilerinize Code.org içerisinde bulunan hızlandırılmış kursu açın.

Hızlandırılmış Kursa https://studio.code.org/s/20-hour adresinden direk ulaşabilirsiniz.

Dersler için yukarıda bahsettiğim kurs işinizi görecektir. Ben hafta sonu kurslarında da giriş etkinliği olarak Code.org yapıyorum. Kurslarda öğrenci sayımın az olması her öğrenciye bir bilgisayar düşmesi gibi artılar neticesinde çok hızlı ilerledik. Code.org ta bulunan diğer kursları da incelemeye karar verdik. Bu kapsamda incelediğimiz kurslardan bir tanesi de Code.org DERS-3 isimli kurs oldu.

Bölümü incelemek ve öğrencilerinize açmak için aşağıdaki resme tıklayınız.

Code.org-Ders-3

Kısaca kurstan bahsedelim.

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 8 yaş ve üzeri öğrenciler için hazırlanmış, Okuma yazma bilen öğrenciler için hazırlanmıştır. Ders 2 nin devamı olarak görülmektedir. Uzun soluklu bir eğitim vermeyi planlıyorsanız eğer Önce Ders 2 sonra Ders 3 verilmesi muhteşem olacaktır.

Ders 3, Ders 2’yi alan öğrenciler için tasarlanmıştır. Öğrenciler, daha karmaşık sorunlar için esnek çözümler bulmak için önceki derste öğrendikleri programlama konularını daha çok inceleyecekler. Bu dersin sonunda, öğrenciler, herkesle paylaşabilecekleri interaktif hikaye ve oyun oluşturabilecekler. 4 ve 5. sınıflar için önerilmektedir.

Ben alışkanlık sebebi ile Hızlandırılmış Kurs tercihim olsa bile bu kursta 5. sınıf öğrencileri için güzel bir seçim olacaktır.

Ben Ortaokul öğrencilerime açtım kursu bir günde bitirdiler. Bölüm sayısı fazla olsa da temelleri olduğundan çok basit kaldı onlar için. Ama ilk kez kodlamaya başlayan öğrenciler için kullanılabilir bir bölüm zaten fazla bir zaman almayacaktır.

Kursun çevrimdışı bir sürümü bulunmadığından site üzerinden internet bağlantısı ile yapılması gerekmektedir. Bölümde okuma yazama bilen öğrenciler için çok güzel sahneler bulunmaktadır. Kodlamaya ilk kez başlıyorsanız ve okuma yazma biliyorsanız eğer bu bölümden başlayabilirsiniz. Öğrencilerin sevdikleri karakterler ile kodlama yapabilmelerini sağlayan bu bölümde öğrencilere karakteri hedefe ulaştırmak için gerekli olan kodları yazabilmeleri, Döngü mantığını kavrayabilmeleri ve kullanabilmeleri amaçlanmıştır. 

CODE.ORG DERS-3 CEVAP ANAHTARI

Code.org Ders 3 hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Kursu ilk tamamlayan öğrencimin cevaplarını cevap anahtarı olarak paylaşacağımı belirtmiştim. 

Bazı öğrencilerimizin bölümleri hiç yapmaya çalışmadan direk cevap anahtarı aracılığıyla çözdükleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerimizden gelen şikayetler doğrultusunda cevap anahtarı site üzerinden kaldırılmıştır.

Yapmakta çok zorlandığınız bölümler var ise bölüm adını yorum olarak aşağıya yorum yazınız. Mail adresi verirseniz o bölümün yapılış şeklini size mail atmaya çalışırım.

Code.org konusunda hazırladığım tüm içeriklere ulaşmak için Code.org ile Kodlama Eğitimi linkinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada kendi kendinize Kodlama öğrenebileceğiniz Code.org kursları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Codeorg ile Kodlama
Code.org ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar arkadaşlar.

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*