Code.org Ders-1 Tanıtım ve Cevap Anahtarı

Kodlama konusunda en iyi yapılandırılmış site olarak gördüğüm Code.org Ders-1 veya Kurs-1 kursunu inceleyeceğiz. Daha önce incelediğim kurslar 20-30 bölümlük kurslar olup 1 yada 2 derste bitecek kurslardır. Bundan sonraki tanıtımlarım uzun soluklu kodlama eğitimi vermek isteyen öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için faydalı olacaktır.

Normalde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Kodlama anlatırken ben öğrencilerime Code.org sitesi üzerinden Hızlandırılmış Kursu gösteriyorum. Hızlandırılmış Kurs içerisinde farklı farklı bölümler bir araya getirilmiş ve kodlamaya giriş için verilebilecek hemen hemen her şeyi vermektedir. Tercihim bu yüzden Hızlandırılmış kursu açmaktır.

Eğer öğretmenseniz ve bu yazıyı okuyorsanız bence hiç tereddüt etmeden öğrencilerinize Code.org içerisinde bulunan hızlandırılmış kursu açın.

Hızlandırılmış Kursa https://studio.code.org/s/20-hour adresinden direk ulaşabilirsiniz.

Dersler için yukarıda bahsettiğim kurs işinizi görecektir. Ben hafta sonu kurslarında da giriş etkinliği olarak Code.org yapıyorum. Kurslarda öğrenci sayımın az olması her öğrenciye bir bilgisayar düşmesi gibi artılar neticesinde çok hızlı ilerledik. Code.org ta bulunan diğer kursları da incelemeye karar verdik. Bu kapsamda incelediğimiz kurslardan bir tanesi de Code.org DERS-1 isimli kurs oldu.

Bölümü incelemek ve öğrencilerinize açmak için aşağıdaki resme tıklayınız.

Code.org-Ders-1

Kısaca kurstan bahsedelim.

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 4-6 yaş grubu öğrenciler için hazırlanmış, Okuma yazma bilinmese dahi yapılabilecek zorluktadır. Anaokulu ve 1. sınıfları için önerilir.

Bu bölüm kodlamayla ilk kez tanışanlar için bilgisayar programı oluşturmalarında yardımcı olması, problem çözmedeki becerilerini geliştirmeleri, zor görevleri yapabilmeleri ve başkaları ile birlikte çalışabilmeleri için tasarlanmıştır. Dersin sonunda, öğrenciler, paylaşabilecekleri kendi farklı hikayelerini veya oyunlarını oluşturabilirler.

Ben Ortaokul öğrencilerime açtım kursu iki saatlik kurs süresinde bitirdiler. Bölüm sayısı fazla olsa da temelleri olduğundan çok basit kaldı onlar için. Ama ilk kez kodlamaya başlayan öğrenciler için kullanılabilir bir bölüm zaten fazla bir zaman almayacaktır.

Kursun çevrimdışı bir sürümü bulunmadığından site üzerinden internet bağlantısı ile yapılması gerekmektedir. Bölümlerde hareketler için doğu, batı, kuzey ve güney seçeneklerini gösteren oklar kullanılmıştır. Bu sayede okuma yazma bilmeyen bir çocuk sadece yön tuşlarını kullanarak kodlamaya giriş yapabilmektedir. Bu yönden çok avantajlı olan kurs ayrıca çok güzel sınav soruları hazırlayabileceğimiz bölümler barındırmaktadır. Code.org ile ilgili testler hazırlarken veya sınav oluştururken bu bölümden bolca faydalanacağımı belirtmek isterim.

Code.org diğer kurslarını yapan öğrencilere basit geleceğini söylemiştim. Giriş etkinliği olması sebebiyle sürekli oklar kullanılmış bu oklar küçük yaş grubuna faydalı gözüküyor. Fakat büyük yaz gruplarında sağa sola dön gibi kavramları öğrenen öğrencilerin bu kavramları sonraki bölümlerde alışkanlık kazanarak direk es geçmesine sebep olabilir.

CODE.ORG DERS 1 CEVAP ANAHTARI

Code.org Ders 1 hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Kursu ilk tamamlayan öğrencimin cevaplarını cevap anahtarı olarak paylaşacağımı belirtmiştim. 

Bazı öğrencilerimizin bölümleri hiç yapmaya çalışmadan direk cevap anahtarı aracılığıyla çözdükleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerimizden gelen şikayetler doğrultusunda cevap anahtarı site üzerinden kaldırılmıştır.

Yapmakta çok zorlandığınız bölümler var ise bölüm adını yorum olarak aşağıya yorum yazınız. Mail adresi verirseniz o bölümün yapılış şeklini size mail atmaya çalışırım.

Code.org konusunda hazırladığım tüm içeriklere ulaşmak için Code.org ile Kodlama Eğitimi linkinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada kendi kendinize Kodlama öğrenebileceğiniz Code.org kursları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Codeorg ile Kodlama
Code.org ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar arkadaşlar.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*