Arduino LDR Foto Direnç ile LED Uygulaması

Arduino ile yapacağımız yeni etkinlik Arduino LDR Foto Direnç ile LED Uygulaması olacak. Geçen dersimizde Arduino PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulaması ile Arduino üzerinde bulundan Dijital Pinlerimize 0 ve 1 değerleri göndererek harekete göre LED yakıp söndürmüştük.

Bu etkinlikte Kullanacağımız LDR – Foto Direnç ile ortamdaki ışık miktarını ölçeceğiz. Bu ölçümlerimize göre eğer karanlık bir ortam ise LED yaktıracağız.

Bugün kullanacağımız LDR Foto Dirençler daha önce kullandığımız potansiyometre mantığıyla hemen hemen aynı çalışmaktadır. Potansiyometre uygulamasında elle ayarlama yaparken burada el ile ayarlama yapmıyoruz. LDR otomatik olarak ortamdaki ışık miktarını ölçmektedir.

LDR ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için LDR Foto Direnç Nedir? Nasıl Kullanılır? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bugün yapacağımız Arduino Etkinliği ile LDR Foto Direnç Kullanımını, Analog Pinlerden veri okumayı ve Mblock programı üzerinde Seri Port kullanımını öğreneceğiz.

Hazırsanız Arduino LDR Foto Direnç ile LED Uygulamasına başlayalım.

İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için üzerine tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno // Detaylı bilgi için tıklayın
  2. Breadboard (Devre Tahtası) // Detaylı bilgi için tıklayın
  3. LED // Detaylı bilgi için tıklayın
  4. 1xDirenç 220 ohm- 1xDirenç 10k ohm // Detaylı bilgi için tıklayın
  5. LDR Foto Direnç // Detaylı bilgi için tıklayın.
  6. Jumper Kablolar

Yukarıdaki malzemelere sahipsek eğer Arduino LDR Foto Direnç ile LED Uygulamasına başlayabiliriz. Önce devreyi oluşturalım.

ARDUİNO LDR FOTO DİRENÇ İLE LED UYGULAMASI DEVRESİ

Devreyi size gösterebilmek adına ben Fritzing Programı ile çalışıyorum. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

Arduino LDR ile LED uygulaması

Evet devremizi yukarıdaki gibi oluşturduk. Şimdi kodlarımızı oluşturacağız ama önce devremizi açıklayalım.

Devremiz çok basit arkadaşlar, LED devresini daha önce defalarca oluşturduk zaten o kısmı direk geçiyorum.

  • LDR üzerinde iki bacak bulunmakta. Önce LDR mizi breadboard üzerine yerleştirdik. Daha sonra bir bacağından ortak GND ile bağlantı kurduk. (Siyah Kablo)
  • Diğer bacağımızın kısa olan yerinden 10k ohm direnç ile bağlantı alarak direncin diğer ucunu Arduino 5V ile bağlantı yaptık. (Kırmızı Kablo)
  • Direnç bağladığımız bacağın uzun olan yerinden ise bir bağlantı daha alarak onuda Arduino A0 ile bağladık. (Yeşil Kablo)

Karıştırırsanız benim kullandığım renklerde kablolar kullanarak birebir aynısını oluşturmaya çalışın.

Dijital Pin yerine Analog Pin kullandığımızı gözden kaçırmayalım.

Öneri: Bu projenin yapılan hatalar genelde LDR ile direnç bağlantısından kaynaklanmaktadır. Hata olursa burayı başta kontrol etmelisiniz.

ARDUİNO LDR FOTO DİRENÇ İLE LED UYGULAMASI KODLARI

Mblock ile yazdığımız kodlarımızı Arduino üzerine aktaracağız. Kodların resimli halini aşağıya ekliyorum. Birkaç etkinlik yaptıysanız Mblock ile Arduino Kodlamanın ne kadar rahatlık olduğunu anlaşmışsınızdır.

LDR Kod

Kodlarımız yukarıdaki gibi sürekli tekrarla içinde en üstte Seri Portta 2 Sayısal Pini Oku Yaz kodunu kullandık. Bu kod sayesinde devremizin çalışıp çalışmadığını Serial Monitörden izleyebileceğiz. Seri Port Serial Monitör kullanımı hakkında bilgi edinmek için Mblock Arduino Seri Port Kullanımı sayfasını inceleyebilirsiniz.

Diğer kodlarımız ise eğer şartı içine yerleştirilmiş. Kod diyor ki Eğer A0 analog pine 600 den büyük değer gelirse 3 numaradaki LED’i yak, yok 600 den küçük değer gelirse o zaman 3 numaradaki LED’i kapat. İşte hepsi bu kadar.

Zor bir kod değil Kodlarımızı yukarıdaki gibi oluşturduysak Arduinoya Yükle Butonuna basarak kodlarımızı yükleyelim.

Arduinoya Yükle

Orta kısımda yükleme bitti yazısını görüp sağ tarafta yükleme tamamlandı teşekkürler yazısını gördüyseniz eğer her şeyi doğru yaptınız demektir.

Eğer burada hata oluşursa bir yerde hata yapmışsınız demektir. Hata kontrolü için Mblock – Kod Blokları ile Arduino Kodlama adımları doğru yaptığınızdan emin olun.

ARDUİNO LDR FOTO DİRENÇ İLE LED UYGULAMASI BİTMİŞ HALİ

Her şeyi doğru yaptıysanız projemizin bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu dersimizde LDR Foto Direnç Kullanımını, Analog Pinlerden veri okumayı ve Mblock programı üzerinde Seri Port kullanımını öğrendik.

Aynı devre üzerine buzzer veya yeni ledler ekleyerek projenizi geliştirebilirsiniz.

LDR kullanarak çok zorlanmadan Tübitak 4006 için tasarım projeleri üretebilirsiniz. Geçen sene yaptığımız iki projeyi sizle paylaşmak istedim. Kullanımını öğrendikten sonra sizde aynı projeleri yapabilirsiniz.

Işığı Takip Eden Güneş Paneli Tübitak 4006 Projesi mesela geçen sene Tübitak 4006 Bilim Fuarları kapsamında yaptığımız tasarım projelerinden bir tanesi. Tabi burada servo motor kullanımı da var. Onu ilerleyen derslerde öğreneceğiz.

Bir diğer örneğimiz ise Lazer Güvenlik Sistemi Tübitak 4006 Projesi ise sadece LDR bilgisi ile yapabileceğiniz bir proje.

Yeni Arduino Etkinliklerimize Arduino ile Kodlama Eğitimi linki veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arduino ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar dilerim.

4 Comments

  1. hoxcam mblockta yapamadım kodlar yoktu ,bende atduino dan yapıyım dedim koyduğunuz fotoğrafta bi kısmı çıkmamış onarı bi yazabilir misiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*