Arduino Uno Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımızda Arduino Uno Nedir? Ne İşe Yarar? konusu üzerinde duracağız.

Arduino, elektronik donanım ve yazılım temelli bir geliştirme platformudur. Arduino ile öğrenciler de profesyoneller de çok detaylı programlama ve elektronik bilgiye sahip olmadan, temel bilgiler ile hobi amaçlı, eğitim amaçlı veya profesyonel anlamda projeler yapabilirler.

Arduino Uno, en yaygın kullanılan ve en çok bilinen modelidir. 2010 yılında kullanıma sunulmuştur. Avantajları olarak aşağıdaki özellikleri sayabiliriz.

  • Açık kaynaklı kodludur.
  • Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket vs…) üretebiliriz.
  • Sensörlerden gelen verileri kullanabiliriz.
  • Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebiliriz.

ARDUİNO İLE NELER YAPILABİLİR?

Arduino Uno ile LED yakıp söndürmek gibi en temel uygulamalardan drone, robot, akıllı ev otomasyonu, hırsız alarm sistemi, park sensörü gibi daha gelişmiş projeler de yapabilirsiniz.

Bu tamamen ne yapmak istediğinizle alakalıdır. Kısacası Arduino Uno, standart boyutlarda bir kontrol kartı olup, basitten zora birçok uygulamada elektronik devreleri kontrol etmenizi sağlamaktadır.

ARDUİNO UNO KARTI TANITIMI

Arduino Pinleri

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi Arduino Kart üzerinde bulunan bileşenler gösterilmiştir. Bunları bir seferde öğrenmeye çalışmak size çok zor gelir. Bu yüzden zamanla etkinliklerle öğrenmeye çalışacağız. Yine de ihtiyaç olursa diye yukarıda ayrıntılı bir şekilde göstermeye çalıştım.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Arduino Uno Teknik Özellikler

Teknik özelliklerimiz ise yukarıda tablo halinde verilmiştir. İhtiyaç olursa bu sayfayı inceleyin yoksa kafanızı karıştırmayın. Zaten Arduino ile Kodlama Eğitimi sayesinde bunların hepsini zamanla ödeyeceğiz. Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*