Lazer Güvenlik Sistemi

Lazer Güvenlik Sistemi Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Tasarım Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

Lazer Güvenlik Sistemi
TÜBİTAK 4006 Projesi

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Ali Talip ELİGÜZEL tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


Proje Başvuru Bilgileri

Proje Adı: Lazer Güvenlik Sistemi
Proje Türü: Tasarım
Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

Proje Amacı

  • Lazerle güvenlik sisteminde ki amaç hırsızların veya evinize ofisinize vb. girmesini istemediğiniz alanlara girmesini engellemek.
  • Saklamanız gereken eşyaları lazerle güvenlik sistemi sayesinde koruyabilmek ve herhangi bir girişim olduğunda haberdar olabilmek.
  • Benzer ve pahalı güvenli araçları yerine daha kolay yapılabilir ve çoğaltılabilir ve etkisiz hale getirilmesi daha zor bir güvenlik aracı tasarlamak.
  • İhtiyacı olan her kurum ve kuruluş, işyeri veya evler çok kolay bir şekilde lazerle alarm sistemi kurabilmesine olanak sağlamak.
  • Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi kodlama konusunda Arduino ile yapılabilecek kodlama ve tasarımlara yeni bir bakış açısı getirmek.
  • Dizilerde filmlerde gördüğümüz ve bize yüksek teknoloji gibi görünen birçok aracı aslında istersek bizlerinde oluşturabileceği bilincine ulaştırmak.

Proje Özeti

Bu proje hırsızlık olayları sonucunda insanların değerli eşyaları (yüzük gümüş altın vb.) malzemelerin kaybolmasını engellemek amacıyla yapılacaktır. Bir güvenlik aracı tasarlayacağız. Aslında bu güvenlik araçlarını filmlerde görmekteyiz fakat çok pahalı sistemler olduğunu ve çok kıymetli eşyaları korumak için kullanıldığını görüyoruz. Bizim amacımız böyle lüks bir güvenlik sistemini herkesin kullanabileceği, herkesin güvenlik içinde eşyalarını koryabileceği bir tasarım haline getirmek.

Bu proje arduino ile farklı tasarımlar örnekler yaparken aklımıza gelmiştir. Tüm insanların böyle bir güvenlik sisteminden faydalanabilmesi için ucuz ve güvenlikli bir sistem tasarlamaya karar verdik.

Proje yapımı için yaptığımız araştırmalar sonunda gerekli olan malzemelerimizi tespit ettik.  ne kadar lazer kullanırsak o kadar LDR yani ışığa göre direnci değişen direnç biz üç tane yeterli diye düşünüyoruz. Kullanım amacına göre sayıları artırabiliriz. Bunun yanında  arduino UNO, üç adet buzzer  ve sabitlenecek bir yere ihtiyacımız olduğunu öğrendik. Biz sabit bir yer olmayıp bir panel üzerine monte ederek sergilemeyi düşündük.

Kullanım amacına göre ekstra sensörler kullanabileceğimiz tespit ettik. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenimizin desteği ile arduino kodlarını da tamamlayarak projemizin prototipini oluşturduk. Projemiz onaylanır ise daha gelişmiş ve yeni sensörler eklenmiş halini tasarlayarak ve nasıl tasarladığımızı anlatan bir poster hazırlayarak sunmayı düşünmekteyiz. Ayrıca sunum sırasında projemizde farklı lazer kombinasyonlarından ziyaretçilerimizin yakalanmadan geçmeleri isteyerek nasıl güvenlikli bir sistem yaptığımızı göstermek istiyoruz.

Proje Yöntemi

Son zamanda artan hırsızlık olayları sonucunda insanların değerli eşyaları (yüzük gümüş altın vb.) malzemelerin kaybolmasını engellemek amacıyla böyle bir proje yapılmak istenmiştir.

Ayrıca girilmemesi gereken yerlere giren insanların başlarına kötü olayların geldiği gözlemlenmiştir.

Değerli eşyalarımızı koruyabilmek veya girilmesini istemediğimiz alanlara girilmesini engellemek için devamlı başında bekçi gibi bekleyemeyeceğimizi öğrendik. Bazı değerli eşyalar için kasa vb. araçlar kullanılarak korumamaya alındığı görülmüşse de aynı zamanda girilmesini istemediğimiz alanlara yasak girişleri engellemek için kasa işimizi görmeyecektir. Bu alanda daha güvenli bir araç olan özellikle banka vb alanlarda kullanılan lazer güvenlik sistemleri kurulabileceği öğrenilmiştir.

Gerekli malzemelerimiz: ne kadar lazer kullanırsak o kadar LDR yani ışığa göre direnci değişen direnç biz üç tane kullandık  arduino UNO üç adet buzzer  ve sabitlenecek bir yer (biz tahtaya sabitledik fakat genelde duvara sabitlemeyi tercih ederiz) araçları işimizi görecektir.

Kullanım amacına göre farklı uyarı seçenekleri ekleyebiliriz. Mesela çok kıymetli eşyalarımıza ulaşmaya çalışan biri olurda lazer sistemine yakalanırsa polis ile iletişim kurmamızı sağlayacak bir düzenek eklenebilir.

Daha farklı sensörler (ısı hareket vb.) kullanarak daha kırılması zor bir sistem yapmayı planlıyoruz.

İki adet aynı boyda tahta ve aynı kalınlıkta iki tahta kesiyoruz ve bir de aynı kalınlıkta yaklaşık uzun tahtaların yarısı kadar bir tahta kesiyoruz, malzemelerimizde bitmiş oluyor. Sırada yapıp birleştirmek var. Önce buzzerlerı arduino UNO muza takıyoruz ve çalıştığından emin oluyoruz. Sonra ldr lerimizi takıyoruz ve değerlerini ölçüyoruz ldr lerimizden aldığımız değerlere göre kodlarımızı yazıyoruz. Sıra yerleştirmeye geldi. Tamamen bağımsız olan lazerlerimizi uzun ve çok da ince olmayan tahtalarımıza yerleştiriyoruz ve diğer uzun tahtamıza da ldr lerimizi yerleştiriyoruz fakat lazerlerle ldr lerin tam birbirinin karşısına gelmesine özen göstertiyoruz. İki tahtamızın altına da diğerlerinden daha kısa olan tahtamızı yerleştiriyoruz. Bunları yaptıktan sonra projemizin bitmiş oluyor.

Oluşturduğumuz tasarımı bilim fuarı sırasında sergileyeceğiz. Sergi esnasında ziyarete gelen kişilere nasıl yaptığımızı anlatım lazer güvenlik sisteminden yakalanmadan geçmeleri isteyeceğiz. Ayrıca projenin yapılma adımlarını içeren bir poster hazırlayacağız.

Proje Danışmanı: Osman Batur DAĞDEVİREN
Proje Öğrencisi: Ali Talip ELİGÜZEL


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet ve Yöntem verilmiştir. Projemiz Tübitak Tasarım Projesi kapsamında değerlendirilebilir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve içeriğinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz.

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı yapım aşamalarına başladık. Öncelikle lazer ve ldr yerleştirmek için tasarımımızı oluşturduk. Yukarıda amaç özet ve yöntem bölümünde de bu konuda nasıl çalışacağımızdan bahsetmiştik.

Ahşap tasarımı oluşturduktan sonra panelin bir tarafına 3 adet lazer yerleştirdik. Diğer tarafına ise tam karşısına gelecek şekilde 3 adet ldr yerleştirdik.

Ldr sensörlerimizin arduino ile bağlantısını yaptık. Herhangi bir tanesine gelen lazer ışığı kesilirse yani lazer önüne engel gelirse yine arduino ile bağladığımız buzzer ile ses çaldık. Daha sonra ses faktörünün yeterince fark edilemeyeceğini düşünerek daha şık bir tasarım oluşturmak için ahşap kenarına led döşedik.

Bu sayede lazer ışıklarının arasından geçerken ışığın geçmesi engellenirse led lambalarımızın yanmasını sağladık. Fuar sırasında bu projemizi kapı kenarına koyarak ziyaretçilerimizin ışıkları yakmadan geçmelerini istedik. Çok uğraştılar fakat geçen olmadı. Çok eğlenceli bir proje olduğunu söyleyebilirim.

Projenin arduino kodları ve arduino tasarımı daha sonra bu alana eklenecektir.


Proje Posteri

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


PROJE RESİMLERİ


Projeler başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*