LDR Foto Direnç Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba Arkadaşlar, Bugün Arduino kodlarken kullandığımız elektronik devre elemanlarından biri olan LDR diye adlandırdığımız Foto Direnç elemanını LDR Foto Direnç Nedir? ve Nasıl Kullanılır? başlıkları altında inceleyeceğiz.

Daha önceki tanıtımlarımızda Arduinoya veri girebileceğimiz Push Buton, Potansiyometre, PIR Hareket Sensörü gibi elektronik devre elemanınlarını öğrenmiştik. Benzer çalışma yapısına sahip olan LDR Foto Direnç elektronik devre elemanını öğreneceğiz.

LDR Foto Direnç ortamdaki ışık şiddetine bağlı olarak değeri değişen direnç türüdür.

Yani direnç değeri üzerine düşen ışığın şiddetine göre ters orantılı olarak değişmektedir. Bu özelliği sayesinde ışık şiddetine göre açılıp kapanan devrelerde çok kullanılmaktadır. Hava karardığında otomatik olarak yanan sokak lambaları LDR çalışma prensibini anlamak için en uygun örnektir.

LDR foto Direnç

Resimde gördüğünüz gibi iki bacağı bulunmaktadır. Bağlantı şekli olarak daha önce kullandığımız Push Buton bağlantısıyla benzer şekilde bağlanmaktadır.

Örnek bağlantı şeması ve kod uygulamasını Arduino LDR Foto Direnç ile LED Uygulaması sayfasında paylaştım. Sayfayı inceleyerek çalışma şeklini görebilirsiniz.

LDR kullanarak çok zorlanmadan Tübitak 4006 için tasarım projeleri üretebilirsiniz. Geçen sene yaptığımız iki projeyi sizle paylaşmak istedim. Kullanımını öğrendikten sonra sizde aynı projeleri yapabilirsiniz.

Işığı Takip Eden Güneş Paneli Tübitak 4006 Projesi mesela geçen sene Tübitak 4006 Bilim Fuarları kapsamında yaptığımız tasarım projelerinden bir tanesi. Tabi burada servo motor kullanımı da var. Onu ilerleyen derslerde öğreneceğiz.

Bir diğer örneğimiz ise Lazer Güvenlik Sistemi Tübitak 4006 Projesi ise sadece LDR bilgisi ile yapabileceğiniz bir proje.

Arduino eğitimleri alarak sizde onlarca projeyi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Şimdilik bu bilgiler kullanım için yeterli diye düşünüyorum. Soru gelirse yazı içeriğini güncelleyerek ayrıntılı bilgilendirme yapmaya çalışırım.

Faydalı olması dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*