Mblock Arduino Seri Port Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımızda Mblock Programı ile Arduino Kodlarken Seri Port yani Serial Monitör üzerinden Arduinoya gelen değerleri nasıl görebileceğimizi öğreneceğiz.

Web sitemdeki eğitimlerde hiç bilgisi olmayan kişiler dahi rahatlıkla eğitimlerden faydalansın diye en alt düzeye inmeye çalışıyorum. Bu kapsamda bu yazıyı da oluşturma gereği hissettim.

Arduino kodlarken potansiyometre, ldr, ultrasonik mesafe sensörü vb gibi sensörleri kullanıyorsanız eğer bağlantınızı test etmek ve sensörlerden gelen değerleri görmek için mutlaka Seri Port veya Serial Monitör ekranını kullanmanız gerekmekte.

Ben ilk kodlamaya başladığımda bu ekrandan değer almakta zorlanmıştım. O günleri hatırlayarak benim gibi yeni başlayanlar illaki olacaktır onlara kolaylık olsun diye bu yazıyı oluşturdum.

Örnek olarak potansiyometre üzerinden aldığım değerleri Seri Port üzerinde göstereceğim. Hazırsak hemen başlayalım.

Adım-1: Devremizi Oluşturalım

Potansiyomere ile Seri Port

Arduino üzerine potansiyometremizi bağladık. 5V- GND ve A0 yani Analog 0 numaralı pinlerle bağlantı kurduk.

Bu devre bana potansiyometreden aldığım değeri Arduino A0 pinine aktarılacağını söylüyor. Peki biz bu değeri nasıl göreceğiz onu görelim.

Adım-2 Kodları Yazalım

Öncelikle Mblock Programımızı açalım kablo ile Arduino bağlantısını yapalım ve ardından Bağlan menüsü Seri port seçeneğinden Com… kaçta gözükürse bağlan diyelim.

blank

Yukarıda resimdeki gibi bağlandıysak eğer tamamdır. Şimdi Değerimizi ekranda görebilmek için kod yazacağız. Tabi bunun öncesinde Arduino Kipe Geçelim.

blank

Düzenle Menüsü altında bulunan Arduino Kipi seçelim. Bağlantımız tamam ise Robotlar menüsü altında Arduino resimdeki gibi yeşil gösterecektir.

Bu kısımda tamam ise kodlarımızı yazalım.

blank

Yukarıdaki kodları yazdık. Seri port üzerinde A0 pinindeki değerleri 1 saniye aralıkla gösterecek. Eğer siz başka bir sensör taktıysanız başka bir pin kullandıysanız o zaman buradaki A0 yerine 1-2-3-4-5 gibi hangi porta taktıysanız onu seçmelisiniz.

Kod işimiz tamam Arduinoya Yükle diyeceğiz.

blank

Yukarıda gördüğünüz gibi Arduinoya Yükle butonuna basınca seri port ekranında kodlarınız yüklendi teşekkürler yazısı çıkıyor. Biz burada potansiyometre üzerindeki değerli görmek istiyoruz. O halde tekrar bağlantı kurmalıyız.

Bağlan Menüsüne gidin ve aşağıda resimde verdiğim gibi tekrar bağlantı kurun.

blank

Tekrar bağlantı kurunca Seri port ekranından 1 saniye aralıklarla değerler gözükecektir. Eğer mantıksız değerler görüyorsanız bir üstteki resimde kırmızı kutucuk içine aldığım Harf Hali seçeneğini seçmelisiniz.

blank

Harf hali seçeneğini seçince yukarıda gördüğünüz gibi potansiyometre üzerinden gelen değerleri görebildim.

Sizde ultrasonik mesafe sensörü vb sensörlerle proje yapacağınız zaman bu değerleri görerek projenizi test etmek isteyebilirsiniz. İşte bu yazıda anlatılanları yaparsanız net sonuçlar elde ederek daha sağlam projeler üretebilirsiniz.

Basit bir konumuzdu elimden geldiğince tüm detayları ile anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*