Merhaba Arkadaşlar;

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırlayacağımız TÜBİTAK 4006 projeleri ile ilgili okulumuzda çalışma yaparken bazı projelerimiz baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

Işığı Takip Eden Güneş Paneli
TÜBİTAK 4006 Projesi

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Abdulkadir KANDUR tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


Proje Başvuru Bilgileri

Proje Adı: Işığı Takip Eden Güneş Paneli

Proje Türü: Tasarım

Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

Proje Amacı

  • Projenin asıl amacı sadece bir kez para verip daha sonra para ödemeden güneş panelinin ürettiği elektrikle telefon ve power bank şarj edebilmektir
  • Yapacağım proje tasarruf yani elektrik kullanımını azaltarak fazladan para ödemeyi engellemeyi önleme amaçlıdır
  • 180 derece servo motor ile güneşin eksenini takip edip daha fazla elektrik alır ve projenin maliyeti fazla olmadığından ekonomik durumu çok iyi olmayan ailelerde kullanabilir.
  • Bu sayede güneş ışınları daha verimli kullanılır
  • İnternette araştırdığımızda bu projenin benzerleri varıdır internetteki projeler biraz pahalıdır bu projenin maliyeti daha ucuzdur yani yaptığımız proje hem daha ucuz hem daha kolay olacaktır ve bahsettiğim gibi tasarruf yapabilmektir. 
  • Böylece ücretsiz elektrik üretmektir.

Proje Özeti

Işığı takip eden güneş paneli yapmayı seçtim çünkü elektrikten tasarruf etmek istiyordum bu proje güneş ışığı ile power bank ve telefon gibi elektrikle çalışan maddeleri şarj etme işine yarıyor bu sayede elektrikten tasarruf edilebilecek bu projenin ortaya çıkış süreci güneş enerjisi ile elektrik üretmektir bu proje hiçbir elektrik bağlantısına ihtiyaç duymadan telefon ve power bank şanj  etme işine yarıyor. bu basit bir proje ama elektrik üreteceğimiz için güzel bir proje olacaktır bu proje maliyeti  az bir proje bu proje sayesinde elektrikten tasarruf edilecektir  yani sadece bir kez para vererek güneş ışınları ile ücretsiz elektrik elde edile bilecektir bu proje eğer geliştirilirse laptop şarjı bile yapabilir

Bu projeyi maddi durumu iyi olmayan aileler kullanabilir bu proje sadece yerinde duran bir güneş paneli değil  güneş ışığının yoğun olduğu bölgelere yönelecektir nasıl mı 180 derece servo motor ve ldr ışık sensörü sayesinde çünkü ldr ışık sensörü sayesinde ışığa doğru yönelecektir  proje başarılı olursa insanlara ücretsiz elektrik verecektir. Proje ücretsiz elektrik verdiği için vergi veya fatura ödemeyeceksiniz. Projeyi tahta bir yuvarlak plaka üzerine 4 tana sağa 4 tane de sola olmak üzere 8 adet ldr ışık sensörü  ve servo motor ile ışığı takip edecek bir plaka yapacağız tatbikî arduino unonunda yardımı olacaktır  güneş  panelindeki elektriği alabilmek için bir USB belleğin içini açıp beyaz ve yeşil kabloyu kesiyoruz kırmızı kabloyu güneş panelinin  artı  siyah kabloyu eksi kutbuna bağlıyoruz ve USB kablonun Type c ucuna power bankımızı takıp şarj edebileceğiz.

Proje Yöntemi

Son yıllarda elektriğe çok fazla ihtiyaç duyuluyor ama elektrik bedava değil bu yüzden sınırsız bir kaynak olan güneşin ışınlarıyla power bank şarj edeceğiz

İnternetten araştırdığımda insanların çeşitli kaynakları kullanarak elektrik elde ettiğini öğrendim bu kaynaklar  güneş paneli ve rüzgar gülleridir bunun gibi sürü enerji üreten sistemler vardır

8 adet ldr ışık sensörü 1 adet 180 derece servo motor ardunio uno jumper kablo güneş paneli

1 adet power bank

Proje maliyeti yüksek değil 100 TL ye bir proje çalışınca yaptığımıza değecek bir proje olacaktır

Elektrik üretile bilecek kaynaklar büyük ve pahalıdır

Güneş sınırsız bir kaynak olduğundan ve her yerde ulaşılabilecek ve herkesin kullanabileceği için güneş panelini seçtim ülkemizin coğrafi konumda her zaman güneş aldığı için kullanışlı bir proje olacaktır.   

Projeyi yapmak için 8 adet ldr ışık sensörü 1 adet 180 derece servo motor ardunio uno jumper kablo güneş paneli.  power bank  ilk önce arduino ya kodları yüklüyoruz sonra ldr ışık sensörlerini tabana bağlıyoruz sonra servo moturu da bağlayınca sadece güneş paneli kalıyor güneş panelini de taktığımızda bir USB kablonun içini açıp yeşil ile beyaz kabloları kesiyoruz sonra kırmızı kabloyu güneş panelinin artı kutbuna siyah kabloyu da eksi kutbuna bağlıyoruz power bank i USB kabloya takıyoruz ve güneşin enerjisi ile power bank şarj oluyor ya da aynı işlemi telefon ada yapabiliriz bu sayede power bank imiz ücretsiz bi şekilde güneş enerji si ile şarj etmiş oluyoruz. İşlemleri yaptıktan sonra çalışıyor mu diye test edeceğiz. Testimde fark ettim ki güneş sadece bir yerde durmuyor bu yüzden servo motor kullanacağız.

Güneş sadece bir yönde durmuyor. Bu yüzden güneş panelinin hareket etmesi için servo motor kullanacağım. Servo motor güneş neredeyse o yöne yönelecek ve daha çok elektrik toplayacaktır Projemiz bittiğinde ışığa doğru yönelip daha çok enerji toplayarak elektrik verebilecektir.

Prototipi TÜBİTAK 4006 fuarında sergileyeceğim ayrıca gelen ziyaretçilerinde telefonlarını şarj ederek projenin çalıştığını göstereceğim.

Proje Danışmanı: Osman Batur DAĞDEVİREN

Proje Öğrencisi: Abdulkadir KANDUR


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet ve Yöntem verilmiştir. Projemiz Tübitak Tasarım Projesi kapsamında değerlendirilebilir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve içeriğinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz.

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


Proje Yapılışı

Projemiz TÜBİTAK tarafından onaylanırsa ilgili nasıl yapıldığını adım adım buradan paylaşacağız.


Proje Posteri

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bilim Fuarı sırasında hazırlanan proje posterinin son hali bu alanda paylaşılacaktır.


Proje Resimleri

Fuarda çekilen proje resimleri bu alanda paylaşılacaktır.


Projeler başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/10/tubitak-bilim-fuari.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2018/10/tubitak-bilim-fuari-150x150.jpgÖzgür ŞEREMETTübitak 4006 Tasarım ProjeleriTübitak 4006 Projeleri,Tübitak 4006 Tasarım Projesi,Tübitak Bilim Fuarı Projesi,Tübitak Proje ÖrnekleriMerhaba Arkadaşlar; 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırlayacağımız TÜBİTAK 4006 projeleri ile ilgili okulumuzda çalışma yaparken bazı projelerimiz baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz. Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım. Işığı Takip Eden Güneş Paneli...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi