Arduino PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulaması

Arduino ile yapacağımız yeni etkinlik Arduino PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulaması olacak. Geçen dersimizde Arduino Potansiyometre ile LED Kontrol Uygulaması ile Arduino üzerinde bulundan Analog Pinlerimize 0-1023 arasında değer göndererek belli değer aralıklarında belli sayıda LED yakma ve söndürme işlemlerini yapmıştık.

Bir önceki etkinliğimize ise buton ile LED yakma işlemi yapmıştık. Bu etkinliğimiz aslında Buton ile LED yakma işlemine benzemektedir.

Sadece bu sefer elimizle butona basmayacağız hareket sensörümüz hareketi algılayacak ve LED yakacak. Tıpkı apartmanlardaki ışıkların birileri gelince yanması daha sonra kendiliğinden kapanması gibi olacak.

Bugün kullanacağımız PIR Hareket Sensörü aracı ile yine Arduino üzerine veri göndereceğiz. Göndereceğimiz veriler 1 ve 0 olacak. Sensör eğer hareket algılarsa belli bir saniye 1 Değeri gönderecek. Hareket bitince 0 değeri gönderecek. Bizde bu değerlere göre LED yaktıracağız.

Bugün yapacağımız Arduino Etkinliği ile PIR Hareket Sensörü Kullanımını, Dijital Pinlerden veri okumayı ve Mblock programı üzerinde Seri Port kullanımını öğreneceğiz.

Hazırsanız Arduino PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulamasına başlayalım.

İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için üzerine tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno // Detaylı bilgi için tıklayın
  2. Breadboard (Devre Tahtası) // Detaylı bilgi için tıklayın
  3. LED // Detaylı bilgi için tıklayın
  4. Direnç 220 ohm // Detaylı bilgi için tıklayın
  5. PIR Hareket Sensörü // Detaylı bilgi için tıklayın.
  6. Jumper Kablolar

Yukarıdaki malzemelere sahipsek eğer Arduino PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulamasına başlayabiliriz. Önce devreyi oluşturalım.

ARDUİNO PIR HAREKET SENSÖRÜ İLE LED DEVRESİ

Devreyi size gösterebilmek adına ben Fritzing Programı ile çalışıyorum. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

Pır Hareket Sensörü Devresi

Evet devremizi yukarıdaki gibi oluşturduk. Şimdi kodlarımızı oluşturacağız ama önce devremizi açıklayalım.

Devremiz çok basit arkadaşlar, LED devresini daha önce defalarca oluşturduk zaten o kısmı direk geçiyorum.

  • PIR Hareket Sensörümüzün 3 bacağı bulunmakta. Artık öğrendiğimiz gibi orta bacağımız verileri alacağımız bacak olduğundan Sarı Kablo ile 2 Numaralı Dijital Pin ile bağlantısını sağlıyorum.
  • Sağ bacağımı 5V ile Sol bacağımı ise GND ile bağlantı kuruyorum.
  • LED için de GND kullandığımdan Breadboard üzerinde ortak GND oluşturup siyah kablolar ile bağlantılarımı oraya verdim.

Karıştırırsanız benim kullandığım renklerde kablolar kullanarak birebir aynısını oluşturmaya çalışın.

Öneri: Bu projenin yapılan hatalar genelde PIR Sensörü üzerindeki zaman ve hassasiyet ayarından kaynaklanmaktadır. Hata olursa önce bu kısmı kontrol etmelisiniz.

ARDUİNO PIR HAREKET SENSÖRÜ İLE LED UYGULAMASI KODLARI

Mblock ile yazdığımız kodlarımızı Arduino üzerine aktaracağız. Kodların resimli halini aşağıya ekliyorum. Birkaç etkinlik yaptıysanız Mblock ile Arduino Kodlamanın ne kadar rahatlık olduğunu anlaşmışsınızdır.

Arduino ile Pır Sensörü Kodları

Kodlarımız yukarıdaki gibi sürekli tekrarla içinde en üstte Seri Portta 2 Sayısal Pini Oku Yaz kodunu kullandık. Bu kod sayesinde devremizin çalışıp çalışmadığını Serial Monitörden izleyebileceğiz. Seri Port Serial Monitör kullanımı hakkında bilgi edinmek için Mblock Arduino Seri Port Kullanımı sayfasını inceleyebilirsiniz.

Diğer kodlarımız ise eğer şartı içine yerleştirilmiş. Kod diyor ki Eğer 2 numaralı dijital pine 1 değeri gelirse 3 numaradaki LED’i yak, yok 0 gelirse o zaman 3 numaradaki LED’i kapat. İşte hepsi bu kadar.

2 Numaralı pin ise değerini nereden alıyor tabi ki bizim eklediğimiz PIR Hareket Sensörü üzerinden. Eğer hareket var ise 1 değeri gönderiyor yok ise 0 değeri gönderiyor.

Zor bir kod değil Kodlarımızı yukarıdaki gibi oluşturduysak Arduinoya Yükle Butonuna basarak kodlarımızı yükleyelim.

Arduinoya Yükle

Orta kısımda yükleme bitti yazısını görüp sağ tarafta yükleme tamamlandı teşekkürler yazısını gördüyseniz eğer her şeyi doğru yaptınız demektir.

Eğer burada hata oluşursa bir yerde hata yapmışsınız demektir. Hata kontrolü için Mblock – Kod Blokları ile Arduino Kodlama adımları doğru yaptığınızdan emin olun.

ARDUİNO PIR HAREKET SENSÖRÜ İLE LED UYGULAMASI BİTMİŞ HALİ

Her şeyi doğru yaptıysanız projemizin bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu dersimizde PIR Hareket Sensörü Kullanımını, Dijital Pinlerden veri okumayı ve Mblock programı üzerinde Seri Port kullanımını öğrendik.

Aynı devre üzerine buzzer veya yeni ledler ekleyerek projenizi geliştirebilirsiniz.

Yeni Arduino Etkinliklerimize Arduino ile Kodlama Eğitimi linki veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arduino ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar dilerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*