Arduino ile Yürüyen Işık Uygulaması

Arduino ile yapacağımız yeni etkinlik Arduino ile Yürüyen Işık Uygulaması olacak. Geçen dersimizde Arduino ile LED Yakma – Yan Sön, Sön Yan Uygulaması yaparak 2 LED Yakıp söndürmüştük. Biri yanarken diğer sönüyordu. Şimdi işi artık geliştiriyoruz ve tam 5 LED yakıp söndürüyoruz.

Hemen hemen her yerde Arduino projesi olarak karşınıza çıkan Yürüyen Işık etkinliğini yapmadan derslere devam edecek değiliz. Arduino öğrenen herkes mutlaka bu etkinliği yapmıştır. O halde bizde yapalım.

Bugün yapacağımız Arduino Etkinliği ile LED ve Direnç kullanımı iyice pekişmiş olacak. Ayrıca Breadboard’ı daha farklı şekilde kullanarak mantığını iyice anlamış olacağız.

Hazırsanız Arduino ile Yürüyen Işık Uygulamasına başlayalım.

İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için üzerine tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno // Detaylı bilgi için tıklayın
  2. Breadboard (Devre Tahtası) // Detaylı bilgi için tıklayın
  3. 5xLED // Detaylı bilgi için tıklayın
  4. 5xDirenç 220 veya 330 ohm // Detaylı bilgi için tıklayın
  5. Jumper Kablolar

Yukarıdaki malzemelere sahipsek eğer Arduino ile Yürüyen Işık Uygulaması başlayabiliriz. Önce devreyi oluşturalım.

ARDUİNO İLE YÜRÜYEN IŞIK DEVRESİ

Devreyi size gösterebilmek adına ben Fritzing Programı ile çalışıyorum. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

Arduino ile Yürüyen Işık Devresi

Evet devremizi yukarıdaki gibi oluşturduk. Şimdi kodlarımızı oluşturacağız ama önce devremizi açıklayalım.

  • Öncelikle LED’lerin hepsinin (-) Katot bacağını en alttaki yatay bölmeye bağladık. Onun ucuna da Arduino GND ile bağlantı kurduk. Kablo tasarrufu yaparak eksi uçları halletmiş olduk.
  • LED’lerin (+) Anot bacaklarını ise hemen karşılarındaki dikey bölmelere yerleştirdik.
  • Artı uç ile aynı hizaya dirençlerin bir bacağını bağladık. Diğer bacağını ise orta şeridin karşısındaki dikey hizaya yerleştirdik.
  • Direnç uçlarıyla aynı hizaya gelecek şekilde Arduino üzerinden 13-12-11-10-9 numaralı pinlerden farklı renklerde kablolar ile bağlantı kurduk.
  • Yeşil ışıkları takip ederseniz tüm bağlantıların Dijital Pinlerden başlayarak GND ile sonlandığını görebilirsiniz.

Öneri: Bu devrede en sık yapılan hata Breadboard üzerindeki bağlantı hataları. Farklı renkler kullanarak en detaylı bir şekilde göstermeye çalıştım. Uygulama çalışmaz ise bu bağlantılarınızı kontrol etmelisiniz.

ARDUİNO İLE YÜRÜYEN IŞIK UYGULAMASI KODLARI

Mblock ile yazdığımız kodlarımızı Arduino üzerine aktaracağız. Kodların resimli halini aşağıya ekliyorum. Birkaç etkinlik yaptıysanız Mblock ile Arduino Kodlamanın ne kadar rahatlık olduğunu anlaşmışsınızdır.

Arduino-ile-Yürüyen-Işık-Kodları

Kodlarımız bu sefer biraz uzun. Sonuçta 5 LED ile çalışıyoruz. Ama mantıklı bir ilerlemesi var. Bir tanesini yazdıktan sonra kopyalayarak kodları çoğaltıp sadece pin numaralarını değiştirebilirsiniz.

Proje bittikten sonra farklı kodlar farklı süreler deneyerek yeni projeler üretebilirsiniz.

Bu şekilde kodları oluşturduktan sonra sağ taraftaki Arduinoya Yükle butonuna basarak kartınıza yükleme yapabilirsiniz.

Arduinoya Yükle

Orta kısımda yükleme bitti yazısını görüp sağ tarafta yükleme tamamlandı teşekkürler yazısını gördüyseniz eğer her şeyi doğru yaptınız demektir.

Eğer burada hata oluşursa bir yerde hata yapmışsınız demektir. Hata kontrolü için Mblock – Kod Blokları ile Arduino Kodlama adımları doğru yaptığınızdan emin olun.

ARDUİNO İLE YÜRÜYEN IŞIK UYGULAMASI BİTMİŞ HALİ

Her şeyi doğru yaptıysanız projemizin bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Arkadaşlar yukarıdaki çizimde verdiğim aynı devreyi oluşturdum. Renklerine kadar ayarlamaya çalıştım ki hata payını sıfıra indirelim diye.

Videoda gördüğünüz gibi eğlenceli bir proje yapmış olacağız. Bu etkinlik ile eski bilgilerimizi hatırlamış olduk. Bunun üzerine Breadboard kullanımımızı geliştirdik ve ortak GND bağlantısı yapmış olduk. Ayrıca Mblock ile Arduino Kodlama yaparken uzun kodlarla çalışmış olduk.

Yeni Arduino Etkinliklerimize Arduino ile Kodlama Eğitimi linki veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arduino ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar dilerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*