Arduino İle Ambulans Uygulaması

Arduino ile yapacağımız yeni etkinlik Arduino İle Ambulans Uygulaması olacak. Geçen dersimizde Arduino İle Buzzer Uygulaması yaparak Arduino üzerinden ses almıştık. Daha önceki derslerimizde ise LED ile çalışmıştık. Bu derste bu bildiklerimizi birleştirerek bir proje ortaya koyacağız.

Bugün yapacağımız Arduino Etkinliği ile öğrendiğimiz elektronik devre elemanlarını kullanarak basit bir proje ortaya koyacağız.

Hazırsanız Arduino İle Ambulans Uygulamasına başlayalım.

İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için üzerine tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

 1. Arduino Uno // Detaylı bilgi için tıklayın
 2. Breadboard (Devre Tahtası) // Detaylı bilgi için tıklayın
 3. 2xLED – Mavi ve Kırmızı // Detaylı bilgi için tıklayın
 4. Buzzer // Detaylı bilgi için tıklayın
 5. 3xDirenç 220 ohm // Detaylı bilgi için tıklayın
 6. Jumper Kablolar

Yukarıdaki malzemelere sahipsek eğer Arduino İleAmbulans Uygulamasına başlayabiliriz. Önce devreyi oluşturalım.

ARDUİNO İLE AMBULANS DEVRESİ

Devreyi size gösterebilmek adına ben Fritzing Programı ile çalışıyorum. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

Arduino ile Ambulans Devresi

Evet devremizi yukarıdaki gibi oluşturduk. Şimdi kodlarımızı oluşturacağız ama önce devremizi açıklayalım. Üsste mavi kablonun ucundaki LED Mavi olursa daha iyi olur. Ben devreyi düzenlerken unuttum renk değiştirmeyi sonrada üşendim.

 • Devremiz çok basit. Önce eksi bacakları hallettik. Arduino GND ucundan en alttaki yatay bölmeye kablo ile bağlantı yaptık.
 • Daha sonra tüm elemanlarımızın eksi bacaklarını aynı hizaya yerleştirdik.
 • Artı bacaklarını ise dikey alanlarımıza yerleştirdik. Bu bacakların aynı hizasından direnç bağlantısı yaparak karşı bölmeye geçirdik.
 • En sona Arduino pinlerimiz ile Artı uçların birleşimi kaldı. Bunun için farklı renk kablolar kullandım. Buzzer için Yeşil Renk 11 numaralı pinden, Kırmızı LED için 9 numaralı pinden kırmızı kablo, Mavi LED için 7 numaralı pinden mavi kablo ile bağlantımızı tamamladık.

Öneri: Bu projenin yapılan hatalar genelde Breadboard kullanımını kavrayamamaktan kaynaklanıyor. Bağlantıları yukarıdaki gibi yaptırabilirsiniz.

ARDUİNO İLE AMBULANS UYGULAMASI KODLARI

Mblock ile yazdığımız kodlarımızı Arduino üzerine aktaracağız. Kodların resimli halini aşağıya ekliyorum. Birkaç etkinlik yaptıysanız Mblock ile Arduino Kodlamanın ne kadar rahatlık olduğunu anlaşmışsınızdır.

Arduino ile Ambulans Kodları

Kodlarımız yukarıdaki gibi. Aslında bilmediğimiz bir şey yok. Bugüne kadar iki çıkış elemanı öğrendik. Buzzer ve LED. Bu iki elemanı kullanarak yapabileceğimiz bu tarz bir proje vardı değerlendirmek istedim.

Elektronik devre elemanlarımızın kullanımı ile ilgili sıkıntılar var ise geçmiş etkinliklere dönebilirsiniz. Eğer bir sıkıntı yok ise bundan sonra yeni Elektronik devre elemanlarının kullanımını öğrenerek devam edeceğiz. Neyse kodlarımızı bu şekilde hazırlayıp yükleyelim.

Arduinoya Yükle

Orta kısımda yükleme bitti yazısını görüp sağ tarafta yükleme tamamlandı teşekkürler yazısını gördüyseniz eğer her şeyi doğru yaptınız demektir.

Eğer burada hata oluşursa bir yerde hata yapmışsınız demektir. Hata kontrolü için Mblock – Kod Blokları ile Arduino Kodlama adımları doğru yaptığınızdan emin olun.

ARDUİNO İLE AMBULANS UYGULAMASI BİTMİŞ HALİ

Her şeyi doğru yaptıysanız projemizin bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Videoda renkler birbirini etkilemiş birde resmini eklemek istedim aşağıdaki gibi.

Arduino Ambulans Uygulaması Devresi

Dediğim gibi bu derste yeni bir Elektronik devre elemanı öğrenmedik. Eski öğrendiklerimizi kullandık. Eğer görevi başarı ile tamamladıysak yeni etkinliklerimize geçerek yeni araçlarımızı öğrenebiliriz.

Yeni Arduino Etkinliklerimize Arduino ile Kodlama Eğitimi linki veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arduino ile Kodlama Eğitimi

Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar dilerim.

2 Comments

 1. hocam devredeki ledlerin uzun bacaklarını yani + kısımları gnd ye götürmüşsünüz gibi gördüm ama? bir hata olabilir mi acaba?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*