Teknolojik Ben Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Teknolojik Ben Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. sınıfta işlediğimiz konuları kısaca bir hatırlayıp yeni konumuza geçebilmek için hazırlanmış köprü görevi gören bir çalışma kağıdıdır.

Hemen dersimize başlayalım ve geçen sene öğrendiğimiz kavramları hatırlayalım.

BİT’İN KULLANIM ALANLARI

BİT Nedir: Bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgiye ulaşılmasını ve bilginin oluşturulmasını sağlayan her türlü görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlardır.

BİT’in Önemi:

 • Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmayı sağlar.
 • Maliyeti azaltır ve verimliliği arttırır.
 • Zaman tasarrufu sağlar.
 • Kâğıt tüketimini azaltarak doğanın korunmasına katkıda bulunur.
 • Anlık iletişimi kolaylaştırır.
 • İletişim ve hızlı haberleşmeyi sağlar.
 • Bilginin kolay ve güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.
 • Veri girişini kolaylaştırır.
 • Hayatı kolaylaştırır.
BİT'in Kullanım Alanları Afişi
BİT’in Kullanım Alanları Afişi

Yukarıdaki afişte aslında BİT’in Kullanım Alanları verilmiştir. Ben bu afişi ayrıca büyük boyutta çıkararak Fotoblok üzerine baskı aldım ve BT Sınıfı koridoruna astım. Konuyu kısaca özetleyen bu afişi sizde sınıfınızda uygun bir yere asarak faydalanabilirsiniz.

Konu ile ilgili ayrıca detaylı bilgilere tekrar ulaşmak isterseniz 5. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Tanışıyorum sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Geçelim bu seneki konumuza.

TEKNOLOJİK BEN KAVRAM HARİTASI

Yukarıdaki bilgileri hatırladıktan sonra aşağıda örneğini verdiğim kavram haritasına benzer bir haritayı sınıfınız ile birlikte oluşturabilirsiniz. Her sınıfta sınıf bilgi düzeyine göre farklı haritalar ortaya çıkacaktır.

Oluşturulan bu haritayı resim çekerek sınıfınızda paylaşabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri Kavram Haritası Örneği
Bilişim Teknolojileri Kavram Haritası Örneği

Yukarıda örnek verdiğim kavram haritasına öğrencilerin bulacaklarını düşündüğünüz kavramları ekleyerek hazır hale getirip aralarındaki çözümlemeleri de sınıfla birlikte yapabilirsiniz.

Not: Dersleri eğer uzaktan işliyorsanız kavram haritası için Web 2.0 araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer vaktiniz yok ise bir Powerpoint belgesi açıp ekle şekiller bölümünden kutucuklar ekleyip içine yazılar yazarak haritanızı oluşturabilirsiniz.

Etkinlik için kullanabileceğiniz örnek Web 2.0 aracı kullanımı yazısına teknolojikogretmenler buradan ulaşabilirsiniz.

Teknolojik Ben Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Değişim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Teknolojik Ben Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

16 Comments

 1. SİZ MEVLAANA VALİ ZÜBEYİR KEMELEK SİVAS BİLİŞİM HOCALARINI TANIYOR MUSUNUZ HOCALARIMIZ TANIYORUZ DİYOR DA

 2. komşumuzun çocuğu tableti bırakamıyor bırakırsada kardeşiyle döğüşüyor ben hastalığını internet siniri düşünüyorum iyi günler hocam…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*