Powerpoint etkinliği 3 – Köprü ve Eylemler

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanarak Powerpoint etkinliği 3 – Köprü ve Eylemler Etkinliği yapacağız.

Bu hafta geçen haftalarda öğrendiklerimizin üzerinden geçip yeni olarak powerpointte köprü ve eylem ekleme özellikleri üzerinde duracağız. İlk başta biraz karışık gelsede keyifli bir uygulama olacağından emin olabilirsiniz. Dilerseniz üçüncü etkinliğimize başlayalım.


KÖPRÜ VE EYLEMLER YÖNERGESİ

 1. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar > Microsoft Office > Microsoft Powerpoint 2010 yolunu kullanalım. Boş sunu seçerek boş bir sunum oluşturalım.
 2. Oluşturduğumuz sunuma beğendiğimiz bir tasarım seçelim.
 3. Slayt-1 için otomatik oluşturulan başlık ve alt başlık metin kutularını silelim. Ardından Ekle>Şekiller altında bulunan dikdörgen kutucuklardan başlık için bir tane çizelim ve içerisine MİLLİ BAYRAMLARIMIZ başlığını atalım.
 4. Oluşturduğumuz şeklin saydamlığını yüzde 50 yapıp, içerisine eklediğimiz yazının rengini beyaz, boyutunu 44, kalın ve gölgeli yapalım.
 5. Hazırladığımız kutucuğu kopyala-yapıştır diyerek altına 4 tane daha oluşturalım, boyutuyla oynarak başlığın altına 4 tane sığacak şekilde küçültelim. Bu dört kutucuğun içerisine sırasıyla 23 NİSAN, 19 MAYIS, 30 AĞUSTOS, 29 EKİM yazalım.
 6. Başlık kutucuğundan bir tane daha kopyalayıp en alta yapıştıralım ve içerisine hazırlayan adımız soyadımız şeklinde yazalım.
 7. Slayt-1 ile şimdilik işimiz bitti hemen ikinci slaytımızı oluşturalım. Oluşturduğumuz slaytta bulunan başlık ve metin alanlarını silelim. Ekle>Şekiller bölümünden yine dikdörtgen bir kutucuk ekleyerek başlığımızı yazalım. İlk başlığımız 23 NİSAN olsun.
 8. Slayt-2 yi kopyalayıp altına yapıştırarak 5 slaytımız olacak şekilde ayarlayalım ve her slayttaki başlığı değiştirelim. 2. slayt 23 NİSAN, 3. slayt 19 MAYIS, 4. slayt 30 Ağustos, 5. slayt 29 EKİM olsun.
 9. Slaytlarımızı oluşturduktan sonra 1. slaytımıza tekrar dönelim. 23 NİSAN yazılı kutucuğumuza köprü olarak 2. slaytımızı verelim. Sunumumuz çalıştığında 23 NİSAN yazılı kutucuğa tıklandığında ikinci slaytımızın açılmasını sağlayalım.
 10. Bu işlemin aynısını diğer üç kutucuğumu içinde sırayla yapalım.
 11. İşlemi tamamladıktan sonra ikinci sunumuza geçelim ve en alt köşeye iki tane daha kutucuk çizelim. Bu kutucuklara sırasıyla ANASAYFAYA DÖN ve ÇIKIŞ yazılarını yazalım.
 12. Anasayfaya dön kutucuğuna köprü ekleyerek tıklandığında 1. slaytı açmasını sağlayalım. Çıkış kutucuğuna ise eylem ekleyerek tıklandığında gösteriyi bitirmesini sağlayalım.
 13. Son oluşturduğumuz iki kutucuğu kopyalayarak diğer slaytlara yapıştıralım.
 14. Tüm slaytlar için rastgele bir geçiş ayarlayın ve tıklama ile geçiş seçeneğini iptal edin. Bu sayede kullanıcılar tıklama ile değil sadece köprüleri kullanarak ilerleyebilsinler.
 15. Son olarak milli bayramlarımızla ilgili araştırma yapınız. Oluşturduğumuz başlıkların altına resim ve yazılarla ilgili tarihlerin bizim açımızdan önemini kısa bir şekilde açıklayınız.
 16. F5 tuşuna basarak sunumunuzu izleyiniz, varsa hatalarınız düzeltiniz.

KÖPRÜ VE EYLEMLER BİTMİŞ HALİ

Hazırladığınız sunumun ön izlemesi aşağıdaki gibi olmalıdır.


Bitirdiğiniz sunum dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.pptx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.pptx şeklinde.

Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres [email protected] adresidir. Dilerseniz EBA üzerinden de gönderebilirsiniz.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Powerpoint etkinliği 3 – Köprü ve Eylemler Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için eski müfredata göre tarafımca planlanmış ve ikinci dönem geniş bir şekilde işletilen etkinlikti.

Yeni Müfredat ile bu etkinliğe vakit kalmadığından ilgili haftanın ders akışından kaldırılmıştır. Fakat hafta sonu kurslarında vb kullanan öğretmenlerimiz için ayrı bir sayfa oluşturulmuş ve orada Microsoft Powerpoint Etkinlikleri adı altında paylaşıma açılmıştır.

Ayrıca Powerpoint etkinliği 3 – Köprü ve Eylemler Etkinliğini derste vakti kalan öğretmenlerimiz 5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum Yapıyorum haftasında değerlendirebilir. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

5 Comments

  • Ekle menüsüne girip oradan eylem seçeneğini seçeceğiz. Açılan menüden fare tıklandığında köprü seçeneğini seçip altındaki seçeneklerden sonraki slayt değilde gösteriyi bitir seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yaptığınızda çıkış butonu oluşmuş demektir. Kolay gelsin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*