Merhaba Arkadaşlar;

Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanmaya devam edeceğiz. Powerpoint programını öğrenirken sizlerle burada paylaştığım metinleri kopyalayıp Powerpoint belgesinde ilgili slaytlara yapıştırdıktan sonra sizden istediğim değişiklikleri yapıp tekrar bana ulaştıracaksınız. Dilerseniz ikinci etkinliğimize başlayalım.

 1. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar > Microsoft Office > Microsoft Powerpoint 2010 yolunu kullanalım. Boş sunu seçerek boş bir sunum oluşturalım.
 2. Oluşturduğumuz sunumun birinci slaytının arkaplan rengini mavi olarak belirleyelim.
 3. Slayt 1 için başlık bölümüne ETKİNLİK – 2 alt başlık bölümüne ADIMIZI SOYADIMIZI yazalım.
 4. Eklediğimiz yazıların fontunu calibri, büyüklüğünü 96 punto, kalın, beyaz renkte ve gölgeli yapalım.
 5. Oluşturduğumuz sunuma yeni bir slayt ekleyelim. Eklediğimiz yeni slaytın arkaplan rengini gradyan mavi beyaz olarak belirleyelim.
 6. Yeni slaytımızda otomatik oluşmuş başlık ve metin ile ilgili alanları silelim.
 7. İkinci slaytımıza şekillerden yıldız, kalp, bulut, gülenyüz, güneş ve küp şekillerini ekleyelim.
 8. Eklediğimiz şekillerin rengini sarı yapıp, üzerine metin ekleyerek şekillerle ilgili açıklama yapalım.
 9. Eklediğimiz şekillere sırayla herbirine farklı olacak şekilde animasyon ekleyelim.
 10. Sunumumuza üçüncü slaytı ekleyelim. Eklediğimiz slaytta bulunan başlık ve metin için oluşan alanları silelim.
 11. Oluşturduğumuz slaytın arka plan rengini gradyan sarı beyaz yapalım, yeni bir metin kutusu ekleyelim ve içerisine İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER yazısını yazıp animasyon ekleyelim.
 12. Tüm slaytlarımıza ayrı ayrı geçiş efekti verelim.
 13. F5 tuşuna basarak yaptığınız slaytı izleyiniz. Bundan sonra yapacağınız sunularda bu sunum ilkelerine uymaya özen gösteriniz.

Not: Powerpoint kullanırken eğer slaytın tamamına yani sayfaya animasyon eklemek istiyorsanız GEÇİŞLER, sayfa içindeki nesnelere animasyon vermek istiyorsanız ANİMASYONLAR bölümünden vermemiz gerektiğini unutmayalım.

HAZIRLADIĞINIZ SUNUMUN ÖN İZLEMESİ AŞAĞIDAKİ GİBİ OLMALIDIR

Bitirdiğiniz sunum dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.pptx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.pptx şeklinde. Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres ozgurseremet@yandex.com adresidir.

Not: Yukarıya eklediğim sunum dosyası yapılan etkinliğin bitmiş halidir. Meb internetinde filtreden dolayı görüntülenmeyebilir.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

 

Powerpoint Etkinliği 2 Geçiş ve Animasyonhttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2015/04/PowerPoint-Animation-fix-these-things.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2015/04/PowerPoint-Animation-fix-these-things-150x150.jpgÖzgür ŞEREMET5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum YapıyorumSunu Programlarıpower point nedir,powerpoint animasyonlar,powerpoint etkinliği,powerpoint etkinlikleri,powerpoint geçişler,powerpoint giriş etkinliği,powerpoint sunum ilkeleri,slayt nedir,sunu nedir,Sunu programları,sunum ilkeleriMerhaba Arkadaşlar; Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanmaya devam edeceğiz. Powerpoint programını öğrenirken sizlerle burada paylaştığım metinleri kopyalayıp Powerpoint belgesinde ilgili slaytlara yapıştırdıktan sonra sizden istediğim değişiklikleri yapıp tekrar bana ulaştıracaksınız. Dilerseniz ikinci etkinliğimize başlayalım. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar >...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi