Powerpoint Etkinliği 2 – Geçiş ve Animasyon

Merhaba Arkadaşlar;

Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanmaya devam edeceğiz. Powerpoint programını öğrenirken sizlerle burada paylaştığım metinleri kopyalayıp Powerpoint belgesinde ilgili slaytlara yapıştırdıktan sonra sizden istediğim değişiklikleri yapıp tekrar bana ulaştıracaksınız. Dilerseniz ikinci etkinliğimize başlayalım.

 1. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar > Microsoft Office > Microsoft Powerpoint 2010 yolunu kullanalım. Boş sunu seçerek boş bir sunum oluşturalım.
 2. Oluşturduğumuz sunumun birinci slaytının arkaplan rengini mavi olarak belirleyelim.
 3. Slayt 1 için başlık bölümüne ETKİNLİK – 2 alt başlık bölümüne ADIMIZI SOYADIMIZI yazalım.
 4. Eklediğimiz yazıların fontunu calibri, büyüklüğünü 96 punto, kalın, beyaz renkte ve gölgeli yapalım.
 5. Oluşturduğumuz sunuma yeni bir slayt ekleyelim. Eklediğimiz yeni slaytın arkaplan rengini gradyan mavi beyaz olarak belirleyelim.
 6. Yeni slaytımızda otomatik oluşmuş başlık ve metin ile ilgili alanları silelim.
 7. İkinci slaytımıza şekillerden yıldız, kalp, bulut, gülenyüz, güneş ve küp şekillerini ekleyelim.
 8. Eklediğimiz şekillerin rengini sarı yapıp, üzerine metin ekleyerek şekillerle ilgili açıklama yapalım.
 9. Eklediğimiz şekillere sırayla herbirine farklı olacak şekilde animasyon ekleyelim.
 10. Sunumumuza üçüncü slaytı ekleyelim. Eklediğimiz slaytta bulunan başlık ve metin için oluşan alanları silelim.
 11. Oluşturduğumuz slaytın arka plan rengini gradyan sarı beyaz yapalım, yeni bir metin kutusu ekleyelim ve içerisine İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER yazısını yazıp animasyon ekleyelim.
 12. Tüm slaytlarımıza ayrı ayrı geçiş efekti verelim.
 13. F5 tuşuna basarak yaptığınız slaytı izleyiniz. Bundan sonra yapacağınız sunularda bu sunum ilkelerine uymaya özen gösteriniz.

Not: Powerpoint kullanırken eğer slaytın tamamına yani sayfaya animasyon eklemek istiyorsanız GEÇİŞLER, sayfa içindeki nesnelere animasyon vermek istiyorsanız ANİMASYONLAR bölümünden vermemiz gerektiğini unutmayalım.

HAZIRLADIĞINIZ SUNUMUN ÖN İZLEMESİ AŞAĞIDAKİ GİBİ OLMALIDIR

Bitirdiğiniz sunum dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.pptx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.pptx şeklinde. Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres ozgurseremet@yandex.com adresidir.

Not: Yukarıya eklediğim sunum dosyası yapılan etkinliğin bitmiş halidir. Meb internetinde filtreden dolayı görüntülenmeyebilir.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

 

12 yorum

  • Gelmediğiniz haftalarda not çizelgesine G yazılır artı veya eksi yazılmaz. Yıl sonuna kadar o etkinliği tamamlarsanız artı olarak geçer. Eğer yıl sonuna kadar yapmazsanız eksi olarak geçiş yapar ve notlarınız ona göre hesaplanır. İyi çalışmalar dilerim.

 1. Öğretmenim ben Salı günü yaptım,size Yandex’ ten size gönderdim. Halada göndermeye çalışıyorum fakat mesaj gönderilemedi diyor. Şuan masaüstüne kaydettim size gönderdim ama yine mesaj gönderilemedi diyor. Ne yapmalıyım?? Bu arada buradan size gönderdiğim mesajlarda gitmiyor zor gidiyor. İki tane falan gelebilir afedersiniz:((

  • Tasarım menüsü altından arkaplan stilleri dedikten sonra arkaplani biçimlendir diyoruz. Açılan pencereden gradyan dolgu seçiyoruz.Bu seçenekten sonra gradyan ön ayarları paneli aşağıda açılıyor. Panelde gradyan durakları görünüyor. Bu duraklardan birinci ok üzerine tıklayıp rengi sarı yapıyoruz. Ortadaki oka ihtiyacımız olmadığı için sona sürüklüyor sondaki oka tıklayarak onun renginide beyaz yapıyoruz. GRADYAN DURAKLARI ALTINDAN ÖNCE OKLARI SEÇİP SONRA RENKLERİ BELİRLEMENİZ GEREKMEKTEDİR. Kolay gelsin.

 2. Özgür hocam bugün sizden Office 2010’u yüklettim.Benim bilgisayarım 64 bit sizden aldığım programdan 64 biti seçip yükledim.İçine giriyorum word yazan dosyayı açıp bilgisayar işareti olan yere tıklıyorum ancak hata 1713 diye bişey geliyor . Ne yapmam lazım ?
  Yardım eder misiniz ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.