Powerpoint etkinliği 4 – Eylemler

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanarak Powerpoint etkinliği 4 – Eylemler etkinliği yapacağız.

Bu hafta geçen haftalarda öğrendiklerimizin üzerinden geçip yeni olarak powerpointte köprü ve eylem ekleyerek yıldız yakalama oyunu yapacağız. İlk başta biraz karışık gelsede keyifli bir uygulama olacağından emin olabilirsiniz. Dilerseniz dördüncü etkinliğimize başlayalım.


EYLEMLER YÖNERGESİ

 1. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar > Microsoft Office > Microsoft Powerpoint 2010 yolunu kullanalım. Boş sunu seçerek boş bir sunum oluşturalım.
  Oluşturduğumuz sunuma beğendiğimiz bir tasarım seçelim.
 2. Slayt-1 için otomatik oluşturulan başlık ve alt başlık metin kutularını silelim. Ardından Ekle>Şekiller altında bulunan yıldız şeklini ekleyelim.
 3. Oluşturduğumuz şeklin dolgusunu desen dolgusu yapıp renklerini siyah ve kırmızı olarak belirleyiniz.
 4. Oluşturduğunuz slaytı kopyalayarak dört tane olacak şekilde çoğaltınız.
 5. Slayt-1 de yıldız şeklimiz sağ üst köşede, Slayt-2 de yıldız şeklimiz sol üst köşede, Slayt-3 de yıldız şeklimiz sağ alt köşede, Slayt-4 yıldız şeklimiz sol alt köşede olacak şekilde yerleştiriniz.
 6. Slayt-1. Slayt-2. Slayt-3 te bulunan yıldız şekillerine Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare üzerine geldiğinde köprü olarak sonraki slaytı veriniz.
 7. Slayt-4 te ise yıldız şekline yine ekle>eylem yolunu kullaranak fare üzerine geldiğinde köprü ekleyiniz. Bu sefer eklediğiniz sonraki slayt değil ilk slayta veriniz.
 8. Slayt-1 e tekrar dönünüz ve Ekle>Şekiller yolunu kullanarak ortaya dikdörtgen bir şekil ekleyip içerisine “PES ET “ yazınız.
 9. Bu şekle Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare tıklamasında sunumun sona erdirilmesini sağlayınız ve diğer slaytlarada kopyalayarak yapıştırınız.
 10. Yeni bir slayt ekleyiniz ve eklediğiniz slaytı 1. sıraya yerleştiriniz. Başlık olarak “YILDIZ YAKALAMA OYUNUNA HOŞGELDİNİZ” yazısını ekleyelim. Eklediğimiz yazıyı biçimlendirerek düzeltelim.
 11. Eklediğimiz başlığın altına iki kutucuk oluşturalım. Birinci kutucuğa BAŞLA yazıp köprü olarak sonraki slaytı ekleyelim. ikinci kutucuğa ÇIKIŞ yazıp tıklandığında çıkış yapmasını sağlayan köprüyü ekleyelim.
 12. Tüm slaytlar için tıklama ile geçiş seçeneğini iptal edin. Bu sayede kullanıcılar tıklama ile değil sadece köprüleri kullanarak ilerleyebilsinler.
 13. F5 tuşuna basarak sunumunuzu izleyiniz, varsa hatalarınız düzeltiniz.

EYLEMLER BİTMİŞ HALİ

Hazırladığınız sunumun ön izlemesi aşağıdaki gibi olmalıdır.

Bitirdiğiniz sunum dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.pptx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.pptx şeklinde.

Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres [email protected] adresidir. Dilerseniz EBA üzerinden de gönderebilirsiniz.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Powerpoint etkinliği 4 -Eylemler Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için eski müfredata göre tarafımca planlanmış ve ikinci dönem geniş bir şekilde işletilen etkinlikti.

Yeni Müfredat ile bu etkinliğe vakit kalmadığından ilgili haftanın ders akışından kaldırılmıştır. Fakat hafta sonu kurslarında vb kullanan öğretmenlerimiz için ayrı bir sayfa oluşturulmuş ve orada Microsoft Powerpoint Etkinlikleri adı altında paylaşıma açılmıştır.

Ayrıca Powerpoint etkinliği 4 -Eylemler Etkinliğini derste vakti kalan öğretmenlerimiz 5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum Yapıyorum haftasında değerlendirebilir. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

7 Comments

 1. Hocam bir sorum olacak. Ben slaytı tamamladım ve daire şekli koydum ve projeyi bitirdim. Fakat şöyle bir sorun var. Slaytta sadece dairenin üstüne gelince ilerlemesi gerekiyor fakat mouse ile tıklayıncada ilerliyor. Bu sorunun çözümünü lütfen E-posta olarak atın

 2. Hocam, son slayttaki yıldıza eylemden fare üstüne geldiğinde ilk slaytı aç emrini veriyorum. Sonra yeni bir slayt açıp kapak yapıyorum, en başa koyuyorum. Son slayttaki yıldız fare üstüne geldiğinde kapak sayfasını açıyor. Sizin yaptığınızda 2. slaytı açıyordu. Bu sorunu nasıl giderebilirim?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*