Merhaba Arkadaşlar;

Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanmaya devam edeceğiz. Bu hafta geçen haftalarda öğrendiklerimizin üzerinden geçip yeni olarak powerpointte köprü ve eylem ekleyerek yıldız yakalama oyunu yapacağız. İlk başta biraz karışık gelsede keyifli bir uygulama olacağından emin olabilirsiniz. Dilerseniz dördüncü etkinliğimize başlayalım.

 1. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım. Programı açmak için Başlat > Tüm Programlar > Microsoft Office > Microsoft Powerpoint 2010 yolunu kullanalım. Boş sunu seçerek boş bir sunum oluşturalım.
  Oluşturduğumuz sunuma beğendiğimiz bir tasarım seçelim.
 2. Slayt-1 için otomatik oluşturulan başlık ve alt başlık metin kutularını silelim. Ardından Ekle>Şekiller altında bulunan yıldız şeklini ekleyelim.
 3. Oluşturduğumuz şeklin dolgusunu desen dolgusu yapıp renklerini siyah ve kırmızı olarak belirleyiniz.
 4. Oluşturduğunuz slaytı kopyalayarak dört tane olacak şekilde çoğaltınız.
 5. Slayt-1 de yıldız şeklimiz sağ üst köşede, Slayt-2 de yıldız şeklimiz sol üst köşede, Slayt-3 de yıldız şeklimiz sağ alt köşede, Slayt-4 yıldız şeklimiz sol alt köşede olacak şekilde yerleştiriniz.
 6. Slayt-1. Slayt-2. Slayt-3 te bulunan yıldız şekillerine Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare üzerine geldiğinde köprü olarak sonraki slaytı veriniz.
 7. Slayt-4 te ise yıldız şekline yine ekle>eylem yolunu kullaranak fare üzerine geldiğinde köprü ekleyiniz. Bu sefer eklediğiniz sonraki slayt değil ilk slayta veriniz.
 8. Slayt-1 e tekrar dönünüz ve Ekle>Şekiller yolunu kullanarak ortaya dikdörtgen bir şekil ekleyip içerisine “PES ET “ yazınız.
 9. Bu şekle Ekle>Eylem yolunu kullanarak fare tıklamasında sunumun sona erdirilmesini sağlayınız ve diğer slaytlarada kopyalayarak yapıştırınız.
 10. Yeni bir slayt ekleyiniz ve eklediğiniz slaytı 1. sıraya yerleştiriniz. Başlık olarak “YILDIZ YAKALAMA OYUNUNA HOŞGELDİNİZ” yazısını ekleyelim. Eklediğimiz yazıyı biçimlendirerek düzeltelim.
 11. Eklediğimiz başlığın altına iki kutucuk oluşturalım. Birinci kutucuğa BAŞLA yazıp köprü olarak sonraki slaytı ekleyelim. ikinci kutucuğa ÇIKIŞ yazıp tıklandığında çıkış yapmasını sağlayan köprüyü ekleyelim.
 12. Tüm slaytlar için tıklama ile geçiş seçeneğini iptal edin. Bu sayede kullanıcılar tıklama ile değil sadece köprüleri kullanarak ilerleyebilsinler.
 13. F5 tuşuna basarak sunumunuzu izleyiniz, varsa hatalarınız düzeltiniz.

HAZIRLADIĞINIZ SUNUMUN ÖN İZLEMESİ AŞAĞIDAKİ GİBİ OLMALIDIR

Bitirdiğiniz sunum dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.pptx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.pptx şeklinde. Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres ozgurseremet@yandex.com adresidir.

Not: Yukarıya eklediğim sunum dosyası yapılan etkinliğin bitmiş halidir. Meb internetinde filtreden dolayı görüntülenmeyebilir.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Powerpoint etkinliği 4 – Eylemlerhttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2015/05/Powerpoint-etkinliği-4-Eylem-714x536.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2015/05/Powerpoint-etkinliği-4-Eylem-150x150.jpgÖzgür ŞEREMET5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum YapıyorumSunu Programlarıpower point eylem ekleme,power point nedir,powerpoint animasyonlar,powerpoint etkinliği,powerpoint etkinlikleri,powerpoint geçişler,powerpoint giriş etkinliği,powerpoint köprü ekleme,powerpoint şekil ekleme,powerpoint sunum ilkeleri,slayt nedir,sunu nedir,Sunu programları,sunum ilkeleriMerhaba Arkadaşlar; Bu hafta Microsoft Office Powerpoint programını kullanmaya devam edeceğiz. Bu hafta geçen haftalarda öğrendiklerimizin üzerinden geçip yeni olarak powerpointte köprü ve eylem ekleyerek yıldız yakalama oyunu yapacağız. İlk başta biraz karışık gelsede keyifli bir uygulama olacağından emin olabilirsiniz. Dilerseniz dördüncü etkinliğimize başlayalım. Derse başlarken önce powerpoint programımızı açalım....Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi