Tübitak 4006 Örnek Proje Yazımı

Tübitak 4006 Örnek Proje Yazımı sayfası sürekli gelen sorulara tek bir yazı ile cevap verebilmek için oluşturulmuştur. Sayfa içerisinde son yayınlanan başvuru şartlarına ait Örnek Araştırma Projesi, Örnek Tasarım Projesi ve Örnek İnceleme Projesi başvuru aşamaları paylaşılacaktır.

Paylaşıma geçmeden önce birkaç hatırlatma yapmakta fayda var.

 • Bu sene ben başka bir kurumda görevli olduğumdan Tübitak 4006 ya başvuru yapmayacağım. Yeni kurumumun böyle bir hakkı yok. Çünkü pilot uygulamayız ve henüz resmi olarak bir geçerliliğimiz bulunmamakta. Bu sebepten proje hazırlamıyorum.
 • Ben sıradan bir bilgisayar öğretmeniyim. Herkese yetecek kadar elimde proje fikri olması imkansız. Vardı birkaç fikir onları da önce soran arkadaşlarla paylaştım. Bu sene özgünlük istediklerinden dolayı herkesle paylaşamıyorum. Geçen sen tüm projelerimizi en ufak ayrıntısına kadar yine bu sayfalardan paylaşmıştım. Elimde olanı saklamak gibi bir huyum yok fakat herkese yetecek kadar projem de yok maalesef.
 • Aralık ayından beri normal planlarım alt üst oldu. Sıraya koyduğum yapmayı planladığım hiçbir etkinliğe vakit ayıramıyorum. Çünkü sürekli 4006 ile ilgili sorular yanıtlıyorum. Bildiğim hemen hemen her şeyi bu sayfaların bir köşesine yazmışımdır. Lütfen önce kısaca bir göz attıktan sonra soru sorarsanız yine emin olun elimden geldiğince cevap veririm.
 • Sizlere proje fikri veremem fakat bulduğunuz fikirlerin Tübitak’ın kabul etmesi için gerekli olacak düzenlemeleri yapmanıza yardımcı olabilirim. Sosyal medya hesaplarımdan veya e-posta üzerinden gönderdiğiniz projeleri inceler sizlere nasıl düzeltmeler yapabileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilirim.

Tübitakla hiç işi olmayan bir öğretmen olarak bu sene elimden ancak bu kadarı geliyor arkadaşlar. Daha önce projeleri sisteme girerken dikkat edilmesi gerekenler diye bir yazı oluşturmuştum. Proje başvurularınızı yapmadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun.

Projeyi yazmaya bir türlü başlayamıyorum elimde hiç yeni örnek yok diyorsanız ben daha önceki senelerde yaptığımız projelerin başvuru metinlerini sizler için güncelledim.

Son Başvuru şartlarına uygun hale getirerek kendi sayfalarında paylaştım. Aşağıya linklerini ekleyeceğim sayfaya girerek Amaç, Yöntem ve Beklenen Sonuç metinlerini inceleyebilirsiniz.

TÜBİTAK 4006
ÖRNEK ARAŞTIRMA PROJESİ BAŞVURU METNİ

Örnek araştırma projesi olarak birçok proje vardı fakat hem geçen sene kullandığım örnek olması açısından hemde anketli bir proje olması açısından Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı? Tübitak 4006 Araştırma Projesini güncellemeye karar verdim. Projeye link üzerinden veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Projenin amaç, yöntem ve beklenen sonucunu son başvuru şartlarına uygun olarak değiştirdim. Ayrıca anketli bir proje olduğundan anket örneği ve izin dilekçesi örneği de ekledim.

TÜBİTAK 4006
ÖRNEK TASARIM PROJESİ BAŞVURU METNİ

Örnek tasarım projesi olarak geçen sene bilgisayarsız kodlama oyununu vermiştim fakat bu sene en çok talep sanırım Oyun Karakteri Olabilir miyiz? Tübitak 4006 Tasarım Projesine geldi. Bu yüzden hem projeyi güncel hale getireyim hemde örnek bir şablon oluşturayım diye düşündüm. Projeye link üzerinden veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Projenin amaç, yöntem ve beklenen sonucunu son başvuru şartlarına uygun olarak değiştirdim.

TÜBİTAK 4006
ÖRNEK İNCELEME PROJESİ BAŞVURU METNİ

Örnek inceleme projesi olarak aslında fazla bir alternatifim yoktu. Geçen senelerden biliyorsunuz yarısı araştırma yarısı inceleme ve tasarım isteniyordu. Yani girdiğim her tasarım ve inceleme projesi için ben karşılığında bir araştırma projesi girmem gerekiyordu. Bir bilişimci olarak elimde çok fazla tasarım vardı araştırma olmadığı için inceleme projesi yapma gereği hissetmedim.

Fakat bu sene biliyorsunuz tüm türler eşit oranda dağıtılsın isteniyor. Bu yüzden en az bulunan proje türü inceleme projelerine ilgi arttı. Bende geçen sene elimde olan Sivas Kelimeler Panosu Tübitak 4006 İnceleme Projesini revize ettim. Aslında başlığı da değişecektim fakat link değişmek zorunda kalacağımdan başlığa dokunmadım. Siz başlığa aldırmayın proje oluşturma şekli ile projenize dizayn verin. Projeye link üzerinden veya aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Projenin amaç, yöntem ve beklenen sonucunu son başvuru şartlarına uygun olarak değiştirdim.


Arkadaşlar yukarıda yazan projeler tamamen benim kendi hazırlayıp kullandığım projelerdir. Proje türleri ve örnek projelerle ilgili Tübitak tarafından yapılan çalışmayı da aşağıya ekliyorum. Onu da mutlaka inceleyin. Proje yazımında işinize yarayacaktır.

İçerisinde Tübitak tarafından hazırlanmış Örnek Araştırma ve Örnek Tasarım projesi de bulunmaktadır.

Şimdilik verebileceklerim bu kadar. Bu sene Tübitak yapmayacağım rahatım derken yine Tübitak 4006 Örnek Proje Yazımı yapmış oldum.

Bu yoğun süreçte mesajı araya kaynayan, maili spam klasörüne düşen göremediğim cevap veremediğim veya ilgilenemediğim biri olursa lütfen kusura bakmasın. Ancak yetişebiliyorum iyi çalışmalar dilerim.

Sitedeki yorumları yoğunluk sebebiyle gece 23:00 dan sonra yanıtlayabiliyorum. Gün içinde ulaşmak için aşağıdaki sosyal medya kanallarını veya mail adresimi kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

17 Comments

 1. Merhabalar hocam projeniz çok güzel olmuş. Benimde bir anket çalışmam var. Size şöyle bir sorum olacak masada duran proje bilgilerinin yazdığı bölümü nasıl yaptınız acaba?

 2. bu projelerde google anket formunu kullansam uygun olur mu acaba. anket hazırlanırken ve uygulanırken aranan bir özellik var mıdır. teşekkürler. iyi akşamlar

 3. TÜBİTAK projesi için arbise öğrenci eklemem gerekiyor ancak ekleme alanı bulunmuyor yardımcı olur musunuz

 4. Merhaba hocam,biz tarihten inceleme projesi yaptığımız zaman onu fuarda nasıl sergileyebiliriz?

  • Hocam bir poster hazırlarsınız. Araştırma sürecinizi ve bulduğunuz verileri bir sunum dosyasında veya grafiklerle görsellerle karikatürlerle anlatırsınız. Araştırma konunuza göre küçük sorular sorarak ziyaretçilerinizin de konu hakkındaki bilgilerini öğrenebilir yeni bilgiler edinmesini sağlayabilirsiniz.

 5. Hocam görme engelliler için 3 boyutlu baskı ile materyal yapımı robotik ve kodlama alt temasına uygunmudur

 6. Hocam Alt Proje diyoruz ama bahsettiğimiz proje ana proje mi yoksa projenin içinde bir alt proje mi oluşturuyoruz biraz bilgi verebilir misiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*