Tübitak 4006 e-imza Süreci

Tübitak 4006 Bilim Fuarı başvuru sonuçlarımız açıklandı. Tübitak 4006 e-imza Süreci yazımı okuyorsanız, bu sene de verdiğimiz emeklerin karşılığını almışız ve bilim fuarımız Tübitak tarafından desteklendi demektir.

Fakat hangi projelerimizin geçip hangi projelerimizin geçmediğini henüz öğrenemedik. Kısa bir süre içinde muhtemelen öğreneceğiz ondan sonra çalışmalara başlayacağız.

Projemiz desteklendi şimdi sıra sözleşme imzalamaya geldi. Sözleşme imzalama son tarihi 15 Ocak 2019 olarak belirtilmiş.

Eskiden sözleşmeyi bilgisayarımıza indirip doldurduktan ve imzaladıktan sonra posta ile gönderirdik. Fakat 2 senedir Tübitak E-İmza yoluyla imzalanmasını istiyor. Bu süreci ilk kez yapacaklar için tecrübelerimi buradan paylaşacağım ki sıkıntı yaşamasınlar.

E-İMZAMI NEREDEN ALMALIYIM?

Süreçte ilk sorumuz bu olacak muhtemelen. Tabi ki ilk aklımıza gelen E-İmzanızı Tübitak Kamu SM üzerinden temin edebilirsiniz. Kamu SM sitesine http://www.kamusm.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ben geçen sene buradan başvurumu yaptım fakat sistemde sorun falan yaşandığından çok geç kaldı. Sözleşme son tarihinde bile yetişmedi imzam mecburen son gün ilimizde bulunan özel bir firmadan almak zorunda kaldım. Şuan sistem işleyişi nasıl durumda bilmiyorum ama hala başvuru yapmamışsanız eğer bence bu senelik bu seçeneğinizi eleyin aksi halde E-İmzanız elinize ulaştığında iş işten geçmiş olacaktır.

İkinci seçenek PTT üzerinden temin edebilirsiniz. Ben denemedim ama 1 haftalık bir süreçte geldiği söyleniyor. Başvuru için ilinizde bulunan PTT şubelerine kimlik fotokopisi ile gitmeniz gerekmekte sanırım. Tecrübelerinizi paylaşırsanız araştıran arkadaşlar için burada belirtebiliriz.

Üçüncü seçenek ise İlinizde bulunan E-İmza firmaları üzerinden temin edebilirsiniz. Yukarıda söylediğim gibi geçen sene benim imzam yetişmedi. Mecburen E-İmzaTR üzerinden almak zorunda kaldım. İlimde bulunan yerlerine giderek yarım saat içinde E-İmzamı almış oldum. Bu firmanın hangi illerde ve hangi adreslerde olduğunu öğrenmek için http://www.e-imzatr.com.tr/elektronik-imza-basvuru-merkezleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benim bildiğim yöntemler bunlar arkadaşlar alternatif bilen varsa yorum olarak yazarsanız paylaşırım.

E-İMZALAMA NASIL YAPILIR

Evet her şeyimiz hazır şimdi projeleri imzalamak istiyoruz. Bu konuda resimli anlatım yapacaktım ama benden önce yapılmış o yüzden site linki veriyorum. Takılan arkadaşların aşağıdaki linkteki adımları uygulayarak projelerini sorunsuz imzalayabileceklerini düşünüyorum.

Tübitak 4006 e-imza Adımları

http://www.teknolojikogretmenler.com/4006-tubitak-bilim-fuarlari-elektronik-imza-sureci-yardim-dokumani/


Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Faydalı olması dileğiyle.

6 Comments

 1. Hocam merhabalar, alacağımız e imzaların (nereden aldığımız farketmeksizin) ücretini Tübitak karşılıyor mu? Yoksa sadece Kamusm’den alınanları mı karşılıyor?

  Bir de aldığımız e imzaları okula ve milli eğitime bilgilendirmeniz gerekiyor mu?
  Teşekkürler.

  • Hocam tübitak karşılamaz siz projeleri onaylamak için e-imza almak zorundasınız der. Fakat proje yürütücülerine fuar sonunda bir ücret yatırır. O ücret ile aslında karşılamış olur. Okulun bilgisi olabilir evet ama çokta önemi yok hocam.

 2. Admin kolay gelsin gecen sene m.yardcisi oldugum icin eimzam var bunu tubitak 4006 da kullanibiliyormuyuz.

  • Tabii sizin adınıza olacağı için sorun olmaz sadece ünvan konusunda sıkıntı olabilir mi bilemedim. E-imzada ünvanınız oluyor muydu. Müdür yardımcıları normalde yürütücü olamıyor. E imzada böyle bir sorun çıkar mı bilemedim açıkçası. Tübitağa bir mail atabilirseniz daha uygun olur diye düşünüyorum.

 3. teşekkürler hocam keşke daha önce okusaymışım yazdığınızı, kamusmden başvurdum . 1 haftayı geçti gelmedi halen,mecbur şirketten alıcam e-imzayı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*