Tübitak 4006 Egzersiz Planı

Kendim için hazırladığım Tübitak 4006 Egzersiz Planı ve diğer başvuru evraklarını bu sayfa altında paylaşacağım.

Tübitak 4006 Bilim Fuarlarında yıllarca görev almış bir öğretmen olarak zorluklarının farkında olan biriyim. Okul idareleri genelde okullarının katılmasını isterler birkaç öğretmenin emeğiyle fuar ortaya çıkarılır.

Bu emeği harcayan öğretmen arkadaşlarımız hem maddi olarak desteklenmesi, hem öğrencilerle ortak vakit ayarlanarak proje görevlerini yerine getirebilmeleri için Egzersiz açabilmektedir.

Ben geçen sene açtım çok verimli oldu. Egzersiz süresince öğrencilerle birebir ilgilenme imkanım oldu. Bu sayede projelerimizi layıkıyla yaptığımız gibi proje afişleri vb tasarlarken de zorluk çekmemiş olduk.

Bu sene yapmayı planlamıyorum. Genelde proje alan öğrencilerimiz destekleme ve yetiştirme kurslarına da başvurduğundan derslerimizin bazı bölümlerinde bu işlemleri yerine getirmeye çalışacağız. Fakat geçen sene hazırlamış olduğum egzersiz planımı belki sizlerin işine yarar diye aşağıda paylaşıyorum.

Egzersiz başvurusu yapabilmek için 3 Adet evrak hazırlamamız gerekiyor. Şimdi bu evrakları sırayla aşağıya ekliyorum.

TÜBİTAK 4006 EGZERSİZ BAŞVURU DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

Öncelikle bir dilekçe ile başvuru yapmamız gerekiyor. Aşağıya direk kendi başvuru yaptığım dilekçeyi ekliyorum.

Dilekçeyi yukarıdaki linkten indirip kendinize göre değiştirin.

TÜBİTAK 4006 EGZERSİZİ ÖĞRENCİ LİSTESİ

Egzersiz yapabilmek için öğrencilere ihtiyacımız olacak. Bu öğrencileri başvuru yaparken belirtmemiz gerekiyor. Bu listeden 3 adet çıktı alarak dilekçemize ekliyoruz.

Listede minimum kaç öğrenci olmalı sorusu devamlı duyduğum bir soru. Ben nerede okudum bilmiyorum ama aklımda minimum 6 öğrenci gibi kalmış. Fakat nereden okuduğumu bulamıyorum. Siz 10-12 öğrenci eklereyerek başvuru yaparsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Listemizi de bitirdik şimdi sırada planımız kaldı.

TÜBİTAK 4006 EGZERSİZ PLANI

Plan için internette farklı örnekler bulabilirsiniz. Ben kendi okulumda iki kere egzersiz açtım. Bunlardan birini Ekim ayında başlatıp Fuar tarihinde bitirirken diğerini Tübitak onaylandıktan sonra yani Ocak ayında başlatıp Fuar tarihinde bitirdim.

Her ikisini de ekleyeceğim. Siz kendinize uygun olan planı tercih edebilirsiniz.

Ekim ayında başlayıp Fuar tarihi Mayıs ortasına kadar yaptığım egzersiz planı aşağı eklenmiştir.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Ekim- Mayıs Dönemi Tübitak 4006 Egzersiz Planı indirmek için tıklayınız.

Bu sene ise Tübitak başvuruları biraz geç açıklandı. Kendi planımı düzenleyerek şimdi başvuru yapmak isteyen arkadaşlar için Ocak-Mayıs Aylarını kapsayacak şekilde yeni bir plan hazırladım. Onuda aşağıya ekliyorum.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Ocak- Mayıs Dönemi Tübitak 4006 Egzersiz Planı indirmek için tıklayınız.

Sizler egzersizlerinizi planlarken tarih ve saatleri değiştirebilirsiniz. Haftalık 6 saat olarak hazırlanmış planları 4 ya da 2 saat olarak planlayabilirsiniz.

Zorlu Tübitak sürecinde yorulan öğretmenlerimizin işlerini umarım bu evraklarla bir nebze azaltabilmişimdir. İyi çalışmalar dilerim.


Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

30 Comments

 1. Merhaba hocam sadece tübitak kapsamında mı açılıyor egzersiz, Teknofest kapsamında açabilirmiyiz?

  • Egzersiz yok hocam bizim dersin adı olmadığı için yapmayı planlamıyorum egzersiz. Açmak isteyenlere önerim halk eğitim üzerinden blok tabanlı kodlama kursu açmalarıdır.

 2. Hocam merhaba egzersizi sadece 4006 için mi açabiliyoruz bu sene 2204 e başvurmayı düşünüyorum bunun için egsersiz açabilir miyim?

 3. Hocam merhaba. TÜBİTAK 4006 Ders Dışı Egzersiz yapmak için en az kaç öğrenci gerekli acaba. Benim projemde 3 öğrenci var. Egzersiz için 3 öğrenci yeterli mi?

 4. MERHABA ben lisede görev yapıyorum .Branşım tarih , tubitak sayfasına baktıgımda Tarih ile ilgili örnek projeler göremedim. Bu konuda bilgi alabileceğim bir internet sitesi var mı , yardımcı olursanız sevinirim . İÜ Uzaktan eğitim sertifikalı programlarından yaratıcı drama eğitmen eğitimi almak istiyorum, 65 saatlik eğitim veriyorlar bununla da egzersiz yapabilirm galiba değil mi, bu sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim

  • Hocam 2204 projelerine bakın onlar içinde tarih alanında mutlaka görürsünüz. Uzaktan eğitim konusunu tam bilemiyorum hocam mebde hizmetiçi eğitim bürosu ile görüşebilirsiniz.

 5. merhabalar meslek lisesinde proje yürütücüsüyüm corona virüsten ötürü kullar 5 ekimde açıldı ama milli eğitim hala egzersiz planı yaptırmıyor bilim fuarımız onaylandı

  • Maalesef şu aşamada egzersiz yaptırmazlar hocam. Tüm okullar proje tarihlerini girdi ama yapmayı bekliyorlar. Hayırlısı diyelim beklemeye devam edecğiz.

 6. egzersiz planını eylülden itibaren yaptığımız halde, ilçe şubatta onayladığı için, şubattan itibaren ödeme yaparız diyor. ilçe onayından önce egzersiz ödemesi yapılır mı

 7. Hocam biz Tubitaktan 3 tane ingilizce projesi cikardik ama okul egzersiz kotasi yok dendi ve egzersiz olarak gosterip ucret alamadik?

 8. Hocam egzersiz açtım projeler onaylanmazsa egzersizi kapatacak miyiz şimdiden teşekürler

 9. Merhabalar.proje yürütücüsü herhangi bir projeye danışmadan olmadan egzersiz ücreti alabilir mi? Alabiliyorsa dayanağı nerde yazıyor ben bulamadım da?teşekkürler

  • Hocam tübitak ile milli eğitim arasındaki protoköle göre danışman öğretmenler projeleri hayata geçirebilmek için proje öğrencileri ile egzersiz faaliyetleri yapabilirler ve bunun ücretini alırlar. Onun dışında ben şimdiye kadar herhangi bir projede danışmanlık yapmadan öğrencilerle projeler üzerinde çalışmadan egzersiz açabilen görmedim.

   Zaten milli eğitime başvuru yapacaksınız egzersiz için. Orada sizden öğrenci bilgilerini, Egzersiz günlerini ve saatlerini ve hafta hafta planınızı istiyorlar. Buraya hiç öğrenci girmeden gönderildiğinde kabul edilmeyecektir diye düşünüyorum. Varsa başka bir örneği falan yorumları okuyan arkadaşlar da cevaplayabilir. Benim bilgim bu kadar hocam.

 10. Hocam iyi günler ben de ilk kez proje yürütücüsü görevi alacağım ve sorum şu
  2019-2020 4006 tubitak için proje kabul olduktan sonra mi egzersiz acabiliyorum? Yoksa başvuru yaptığım zamandan itibaren mi?

  • Hocam genel olarak egzersizler eylül ayında başvuru yapılır ekim ayında başlar. Diğer tarihlerde yapılan başvuruları milli eğitim kabul etmez. Burada bir istisna oluyor daha önceki senelerde projeler onaylandıktan sonra başvuru yapılınca da kabul ettiler. Sebep olarak ise tübitağın onaylamasını bekledik mazeretini kabul ettiler. Yani siz onaylandıktan sonra açabilirsiniz. Şimdi başvuru yaparsanız ara dönemde egzersiz açılmaz diyecekler 😉

  • Hocam ben ilk defa yürütücülük yapıyorum bu egzersiz olayından yeni haberim oldu sürece girdik haziranda fuarımız var ancak şimdi dahil egzersiz açsam milli eğitim kabul eder mi acaba ?

 11. Hocam çalışmanız için elinize sağlık teşekkürler .yalnız birşey sormak istiyorum planda çalışma saati olarak 11:15-12:45 yazmışsınız bu sizin öğle aranıza mı denk geliyor yoksa egzersiz o sınıfla olan ders saatinde de açılabiliyor mu? Emeğiniz için tekrar teşekkürler kolay gelsin.

  • Hocam bizim okul sabahçı ve öğleci iki grup öğrencilerden oluştmakta. Benim egzersize katılan öğrenciler öğleci grupta olduğundan dersleri 13:00 da başlayıp 18:45 te bitiyor. Bende okula iki saat erken gelmelerini istiyorum bu yüzden 11:15-12:45 arası yapıyorum. Ders dışı saatlerde yapmış oluyoruz. Diğer türlü egzersizi kabul etmeyeceklerdir. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*