Tübitak 4006 Proje Girişi

Tübitak 4006 Proje Girişi sayfamız okulumuzda bulunan öğretmen ve öğrencilerimizin Proje fikirlerini bana göndermesi amacıyla oluşturulmuştur. Aşağıya eklediğim form üzerinden proje fikirlerinizi gönderin şartlara uygun ise bu sene yapılacak 4006 Bilim Fuarında hayata geçiririz.

2019-2020 SEÇİLEN PROJE LİSTESİ

Sisteme girişler bittikten sonra yapılmasına karar verilen projeler aşağıda listelenecektir.

Daha önce girilen projeler değerlendirilerek ön eleme yapılmış ve yukarıdaki projelerin Tübitak 4006 Bilim Fuarlarında kullanılmasına karar verilmiştir. Fakat bu sene Tübitak Bilim fuarına katılacak projelerin girişlerinde Proje Amacı, Özeti ve Yöntemi ayrıntılı olarak istemektedir.

 • Proje Amacı: En az 100 Kelime
 • Proje Özeti: En az 200 Kelime
 • Proje Yöntemi: En az 200 Kelime olmalıdır.

Projelerinizi girerken aşağıda verdiğim özelliklere göre bilgilerini oluşturmanız gerekmektedir. “Hocam bu kadar kelimeyi nasıl yazacağız” diye sorular geliyor aşağıda verdiğim soruların yanıtlarını yazdığınızda zaten kelime sayınız dolacaktır.

TÜBİTAK 4006 ÖZET – AMAÇ -YÖNTEM NASIL YAZILIR?

Özet – Amaç – Yöntem yazarken Bahsedilecek konuları aşağıya adım adım ekliyorum.

Proje Özeti oluştururken (En az 200 Kelime);

 • Neden bu konuya karar verildiğine dair gerekçe,
 • Proje konusunun ortaya çıkış süreci,
 • Proje yapılma amacı,
 • Projenin yapılmasında kullanılan/kullanılacak yöntemler,
 • Projenin gerçekleştirilme süreci,
 • Ortaya çıkan/çıkacak bulgu ve sonuçlar,
 • Projenin toplumsal faydası, toplumdaki hangi eksiği giderdiği veya hangi probleme çözüm getirdiği,
 • Konuya ilişkin olarak kurum ve kuruluşlara öneriler,

Proje Amacı oluştururken (En az 100 Kelime);

 • Özet kısmında kısaca verdiğiniz amacı daha ayrıntılı bir şekilde veriniz.
 • proje ile gerçekleştirmek istediğiniz ana amacın yanı sıra aha dar kapsamlı olan alt amaçlarınızdan bahsediniz.(Ana amaç bütün topluma veya geniş bir kitleye yönelik iken, alt amaçlar daha dar bir alan hitap eden amaçlardır.
 • Projenizin insanlığa topluma, bilime, okulun bulunduğu bölgeye, çevreye, ilgili okula veya öğrenciye ne gibi katkıları olduğundan bahsedin.

Proje Yöntemi oluştururken (En az 200 Kelime);

 • Proje fikrinin ortaya çıkışı
 • Proje çalışması sırasında uyacağınız çalışma planı,
 • proje hazırlama sürecinde izlemiş/izleyecek olduğunuz adımlar(Projenize özel adımlar)
 • Çok ayrıntıya inilmeden kullanılacak malzemeler,
 • Çok ayrınıtay inilmeden kullanılacak malzemelerle ilgili yapılacak işlemler,
 • Kullancak olduğunuz ararştırma teknikleri,
 • Kullanacak olduğunuz eğitsel yöntem ve teknikler
 • Proje hazırlama sürecinde izlediğiniz/izleyeceğiniz adımları, öğrenciler için hazırlanan 4006 Bilim Fuarları kılavuzunda verilen proje türlerine özgü hazırlama basamaklarını dikkate alarak açıklayınız.
 • Uygulayacak olduğunuz anket veya görüşme formu varsa ayrıntıya girmeden bunlardan bahsediniz.
 • Okulunuz dışında işbirliği yapacağınız veya araştırma yapacağınız kurum veya kişiler var ise bunlardan bahsediniz.

Yukarıdaki adımlara göre proje bilgilerinizi verirken özellikle proje türü kısmında tasarım, inceleme ve araştırma türlerinden hangisini seçtiyseniz ona göre adımları oluşturmanız gerekmektedir. Bu adımların neler olduğunu görmek için aşağıya eklediğim kılavuzu inceleyebilirsiniz.

 • Araştırma Projesi adımları Alttaki belge 10. Sayfada mevcuttur.
 • Tasarım Projesi adımları Alttaki belge 14. Sayfada mevcuttur.
 • İnceleme Projesi adımları  Alttaki belge 16. Sayfada mevcuttur.

ÖRNEK YAZILMIŞ TÜBİTAK 4006 PROJELERİ

Hocam kafamız karıştı bir proje girmek bu kadar zor olmamalı diyorsunuz duyuyorum fakat maalesef bu kadar zor. Kolaylaştırmak için elimden geleni yapıyorum. Şimdi size örnek tasarım, araştırma ve inceleme projeleri verip amaç, özet ve yöntemlerini aşağıya ekleyeceğim. Bunlara bakarak kendi projenizin bilgilerini oluşturabilirsiniz.

ÖRNEK TASARIM PROJESİ

Proje Adı : Bilgisayarsız Kodlama Oyunu
Proje Türü : Tasarım
Proje Alanı : Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

PROJE AMACI

 • Bilgisayar, Telefon, Tablet vb. teknolojik araçlar olmadan herhangi bir internet bağlantısına dahi gerek kalmadan kodlama yapılabilecek araç ortaya çıkarmak.
 • Evde, Okulda, Sınıfta hatta sokakta bile hiçbir teknolojik araca sahip olmadan kodlama yapılabilmesini sağlamak ve kodlama bilgilerinin geliştirilmesini sağlamak.
 • Maddi sorunlar açısından teknolojik araçlara sahip olmayan öğrencilerin de kodlama yapabilecek imkânlara sahip olmasını sağlamak.
 • Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi konularından biri olan ve önemi giderek artan Kodlama konusunun önemine dikkat çekmek.
 • Tüm programlama dillerinde geçerli olan temel kodların öğrenilmesini ve bu kod bloklarının kullanımının pekiştirilmesini sağlamak.
 • Eğlenerek öğrenme materyali geliştirmek.
 • Yarışma ortamı hazırlayarak aynı işlemin farklı yollardan yapılabileceğini, her probleme mutlaka farklı bakış açılarıyla da bakmamız gerektiği bilincini yaymak.

PROJE ÖZETİ

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu projemiz Bilgisayar, Telefon, Tablet vb. teknolojik araçlar olmadan herhangi bir internet bağlantısına dahi gerek kalmadan kodlama yapılabilecek tasarım oluşturmak amacıyla geliştirilecektir.

Oyunumuz sayesinde maddi sorunlar açısından teknolojik araçlara sahip olmayan öğrencilerin de kodlama yapabilecek imkânlara sahip olmasını sağlanacaktır. Daha önce bu alanda yapılan çalışmalar araştırıldığında bilgisayar ve diğer araçlarla kullanılabilecek ortamlar hazırlanmış fakat bilgisayar olmadan kodlama öğrenmeye yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır.

Proje tasarımının yapılabilmesi için 80x50cm’lik ahşap bir zemin başta olmak üzere kod bloklarının yapılması için 4x4cm’lik ahşaplar, üzerine yapıştırmak için renkli kâğıtlar ve senaryo kâğıtlarına ihtiyaç duyulmuştur. Kodlama için kullanılacak senaryolarımız sabit fakat uygulama alanında seçenekler mevcuttur. Okul bahçesine kare kutucuklar çizilerek yerlere yazılacak senaryoları kutucuklar üzerinde birebir uygulama yapabiliriz.

Ahşap bir zemin üzerine alanımızı çizerek daha dayanıklı bir zemin üzerinde ve her yerde uygulama imkânına sahip olabiliriz.

Kâğıt üzerinde aynı tasarım oluşturulabilir fakat sürekli kullanılacağından dayanıklılık açısından sıkıntılara sebep olabilir. Alternatif çözümler incelendiğinde hem her yerde kullanılabilmesi hem de dayanıklı olması açısından ahşap zemin üzerine hazırlanmış kodlama alanımızın tasarlanmasının projenin daha kullanışlı olabileceği sonucu görülmüştür.

Proje önce kâğıt üzerinde yapılmış olup örnek senaryolar denendiğinde deneme sonuçlarına göre 80x50cm’lik alan üzerine 4×4 cm’lik karelerden oluşan kod taşlarıyla 10×10 enine boyuna karelerden oluşması ve tasarımın yan taraflarına kod bloklarının yerleştirileceği alanların bırakılması daha uygun olacağı görülmüştür.

Uzak mesafe bulunan senaryolarda çok fazla kod bloğu kullanılması taşların yetersiz gelmesine sebep olabilmekte olduğu gözlemlenmiş daha az kod blokları kullanabilmek için ilerle, sağa dön, sola dön gibi kod blokları yanı sıra tekrarla ve eğer gibi kod bloklarının da kullanılmasına karar verilmiş bunla ilgili tasarımlar geliştirilmiştir.

Fuarda gösterilmek üzere projenin geliştirme basamakları, oyunun nasıl oynandığı, hangi kod bloğunun ne işe yaradığı gibi bilgileri içeren poster tasarlanacaktır.

PROJE YÖNTEMİ

Problemi Belirleme: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi konuları içerisinde yer alan kodlama konusunda bilgisayar, telefon tablet gibi elektronik aletlere sahip olmayan öğrenciler yeterince konuyu öğrenememektedir. Tasarlayacağımız bu araç sayesinde tüm öğrenciler kodlamanın temel bileşenlerini öğrenebilecektir.

Problemi Araştırma: Daha önce bu alanda yapılan çalışmalar araştırıldığında bilgisayar ve diğer araçlarla kullanılabilecek ortamlar hazırlanmış fakat bilgisayar olmadan kodlama öğrenmeye yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır.

Gereksinimleri Belirleme: Proje tasarımının yapılabilmesi için 80x50cm’lik ahşap bir zemin başta olmak üzere kod bloklarının yapılması için 4x4cm’lik ahşaplar, üzerine yapıştırmak için renkli kâğıtlar ve senaryo kâğıtlarına ihtiyaç duyulmuştur.

Olası Çözümler Geliştirme: Kodlama için kullanılacak senaryolarımız sabit fakat uygulama alanında seçenekler mevcuttur. Okul bahçesine kare kutucuklar çizilerek yerlere yazılacak senaryoları kutucuklar üzerinde birebir uygulama yapabiliriz.
Ahşap bir zemin üzerine alanımızı çizerek daha dayanıklı bir zemin üzerinde ve her yerde uygulama imkânına sahip olabiliriz.
Kâğıt üzerinde aynı tasarım oluşturulabilir fakat sürekli kullanılacağından dayanıklılık açısından sıkıntılara sebep olabilir.

En İyi Çözümü Seçme: Alternatif çözümler incelendiğinde hem her yerde kullanılabilmesi hem de dayanıklı olması açısından ahşap zemin üzerine hazırlanmış kodlama alanımızın tasarlanmasının projenin daha kullanışlı olabileceği sonucu görülmüştür.

Prototip Oluşturma/Yapılandırma: Proje önce kâğıt üzerinde yapılmış olup örnek senaryolar denendiğinde deneme sonuçlarına göre 80x50cm’lik alan üzerine 4×4 cm’lik karelerden oluşan kod taşlarıyla 10×10 enine boyuna karelerden oluşması ve tasarımın yan taraflarına kod bloklarının yerleştirileceği alanların bırakılması daha uygun olacağı görülmüştür.

Çözümleri Test Etme ve Değerlendirme: Uzak mesafe bulunan senaryolarda çok fazla kod bloğu kullanılması taşların yetersiz gelmesine sebep olabilmekte olduğu gözlemlenmiş daha az kod blokları kullanabilmek için ilerle, sağa dön, sola dön gibi kod blokları yanı sıra tekrarla ve eğer gibi kod bloklarının da kullanılmasına karar verilmiş bunla ilgili tasarımlar geliştirilmiştir.

Sonuçları Raporlaştırma: Fuarda gösterilmek üzere projenin geliştirme basamakları, oyunun nasıl oynandığı, hangi kod bloğunun ne işe yaradığı gibi bilgileri içeren poster tasarlanacaktır.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Sudenaz ÇİFTÇİ


ÖRNEK ARAŞTIRMA PROJESİ

Proje Adı : Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı?
Proje Türü : Araştırma
Proje Alanı : Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

PROJE AMACI

“Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür mü?” sorusundan hareketle başladığım bu projede amaçlarım;

 • 10-13 yaşlarındaki öğrencilerin akıllı telefon kullanımının derslerine etkisini göstermek
 • Bu öğrencilerin akıllı telefonda geçirdikleri süreyi öğrenmek.
 • Akıllı telefon kullanarak en çok hangi uygulamaları kullandıklarını tespit etmek.
 • Akıllı telefona sahip olmadan önceki notları ile akıllı telefona sahip olduktan sonraki notlarını karşılaştırmak. Bu sayede projemin öncelikli amacı akıllı telefon kullanımının derslere etkisini göstermek.
 • Okulumuzdaki öğrencilerin kaç yaşından itibaren akıllı telefon kullanmaya başladıklarını tespit etmek.

Anketim de sorduğum sorular neticesinde ortaokul öğrencilerinin günde kaç saat telefonda uğraştıklarını ve bu öğrencilerin ne kadarının kendi telefonu olduğunu da öğrenmiş olacağım. Daha sonra bu bilgilerle kıyaslamalar yaparak akıllı telefon kullanımının zararı olup olmadığını göstermeye çalışacağım

PROJE ÖZETİ

Bu projemizde “Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür “ hipotezi araştırılacaktır.

Ortaokul öğrencilerinin akıllı telefon kullanımını azalmak ve derslere etkisini göstermek için bu projeyi hazırlamak istedim. Etrafım da ki ortaokul öğrencilerinin akıllı telefonlarda fazla zaman geçirdiklerini fark ettim ve bir gözlem yaptım. Yaptığım gözlemler sonucunda öğrencilerin akıllı telefonlarda fazla zaman geçirdiklerini, büyük bir kısmının kendi telefonu olduğunu öyle ki kendi telefonu olanların yeni model telefon istediklerini ve akıllı telefonlarda fazla zaman geçiren öğrencilerin notlarının düştüğünü gözlemledim.

Akıllı telefon kullanımının daha çok oyunlara yönelik olduğu ve derslerle ilgilenilmediği sonucuna vardım. Yapacağım proje öğrencilere akıllı telefon kullanımının derslere etkisini gösterecek. Projemi uygularken bir anket düzenleyeceğim. Bu ankette öğrencilerin akıllı telefonda geçirdikleri süre ile ders notlarını öğrenmeye yönelik bir kaç soru soracağım.

Aldığım sonuçları grafikler haline getirdikten sonra poster halinde sunacağım. Anketim bir süre etkin olacak ve bu sayede en fazla katılımı sağlamaya çalışacağım. Projemin sonucunda öğrenciler akıllı telefonlarda zaman geçirirken kendi ders notlarını da düşürdüklerinin farkına varacaklar ve bunun sonucunda akıllı telefon kullanımını kısıtlayacaklar.

En azından akıllı telefonda zaman geçirirken akılların da bir uyarı belirmiş olacak. Ayrıca yaptığım çalışma sonuçlarını öğrenci velilerimiz ile paylaşılması için gereken çalışmaları yapacağım. Bu konuda bir broşür hazırlayarak toplam kaç öğrencimiz olduğu, kaçının akıllı telefonu olduğu, akıllı telefonu olan ile olmayan öğrenciler arasındaki karşılaştırmalarımı bilim fuarına gelen ziyaretçilerimiz ile paylaşacağım.

PROJE YÖNTEMİ

1.Alt Proje Konusunu Belirleme: “Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür mü?” Sorusuna cevap bulmak için proje konumu seçtim. Proje konum doğrulusunda akıllı telefon kullanmanın derslere etkisini inceleyeceğim.

2.Araştırma Yapma: İnternet vasıtasıyla araştırmalar yapıp anket için sorulacak soruları belirledim. Ayrıca gelişmiş ülkelerde bu konuda yapılmış çalışmaları inceleyerek onların bu soruna nasıl önlemler aldıklarını araştırdım.

3.Hipotez Kurma: Yaptığım araştırmalar sonucunda hipotezimi oluşturdum. Benim hipotezim “Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür “ şeklindedir.

4.Deney ve Gözlem Zamanı: Ben hipotezimi doğrulamak için bir anket hazırlayacağım. Anketim de günde ne kadar akıllı telefon kullanıyorsunuz, ders notunuz ne? Akıllı telefonda geçirdiğiniz süre, En çok hangi uygulamaları kullanıyorsunuz. Ne kadar süredir bir akıllı telefona sahipsiniz? Telefonunuzdan memnun musunuz yenisinin alınmasını ister misiniz? Gibi sorular soracağım.

5.Veri Toplama, Değerlendirme ve Sonuç: Yaptığım anketim sonunda akıllı telefon kullanmanın derslere etkisi olup olmadığını, öğrencilerin günlük ne kadar telefonda uğraştıkları gibi verilere ulaşacağım. Hipotez imin doğruluğunu kontrol edecek eğer hipotezim yanlışsa araştırmamı baştan yapıp yeni hipotez kuracağım. Eğer hipotezim doğru ise bir poster şeklinde analizle sonucumu sunacağım. Sonuçları Microsoft Excel programı ile düzenleyeceğim. Proje esnasında takıldığım yerlerde okulumuz bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretmenlerinden destek alacağım.

6.Alt Proje Posteri Hazırlama: Hazırlayacağım postere projemin öncesinde neler yaptığımı, projem süresince neler yaptığımı ve projem sonrasında neler yaptığımı yazacağım. Posterimin anlaşılır ve düzenli olmasını sağlayacak, yaptığım her şeyi özetleyen ve anlatan bir poster hazırlayacağım.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Yaren ÇOŞKUN


ÖRNEK İNCELEME PROJESİ

Proje Adı : Sivas Kelimeler Panosu
Proje Türü : İnceleme
Proje Alanı : Türkçe

PROJE AMACI

 • Türkçede kullandığımız kelimeler olduğu gibi, içinde bulunup da bilmediğimiz kelimeler de vardır. Projedeki ilk amacımız Sivas’ta yaşayıp da Sivas diline özgü kelimeleri bilmeyenler için bir tanıtım yapmak.
 • Gelişen teknolojinin etkisiyle yabancı ülkelerden yeni kelimeler ihraç etmekteyiz. Bu kelimeler bizlere çok sıradan gelirken eski kelimeler garibimize gitmekte. Yıllar sonra bizim kullandığımız kelimelerde yeni nesillerin garibine gidecek. İnsanlarımızın bu durumun farkına vararak kelime ihraç etmek yerine kendi kelimelerine sahip çıkmalarını sağlamak.
 • Yeni açılan mağazalarda yabancı kelimelerden isimler koymak yerine eski kelimelerimizi koyulmasını sağlamak.
 • Yaşlılarımızın bu kelimeleri hatırlarken eski günlerine bir an olsun tekrar dönebilmelerini sağlamak.
 • İnsanları kendi kullandıkları dile teşvik etmek, bu kelimeleri kullanmaları için özendirmek.

PROJE ÖZETİ

Yanınızda birisi bilmediğiniz bir sözcük söylerse ne yaparsınız? Ben etrafımda da özellikle yaşlı insanların bazı kelimeler kullandıklarında gençlerin bu duruma güldüklerini gözlemledim. Belki yıllar sonra bizde konuşurken bizden küçükler kullandığımız kelimeler için bize güleceklerdi. Bunun sebebinin ne olduğunu araştırmaya başladım ve bu amaçla Sivas yöresine özel bazı kelimeler olduğunu tespit ettim. Bu kelimelerin gençler tarafından bilinmediğini ve unutulmaması için bir çalışma yapılması gerektiğine karar verdim. Bu amaçla Sivas yöresine özel kullanılan kelimelerden bir tanıtım panosu hazırlamaya karar verdim.

Akrabalarımızın ve yakınlarımızın garip bir aksanda ve kulağımıza yabancı gelen kelimelerle konuşması garibimize gitmiş. Buradan esinlenerek projeyi araştırmaya karar verdik. Araştırma için önce yakınlarımızdan başlayacağız. Yani öncelikle Ailemizde, akrabalarımızda, yakınlarımızda olan en yaşlı kişiler ile röportaj yapacağız. Onlarında önerdikleri tanıdıkları büyükleri ziyaret edeceğiz, onların zihnini açmak için öğrendiğimiz bazı kelimelerin anlamlarını soracağız ve bu tarz başka kelimeler bilip bilmediklerini öğrenmeye çalışacağız. Eğer yeni kelimeler öğrenebilirsek onları kelime havuzumuz içerisine yerleştireceğiz.

Proje sonunda artık kendi güzel şehrimizin kendi sözcüklerini, kelimelerinin anlamlarını bileceğiz ve bunları günlük hayatımızda da kullanmak için bir fırsatımız olacak. Özellikle yaşlılarımızla konuşurken onların kullandıkları kelimeleri kullanarak cümleler kullanmaya çalışacağız. Elde ettiğimiz tüm kelimelerden bir poster hazırlayacağız ayrıca küçük kâğıtlara yerleştirdiğimiz bu kelimeleri bir fanus içerisinde bilim fuarında sunacağız. Ziyaretçilerimize fanustan çektikleri kelimelerin anlamlarını soracağız. Bilen ziyaretçilerimize hazırlayacağımız küçük sivasa özgü bir anahtarlık hediye ederken bilemeyen ziyaretçilerimize kelimenin gerçek anlamını anlatacağız.

Proje yapılırken Sivas Valiliği, Huzur evi gibi yerlere ziyaretlerde bulunarak onlarında desteklerini almaya çalışacağız. Ayrıca takıldığımız yerlerde danışman öğretmenimiz ve okulumuz Türkçe öğretmenlerinden destek alacağız.

PROJE YÖNTEMİ

1. Araştırma Konusu / Sorusu Belirleme: Yanınızda birisi bilmediğiniz bir sözcük söylerse ne yaparsınız? Ben etrafımda da özellikle yaşlı insanların bazı kelimeler kullandıklarında gençlerin bu duruma güldüklerini gözlemledim. Belki yıllar sonra bizde konuşurken bizden küçükler kullandığımız kelimeler için bize güleceklerdi. Bunun sebebinin ne olduğunu araştırmaya başladım ve bu amaçla Sivas yöresine özel bazı kelimeler olduğunu tespit ettim. Bu kelimelerin gençler tarafından bilinmediğini ve unutulmaması için bir çalışma yapılması gerektiğine karar verdim. Bu amaçla Sivas yöresine özel kullanılan kelimelerden bir kelime panosu hazırlamaya karar verdim.

2. Anahtar Sözcükleri belirleme: Sivas ağzı kelimeler, Sivas’ın kendi dilindeki kelimeler, Sivas yöresel kelimeler, atasözü ve deyimleri

3. Kaynak Taraması Yapma: Önce internet üzerinden araştırma yapacağım. Bulduğum sözcük ve deyimleri not alarak büyüklerime soracağım. Sorduğum sorular geçmişe dönmelerini sağlayacak ve yeni kelimeler hatırlarlarsa onları da defterime ekleyeceğim. Biriktirebildiğim kadar tüm Sivas ağzına özel kelimeleri biriktireceğim defterime yazıp daha sonra asıl tanıtım panosuna  alfabetik sıraya göre geçireceğim. Ayrıca yeni kelimeler araştırırken aşağıdaki sırayı esas alacağım.

 • Büyüklerimden yardım almak
 • Başka kişilere bu konu hakkında bir şey bilip bilmediklerini sormak.
 • Yaşlılara sormak
 • Son olarak bu herkesten topladığım kelimeleri birleştirip Sivas Dili Kelimeleri Panosu ortaya çıkacak.

4. Kaynakları Sentezleme: Tabi ki panomuzu hazırlamak kolay bir şey olmadığı için bu defalarca kontrol etmemiz lazım, yoksa tüm emekler küçük bir hatayla boşa gidebilir. Bu yüzden tek kontrolle kalmamalı defalarca kontrol etmeliyiz. Çünkü bu tanıtım panosu eğer seçilirse. Okulumuzun karşılama miktarına göre basabildiğimiz kadar bu sözlükten basmaya çalışacağız. Ayrıca basılı hale getirdiğimiz bu tanıtım panosunu fuardaki ziyaretçilerimize eğlenceli bir şekilde hem oyun hem de sonucunda küçük ikramlarla bitirmeyi düşünüyoruz. Bu süreçte takıldığım yerlerde danışman öğretmenim ve okulumuz Türkçe öğretmenlerinden destek alacağım.

5. Sunum Yapma: Fuarda gösterilmek üzere projenin geliştirme basamaklarını anlatan bir poster hazırlayacağım. Ayrıca sunum sırasında daha eğlenceli bir ortam oluşturmak için seçtiğim kelimelerden bir bulmaca hazırlayarak bulmaca sorularını ziyaretçilerimize soracağız. Ziyaretçilerimizle birlikte bulmacayı fuar süresince tamamlamaya çalışacağız.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Berru Nur BİNİCİOĞLU


Yukarıda verdiğim örneklerden faydalanarak bilgiler eşliğinde formu doldurabilirsiniz.


Eğer Okulunuzda Tübitak 4006 Bilim Fuarı Yürütücü iseniz sizde bu şekilde okulunuzda yapılacak projeleri toplayabilirsiniz. Google Formlar ile oluşturduğunuz yukarıdaki gibi örnek formu okul sitenize eklemeniz yeterli. Öğrenciler veya danışman öğretmenler girip dolduracaktır.

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Faydalı olması dileğiyle.

39 Comments

 1. merhaba hocam 2019 2020 eğitim öğretim yılı için başvurular başladı mı? başka bir yazıda duyuru yapacağınızı belirtmişiniz, göremedim.Yanlış anlamadıysam, önce öğretmenler ile projeleri oluşturuyoruz sonra proje için öğrenci belirliyoruz, bunun bir sayısı var mı? kaç tane olması gerekiyor? bu projeleri tubitak ın başvuru sayfasına giriyoruz ve sonrasında onay bekliyoruz. onay verilirse ödenek mi yatıyor projeler için, sonrasında da projeleri oluşturup sergi mi yapıyoruz? teşekkürler

 2. hocam merhaba, bursa gemlik mtal de muhasebe ve finansman öğretmeniyim. ilk defa bu yıl tübitak proje koordinatörlüğü görevi aldım. erasmus projeleri yaptım ama tübitak ilk defa olacak. öncelikle 2019-2020 ekzersiz planı var mı, nasıl yapılıyor, ne zamandan itibaren başlanıyor, planlama nasıl yapılıyor, ücret ne zaman almaya başlanıyor, bunları sormak istiyorum müsaadenizle.
  okuldan tüm branşlarda en az 25 proje çıkması gerekiyormuş bu bilgi doğru mudur?
  özetle bu proje ile ilgili döküman ve bilgi rica etmek amacıyla bu mail’i size attım, çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

  • Merhaba hocam, öncelikle hayırlı olsun diyelim. Tübitak için egzersiz açabiliyorsunuz. Ekim ayında da başlatabilirsiniz dilerseniz projeleriniz onaylandıktan sonra da başalatabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi https://ozgurseremet.com/tubitak-4006-egzersiz-plani/ adresinde mevcuttur.

   Proje sayısına gelince okulların bölgelerine göre değişiyor. Sizin bölge muhtemelen 20 proje isteyecektir. 10 tanesi araştırma olacak diğer 10 tanesi tasarım ve inceleme olabilir. Projelerden bazıları geçmezse destek kazanamazsınız bu yüzden 25 girerek garantiye almak istemiş olabilirler sayı olarak. bu konuda da ayrıntılı bilgiye https://ozgurseremet.com/tubitak-4006-bilim-fuari/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuşumdur iyi çalışmalar dilerim.

 3. Asitli içeceklerin diş sağlığına etkisi araştırma projesinin yazılmış halini bana atabilir misiniz?

 4. Hocam bu projeleri bizimde uygulamamız mümkün mü küçük değişiklikler eklemeler yaparak Bilgisayarsız kodlama projenizi merak ettim açıkcası okulumda Bilişim laboratuvarım yok materyal açısından faydalı olacaktır. Atabilmeniz mümkün mü? mail adresim [email protected]

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*