Tübitak 4006 Proje Girişi

Tübitak 4006 Proje Girişi sayfamız okulumuzda bulunan öğretmen ve öğrencilerimizin Proje fikirlerini bana göndermesi amacıyla oluşturulmuştur.

Aşağıya eklediğim form üzerinden proje fikirlerinizi gönderin şartlara uygun ise bu sene yapılacak 4006 Bilim Fuarında hayata geçiririz.

SEÇİLEN PROJE LİSTESİ

Bu sene özgünlük kriteri getirildiğinden projelerimiz başvurular bittikten sonra listelenecektir. Gelecek seneye örnek olsun diye bu işlem yapılacaktır.

Eğer öğretmenseniz ve kendi okulunuzda Tübitak 4006 Proje Girişi için çalışma yapmak istiyorsanız Google Formlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca aşağıya eklediğim Excel dosyasını da kullanabilirsiniz. Dosyayı indirmek için resim üzerine tıklayınız.

Tübitak 4006 Proje Girişi Formunu internetten buldum arkadaşlar nereden bulduğumu hatırlayamadığımdan yazamadım. Hazırlayan arkadaşın eline sağlık güzel hazırlamış. Sahibi sonradan görüp benim dosyamı neden paylaştın derse şimdiden özür dilerim bilgilerine ulaşabilirsem buradan link veririm.

Yukarıda da gösterildiği gibi 2019-2020 yılında proje başvuru için kelime şartları

 • Proje Amacı: 20-50 Kelime
 • Proje Yöntemi: 50-150 Kelime
 • Proje Beklenen Sonucu: 50-150 Kelime olmalıdır.

Formu öğretmenlerinize göndermeden önce proje başvuru formlarını nasıl dolduracakları hakkında bilgilendirme çalışması yapınız. Bunun için aşağıda verilenlerden faydalanabilirsiniz.

TÜBİTAK 4006 AMAÇ -YÖNTEM – BEKLENEN SONUÇ NASIL YAZILIR?

Tübitak 4006 Proje Girişi sayfasına doğru projeler girebilmeniz için Amaç – Yöntem ve Beklenen Sonuç yazarken Bahsedilecek konuları aşağıya adım adım ekliyorum.

Proje Amacı oluştururken (20-50 Kelime);

 • Proje ile gerçekleştirmek istediğiniz ana amacın yanı sıra daha dar kapsamlı olan alt amaçlarınızdan bahsediniz.(Ana amaç bütün topluma veya geniş bir kitleye yönelik iken, alt amaçlar daha dar bir alan hitap eden amaçlardır.
 • Projenizin insanlığa topluma, bilime, okulun bulunduğu bölgeye, çevreye, ilgili okula veya öğrenciye ne gibi katkıları olduğundan bahsedin.

Proje Yöntemi oluştururken (50-150 Kelime);

 • Proje fikrinin ortaya çıkışı
 • Proje çalışması sırasında uyacağınız çalışma planı,
 • Proje hazırlama sürecinde izlemiş/izleyecek olduğunuz adımlar(Projenize özel adımlar)
 • Çok ayrıntıya inilmeden kullanılacak malzemeler,
 • Çok ayrıntıya inilmeden kullanılacak malzemelerle ilgili yapılacak işlemler,
 • Kullanacak olduğunuz araştırma teknikleri,
 • Kullanacak olduğunuz eğitsel yöntem ve teknikler
 • Uygulayacak olduğunuz anket veya görüşme formu varsa ayrıntıya girmeden bunlardan bahsediniz.
 • Okulunuz dışında işbirliği yapacağınız veya araştırma yapacağınız kurum veya kişiler var ise bunlardan bahsediniz.

Proje hazırlama sürecinde izlediğiniz/izleyeceğiniz adımları, öğrenciler için hazırlanan 4006 Bilim Fuarları kılavuzunda verilen proje türlerine özgü hazırlama basamaklarını dikkate alarak açıklayınız.

Proje Beklenen Sonuç oluştururken ( 50-150 Kelime);

 • Ortaya çıkan/çıkacak bulgu ve sonuçlar,
 • Projenin toplumsal faydası, toplumdaki hangi eksiği giderdiği veya hangi probleme çözüm getirdiği,
 • Konuya ilişkin olarak kurum ve kuruluşlara öneriler,

Yukarıdaki adımlara göre proje bilgilerinizi verirken özellikle proje türü kısmında tasarım, inceleme ve araştırma türlerinden hangisini seçtiyseniz ona göre adımları oluşturmanız gerekmektedir. Bu adımların neler olduğunu görmek için aşağıya eklediğim kılavuzu inceleyebilirsiniz.

 • Araştırma Projesi adımları Alttaki belge 10. Sayfada mevcuttur.
 • Tasarım Projesi adımları Alttaki belge 14. Sayfada mevcuttur.
 • İnceleme Projesi adımları  Alttaki belge 16. Sayfada mevcuttur.

ÖRNEK YAZILMIŞ TÜBİTAK 4006 PROJELERİ

Hocam kafamız karıştı bir proje girmek bu kadar zor olmamalı diyorsunuz duyuyorum fakat maalesef bu kadar zor.

Kolaylaştırmak için elimden geleni yapıyorum. Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak örnek hazırladığım proje başvuru metinlerine ulaşabilirsiniz.

Tübitak 4006 Örnek Proje Yazımı

Yukarıda verdiğim örneklerden faydalanarak projenizi oluşturduysanız Tübitak 4006 Proje Girişi formundan bana gönderebilirsiniz.


Eğer Okulunuzda Tübitak 4006 Bilim Fuarı Yürütücü iseniz sizde Tübitak 4006 Proje Girişi formu gibi formlar hazırlayarak okulunuzda yapılacak projeleri toplayabilirsiniz. Google Formlar ile oluşturduğunuz yukarıdaki gibi örnek formu okul sitenize eklemeniz yeterli. Öğrenciler veya danışman öğretmenler girip dolduracaktır.

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Faydalı olması dileğiyle.

78 Comments

 1. Merhaba,ilk defa Tübitak projesi yapacağım.Araştırma yaparken karşıma bu sayfa geldi.Süreçle ilgili kafam çok karışık,yardımcı olursanız sevinirim.Projeye şuan başlayabilir miyiz yoksa projeyi sisteme girdikten sonra onay gelirse mi başlayacağız?

 2. ÖZGÜR Bey; posterleri power point olarak hazırladıktan sonra basım işlemini nasıl yapacağız?

 3. Hocam merhaba bende ilk defa proje yazdım ama işin içinden çıkamadım sanırım.Size proje taslağımı göndersem inceleyebilir misiniz.Tabi kabul etmeyebilirsiniz de teşekkürler.

 4. Hocam merhaba, inceleme projesi için gazete veya dergi hazırlama olur mu ? Yabancı dillere Türkçeden geçmiş sözcükler, bugüne kadar kullanılan alfabeler, bazı kelimelerin kökeni etimolojisi -bunların Türkçe kökenli olmasını istiyorum- yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıkları ve bazı kelimelerln farklı ağızlardaki karşılıklarını araştırıp inceleyerek bunları görsel de kullanarak dergi oluşturma ve bulmaca hazırlayıp dergiye koyma. Bir de internetin yararları ve zararları, oyun bağımlığı bununla ilgili haberleri derleme görsel kullanma, makale vs bulma bilimsel yazılar ve yaşanmış olaylar bulma bunları kullanarak gazete oluşturma bu ikisinden birini konu olarak seçip gazete ya da dergi oluşturma inceleme projesi olur mu ?Ayrıca 4006 ve 2204 proje rapor örneklerine nereden ulaşabilirim ? 2204 bulamadım.

  • Hocam merhaba araştırma olmayacağı belli ufak değişikliklerle tasarım projesi de olur, inceleme projesi de olur fikirleirniz. Örnek projeler ikisininde örneğini ekledim. Yöntem kısmında yer alan adımları bi inceleyin. Siz projenizi geliştirirken hangi adımları uygulayacaksınız ona göre tür belli olacaktır.

   2204 yok maalesef hocam bi geçen sene başvurduk ondan sonra da malum dönemden dolayı ilerleyemedik. Genelde projeler bittikten sonra ekliyorum buraya. 2 senedir hareket olmadığından fazla ekleme yapamadık.

   • Sayın Hocam emeğinize sağlık öncelikle. Ben öğrencilerimle geçen yıl 2204 A için başvuru yaptım ve 77 puan ile bölge daveti alamadık (İzmir Bölgeye bağlı Denizli)isterseniz projemizi sizinle paylaşayım hem sizin de fikriniz ve eleştrinizi alırız hem de arşivde bulunmasına değer görürseniz örnek projeler arasında paylaşabilirsiniz 🙂 İyi akşamlar

    • Hocam muhtemelen girdiği kategorideki sınıra takılmıştır. Oluyor böyle şanssızlıklar herkes bir alana yüklenince o alanda çok iyi projelerde olsa giremiyor diğer alanlarda daha orta düzey projeler girebiliyor. Hocam projenizi mail atarsanız çok sevinirim. İnceleriz arkadaşlara örnek olması açısından paylaşırız. Eminim çok dua alırsınız.

     [email protected].

 5. hocam merhabalar yeni atandım ilk defa proje yapıyorum. Muş ilinin Malazgirt ilçesinde
  bir köy okulunda görev yapıyorum. Köyümüzde Süphan Dağımız var ve benim de projem bununla ilgili. Proje fikrim Süphan dağının kız turizm potansiyelinin araştırılması.
  Ama projemin tam olarak türünü ve tematik alanını bulamadım.Bu konu da yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba hocam. Öncelikle günlük hayatta işimizi kolaylaştıracak bir ürün çıkmayacak gibi görünüyor fikirden bu kapsamda tasarım projesi olmaz. Yine aynı mantıkla bir hipotezimiz yok bunu test etmek için çalışma yapmıyoruz araştırma projesi de olmaz. En yakın hali şuan inceleme projesine giriyor. Ufak çalışmalarla güzel bir inceleme projesine dönüştürebilirsiniz. Sitede bulunan inceleme örneğine göre dizayn etmeye çalışabilirsiniz.

  • Merhaba hocam, anket hazırlamak derken soruları hazırlamak mı yoksa hazır soruları dijital oltamda bir ankete çevirmek için mi bilgi almak istiyorsunuz. Eğer ikinci ise google formları öneririm çok rahat bir şekilde anket hazırlayabilrisiniz.

 6. Hocam merhaba,
  Bir inceleme projesi yapmak istiyorum. Sivas Kelimeler Panosu adlı projenizi inceledim. Amaç kısmını anladım. Fakat yöntemde 5 tane alt başlık kullanarak devam etmişsiniz. Bu alt başlıklar tasarım, araştırma ve inceleme için ayrı ayrı olmak üzere standart ve zorunlu başlıklar mı? Çünkü tasarım projelerinde ve araştırma projelerinde dikkat ettim farklı alt başlıklar kullanmışsınız. Teşekkürler. Harika bir site ve güzel çalışmalar yapmışsınız.

  • Hocam bu başlıklar inceleme projesi yapma başlıkları. Özellikle bu şekilde verdim. Tasarım için farklı adımlar gerekirken araştırma için daha farklı adımlar gerekmektedir. Siz kendi projenize uygun olan adımları izlemelisiniz.

  • Hocam benim fikir kalmadı dağıttım elimdeki projelerde sizin gibi hocalarımızın incelemem için rica ettiği projelerdir. Onları paylaşmam etik olmaz çünkü onlar başvuru yapacaklar o projelerle.

 7. Hocam karşılıklı yabancı bir ülkeyle mektuplarasak öğrenciler değerlerimizi tanıtacaklar.bu incelemeye mi giriyor değerler teması?

  • Hocam araştırma ve tasarım projesi değil onu kesin söyleyebilirim. İnceleme için ise bir konuda derinlemesine kaynak tarama yapıp sunmak temel prensip gibi görünüyor. Siz bizim değerlerimizi yabancı bir ülke ile mektuplaşarak onlara sunacaksınız. Fakat projeyi girerken o yabancı ülkenin spesifik bir özelliğini belirleyip onun hakkında anahtar kelimeler belirleyerek kaynak taraması yapacağınızı mektuplaşma yapacağınızı ve elde ettiğiniz bilgileri bilim fuarında sunacağınızı belirtirseniz projenin kabülü açısından faydalı olacaktır diye düşünmekteyim.

   Şahsi fikrimdir Projenizi inceleyecek yetkili ne düşünür bilemiyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir iyi çalışmalar dilerim.

 8. Hocam ben matematikte bir konuyu başka bir konu kullanarak orneklendirdim.problem kurdum.hangi alana girer

 9. hocam öncelikle size başarılar diliyorum. rica etsem bana muz piyano oyununun Özet amaç ve yöntemini formunu bana e-mail olarak atabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.
  [email protected]

  • Daha önce hazırlamadık bu oyunu. Bu sene hazırlayabiliriz. Çocuklar üzerinde çalışıyor işlemleri bitsin daha sonra gönderebilirim. 20 Aralıktan sonra netleşecek projeler. Tekrar hatırlatmanız gerekiyor.

 10. Merhaba hocam,Tübitak 4006 projesinde inceleme projesi hazırlamak istiyoruz.Bize bu projenin getirisi ne olacaktır? Üniversite sinav puanına ek puan geliyor mu, para ödülü var mıdır?Cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 11. merhaba hocam 2019 2020 eğitim öğretim yılı için başvurular başladı mı? başka bir yazıda duyuru yapacağınızı belirtmişiniz, göremedim.Yanlış anlamadıysam, önce öğretmenler ile projeleri oluşturuyoruz sonra proje için öğrenci belirliyoruz, bunun bir sayısı var mı? kaç tane olması gerekiyor? bu projeleri tubitak ın başvuru sayfasına giriyoruz ve sonrasında onay bekliyoruz. onay verilirse ödenek mi yatıyor projeler için, sonrasında da projeleri oluşturup sergi mi yapıyoruz? teşekkürler

 12. hocam merhaba, bursa gemlik mtal de muhasebe ve finansman öğretmeniyim. ilk defa bu yıl tübitak proje koordinatörlüğü görevi aldım. erasmus projeleri yaptım ama tübitak ilk defa olacak. öncelikle 2019-2020 ekzersiz planı var mı, nasıl yapılıyor, ne zamandan itibaren başlanıyor, planlama nasıl yapılıyor, ücret ne zaman almaya başlanıyor, bunları sormak istiyorum müsaadenizle.
  okuldan tüm branşlarda en az 25 proje çıkması gerekiyormuş bu bilgi doğru mudur?
  özetle bu proje ile ilgili döküman ve bilgi rica etmek amacıyla bu mail’i size attım, çok teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

  • Merhaba hocam, öncelikle hayırlı olsun diyelim. Tübitak için egzersiz açabiliyorsunuz. Ekim ayında da başlatabilirsiniz dilerseniz projeleriniz onaylandıktan sonra da başalatabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi https://ozgurseremet.com/tubitak-4006-egzersiz-plani/ adresinde mevcuttur.

   Proje sayısına gelince okulların bölgelerine göre değişiyor. Sizin bölge muhtemelen 20 proje isteyecektir. 10 tanesi araştırma olacak diğer 10 tanesi tasarım ve inceleme olabilir. Projelerden bazıları geçmezse destek kazanamazsınız bu yüzden 25 girerek garantiye almak istemiş olabilirler sayı olarak. bu konuda da ayrıntılı bilgiye https://ozgurseremet.com/tubitak-4006-bilim-fuari/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuşumdur iyi çalışmalar dilerim.

 13. Asitli içeceklerin diş sağlığına etkisi araştırma projesinin yazılmış halini bana atabilir misiniz?

 14. hocam merhaba, araştırma ve inceleme projesi örneği bana da atabilir misiniz? teşekkürler…

     • Bir masa takvimi hazırlayıp üzerine 10. Sınıf matematik konularıyla ilgili kısa bilgiler vermeyi belki Bi kaç matematikle ilgili esprili karikatür filan eklemeyi düşünüyorum bu, sizce proje için uygun mudur uygunsa hangi türe giriyor. Teşekkür ediyorum

     • Ortaya bir ürün çıkıyorsa eğer tasarım projesine girer. Fakat tasarım projelerinde aranan ilk özelliklik günlük hayatta bir soruna çözüm üretmesi veya işleri kolaylaştırmasıdır. Sizin projenizi matematiğe olan ilgiyi artırmak eğlenceli hale getirmek vb amaçla sunabilirsiniz. Burada projenizi inceleyecek kişi kabul edebilir veya size “proje öğrenci ağzıyla yazılmamış, öğrenci ihtiyaçlarınını karşılamıyor” vb dönüş olabilir.

      Öğretmen arkadaşların kendi derslerini daha iyi anlatabilmek için ürettikleri materyallere böyle bir eleştiride bulunulabiliyor. Metni iyi oturtmanız gerek hocam.

     • Mrb hocam tost makinesi kullanıldıktan sonra deterjanla yıkanıyor durulamıyor ve kaldırılıyor bidahakinkullanmada deterjan kalıntısı kalmisnolabilir düşüncesi ile tost makinesinin 5dk sıcakta boş çalışmasını sağlamak ısıyla kalıntıların yok edilmesi fikri nasıl çok uzun gibi

     • tasarım olmaz ürün yok ortada. inceleme olmaz. Araştırma projesi için hipotez kuracağız sizin yazdığınızdan hareketle 5 dakika sıcakta boş çalıştırmak daha sağlıklı tost yapılmasını sağlar gibi kaba taslak bir hipotez kuruyorum. Hipotezimizi test etmek için bir adet ısıtmadan 1 adet ısıtarak tost yapıp karşılaştırma yapmamız lazım. Karşılaştırmayı nasıl yaparız bilemedim. Biraz zorlama gibi oldu sanki öğretmenim benim tam içime sinmedi 🙁

 15. Hocam bu projeleri bizimde uygulamamız mümkün mü küçük değişiklikler eklemeler yaparak Bilgisayarsız kodlama projenizi merak ettim açıkcası okulumda Bilişim laboratuvarım yok materyal açısından faydalı olacaktır. Atabilmeniz mümkün mü? mail adresim [email protected]

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*