Bence, Sence, Bizce Bilişim Suçları

Merhaba Arkadaşlar, Bence, Sence, Bizce Bilişim Suçları Etkinliği Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Dünyanın Suçluları konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 6.2.1.7. Bilişim suçlarına karşı alınabilecek önlemler ve stratejiler geliştirir.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.


KONU BAŞLIKLARIMIZ

Daha güvenli bir sanal dünya neler yaparak mümkün olabilir?

Siber dünya için kullanım kuralları belirlemeniz gerekse ne tür kurallar belirlerdiniz?

Toplumsal hayatı en çok etkileyen siber suçlar neler olabilir? Bunlardan korunmanın en etkili yöntemleri nelerdir?

Bilinçli kullanıcılar mı yoksa koruyucu yazılımlar mı siber suçlardan bizi daha çok korur?

GÖREV

Yukarıda maddeler halinde bazı konu başlıkları verilmiştir. Bu başlıklardan 1 tanesini seçiniz ve seçtiğiniz konu başlığına uygun önerilerinizi yazınız.

Cevabınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Cevap gönderirken e-posta adresi kısmına e-posta adresiniz yok ise [email protected] yazabilirsiniz.

Aşağıya yazdığınız yorumlar mesajı attığınız günün gecesi incelenecek ve sayfayı inceleyen arkadaşlara faydalı olabilecek yorumlar yayınlanacaktır.

Tüm yorumları okuyorum fakat çok güzel yorumların araya kaynamasını engellemek için hepsini onaylamıyorum. Yorumlarınızın görünmesini istiyorsanız lütfen özenli cevaplar yazmaya özen gösteriniz.

Öğretmene Not: Arkadaşlar ben kendi öğrencilerime site üzerinden bu etkinliği yaptırıyorum. Sizler dilerseniz EBA üzerinde bir tartışma konusu açarak sorularınızı yükleyebilir, öğrencilerinizin sistem üzerinden yanıtlarını göndermelerini talep edebilirsiniz.

Alternatif Etkinlik

Yönergeyi uygulayarak aşağıdaki etkinliği de bu ders kapsamında kullanabilirsiniz.

Alternatif kaynak olarak Flipped Information Technologies projesi kapsamında Sevcan NARİN hocamız tarafından hazırlanan etkileşimli içeriği de ekliyorum. Ben çok beğendim sizde kullanabilir veya benzer yeni içerikler üretebilirsiniz.

Bence, Sence, Bizce Bilişim Suçları Etkinliği Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Dünyanın Suçluları ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bence, Sence, Bizce Bilişim Suçları Etkinliği yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

12 Comments

 1. Şifreleri kırılması zor hale getirmek
  Her site başka kişilerden bir program alacaksa ücret ödemeli ve izin istemeli
  Virüs bulaşması anti virüs programlarını geliştiridim
  Bilinçli kullanıcılar

 2. 1.soru:Şifreleri daha güçlü yaparak.
  2.soru:Hiç kimse başka birinin resimlerini yaptığı videoları izinsiz kullanamaz.
  3.soru:Bilgisayar korsanlarına karşı insanları uyarmak,bilinçlendirmek.
  4.soru:Bence bilinçli kullanıcılar bizi daha çok korur.

 3. 1. Soru: Bilmediğimiz yada tanımadığımız insanlar ile konuşmamalıyız.

  2. Soru: Mesela insanların tanımadıkları insanlar ile konuşmamaları, tanımadıkları insanlara kimlik bilgilerini vermemeliler.

  3. Soru: Kimlik hırsızlığı bunlardan korunmanın yolu insanları bilinçlendirmek.

  4. Soru: Bence bilişi kullanıcıları koyucu yazılımlara göre daha fazla korur.

 4. 1.Soru: Daha güçlü şifreler ve siteler oluşturarak
  2.Soru: Kimse kimsenin izin almadan video sunu ismini vb gibi şeyleri kullanamaz.
  3.Soru: Şifre kırılması olabilir bunun için daha güçlü şifreler koyarak
  4.Soru: Bilinçli kullanıcılar

 5. 2.soru-)ben olsaydım o bilinçsiz kullanan kişi için bir alarm sistemi kurardım bilinçsiz kullananların alarmları çalardı ve onların telefonlarını 2 gün kapattırıcam telefonunu biri aradığı zaman görebilecek ve ya aramak istediği zaman telefonist diye bir alet icat ederdim bu telefonist de sadece arayabiliyor ve ya arayan kişiyi görebiliyordu bu alarm sistemi evide,arabasında, telefonunda, işyerinde olucak o kişinin haberi olmadan çalışıcak

 6. Çocuklar bilinçlendirilmeli”

  Şanlı, bilişim suçlarının büyük çoğunluğunun çocuk yaştaki gençler tarafından işlendiğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bu bize erken yaşta siber güvenlik bilinci kazanılmasının ne kadar önemli olduğu konusunda da fikir vermektedir. Bu yeteneklerin doğru kanalize edilmesi adına internetin etik kullanımı ve haklar çocuklara erken yaşta öğretilmelidir. Bilinçli kullanıcı ve ebeveyn sayısı artmalıdır.” diye konuştu. hocam araştırdim yarısını internetden baktım baslık sadece digernide yazdın

 7. ………………DAHA GÜVENLİ BİR SANAL DÜNYA NELER YAPARAK MÜMKÜN OLABİLİR………………….

  Telif hakkı yapmayarak ,ve ben bir kamu spotunda görmüştüm orada kadını kandırıp hesabını hacklıyolardı. Bunun için onlara inanmıyıcaz . epostamıza güvenli şifreler yapıcaz ve banka kartlarınada kolay şifre yapmıyıocaz. bunları siber suçlara söyliyicez.
  ……………………………………………………………………………………..

 8. Kredi kartlarını şifreleri kısa ve çok düşünelecek bir şey olur ama sahibi dışında.Büyük hapis cezaları ve para cezası kurallarını koyardım.Kredi kartlarını polis merkezlerine bağlı olarak yaparım.Bence bilinçli kullanıcılar olur.

 9. Şifre duzenegını artırır kredi kartlarına daha güçlü bir şifre yaparım. Bu gibi işleri yapanları hem araştırırım ve yakalayıp büyük bir miktar para cezası keserim.Kredi kartının içinde küçük bir yer tespitedicisi aynı zamanda da dinleme cihazı koyarım.Koruyucu yazılımlar bizi daha çok korur.

 10. Daha güvenli bir sanal dünya neler yaparak mümkün olabilir?

  1-Telefona şifre koyarak başkalarına karşı önlemimizi alabiliriz
  2-Telefona mesaj olarak gelen kişisel bilgilerimizi isteyen kampanyalara inanmamalıyız
  3-Tanımadığımız kişilerin bizleri arayarak dolandırmasına izin vermemeliyiz
  4-Tanıdığımız kişiden birisi eğer bizden para istiyorsa hesabı çalınmış olabilir bize başka kişi mesaj atıyor olabilir bu tür şeylere inanmamalıyız

 11. 4.Soru: Bence koruyucu yazılımlar ve bilinçli kullanıcılar ikisi de aynı güveni sağlar ama birazda olsa bilinçli kullanıcılar öndedir nedeni ise insanlar yazılımlarla bir değildir bu nedenle bilinçli kullanıcılar daha güveli ve güvenilirdir.

 12. 4. Soru: Bence ikisi de korur ama koruyucu yazılımlar daha çok korur çünkü ne kadar bilinçli kullanıcılar olsa da yine bazı insanlar hem bilmeyerek hem de bilerek BİLİŞİM SUÇU işleye bilirler o yüzden koruyucu yazılımlar bizi siber suçlardan daha çok korur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*