Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgisayar Ağları konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

 • 6.3.1.1. Ağ kurmak için gerekli bileşenleri ve bileşenlerin özelliklerini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

BİLGİSAYAR AĞLARI ÇALIŞMA KAĞIDI ONLİNE

Yukarıdaki etkinlikte cümlelerin bazı alanları boş bırakılmıştır. Buraya gelebilecek kelimeler üstte resim olarak verilmiş boşluğa tıklandığında listesi çıkmaktadır.

En uygun olanları seçerek maddeleri tamamlamaya çalışalım.


Etkinliğin kağıt üzerinde bulunan orijinal halini indirmek için tıklayınız.

Ekrana yansıtıp yapabilirsiniz yada öğrencilerin kendi bilgisayarlarında yapmalarını isteyebilirsiniz.

Çıktı alacaksanız eğer orijinal halini indirip çıktı alırsan daha kaliteli bir görüntüye sahip olursunuz.

Etkinlik learningapps ile oluşturulmuştur. Sizde kendi derslerinizde kullanabileceğiniz etkinlikleri bu site üzerinden kolayca oluşturabilirsiniz.

Kullanımı kolay olan bu web 2.0 aracının kullanımı ile ilgili ayrıntılı bir çalışma Web 2.0 Araçları kategorisinde paylaşılacaktır.

Bu kategori altında paylaşılabilecek faydalı çalışmalarınızı iletişim kanalları üzerinden bize gönderebilirsiniz. Site içerisinde yayınlayarak daha fazla kişinin ulaşmasına vesile oluruz.

Öğretmene Not: Bu etkinliği link olarak EBA üzerinden öğrencilerinize gönderebilirsiniz.

Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 11 – Bilgisayar Ağları ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

22 Comments

 1. merhaba öğretmenim çok güzel bir site bilişim dersinde bu siteye giriyoruzz biz bu siteyi öğrendik çok sevdik hep bu siteye işiyoruz….

 2. Merhaba hocam, öncelikle sitenizden faydalandığımı belirtmek isterim. Konuyla alakalı bir yorum paylaşmak isterim sitenizde. Kılavuz kitapta verilmiş olan bu etkinlikte bazı kavramlar çok teknik kelimelerle tanımlanmış ve ayrım noktalarını anlamak da oldukça zor. Bunlarda detaylarına girmezsem 6. sınıf öğrencileri anlayamazlar bence. Mesela aşağıdaki hub ve switch tanımları. Bu tanımda veri çerçevesi ne, daha uygun bi kelime bulunamamış mı yani. Ayrıca iki tanıma baktığımda aralarındaki farkı da tam olarak anlayamıyorum.
  -Aynı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri çerçevelerinin iletimini sağlayan ağ donanım birimine ………denir.
  -Bilgisayarların ve diğer ağ birimlerinin birbirlerine bağlanmasına olanak sağlayan ağ donanım birimine……….denir.
  Kolay gelsin hocam.

  • Hocam çok teşekkür ederim öncelikle. Bu kadar ayrıma girmeye gerek var mı diye sorarsanız bence de yok. Zaten günümüzde switch varken hub kullanan var mı artık bilemiyorum. En son üniversitede kendi aramızda ağ kurup oyun oynamak için kullanıyorduk. Ondan sonra hiç kullanmadım. Siz hub terimini hiç vermeden direk switch ile devam edebilirsiniz. Bende gerekirse etkinlikte güncelleme yaparım.

 3. “Etkinliğin orijinal halini indirmek için tıklayınız.” tıkladım hocam not found diyor kaldırıldı mı yoksa?

 4. Hocam çok güzel hazırlamissiniz ellerinize sağlık ve yeni yılınız kutlu olsun.Sizden bir ricam var bu arada scratch konusunda benim yeteneğim var ve bu konuda daha açık ve ayrıntili anlatirsaniz memnun olurum hocam ve 100

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*