Ağa Takılan Çözümler Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Ağa Takılan Çözümler Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgisayar Ağları konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

 • 6.3.1.2. Bir ağdan dosya ve yazıcı paylaşımı yapar.
 • 6.3.1.3. Bilgisayar ağlarının boyutlarına ve bileşenlerine ilişkin farklılıkların nedenlerini tartışır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

AĞA TAKILAN ÇÖZÜMLER ÇALIŞMA KAĞIDI

ÖRNEK-1 Altıncı sınıf öğrencisi olan Furkan’ın sınıfındaki bilgisayarlar internete bağlanamamaktadır. Bilişim teknolojileri öğretmeni bu soruna bir çözüm üretememiştir. Sizce bilgisayarların internete bağlanması için neler yapılabilir? Bilgisayarda hangi bölümler kontrol edilmelidir?

ÖRNEK-2 Okulunuzda bir bilişim teknolojisi sınıfı yok ve kurmak istiyorsunuz. Bu konuda bir ekip kuruldu ve siz de bu ekiptesiniz. Bilişim teknolojisi sınıfındaki bilgisayarların birbirlerine bağlanması için nelerin gerekli olduğunu anlatınız.

ÖRNEK-3 O gün Ebru’nun doğum günüdür. Ebru doğum gününe gelen arkadaşlarına video açmak ister ancak bağlantı yavaş olduğu için video bir türlü açılmaz. Ebru bu duruma anlam veremez çünkü birkaç saat önce aynı videoyu kolaylıkla açmıştır. Sizce video neden açılmamaktadır? Ebru’ya bu konuda neler önerirsiniz?

ÖRNEK-4 Semiha ve ailesinin evindeki internet bağlantısı sınırlıdır. Ay sonunda yüklü bir fatura gelince babası Semiha’yı yanına çağırır ve bu durumu açıklamasını ister. Semiha önceki aylardaki gibi birkaç kez ders videoları izlediğini ancak bunun da faturayı etkilemeyeceğini söyler. Babası Semiha’ya inanmaz. Semiha bu durumu çözmek için hemen işe koyulur. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir? Semiha bu durumu çözmek için neler yapmış olabilir?

ÖRNEK-5 Zeynep’in babasının iş yeri dört katlıdır ve babasının bilgisayarı dördüncü kattadır. Zeynep ev ödevini yazıcıdan çıkarmak için babasının iş yerine gider ancak babasının bulunduğu katta yazıcı olmadığını bunun için giriş kattaki bilgisayarı kullanması gerektiğini öğrenir. Zeynep bu duruma anlam veremez çünkü önceki hafta derste bir bilgisayar ağında dosya ve yazıcı paylaşımı yapılabileceğini öğrenmiştir. Hemen babasının yanına gider ve iş yerinde bulunan bilgisayarların tümünün aynı yazıcıyı kullanabilmesi için gerekli işlemleri yapmaya karar verir. Sizce Zeynep bilgisayar ağında hangi işlemleri yapmış olabilir?

ÖRNEK-6 Çok önemli bir ödevi yapmak için bilgisayarın başına oturdunuz ancak bilgisayarın internete bağlanmadığını fark ettiniz. Bu durumu çözmek ve bilgisayarı internete bağlamak için neler yapabilirsiniz? Tüm olasılıkları düşünerek açıklayınız.

ÖRNEK-7 Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?

AĞA TAKILAN ÇÖZÜMLER GÖREVLERİ

Yukarıda internet ve bilgisayar ağları ile ilgili başımıza gelebilecek bazı olaylara örnekler verilmiştir.

Bu örneklerden 1 tanesini seçiniz ve siz olsaydınız bu olay karşısında nasıl davranırdınız ayrıntılı bir şekilde açıklayınız.

Öğretmene Not: Bu etkinliği link olarak EBA üzerinden öğrencilerinize gönderebilirsiniz.

Ağa Takılan Çözümler Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 11 – Bilgisayar Ağları ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Ağa Takılan Çözümler Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

46 Comments

 1. 1.Bilgisayar güneş ışınlarının yansımasından dolayı çalışmıyor olabilir bu yüzden bilgisayarın yeri değiştirilebilir.

  2.Belki bilgisayara bir virüs bulaşmışmış olabilir,bu nedenle bilgisayarına anti virüs programı yükleyebilir.

  3.Belki bilgisayardaki ağa bağlanma sorunu oluşmuş olabilir,bu yüzden de bağlantı sistemine veya modeme bakması gerekir.

  4.Bilgisayarını açıp kapatabilir.

  5.Eğer yukarıdaki çözümlerin hiçbiri olmuyorsa ailesine danışıp sorunu çözebilir.

 2. ÖRNEK-7 Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?
  MODEM BİGİSİYARDAN UZAKLIĞI

 3. Örnek 7:cevap

  1.Bilgisayar güneş ışınlarının yansımasından dolayı çalışmıyor olabilir bu yüzden bilgisayarın yeri değiştirilebilir.

  2.Belki bilgisayara bir virüs bulaşmışmış olabilir,bu nedenle bilgisayarına anti virüs programı yükleyebilir.

  3.Belki bilgisayardaki ağa bağlanma sorunu oluşmuş olabilir,bu yüzden de bağlantı sistemine veya modeme bakması gerekir.

  4.Bilgisayarını açıp kapatabilir.

  5.Eğer yukarıdaki çözümlerin hiçbiri olmuyorsa ailesine danışıp sorunu çözebilir.

 4. Örn-6
  1-Bilgisyarın Wi-fi sinde sıkıntı olup olmamasına bakarım
  2-Modemi kapatıp açarım
  3-Bilgisayarın modeme olan uzaklığına bakarım

 5. Örn-7
  Yeni taşındığı için bazı kablolar net bağlanılmamış olabilir. Bunun sebebi ASLA güneş olamaz

 6. örnek :
  ağ kablosuna zarar gelmiş olabilir veya kabloda bir sıkıntı çıkmış olabilir modemdede sıkıntı oluşmuş olabilir

 7. ÖRNEK-7 Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?

  bilgisayar güneş görüyor olabilir.
  [güneşi kapatın]

 8. ÖRNEK-7 Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?

  bilgisayar güneş görüyor olabilir
  [güneşi kapatın]

 9. 1-) Virüs taraması yapılmalı.Modem kontrol edilmeli.
  2-)Ortak Wİ-Fİ öğretmen bilgisiyarına bağlanmalı.
  3-)Biraz bekleyip tekrar açmasını öneririm.Video çok tıklandığı için yavaş olabilir.
  4-)İnternetin sınırlı olmasından kota geçdiği için fatura fazla gelmiştir.
  5-)Yazıcıyı ağdaki diğer bilgisayarlara paylaştırmalı bu sayede erişimi sağlar.
  6-)İnterneti kontrol ederim.Modem’den uzak ve çekmiyorsa yakınına giderim.
  7-)Güneş ışınları zarar vermiş olabilir.

 10. ÖRNEK-1 Altıncı sınıf öğrencisi olan Furkan’ın sınıfındaki bilgisayarlar internete bağlanamamaktadır. Bilişim teknolojileri öğretmeni bu soruna bir çözüm üretememiştir. Sizce bilgisayarların internete bağlanması için neler yapılabilir? Bilgisayarda hangi bölümler kontrol edilmelidir?

  Kabloyla bağlayabiliriz yada ağı kontrol ederiz.

 11. 6.Soru çözümü
  1:bilgisayar wi-fi sini kapatıp açarım.
  2:internetin fişini çekip takarım.
  3:yetkili kişilere bildiririm.

 12. ÖRNEK 7:Odası güneş alırken kasasına güneş vurduğu zaman kasa zarar alıp çalışmaz.Ve bunun yüzünden internet ağı bilgisayara internet bağlıyamaz

 13. örnek 7:
  ağ kablosuna zarar gelmiş olabilir veya kabloda bir sıkıntı çıkmış olabilir modemdede sıkıntı oluşmuş olabilir

 14. 6.örnek : internetin bağlı oldu olduğunu kontrol ederim eğer internet olmuyorsa anneme babama veya bir büyüğüme söylerim ve internetçiyi çağırır internet geldiği zaman hocaya olanlara anlatırım

 15. Örnek 7 İnternet e bağlanmakta sorun yaşıyorsam önce modemin kabloları doğru bağlanmamış olabilir veya modem kapalı olabilir eğer bunlarda da bir sorun yoksa operatörü m ile iletişime geçerim

 16. 7)örnek) İnternet e bağlanmakta sorun yaşıyorsam önce modemin kabloları doğru bağlanmamış olabilir veya modem kapalı olabilir eğer bunlarda da bir sorun yoksa operatörü m ile iletişime geçerim

 17. 3) örnek) Ebru nün doğum günü arkadaşları bir video açmak istiyorlar nedeni hepsi aynı anda girdikleri için çünkü Ebru nun arkadaşları gelmeden önce o video yu kolaylıkla açabiyordu yada interneti azalmış olabilir internetini konturol edebilir

 18. Ornek-3 ebrunun evinde kimse olmadigi icin internet cekiyor arkadaslari geldiginde herkes internete girdigi için internet kasip cokmuş olabilir budurum internete girememelerine sebep oluyor olabilir.

 19. ÖRNEK-4 Semiha ve ailesinin evindeki internet bağlantısı sınırlıdır. Ay sonunda yüklü bir fatura gelince babası Semiha’yı yanına çağırır ve bu durumu açıklamasını ister. Semiha önceki aylardaki gibi birkaç kez ders videoları izlediğini ancak bunun da faturayı etkilemeyeceğini söyler. Babası Semiha’ya inanmaz. Semiha bu durumu çözmek için hemen işe koyulur. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir? Semiha bu durumu çözmek için neler yapmış olabilir?

 20. ÖRNEK-3 O gün Ebru’nun doğum günüdür. Ebru doğum gününe gelen arkadaşlarına video açmak ister ancak bağlantı yavaş olduğu için video bir türlü açılmaz. Ebru bu duruma anlam veremez çünkü birkaç saat önce aynı videoyu kolaylıkla açmıştır. Sizce video neden açılmamaktadır? Ebru’ya bu konuda neler önerirsiniz?

 21. ÖRNEK-2 Okulunuzda bir bilişim teknolojisi sınıfı yok ve kurmak istiyorsunuz. Bu konuda bir ekip kuruldu ve siz de bu ekiptesiniz. Bilişim teknolojisi sınıfındaki bilgisayarların birbirlerine bağlanması için nelerin gerekli olduğunu anlatınız.

 22. ÖRNEK-1 Altıncı sınıf öğrencisi olan Furkan’ın sınıfındaki bilgisayarlar internete bağlanamamaktadır. Bilişim teknolojileri öğretmeni bu soruna bir çözüm üretememiştir. Sizce bilgisayarların internete bağlanması için neler yapılabilir? Bilgisayarda hangi bölümler kontrol edilmelidir?:)

 23. Eğer WF kablolu ise kablonun çalışıp çalışmadığına bakarım.
  Eğer WF kablosuz ise WF’yi kontrol ederim.

  ÖRNEK:
  Kablosu kopuk mu?
  WF prize takılı mı?
  VB…

 24. 6.soru:Modemden uzak olduğumdan dolayı çekmiyor olabilir. Bu yüzden modeme yakın olan bi yere geçerim hayla çekmiyorsa bu sefer kabloları kontrol ederim yayla çekmiyorsa Anneme ve Babama söylerim yetkili kişilere haber veririz onlar.Gelip interneti tamir ederler ve ödevimi kolaylıkla yaparım.

 25. 1)İlk önce virüs taraması yaparım herhangi bir soruna karşı.Sonra modemi açıp kapatırım.
  3)Ebrunun internet kotası dolmuş olabilir yada izlediği video çok tıklanmış olabilir bu nedenle yavaş girebilir.
  7)Modem uzakta olduğu için internet çekmiyor olabilir.

 26. 2. SRUYU CEVAPLIYACAĞIM
  Bilgisayarları kablo ile birbirine bağlıyarak ortak bir güce takarım bu sayede fazladan masrafa gerek olmazdı.

 27. 6.soru: İlk olarak modemin fişe takılı olup olmadığını kontrol ederim. eğer bağlı değilse fişe takarım.eğer bağlıysa bu sefer de faturaları ödemiş miyim diye kontrol ederim ödememişsem yetkili yeri ararım ve durumu anlatırım ve onlardan halletmelerini isterim tabi ki neden olduğunu da sorarım ama ödememişsem hemen borcum ne kadarsa öderim ve interneti açtırırım.

  7.soru: Modemin odaya uzak olmasıdır

 28. 1. internet şifrelemesinde sorun olabilir yada girilen cihazda problem olmuş olbilir oyüzden konum güvenlik şifresi alınmalı oda olmuyosa yetkililere baş vurulmalıdır

 29. 1.SORU Virüs taraması yapılmalı modemin açık olup olmadığına bakılmalı bilgisayara modemin şifresinin girilip girilmediğine bakılmalı.
  2.SORU Ortak bir Wİ-Fİ hepsi öğretmenin bilgisayarına bağlanmalı.
  3.SORU Modemi ve bilgisayarı biraz dinledirmeli.
  7.SORU Modemi biraz daha yakın bir yere almalı ve perdeyi kapatmalı.

 30. 7.
  1.cevap:bilgisayarı taşırken ağ kartına zarar vermiş olabilir eğer bu sorunsa ya ağ kartını değiştirebilirler yada wifi adaptörü takabilirler
  2.cevap:ana karta taktığı wifi kablosunun kırılmış olabilir yada taktığı wifi adaptörü sıkıntılı olabilir bozuk olabilir modeme uzak olabilir bunun çözümü kabloyu değiştirebilir modemi odaya yaklaştırabilir wifi adaptörünü değişterebilir

 31. Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir.

  1/kablosunu odasına çekmede zorlanıyo olabilir.
  2/yada modeminde sorun olabilir.

 32. Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?

  1/Modemin bilgisayara olan uzaklığı.
  2/= Odasının modeme daha yakın olması lazım. Modemi başka yere taşıyabilir.
  3/bilgisayar wi-fi sini kapatıp açarım yada internetin fişini çekip takarım.

 33. 6.= Önce modemin kablolarına bakarım sonra bilgisayarın kablolarına bakarım sorunu hala bulmadıysam internet in kotasına bakarım eğer internet gelmediyse yetkili birini çağırmak zorunda kalırız.

 34. Bilgisiyara kablosunu takarım bağlanamazsm vayfiye şifresini yazarım tekrar yine olmazsa kablosunda sorun var demekdir yada belki şifreyi yanlış yazmış olabilir belki bilgisayarın şifresini android ap ‘ın yada başka şifresinin android ap ‘ın başka şeylerine yazdığınızdan dolayı olabilir

 35. 3)Ebruların internetleri azalmış olabilir.Bu yüzden bi interneti kontrol etmesi gerekir.

  7)Belki orada(odada)internet çekmiyor olabilir.

 36. 7=Çünkü modem zayıftır ve oda modeme uzak olduğu için çekmeyebilir.
  Bunun için modemi gözden geçiririz.Eğer hala çekmiyorsa modemin gücü zayıf demektir.Ancak yeni odamızda modemi oraya taşırsak ve hala çekmiyorsa modemi değiştiririz.

 37. 7. Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi . Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor ancak bir sorununuz var bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz . bunun sebepleri neler olabilir
  CEVAP
  Belki internet sadece eski odada vardır bu yüzden yeni odaya girince de internet çekmemiş olabilir

 38. 7-Çünkü internet çekmez bunu düzeltmek için modemi o odaya taşırız yada daha güçlü ve büyük bir modem alırız.

 39. 6.
  bilgisayar wi-fi sini kapatıp açarım yada internetin fişini çekip takarım.İnterneti uygulamasından kontrol edrim ve bilgisayarı komple kapatıp açarım. İnternetin ışıklarına bakarım,belkide interneti bitirmiş olabiliriz …

 40. Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir? : İnternet Çekmiye bilir çünkü modemimiz uzak oldugundan olabilir
  Yusufun Cevabi :Hocam nedeni şu eger internet çekmiyorsa yeni bi ag kablosu çekebiliriz :S

 41. Hocam ben 3.maddeyi seçtim bence ebru interneti kontrol etmeli belki o zaman video gidebilir.Veya internet wifi ye bağlı ise wifi kablolarını kontrol etmeli.

 42. 1-Modemin kablosunun bilgisayara sıkıca takılmasına dikkat ederim.Modemin açık olmasına dikkat ederim.
  2-Switche bütün bilgisayarları bağlarım.
  3-Videoya çok fazla tıklanım olduğu için sunucu yavaşlar.Bir süre sonra yendien girerim.
  4-İnternetin sınırlı olmasından dolayı kota geçildiği için daha fazla fatura gelmiştir.
  5-Yazıcının bağlı olduğu bilgisayarda, yazıcıyı ağda paylaştırmak ağdaki diğer bilgisayarların erişimini sağlar.
  6-Modemin kablosunun bilgisayara sıkıca takılmasına dikkat ederim.Modemin açık olmasına dikkat ederim.Bilgisayarda şifresinin girilmiş olmasına dikkat ederim.
  7-Modemin bilgisayara olan uzaklığı.

 43. 1-Bunun için bilgisayarı açıp kapatmak lazımdır buda olmasa wi-fi yi kontrol etmek lazımdır bu da olmasa bilgisayara giden interneti kontrol etmek lazımdır. hocim burda bir emek var bi artınızı alırım ;D

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*