Kulaktan Kulağa Oyunu

Merhaba Arkadaşlar, Kulaktan Kulağa Oyunu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgisayar Ağları konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

  • 6.3.1.1. Ağ kurmak için gerekli bileşenleri ve bileşenlerin özelliklerini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Not: Bu etkinlik sınıf ortamında uygulanabilir olarak dizayn edilmiştir. Uzaktan eğitim sürecinde kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden EBA üzerinde de kullanabileceğiniz diğer etkinlikler ile devam ediniz.

KULAKTAN KULAĞA OYUNU YÖNERGESİ

Kulaktan Kulağa Oyunu
Kulaktan Kulağa Oyunu

Bu etkinlik için üç gruba ayrılacağız. 1. Grup pencere kenarı sırası, 2. Grup orta sıra, 3. Grup ise kapı kenarında oturan öğrencilerden oluşacak.

Kulaktan Kulağa” oyunu oynayacağız ve bu oyunda sessiz olmanın önemli olduğunu hatırlatmalıyım. Oyunun kuralları aşağıdaki gibidir:

• Grupların en arkasındaki öğrencilere üzerinde ağ bileşenleriyle ilgili sözcüklerin yazdığı kâğıtlardan bir kağıt vereceğim.

• Öğrenciler ellerindeki kâğıtta bulunan sözcükleri önlerindeki öğrenciye fısıldayarak iletir.

• Sözcük en öndeki öğrenciye ulaştığında ilgili öğrenci sözcüğü tahtaya yazar.

• Sözcüğü ilk ve eksiksiz yazan grup beş puan alır.

• En öndeki öğrenci en arkaya geçer ve oyun son oyuncu kalıncaya kadar aynı biçimde devam eder.

• En çok puanı alan grup oyunu kazanır.


Oyun sona erdi. Şimdi geçen sene de üzerinde durduğumuz bir konuyu tekrar hatırlayalım. “Bir bilgisayar ağı oluşturmak için nelere gereksinim duyarız?” sorusu üzerinde konuşalım ve bir sonraki etkinliğimize geçelim.

Etkinlikte kullanacağımız sözcükleri eklemiyorum. Eğer buraya eklersem öğrencilerimiz daha önce görür ve etkinliğin bir amacı kalmaz. Kelimelere Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitabı 125. sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bu oyun Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 11 – Bilgisayar Ağları ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*