İnternet ve Bit Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta işleyeceğimiz İnternet ve Bit Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Etik Değerler konusu için hazırlanmıştır. İnternet ve BİT Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı ile;

 • 5.2.1.1. Etik ve bilişim etiği ile ilgili temel kavramları açıklar.
 • 5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnternet’i kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Yeni müfredat ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Google işbirliği ile hazırlanmış olan materyaller arasında yer alan İnternet ve BİT Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdını teste çevirerek Çevrimiçi ortama taşıdım. Bu sayede sadece benim 750 öğrencim için kağıt basmak zorunda kalmadan çevrimiçi olarak testi öğrencilerime uygulamayı hedefledim.

İnternet ve BİT Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 4 – Etik Değerler ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnternet ve BİT Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdını 20 adet sorudan oluşup cevapları Doğru veya Yanlış şeklinde almaktadır. Aşağıya eklediğim sorular karışık sırada gelmektedir. Sınava Başla butonuna basarak karşınıza gelen soruları cevaplayarak teste katılabilirsiniz.

Bu çalışma kağıdını bir test olarak düşünmeyiniz. Ayrı bir çalışma kağıdı olarak kullanılması önerilmiş. Konu ile ilgili ayrıca bir test hazırlanmıştır. Bu teste Etik Değerler Testi sayfasından ulaşabilirsiniz.


İNTERNET VE BİT KULLANIM KURALLARI ÇALIŞMA KAĞIDI- ÇEVRİMİÇİ KULLANIM

Etkinlik açılmaz ise sayfayı yenileyiniz. Her ihtimali düşünerek aşağıya alternatif bir etkinlik eklenmiştir.

ALTERNATİF ÇÖZÜM

Test Açılmazsa sayfa üzerinde sağ tıklayarak yeniden yükle diyebilirsiniz.


TEST KULLANIM YÖNERGESİ

<< Tüm soruları işaretlemek zorundasınız. Boş soru bırakırsanız sonuçlar gözükmeyecektir.
<< Panel altında soruların kutucukları bulunmakta cevap verilen soruların içerisi mavi olarak dolmaktadır. Eğer açık gri görünüyorsa o soruya cevap vermemişsiniz demektir. Üstüne tıklayarak ilgili soruya gelip bir cevap seçebilirsiniz.
<< Resimli sorularda üzerindeki + simgesine basarak resmi büyütebilirsiniz.
<< Testler mobil uyumlu olup html5 ile hazırlanmıştır.


İNTERNET VE BİT KULLANIM KURALLARI ÇALIŞMA KAĞIDI – ÇEVRİMDIŞI KULLANIM

Çalışma kağıdını çıktı alarak kağıt üzerinde uygulamak isteyen arkadaşlar için orijinal hali aşağıya eklenmiştir.

Resmin üzerine sağ tıklayarak Resmi Farklı Kaydet seçeneği ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

İnternet ve Bit Kullanım Kuralları

Unutmayın ki;
Sohbette tamamen tanınmaz durumda değilsiniz. Tüm sohbet sunucuları giriş bilgileriniz üzerinden IP adresinizi (bilgisayarınızın numarası) ve hangi ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) üzerinden internete girdiğinizi tespit edebilir. ISS’de sizinle ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. IP adresiniz tespit edilebileceği için bilgisayarınızı başkalarının kullanması durumunda sorumluluğun size ait olduğunu unutmayınız.

Çalışma kağıdı sınıfla birlikte çözüldükten sonra BT Sınıfı Panosuna asılacaktır. Site üzerinden uyguladıysanız sonucunuzu yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz.

Not: İnternet ve Bit Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

107 Comments

 1. Hocam merhaba bana mozaik deneme sınavı-1 A kitapçığı 7. Sınıf cevaplarınıverebilirmisini.çok acil lütfen

  • Hocam slaydlı soru quizini hangi web.02 aracı ile hazırladınız ? Harika olmuş , emeğinize sağlık , indirip faydalanamadım , online yapmışsınız , guzel olmuş

   • Hocam çok teşekkür ederim. Wordwall ile yapıldı teki diğeri de h5p ile yapıldı. Bilgisayar üzerinde direkt olarak çalışmadıkları için indirme linki koymadık hocam. Eğer o versiyonları yapabilirsek eklerim indirme linklerini.

 2. Hocam 20 sorununda hepsi doğru
  Tebrikler – İnternet ve Bit Kullanım Kuralları adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Doğru Cevap Sayınız: 20. Bu sınavda şimdiye kadar verilen en yüksek doğru cevap sayısı: 20′. Bence Mükemmel bir iş çıkardınız.

 3. hocam ben 20 doğru 0 yanlış yaptım çok güzel olmuş ben bu testten çok fazla çözmek istiyorum ellerinize sağlık

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*