Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta işleyeceğimiz Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Etik Değerler konusu için hazırlanmıştır. Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi ile;

 • 5.2.1.1. Etik ve bilişim etiği ile ilgili temel kavramları açıklar.
 • 5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnternet’i kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini açıklar.
 • 5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duyar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik aslında sınıf içerisinde yapılan bir etkinlik olarak planlanmış fakat ben bu konularda öğrencilerimizin daha fazla düşünerek daha orijinal fikirler bulabileceğini düşündüğümden Ev Ödevine dönüştürdüm.

TEKNOLOJİYİ ETİK KULLANMA KILAVUZU GÖREVLENDİRME

Aşağıda verilen etik olmayan davranışları okuyunuz. Daha sonra bu davranışlardan bir tanesini seçiniz ve siz bu tarz bir davranışla karşılaşsaydınız neler hissederdiniz ayrıntılı bir şekilde açıklayınız.

1- İnternet’i insanlara zarar vermek amacıyla kullanmak.

2- Proje ödevimizi hazırlarken tüm bilgiyi İnternet sitelerinden almak.

3- Arkadaşımızın çektiği fotoğrafı İnternet’te kendimizin gibi göstermek.

4- Arkadaşımızın yalnızca bizimle paylaştığı özel bilgilerini İnternet’te paylaşmak.

5- Kişisel verileri izinsiz kopyalamak ve dağıtmak.

6- Parasını ödemediğimiz yazılımları kopyalayıp kendi malımız gibi kullanmak.

7- Sahte içerik hazırlayarak kullanıcıları yanıltmak.

8- Genel ahlaka aykırı içerik oluşturmak ve yaymak.

9- Komşumuzun kablosuz ağını izinsiz kullanarak film indirmek.

10- Kaynak göstermeden içerik kullanmak.

Yukarıda verilen olaylardan bir tanesini seçiniz, “Siz bu olayla karşılaşmış olsaydınız nasıl tepki verirdiniz?” sorusunu detaylı bir şekilde yorum olarak gönderiniz.

Cevap gönderirken e-posta adresi kısmına e-posta adresiniz yok ise [email protected] yazabilirsiniz.


Öğretmene Not: Bu etkinliği link olarak EBA üzerinden öğrencilerinize gönderebileceğiniz gibi Kopyala Yapıştır yaparak EBA üzerinde paylaşabilirsiniz.

Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan faydalanılarak hazırlanmıştır.

Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 4 – Etik Değerler ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

46 Comments

 1. interneti insanlara zarar vermek amacıyla kullanmamalıyız ben bu durumda kalsaydım bana zarar veren kişiyi uyarıp böyle birşeyi asla yapmamasını söylerdim ve insanları üzmenin çok kötü birşey olduğunu anlatırdım bu çok kötü birşey

 2. Hocam ben 2.’yi seçtim.Ben böyle bir durumda sinirlenirdim çünkü hiç emek verilmeden birşey yapılmasından hiç hoşlanmam.

 3. Hocam ben 4.’yü seçtim.Ben böyle bir davranışla karşılaşsaydım beni bilgilerimi paylaşan arkadaşıma görüntüleri silmesini ister ve onunla ilişkimi keserdim ki bizim sınıfta böyle bir olay yaşanmıştı. Arkadaşımız bizim bilgilerimizi youtube kanalında paylaşmıştı.

 4. Hocam ben 2.yi ve 1.yi seçtim. Birincide o bana olsa ben aileme söyler onu bana yapan kişiyi şikayet ederim

 5. Hocam ben 8 i seçtim eğir ahlaka aykırı davranızsak hem günah işleriz hem de insanların bize olam saygı ve sevgisini yitiriz.

 6. hocam ben 1 i seçtim çünkü interneti insanlara zarar vercek şekilde kullanmak çok kötüdür

 7. Hocam biz 5/A sınıfından Hatice Kübra SONKUR ile Aysima KAYA. Biz 5. maddeyi seçtik çünkü başkalarını bizim verilerimizi kopyalayıp dağıtması hiç hoşumuza gitmez ve hiç de doğru bir davranış değildir.

 8. 4ü seçtim hocam çünkü insanların özel şeylerimi paylaşırsa hiç hoşlanmazdım şahsen

 9. 7 yi seçtim yalan olan haberleri paylaşmaları çok kötü çünkü bazı kişiler inanabilir

 10. Hocam biz 5/A sınıfın dan Hatice Kübra SONKUR ile Aysima KAYA. Biz 5. maddeyi seçtik. Bizce başkalarının bizim özel verilerimizi kopyalayıp dağıtması hiç de hoş bir davranış değil.

 11. Ben 1 i sećtim interneti kötü kullanmak hem bizim için hemde etrafîmızdakiler için yararlı olmaz aksine çok kötü olur bu yüzden interneti sosyal medyayı kötü kullanmamalıyız

 12. ben 8 numaralı soruyu seçtim Genel ahlaka aykırı içerik oluşturmak ve yaymak.İnsanların her zaman her ortamda ahlaklı olmaları gerektiğine inanıyorum.

 13. biri benim fotoğrafımı kendi gibi kullansa fotoğrafımı almaya çalışırım sonra onu uyarırım bende kimseye öyle bir şey yapmam çünkü bu kötü bir şeydir siz siz olun kimsenin fotoğrafını siz gibi kullanmayın ve onu kötüleyecek sözleri o söylemiş gibi yapmayın

 14. benım bır arkadasımla yaptıgım whatsap konusmasını yayınladı ve bu durumda arkadasımı arayıp sakın bır sekılde onu uyardım bır daha yapmamasını soyledım ve bunun yanlıs bır sey oldugunu anlattım ve benım resımde paylasılan bılgılerım ogrenılırse kotu olur dedım ve tekrerdan uyardım.

 15. benim kişisel verilerim çalınıp yayınlanırsa kendimi kötü hissederim şifre koymaya çalışırım ve o fotoğrafı veya bilgiyi silmeye çalışırım ve şifremi güvendiğim güvenmediğim kişilerle paylaşmam onun bana yaptığı şeyi ben ona asla yapmam ve onu şikayet ederim tanımadığım kişilerin arkadaşlık isteklerini kabul etmem

 16. 9 u seçtim komşumuzun izinsiz kulanmamalı filim indirmemeliyiz haram günah özel bilgileri olabilir bizimle paylaşmak istemeyebilir izin alıp kullanabiliriz onun dışında kullanılmamalı bence

 17. Ben 1 numarayı seçtim. İnternetin kötü amaçlar için kullanırlarsa tanıdığım kişiyi uyarmak için konuşurum, kötü şeyler yazılmış veya paylaşılırsa yetkili kişilerle (öğretme,anne, babası) görüşürüp gerekli önlemleri alırım.

 18. Öğretmenim ben 5/A’dan Ebrar. Ben 4. davranışı seçtim.Eğer öyle bir davranışla karşılaşsaydım bu yanlış davranışı yapan kişiyle konuşurdum. Yaptığının yanlış olduğunu, kişinin özelini ondan habersiz paylaşmanın aynı zamanda yasak olduğunu ve özelini paylaştığı kişiyle empati kurmasını isterdim.Buna rağmen hatasını kabul etmezse bir büyüğümden yardım isterdim.

 19. Hocam ben 1. yi seçtik insanlara zarar vermeden kullanırsak kendimizi huzurlu hissederiz,başkalarına zarar vermeden kullanırsak onlarda rahat hisseder ve ceza yememiş oluruz.

 20. furkan Can 5/C ben komşumun yerinde olsam internetin şifresini değiştirir ve ona bir daha söylemem
  borcun yarısını kendim yarısınıda ona ödetirim ve ononla konoşmam konuşsam bile internetle ilgili
  konuşmam kendi evlerine interne almasını ve bir daha benim internetimi kulanmamasını söylerim

 21. hocam biz 6. seçtik biroyun yaptığımızda para vermeden kendinin gibi gösterir ve oyunu çalarsa.bizim için çok kötü olur.para vermeden alırda kendisi onu para kazanmak için internette yayınlarsa biz para kazanamayız iflas ederiz oyun artık yayınlanmaz ve oyunu boşuna yapmış oluruz.

 22. Hocam ben 5/C den Ahmet Turan Kartal 7 seçtim hocam ben kendi hesabımı çalmasınlar diye şu
  sahte ismi kullanırım sivas belidiyeli diye kururum ve profilimi başka bir şekilde yaparım
  ve kulanamazlar

 23. Hocam ben dokuzuncuyu seçtim cevabım:Ben komşumu uyarır ona dava açardım ve internet faturamıda ona ödetirdim aynı zamanda internet şifremi değiştirir ve adımın bulunmadığı bir şifre yapardım böylelikle kimse internet şifremi çalamazdı

 24. Hocam ben 1 seçtim ben olsam o internet deki altındaki yorumlara bakıp okuyup nasıl olduğunu bakıp araştırım ve nasıl olduğunu görüp güzelse oynarım yoksa kötü uygulama kötüyse girmem

 25. hocam ben üç numaralı soruyu seçtim cevabım:
  kim yaptıysa onunla konuşmam ve ilgilenmem o büyük bir suç yaptığı için onu şikayet ederdim

 26. Hocam biz Melike Bulak ve Beyza Aydın biz 2. maddeyi seçiyoruz.Çünkü eğer proje ödevimizi internetten baksaydık hiç bir şey anlamazdık ve öğrenemezdik.Çünkü internetten kopya çekmiş oluyoruz.

 27. madde 6 öyle bir şey yapmazdım yapanları uyarırdım çünkü başka kişilere maddi ve manevi şekilde zor duruma düşürürüz.Bu da başkalarıyla ilişkilerimizi bozar

 28. Hocam4. Maddeyi sectim
  Korkunç uzunc hissederdim hocam
  interneteverdigimiz bilgiler paylasaydi eger
  Onla daha konusmaz ve gorusmezdim
  onunla bir daha hiç bir şeyimi paylaşmazdım,bende onun özel bilgilerini paylasirdim ve gorurdu birdaha paylasmazdi ve karistirmadi karistirsa bile sikkayet ederdim

 29. Hocam internetin zararları oyunlar mesela mavi balina ve başka oyunlar vidyolar mesela pis vidyolar olabilir sitelerde olabilir mesela birinin stesini alıp kendi sitesi yapıla bilir

 30. 10. Kaynağı göstermeden içerik kullanmak bence biri birinin içeriğini kullanıyorsa enazından varsa sitesi yoksa adını yazmalıdır. Örnek CNN Türk Shifdeletenet in güncel bilgilerini çaliyor ve emek hırsızlığı yapıyor. Bu telif hakkına girer o yüzden bunu seçtim hocam.

 31. 10. Kaynağı göstermeden içerik kullanmak bence biri birinin içeriğini kullanıyorsa enazından varsa sitesi yoksa adını yazmalıdır. Örnek CNN Türk Shifdeletenet in güncel bilgilerini çaliyor ve emek hırsızlığı yapıyor. Bu telif hakkına girer o yüzden bunu seçtim hocam.

 32. Kişisel verileri izinsiz kopyalamak veya dağıtmak ..Kişişisel veya izinsiz kopyalamak kişisel olarak bütün kişisel bilgilerini öğrenmek izinsiz kopyalamak şifreni öğrenip senin koduna girip bütün özel veya yaptıklarını bulup incelemek.Buda bütün insan haklarına ayķırıdır

 33. proje ödevimizi hazırlarken bazen internetten bakabiliriz ama bazende bakmamalıyız çünkü o girdiğimiz siteleler güvenilir olmayabilir

 34. Merhaba öğretmenim.Ben 4. maddeyi seçtim:eğer biri sizin sadece ona verdiğiniz bilgileri internetde paylaşsaydı ne yapardınz?
  Cevap:O kişiye karşı nefret duyardım,bir daha onunla asla görüşmezdim,onunla bir daha hiç bir şeyimi paylaşmazdım,bende onun özel bilgilerini paylaşırdım ve onun hislerini sorardım,onun tüm arkadaşların ondan uzaklaştırırdım.

 35. hocam ben dokuzu seçtim ben çok üzülürdüm ve mutsuz olurdum hocam hatta bizim başımıza geldi

 36. soru: interneti insanlara zarar vermek amacıyla kullanmak
  cevap: bilgisayarda eti olamayız boş yere insanların kalbini kırarız ve boş yere bilgisayarda kötü davranış kullanırız

 37. biz 3. soruyu seçtik bence başkasıyla çekindiğimiz fotoğrafı internete koymamalıyız çünkü belki rahatsız olur hoşlanmayabilir internete koyulmasını istemeyebilir .biz öyle bir şey yaşasaydık hiç hoşumuza gitmezdi…

 38. öğretmenim ben dokuzu seçtim çünkü ben birinin internetini izinsiz kullansam kötü hissederdim ve karşımdakide hem üzülür hemde aldatılmış hissederdi.

 39. Hocam biz 6. seçtik biz bir oyun yaptığımızda satın almadan kendi oyunu olarak göstererek oyunumuzu çalarsa. çok üzülürüz oyunu APK olarak göçsterirler para ödemeden alırsa bize kar olmaz ve batarız oyun artık çıkmaz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*