Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan En İyi Çözümü Buldum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

 • 5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir.
 • 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
 • 5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
 • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.


ÖRNEK SENARYO

Teknolojinin hayatın pek çok alanına girmesi ve fabrikaların artması ile çevremizdeki doğa da bu gelişmelerden etkileniyor. Bir sahil şehrinde çevre temizliği ile ilgili bir birimde çalıştığınızı varsayalım. Sizce ne gibi problemler önünüze gelirdi?

Çevremiz, havamız, doğamız kirlendiğinde doğal olarak sular da kirleniyor. Fabrika atıklarının sulara karışması deniz ve göllerde yaşayan canlıları tehdit edebileceği gibi doğrudan ve dolaylı olarak insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca sadece fabrika atıkları değil bilinçsizce atılan çöpler de suları kirletiyor. Şimdi bu problemin çözümünde kullanacağınız birkaç önemli bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum;


 • Problemi çözerken yeni problemlere neden olmama konusunda dikkatli olmalısınız.
 • Problemi çözerken bir plan yapmak doğru çözümü bulmanız için gereklidir.
 • Problemin çözümü için stratejiler geliştirmeli ancak bu stratejilerin uygulanabilir olmasına da dikkat etmelisiniz.

Yukarıda örnek balık kılçığı tekniği verilmiştir. Aşağıya örnek başka senaryo ekleyeceğim biz bu senaryoya göre balık kılçığımızı doldurmaya çalışacağız.


BALIK KILÇIĞI ÇALIŞMA KAĞIDI

Gökçe neredeyse her sabah okula geç kalmaktadır. Bu durum Gökçe’yi iyice rahatsız etmeye başlamıştır. Çünkü okulda onun kadar sık geç kalan başka birisi yoktur ve bu durumu iyice dikkat çekmeye, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından dile getirilmeye başlanmıştır. Gökçe buna bir çözüm bulmak istemektedir. Gelin şimdi hep beraber Gökçe’nin problemini analiz edelim.

Yukarıda verilen problem senaryosuna göre aşağıdaki Balık Kılçığımızı dolduralım.

Yukarıda verilen balık kılçığında boşlukları doldurduktan sonra en altta bulunan yazıcı simgesine tıklayarak çalışmanızın pdf olarak kaydını alabilirsiniz.

Balık Kılçığı : Balık kılçığı ile problem çözerken problem, balığın baş kısmına, problemi ortaya çıkaran nedenler ise gövdeye birleştirilmiş çizgiler üzerine yazılır. Bu nedenleri ortaya çıkaran başka nedenler varsa bunlar da, kılçık üzerine birleştirilen daha kısa çizgilere yazılır. Bu sayede örnek balık kılçığı tekniği uygulamış olacağız. Haydi bir problemi bu yöntemle çözmeyi deneyelim!


Arkadaşlar kılavuz kitabımızda yer alan çalışma kağıtlarını elimden geldiği kadar çevrimiçi ortama aktarmaya çalışıyorum. Bu işlemi yapmaktaki amaçlarım,

 • Kağıt kullanımını azaltarak Sıfır Atık Projesine destek olmak,
 • Etkinlikleri çevrimiçi yaparak herkesin ulaşmasını sağlamak,
 • Akıllı tahta bilgisayar, telefon veya tablet gibi her türlü elektronik cihazdan etkinliklerin yapılabilmesini sağlamak ve daha farklı ortamlar sunarak öğrencilerin dikkatlerini çekmektir.

En son madde uzun süredir belimi bükmekteydi. Doldurulabilir pdf çalışmalarım oldu fakat altından kalkamadım. Bilgisayarda çalışan sayfalar sunucuya atınca çalışmamaya başladı. Mobilde çalışmadı. Flash olarak hazırladım fakat oda mobilde çalışmıyor ve artık flash içeriklerden kopuş başladı. En son html 5 üzerinde uzun çalışmalar sonunda yukarıdaki gibi birçok etkinlik hazırlamayı öğrendim.

Bu ilk etkinliğimdi konu yetişmesi için acele ettim süsleri eksik kaldı diğer etkinlikler daha güzel olacaktır. İlginize teşekkür ederim. Görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum.


Yaptığınız çalışmanın güzel olduğunu düşünüyorsanız bizimle paylaşabilirsiniz.

ÇALIŞMA KAĞIDI ORİJİNAL HALİ

Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı
Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı

Etkinliğin orijinal halini çıktı alarak uygulamak isteyenler için pdf hali paylaşılmıştır. Bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 2 – En İyi Çözümü Buldum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

16 Comments

 1. Ellerinize sağlık hocam. Bu çalışma kağıdının da etkileşimli hale gelmesi mükemmel olmuş. Tüm emekleriniz ve derslerimize olan katkınız için ne kadar teşekkür etsek az =)

 2. Merhaba hocam etkinliği hazırladığınız h5p sayfasında bende içerik oluşturmak istiyorum. Ancak kullanım ücretli. Siz nasıl kullanıyorsunuz. Hangi paketini aldınız, bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Hocam ben ilk çıktığında keşfetmiştim o zaman ücretsizdi etkinlikleri o zaman hazırladım geçen sene sanırım ücretli versiyonu çıktı. Ben web2.0 araçları başlığında taıtımlar hazırlayacağım orada tekrar detaylı inceler varsa bir yöntem paylaşırım hocam

 3. Sayın hocam emeklerinize çok teşekkür ederiz. Farkettiğim bir hususu mahcubiyet duyarak belirtmek istiyorum. Balık kılçığı tekniğinde kılçıkların ucuna problem durumu yani neden alt tarafına ise alt nedenler yazılır. Yukarıdaki uygulamalada ise çözüm yazıldığını görmekteyim. Kusuruma bakmayın belirtmekte fayda gördüğümden yazdım. Her şey için çok teşekkür ederim.

  • Aynen hocam çok doğru söylüyorsunuz. Biraz çevirdik etkinliği daha sonra düzenler daha iyisini yaparız diye düşündük ama kaldı öyle elden kalan elli gün kalıyor. En kısa zamanda yepyeni bir platform ile baştan dizayn edeceğim hocam.

 4. hocam öğretmen olarak emeklerinize teşekkür ediyorum. bir çok meslektaşımız etkinliklerinizden yararlanıyoruz. çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*