Word Etkinliği 6 – Ödev Yapalım

Merhaba Arkadaşlar, Bu dersimizde Word Etkinliği Ödev Yapalım ile öğrendiklerimizi tekrar etmiş olacağız. 5. ve 6. sınıflarda zorunlu olan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ilerleyen kademelerde seçmeli olarak verilmektedir.

Öğrencilerimizin bundan sonra bu dersi alamayacakları ihtimaline düşünerek öğrenim yılları boyunca kendilerine verilen ödevleri layıkıyla yapabilmeleri için öğrenmiş olduğumuz Microsoft Word programının sonuna geldik.

Microsoft word programının birçok özelliği olmasına rağmen biz sadece ilerde işimize yaracak çok kullancağımız konular üzerinde durduk.

Bu hafta son etkinliğimizi yapacağız. Bu etkinlikte sizlere konu başlıkları vereceğim ve öğrendiklerinizi kullanarak ödev hazırlamanızı isteyeceğim.

Aşağıda verilen konu başlıklarından birini seçiniz.

Bilgisayarım nelerden oluşur?

Klavyemi tanıtıyorum

İnternete nasıl bağlanırız?

Yazılım nedir? Çeşitleri nelerdir?

Bilgisayar ve sağlığımız

Zararlı yazılımlar

Bilişim suçları ve alınacak tedbirler

E-ticaret yararları ve zararları

Seçtiğiniz konu başlığı hakkında internette araştırma yapınız. Bulduğunuz bilgileri word programına ekleyerek düzenleme yapınız.

Düzenleme yaparken aşağıda sizlerden istediğim temel özellikleri kesin kullanınız. Bunun yanında tasarımı istediğiniz gibi yapabilirsiniz.


Görev-1: Kapak Sayfası oluşturunuz.
Görev-2: Ödevinizde en az 5 görsel kullanınız, kullandığınız görselleri biçimlendiriniz.
Görev-3: Ödevinizde mutlaka şekil ekleyiniz.
Görev-4: Ödevinize mutlaka tablo ekleyiniz.
Görev-5: Ödevinize alt ve üst bilgi ekleyiniz.
Görev-6: Ödevinizi araştırdığınız siteleri kaynak göstererek belirtiniz.


Bunların dışında kalanlar derste öğrendiğiniz özelliklerdir. İstediklerinizi kullanabilirsiniz. Güzel çalışmalar bekliyorum. Başarılar dilerim.

Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres [email protected] adresidir.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.


Word Etkinliği 6 – Ödev Yapalım Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için eski müfredata göre tarafımca planlanmış ve ikinci dönem geniş bir şekilde işletilen etkinlikti.

Yeni Müfredat ile bu etkinliğe vakit kalmadığından ilgili haftanın ders akışından kaldırılmıştır. Fakat hafta sonu kurslarında vb kullanan öğretmenlerimiz için ayrı bir sayfa oluşturulmuş ve orada Microsoft Word Etkinlikleri adı altında paylaşıma açılmıştır.

Ayrıca Word Etkinliği 6 – Ödev Yapalım Etkinliğini derste vakti kalan öğretmenlerimiz 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim haftasında değerlendirebilir. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

27 Comments

  1. Hocam bize Hatice hoca bu ödevi verdi , ben internete nasıl bağlanırımı yapıyorum,ama tablo ve alt ve üst bilgi çizmem gerekiyormu?

  2. hocam galiba benim bilgisayarımdaki eski microsoft o yüzden kapak sayfası oluşturamıyorum

  3. Öğretmenim kapak sayfası oluşturdum fakat adımı soyadımı yazmasam olur mu? Çünkü eğer yazarsam kapağa koyduğum resim alta iniyor. Yazının büyüklüğünü küçültsem bile. Olur mu?

  4. hocam ödevimiz klavyeyle ilgiliyse sitedeki Word Etkinliği 4 – Klavye bilgileri kullanabilir miyiz

    • Ekle menüsü altında kapas sayfası bölümü var oradan bir tık ile kapak sayfanızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduktan sonra düzenleme yapmayı zaten göstermiştik, yazıların üzerine tıklayarak kendinize göre oluşturunuz. Ekstradan şekil ve resim ekleyebilirsiniz.

  5. Hocam araştırdığımız siteleri kaynak göstererek nasıl belirteceğiz ?

    • Ekle menüsü altında bulunan kapak sayfası seçeneğini seçerek çıkan örneklerden bir tanesini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kapak sayfası üzerinde ufak değişiklikler yaparak oluşturabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*