Word Etkinliği – Ben Kimim?

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta Microsoft Office Word programını kullanmaya başlayacağız. Word Etkinliği Ben Kimim Etkinliğini yapacağız. Word programını öğrenirken sizlerle burada paylaştığım metinleri kopyalayıp word belgesine yapıştırdıktan sonra sizden istediğim değişiklikleri yapıp tekrar bana ulaştıracaksınız.

BEN KİMİM ETKİNLİĞİ

Ben Kimim Çalışma Kağıdı Word Etkinliği Ben Kimim

Bugün ki görevimiz yukarıdaki gibi kendimizi tanıtan bir yazı oluşturup paylaşmak. Normalde okullarda Microsoft word programı ile yapıyoruz. Uzaktan eğitim sürecinde telefon ve tabletten de giriş yapan öğrencilerin etkinliği yapabilmeleri için alternatif yollar ekleyeceğim.

ALTERNATİF – 1 GOOGLE DOKÜMANLAR

Bu süreçte işimizi yarar diye daha önceden önlem alıp 11. Hafta iletişim konusunda google üzerinden e posta hesabı almıştık. Eğer sizde uyguladıysanız etkinliği Google Dokümanlar ile yaptırmanızı öneririm. Bunun için öncelikle E-Posta Hesabı oluşturma sayfasındaki adımları izleyerek bir e-posta hesabı almalısınız.

ALTERNATİF – 2 ÇEVRİMİÇİ UYGULAMA

Bu yöntem için günlerdir araştırma yapıyorum. Amacım öğrenciler direkt sayfa üzerinden oturum açmalarına falan gerek kalmadan görevi yerine getirip çıkabilmelerini sağlamak. Fakat araştırmalar sonucunda yol almış olsam da içime sinen bir yöntem keşfedemedim. Yine de zor durumda olan öğrenciler için aşağıya bir link ekliyorum.

Açılan sayfadan içeriği silip kendi içeriğinizi üzerine yazabilir ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Kendim hesap alıp benzer bir yapı oluşturmaya çalışacağım kısa zaman içinde şimdilik yetişmedi. Zor durumda kalırsanız kullanabilirsiniz.

ALTERNATİF – 3 MİCROSOFT WORD

Benim önerdiğim yöntem ve program Microsoft Word programı. Eğer bir bilgisayara sahipseniz Buradan programı indirebilir bilgisayarınıza kurabilir ve işlemlere başlayabilirsiniz.

Hemen hemen tüm programlarda geçerli olan adımları aşağıya ekliyorum.


AŞAĞIDAKİ ADIMLARI UYGULAYINIZ. 

ADIM-1
MİCROSOFT WORD PROGRAMINI AÇALIM


Başlat – Tüm Programlar – Microsoft Office içerisinde yer alan Microsoft Word programını açınız.

ADIM-2
SAYFANIN GENEL ÖZELLİKLERİNİ BELİRLEYELİM

  • Sayfa yatay olacak.
  • Arka plan rengi değişecek.

ADIM-3
BAŞLIK AYARLARINI YAPALIM

  • Yazı boyutu ’30’ olacak.
  • Hizalama şekli ‘Ortala’ olacak.
  • Yazı renkli olacak.
  • Yazı kalın olacak.
  • Yazı tipi değiştirilecek.

ADIM-4
RESİM EKLEYELİM AYARLARINI YAPALIM

  • En az 1 resim eklenecek.
  • Resime kenarlık eklenecek.
  • Resimlerin altına kısa bir açıklama yazılacak.

ADIM-5
KENDİMİZİ TANITALIM

Özgeçmiş metni Kısaca kendinizi tanıtınız (Ad, soyad, yaş, doğum yeri, sınıfı, anne ve baba mesleği, kardeş sayısı vb. yazılabilir.)

Belirgin özellikleriniz Belirgin özelliklerinizi maddeler hâlinde yazınız (En sevdiğiniz huyunuz, tuttuğunuz takım, uğurlu sayınız, en sevdiğiniz kitap, en sevdiğiniz yemek vb.)

Ben Kimim
Ben Kimim Çalışma Kağıdı Bitmiş Hali

Dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.docx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.docx şeklinde.

Bitmiş dosyanızı kaydedip öğretmeninize e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.


ÖDEVİ EBA ÜZERİNDEN GÖNDERMEK İÇİN

Adım 1- EBA Sitesine gidin.

EBA sitesine gitmek için google üzerinden EBA araması yapabilir veya adres çubuğuna http://www.eba.gov.tr/ yazarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

Adım 2 EBA Giriş yapın.

blank

Giriş yazısına tıklayınız.

blank

Öğrenci olduğunuz için öğrenci bilgileri ile giriş seçeneğini seçiniz. 

blank

Açılan sayfadan kimlik bilgilerinizi giriniz. Eskiden EBA şifresi ile giriliyordu öğrenciler şifrelerini sık sık kaybettiği için E-Okul gibi kimlik bilgileri ile giriş yöntemine çevrildi. Burada cilt no yazarken başında sıfır var ise koymayınız.

blank

Buradan ise EBA Ders seçeneğini seçerek giriş yapınız.

blank

Açılan sayfada öğretmeninizin size gönderdiği etkinlikleri göreceksiniz. Buradan en son gönderilen etkinlikte bulunan Etkinlik Sayfasına Git yazısına tıklayınız.

blank

Kırmızı ok ile işaretlenmiş ek ekleme seçeneğini seçiniz.

blank

Açılan sayfadan ödevinizi bulup seçiniz ve yükle butonuna basarak yükleyin. Ekin yanında yorum olarak zorlandığınız yerleri yazabilirsiniz.

İlk Word etkinliği olduğundan zorlanabilirsiniz. Zorlandığınız kısımlarda yorum yazarsanız daha ayrıntılı açıklama yapmaya çalışırım. Başarılar….

Word Etkinliği – Ben Kimim? Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Word Etkinliği – Ben Kimim? Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*