Word Etkinliği – Ben Kimim?

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta Microsoft Office Word programını kullanmaya başlayacağız. Word Etkinliği olan Ben Kimim Etkinliğini yapacağız. Word programını öğrenirken sizlerle burada paylaştığım metinleri kopyalayıp word belgesine yapıştırdıktan sonra sizden istediğim değişiklikleri yapıp tekrar bana ulaştıracaksınız.

Ödevlerinizi iki farklı yöntemle yapabilirsiniz. Ben EBA kullanımını artırmak amacıyla EBA üzerinden yapılmasını öneriyorum. EBA üzerinden ödev yapılma aşamalarını aşağıda anlatacağım. İlk seçenek başka okullardan bu etkinliği yapmak isteyen öğrenciler için oluşturulan seçenektir.


ÖDEVİ EBA DIŞINDA YAPMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI UYGULAYINIZ. 


Başlat – Tüm Programlar – Microsoft Office içerisinde yer alan Microsoft Word programını açınız.

Sayfanın genel özellikleri

  • Sayfa yatay olacak.
  • Arka plan rengi değişecek.

Başlık

  • Yazı boyutu ’30’ olacak.
  • Hizalama şekli ‘Ortala’ olacak.
  • Yazı renkli olacak.
  • Yazı kalın olacak.
  • Yazı tipi değiştirilecek.

Resim

  • En az 1 resim eklenecek.
  • Resime kenarlık eklenecek.
  • Resimlerin altına kısa bir açıklama yazılacak.

Özgeçmiş metni Kısaca kendinizi tanıtınız (Ad, soyad, yaş, doğum yeri, sınıfı, anne ve baba mesleği, kardeş sayısı vb. yazılabilir.)

Belirgin özellikleriniz Belirgin özelliklerinizi maddeler hâlinde yazınız (En sevdiğiniz huyunuz, tuttuğunuz takım, uğurlu sayınız, en sevdiğiniz kitap, en sevdiğiniz yemek vb.)

Dosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.docx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.docx şeklinde. Bitmiş dosyanızı flash belleğe kaydedip öğretmeninize teslim ediniz ya da Ödev klasöründe sınıfınız adına açılmış klasör içine atabilirsiniz.


ÖDEVİ EBA ÜZERİNDEN GÖNDERMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI UYGULAYINIZ.

Adım 1- EBA Sitesine gidin.

EBA sitesine gitmek için google üzerinden EBA araması yapabilir veya adres çubuğuna http://www.eba.gov.tr/ yazarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

Adım 2 EBA Giriş yapın.

Giriş yazısına tıklayınız.

Öğrenci olduğunuz için öğrenci bilgileri ile giriş seçeneğini seçiniz. 

Açılan sayfadan kimlik bilgilerinizi giriniz. Eskiden EBA şifresi ile giriliyordu öğrenciler şifrelerini sık sık kaybettiği için E-Okul gibi kimlik bilgileri ile giriş yöntemine çevrildi. Burada cilt no yazarken başında sıfır var ise koymayınız.

Buradan ise EBA Ders seçeneğini seçerek giriş yapınız.

Açılan sayfada öğretmeninizin size gönderdiği etkinlikleri göreceksiniz. Buradan en son gönderilen etkinlikte bulunan Etkinlik Sayfasına Git yazısına tıklayınız.

Kırmızı ok ile işaretlenmiş ek ekleme seçeneğini seçiniz.

Açılan sayfadan ödevinizi bulup seçiniz ve yükle butonuna basarak yükleyin. Ekin yanında yorum olarak zorlandığınız yerleri yazabilirsiniz.

İlk Word etkinliği olduğundan zorlanabilirsiniz. Zorlandığınız kısımlarda yorum yazarsanız daha ayrıntılı açıklama yapmaya çalışırım. Başarılar….

Word Etkinliği – Ben Kimim? Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Word Etkinliği – Ben Kimim? Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*