Gördüm, Duydum, Konuştum, Yazdım Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Gördüm, Duydum, Konuştum, Yazdım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan İletişim Benim İşim konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

  • 6.3.3.3. Forum ve sohbet araçlarını listeler.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

ETKİNLİĞE HAZIRLIK

Bu etkinliği yapmadan önce öğretmen olarak EBA sistemine girerek tartışma bölümleri oluşturmanız ve aşağıdaki gibi örnek gruplar oluşturmanız gerekmektedir.

GRUPLAR

  1. Grup: Matematik Dersi Forum Grubu
  2. Grup: Fen Bilimleri Dersi Forum Grubu
  3. Grup: Bilişim Teknolojileri Forum Grubu
  4. Grup: Yeni Teknolojiler Hakkında Bilgi Forum Grubu

Not: Grup Başlıkları örnek verilmiştir. Ders içeriğine göre gruplar oluşturabilirsiniz.


FORUM ETKİNLİĞİ

Bu etkinlikte öğretmeniniz tarafından EBA üzerinde tartışma konuları açılmıştır. Sizlerden bu tartışma konuları hakkında fikir beyan etmeniz istenmektedir. Görevi yerine getirebilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Adım 1: EBA sitesine girmek. EBA ya girmek için http://www.eba.gov.tr/ adresini ziyaret ediniz.

Adım 2: Siteye girdikten sonra kendi bilgileriniz ile sisteme girerek EBA Ders üzerinde oturum açınız.

Adım 3: Öğretmeninizin sizleri hangi gruba aldığını öğrenerek o gruptaki konu hakkında fikrinizi beyan ediniz.

Adım 4: Öğretmeninizin moderatör gibi davrandığını ve sizin açtığınız konuları silme veya değiştirme gibi yetkileri olduğunu unutmayınız.


İstasyon Tekniği: Bir ödev ya da proje için bütün sınıfın her istasyonda (belirlenen gruplarda) çalışarak bir önceki grubun yaptıklarına katkı sağlayarak işi tamamlamaya çalıştıkları tekniktir.

Bu teknik, öğrencileri bir sonraki adıma götürmeyi ve yarım kalan işi tamamlamayı öğreten bir yöntemdir. İstasyon tekniği sayesinde öğrenciler, eş zamanlı olarak çeşitli öğrenme etkinliklerini gerçekleştirebilirler.

Öğrenme istasyonları, sınıf tartışmalarını geliştiren ve öğrencilerin bağımsız iş yapma algısını geliştirerek özgüvenini arttıran bir tekniktir.


Gördüm, Duydum, Konuştum, Yazdım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 13 – İletişim Benim İşim ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Gördüm, Duydum, Konuştum, Yazdım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Dilerseniz kılavuz kitaptaki halini fon kartonlar ve istasyon tekniği kullanarak sınıf ortamında yapabilirsiniz. Bunun için sınıfı guruplara ayırıp her gruba 1 Moderatör ekleyip fon kartonları o kişiye verdikten sonra üyelerin farklı konular arasında yazılar yazmalarını sağlayabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*