Uzaylıyla Sohbet Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Düşünen Bilgisayar konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.6. Doğrusal mantık yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.7. Karar yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.8. Karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.9. Çoklu karar yapıları içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.10. Çoklu karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.11. Döngü yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.12. Döngü yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Geçtiğimiz hafta iki karakteri birbirleriyle konuşturmuştuk, peki acaba oluşturacağımız karakter bize soru sorsa ve bizimle konuşsa sizce nasıl olurdu? Haydi deneyelim. Bu defa da aşağıda bitmiş halini gördüğünüz uygulamayı Scratch programı ile birlikte yapacağız.

UYGULAMA

İlk olarak bilgisayarımızda kurulu olan scratch programını açalım. Eğer kurulu değilse çevrimiçi olarak scratch kullanacaksanız https://scratch.mit.edu/ adresini ziyaret edelim.

NOT: Çevrimiçi kullanacak arkadaşlar Chrome ile girerseniz sıkıntı yaşamazsınız. Scratch 3.0 güncellemesi olduktan sonra internet explorer vb tarayıcılar çalışmamaktadır.

Uygulama için kılavuz kitapta verilen bilgileri pdf olarak aşağıya ekliyorum. Bilgisayarınıza indirebilir veya bu sayfa üzerinden adım adım yapabilirsiniz.

Uygulama ile ilgili görüşler.

Bu uygulamamız ile daha önce kullanıcı ile etkileşimi olmayan bir animasyondan artık kullanıcıya göre tepki verebilen ve sonucun değişebileceği bir uygulamaya giriş yapmış bulunmaktayız. Etkinliğimiz giriş etkinlikleri arasında sayılabilir. Bu mantığı kullanarak öğrencilerimizden proje olarak kullanıcıların girdiği sonuçlara göre farklı işlemler yaparak farklı yanıtlar verebilen etkinlikler oluşturmalarını sağlayabiliriz. Bu açıdan önemli bir etkinliktir.

Buna benzer etkileşimli benzer etkinliklikleri ben kendi listeme de almıştım. Aşağıda bilgisini verdiğim sayfada da ulaşabilirsiniz. Vaktiniz kalır daha fazla etkinlik yapmak isterseniz yine aşağıda verdiğim sayfadan scratch örneklerine ulaşabilirsiniz.

Scratch öğretimi için sırasıyla hazırlanmış etkinliklerimize
https://ozgurseremet.com/category/scratch/ornek-scratch-projeleri/ sayfasından ulaşabilirsiniz. 1. Etkinlikten başlayarak sırayla gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı etkinlikleri atlayabilir veya bir ders içinde birleştirebilirsiniz.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.