Scratch Kurulumu ve Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, Scratch programının kurulumu ve kullanımı çok basit olmasına rağmen genelde küçük yaş seviyesinde programlamaya giriş için kullanıldığından yardıma ihtiyaçları olabilir düşüncesiyle bu yazı yazılmıştır.

Bu yazıda Scratch programını bilgisayarımıza indirip çalışabilmesini sağlamak, Scratch sitesine üye olmak ve site üzerinde online olarak nasıl projeler yapılacağı anlatılmıştır.

SCRATCH 3.0 KURULUMU VE KULLANIMI

Scratch 3.0 yani son sürümü kullanımı ile ilgili Ahmet Hocamız tarafından hazırlanan videoyu aşağıya ekliyorum.

SCRATCH 2.0 KURULUMU VE KULLANIMI

Not: Bu yazıda Scratch 2.0 Sürümü anlatılmıştır. 04 Ocak 2019 Tarihinde Scratch 3.0 sürümü piyasaya çıkmış olup kodlar sabit olsa da ana çalışma prensibi ve program dizaynı değişmiştir. Scratch 3.0 la ilgili yukarıya eklediğim videodan faydalanabilirsiniz.

Scratch ile animasyonlar oluşturabilmek için ya internet bağlantısına yada scratch programının offline versiyonuna ihtiyacımız bulunmaktadır. Eğer internet bağlantınız yoksa, projelerinizi Scratch imagine Program ile offline olarak bilgisayarınızda yapacaksanız kurulum için 1. başlığı inceleyiniz. Eğer internet üzerinden online olarak çalışacaksanız 2. başlığı inceleyiniz.

Offline Scratch Kurulumu

Scratch imagine Programını indirmek için http://scratch.mit.edu/scratch2download/ linkine tıklayınız. Sol tarafta gördüğünüz resimdeki gibi sayfaya ulaşacaksınız. Bu sayfada öncelikle kırmızı ok ile gösterilen Adobe AIR eklentisine tıklayarak bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Bu kurulum olmazsa Scratch Programı düzgün çalışmaz. Bu kurulumdan sonra ikinci kırmızı ok ile gösterdiğim Download yazısına tıklayarak Scratch programının setup dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz dosyaya tıklayarak açınız. Çıkan pencerede çalıştır butonuna tıklayınız.

Scratch programı ücretsiz bir kodlama aracı olduğunda verdiğim link ile Scratch indirip ücretsiz kullanabileceksiniz. Bu araçla Scratch Windows, Scratch Mac OS gibi seçenekler göreceksiniz. Kendi işletim sisteminize göre olanı indirmeniz gerekmektedir.

Son uyarı bu sürümler masaüstü sürümlerdir. Scratch Android veya Scratch IOS sürümleri henüz bulunmamaktadır. Bunun yerine küçük bir versiyonu olan Scratch jr araması yaparak Android ve IOS sistemlerde bu mini versiyonu kullanabilirsiniz.

scratch kur
devamet

Kısa bir süre bekledikten sonra aşağıdaki gibi pencere açılacaktır. Açılan pencereden Devam Et butonuna basınız.Hepsi bu kadar artık Scratch programı ile animasyonlar yapmaya başlayabilirsiniz.

dil

Not: Program ilk yüklendiğinde dili ingilizce olabilir. Türkçe desteği bulunmaktadır. Programı Türkçe kullanmak için şekildeki simgeye tıklayarak dili değiştiriniz.

Online Scratch Kullanımı

scratchkatıl - Scratch Kurulumu ve Kullanımı

İnternet bağlantınız varsa scratch programını online olarak kullanabilir, yaptığınız projeleri burada paylaşabilirsiniz. Online olarak kullanabilmek için http://scratch.mit.edu/ linkine tıklayarak sayfaya ulaşınız. Açılan sayfadan aşağıda gördüğünüz gibi sağ üst köşede bulunan Scratch’a Katıl linkine tıklayınız.Açılan pencereye bir kullanıcı adı yazınız. Yazdığınız kullanıcı adında Türkçe karakter bulunmamasına özen gösteriniz. Kullanıcı adlarınızda gerçek isimleriniz yerine nickname kullanmanız önerilir. Kullanıcı adından sonra şifre yazınız ve sonraki butonuna basarak bir sonraki seçeneğe geçiniz.

scratchkatıl2

Resimde gördüğünüz seçenekleri doldurunuz. Mail adresine devamlı kullandığınız şifresini unutmadığınız bir adres yazınız.

scratchkatıl3

Üyelik işlemini tamamladınız. Artık programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Tamam Başlayalım butonuna basarak animasyonlar yapmaya başlayabiliriz.

scratchkatıl4

Program arayüzüne ulaşmak için sağ üst köşede bulunan kullanıcı adınız üzerine gelip Kendiminkiler seçeneğine tıklayınız.

scratchgiriş

Açılan sayfadan (Yeni üye olduğunuz için eski projeniz olmadığını varsayıyorum.) Yeni Proje butonuna basarak programın arayüzüne ulaşabilirsiniz.

yeniproje

Not: Eksik veya hatalarımız varsa yorum bırakarak bildiriniz. Teşekkürler.

28 Comments

  1. Hocam 2 yi kurmak için 1.4 sürümünü kaldırmak gerekli mi? 1.4 Kurulu iken 2 yi kuramaz mıyız?

  2. Özgür bey bilgisayarlar çok eski olduğu için xp kurdum.xp’ye scratch 2 yükleyebilir miyim?

    • Scratch 2 çalışıyor xp de hocam. Son sürüm maalesef çalışmıyor. Eğer 2.0 sürümünde sıkıntı yaşarsanız iletişime geçin 1.4 sürümünü temin edelim hocam. İyi çalışmalar Allah kolaylık versin xp bilgisayarlarla diyorum.

  3. Merhaba kardeşim kamera açıkken yukarıdan düşen meyveleri sepete toplama oyunu nasıl yaparım ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  4. Hocam yarın dersiniz var ama ben nisanurla yaptım beyza gelmediği için ve hocam bizim beyzayla bilgisayarımız bozuk biz beyzayla yapamıcaz mı?

  5. hocam inemiyor.1 de olmadı ,2 de indi ama not defteri filan bölümünden dedi mağazada da yoktu.

  6. öğretmenim bugün kuranı kerim yarışması yüzünden bilişime gelemedim haftaya bitiricekmişiz peki nasıl yapıcam ben anlatır mısınız arkadaşlar anlattı ama anlamadım

    • Program ilk yüklendiğinde dili ingilizce olabilir. Türkçe desteği bulunmaktadır. Programı Türkçe kullanmak için şekildeki simgeye tıklayarak dili değiştiriniz. Dünya simgesine tıklayarak değiştiriniz. Yazımızı dikkatli okursanız orada belirtmiştik. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*