Yıldız Toplayan Çocuk Scratch Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Yıldız Toplayan Çocuk Scratch Projesi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Oyun Yazıyorum konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.6. Doğrusal mantık yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.7. Karar yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.8. Karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.9. Çoklu karar yapıları içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.10. Çoklu karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.11. Döngü yapısını içeren programlar oluşturur.
  • 6.5.2.12. Döngü yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

BUGÜN NE YAPACAĞIZ

Bu haftaki etkinliğimizde Scratch programını kullanarak artık basit oyunlar yapmaya başlayacağız. Bu oyunların amacı sizlerin zihinlerinde scratch ile yapılabilecek etkinlikler hakkında bir kapı açmak. Yapabilecekleriniz sınırsızdır. Hayallerinizi kullanarak daha güzel şeyler yapabilirsiniz. Bu etkinlik sadece nasıl yapacağınız hakkında deneyim edinmeniz için oluşturulmuştur.

Etkinliğin bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

YILDIZ TOPLAYAN ÇOCUK ETKİNLİĞİ ADIMLARI

İlk olarak bilgisayarımızda kurulu olan scratch programını açalım. Eğer kurulu değilse çevrimiçi olarak scratch kullanacaksanız https://scratch.mit.edu/ adresini ziyaret edelim.

NOT: Çevrimiçi kullanacak arkadaşlar Chrome ile girerseniz sıkıntı yaşamazsınız. Scratch 3.0 güncellemesi olduktan sonra internet explorer vb tarayıcılar çalışmamaktadır.

Uygulama için kılavuz kitapta verilen bilgileri pdf olarak aşağıya ekliyorum. Bilgisayarınıza indirebilir veya bu sayfa üzerinden adım adım yapabilirsiniz.

Uygulama ile ilgili görüşler.

Yukarıda bahsettiğim gibi artık scratch programını kabaca öğrendik. Bu etkinlik ile kendimizi daha fazla geliştirmemiz ve benzer uygulamaları yapabilmemiz amaçlanmıştır.

Kılavuz kitaba göre giriş etkinliği olarak planlandığından ekledim. Öğrenci seviyenize göre farklı etkinlikler yapabilirsiniz.

Yıldız Toplayan Çocuk Scratch Projesi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 15 – Oyun Yazıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yıldız Toplayan Çocuk Scratch Projesi yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Scratch öğretimi için kılavuz kitap harici olarak kendi hazırladığım etkinliklerime Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfasından veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlamaalanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*