Papağanı Uçuralım Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Papağanı Uçuralım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Haydi Canlanalım konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.2.2. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programın işlevlerini açıklar.
  • 6.5.2.3. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programın hatalarını ayıklar.
  • 6.5.2.4. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programı verilen ölçütlere göre geliştirerek düzenler.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.


BUGÜN NE YAPACAĞIZ?

Bu etkinliğimizde Scratch programında yeni bir uygulama yapacağız. Yapacağımız uygulamanın bitmiş hali aşağıdaki gibidir.


PAPAĞANI UÇURALIM ETKİNLİĞİ ADIMLARI

İlk olarak bilgisayarımızda kurulu olan scratch programını açalım. Eğer kurulu değilse çevrimiçi olarak scratch kullanacaksanız https://scratch.mit.edu/ adresini ziyaret edelim.

NOT: Çevrimiçi kullanacak arkadaşlar Chrome ile girerseniz sıkıntı yaşamazsınız. Scratch 3.0 güncellemesi olduktan sonra internet explorer vb tarayıcılar çalışmamaktadır.

Uygulama için kılavuz kitapta verilen bilgileri pdf olarak aşağıya ekliyorum. Bilgisayarınıza indirebilir veya bu sayfa üzerinden adım adım yapabilirsiniz.

Uygulama ile ilgili görüşler.

Uygulamamız ikinci etkinlik olduğundan basit bir etkinlik. Bu etkinlik ile amaç scratch arayüzünün daha iyi tanınmasını sağlamak ve örnek bir animasyon oluşturmaktır. Sizde önce yukarıda verdiğim notlara göre etkinliğinizi oluşturabilirsiniz. Kısa bir sürede bitecektir. Bundan sonra görevi bitirdim diye bırakmayın. Bu uygulamaya yeni kuklalar eklebilir. Başka bir kuklayı hareket ettirebilir veya arkaplanda yapacağınız değişiklikler ile daha güzel etkinlikler oluşturabilirsiniz.

Kılavuz kitaba göre giriş etkinliği olarak planlandığından ekledim. Öğrenci seviyenize göre farklı etkinlikler yapabilirsiniz.

Papağanı Uçuralım Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 11 – Haydi Canlanalım ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Papağanı Uçuralım Çalışma Kağıdı yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Scratch öğretimi için kılavuz kitap harici olarak kendi hazırladığım etkinliklerime Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfasından veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlamaalanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*