İnternet Terim Kartları

Merhaba Arkadaşlar, İnternet Terim Kartları etkinliği, İnternet kullanırken karşılaştığımız terimleri öğrenebilmemiz için oluşturulmuştur. Bu terimleri kullansak ta bir kısmının anlamını tam olarak bilemiyoruz. İnternet Terim Kartları etkinliği bu terimlerin ne kadarını bildiğimizi tespit etmek amacıyla yapılmış bir etkinliktir.

Bu etkinlikte “internet”, “www”, “e-posta”, “url”, “meb.k12.tr”, “gov”, “edu”, “info”, “org”, “com”, “net”,”pop-up”, “http”, “hosting”, “siber”, “tr”, “spam”, “çevrim içi – online”, “çevrim dışı – offline”, “@” gibi internet terimleri ve bu terimlerin anlamları verilmiştir.

Bu terimlerin anlamlarını bularak sürükle bırak yöntemi ile birleştirmeniz gerekmektedir. Doğru cevapladığınız taktirde yazılar kaybolacaktır. Tüm terimleri bitirdiğinizde etkinliğimiz sona erecektir.

Bakalım dersimize başlamadan önce kaç terimin anlamını biliyoruz tespit edelim.

İNTERNET TERİM KARTLARI ETKİNLİĞİ

İnternette kullanılan terimler ve anlamlarını eşleştiriniz. Doğru eşleştirmeler yok olurken yanlış eşleştirmeler kırmızı olarak işaretlenecektir. Bakalım hepsini bulabilecek misin?

Bu etkinlik Yeni müfredat ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Google iş birliği ile hazırlanan materyalleri arasından alınarak etkileşimli hale getirilmiştir. Yayınlanan öğretmen kılavuzunda materyal A4 üzerine basılarak sınıfta eşleştirme etkinliği yapılması istenmiştir.

Bu şekilde kullanmanın daha verimli olacağına inandığımdan bu çalışmayı hazırladım.

Dileyen arkadaşlar eklenen kaynaklar sayfasına giderek resimleri indirip çıktı alarak öğrencilere dağıtıp aynı uygulamayı yapabilir.

Etkinlik hazırlanırken https://learningapps.org/ adresi üzerinden hazırlanmıştır. İlgili sayfada çok güzel etkinlikler hazırlama olanağı sunulmuştur.

İnternet Terim Kartları Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 9 – İnternette Arama Bilgileri Tarama ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Fırsat buldukça yeni etkinlikler hazırlanarak paylaşılacaktır. Tüm öğretmen arkadaşlara ayrıca tavsiye edilir.

Faydalı olması dileğiyle…

85 Comments

  1. çok teşekkür ederiz burdan bilişim derslerinizi takip etmeye başladım yaşlı bir anne olarak emeğinize sağlık diyorum ve benim gibi bilişimden uzak kalmış ama zamanı yakalamak zorunda olan diğer annelere de tavsiye ediyorum

  2. Maşaallah, doğru çözümü buldun. dedi hocam çok güzel baybay haftaya görüşşürüz

  3. merhaba hocam bu etkinliği bilgisayarımıza indirme şansımız ya da bize gönderme ihtimaliniz var mı acaba ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*