Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı

Merhaba Arkadaşlar, Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgi Bağları konusu için hazırlanmıştır. Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı ile;

# 5.3.1.2. Bilgisayar ağlarına ilişkin temel kavramları ve bilgisayar ağ türlerini açıklar.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu Çalışma Kağıdı ile Ağ Türleri Bilgisi verilmeye çalışılmıştır. 3 Grupta incelediğimiz Ağ türlerine aşağıda detaylı olarak bakalım.

YEREL ALAN AĞI (LAN)

Yerel Alan Ağı: Birbirine yakın mesafedeki; aynı binada veya aynı oda içerisinde bulunan bilgisayarların bağlanmasıyla oluşturulan ağlardır.

Yukarıdaki resim Yerel Alan Ağına örnek gösterilebilir. Resmi dikkatli inceleyerek hangi araçların resimde yer aldığına dikkat ediniz.

METROPOL ALAN AĞI (MAN)

Metropol Alan Ağı: Bir şehir ya da geniş bir mekanda bulunan Yerel Alan Ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşan ağ türüdür.

Yukarıdaki resim Metropol Alan Ağına örnek gösterilebilir. Resmi dikkatli inceleyerek hangi araçların resimde yer aldığına dikkat ediniz.

GENİŞ ALAN AĞI (WAN)

blank

Geniş Alan Ağı: Birbirine çok uzak mesafedeki bilgisayar veya ağların bağlanmasıyla oluşan ağ türüdür.

Yukarıdaki resim Geniş Alan Ağına örnek gösterilebilir. Resmi dikkatli inceleyerek hangi araçların resimde yer aldığına dikkat ediniz.


Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 8 – Bilgi Bağları ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

2 Comments

  1. ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU VE MUTLU OLSUN CANIM ÖĞRETMENİM💕🙌🌹🎉😍✔✨😉🎶👍💕

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*