Verinin Yolculuğu Videosu

Merhaba Arkadaşlar, Verinin Yolculuğu Videosu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Bilgisayar Ağları konusu yeni müfredat ile Bilgi Bağları konusu için Milli Eğitim Bakanlığı ve Google işbirlği ile hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi materyalleri arasından alınmıştır.

Videoyu izlerken altta verilen saniyelerde durdurarak öğrencilerimizle etkileşim halinde sorular sorarak ilerleyelim.


VERİNİN YOLCULUĞU VİDEOSU

Video paylaşım siteleri engeli sebebiyle Google Drive üzerinden paylaşılmıştır. Donma sorunu olmadan izlemek için videoyu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Videonun Birinci Arasında: Veri iletiminde ilk olarak ağ kartı üzerinden iletimin başlar. Ağ Kartı: Bir bilgisayarın ağ üzerindeki diğer araçlarla veri alış verişini sağlayan iç donanım birimidir.

Videonun İkinci Arasında: Ağ kartından çıkan verinin ağ kablosu yoluyla modeme ulaştır ve ağ kablosunun veri alışverişinde önemli bir rolü vardır. Ağ kartından çıkan veri ağ kablosu yolu ile modeme ulaştırılır.

Videonun Üçüncü Arasında: Modemin bilgisayarlar arası veri iletiminde internete bağlanılması
için önemli bir araçtır. Modem: Bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihaza modem denir.

Videonun Dördüncü Arasında: Bu bölümde veri iletimi için kablo yerine sinyallerin kullanıldığını ve bu tür bağlantılara kablosuz ağ denilir.

Videonun Beşinci Arasında: Modemden gelen verinin iletimi için telefon hatlarının kullanılır. Bu kısımda internet erişiminin oluşabilmesi için servis sağlayıcılara başvuru yapılması gerekir. TTNET vb. Telefon hattı veri iletiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Verinin Yolculuğu Videosu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 8 – Bilgi Bağları ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Verinin Yolculuğu Videosu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

5 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*