Uzaktan Eğitimde Neler Yapabilirim?

Uzaktan Eğitimde Neler Yapabilirim? sorusu haftalardır aldığım en çok soru diyebilirim. Elimden geldiğince soran kişilerin imkanlarına, ders vereceği grubun imkanlarına göre fikirler vermeye çalıştım. Aşağı yukarı biraz sistem oturtabildik diyebilirim. Şimdi edindiğimiz bilgileri burada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmaya çalışacağız.

Dilerseniz bu problemimizi seçenekleri değerlendirerek teker teker gidelim. Okuyan kişiler kendi öğrencilerine ve kendine en uygun seçenekleri değerlendirmeye çalışsın. Öncelikle sorunlara değinmek istiyorum.

Sorun: Neden EBA üzerinden verilen derslerde dersimiz yok?

Evet arkadaşlar, açıkçası uzaktan eğitim haberlerini ilk aldığımda ben mutlaka dersimizle ilgili içerikler olur diye düşünmüştüm. Tabi Uzaktan Eğitim haftalık programlarını görene kadar. 6 Temel derse yüklenilmiş diğer dersler yok sayılmış.

Üzüldüm mü? Evet. Devamını getirmiyorum. Beklenmedik bir olay oldu, vakit sınırlıydı, öncelik tabi sınavda çıkacak derslerdi diyerek geçeceğiz yapacak bir şey yok.

Ama özellikle kodlama alanında çok güzel dersler oluşturulup herkesin katılımı ile EBA üzerinden anlatılabileceğini belirtmek isterim. Bakanlığımız talep ederse ben dahil birçok arkadaş seve seve bu işi yapabilir.

Sorun: Peki biz ne yapacağız? Ders işlemeyecek miyiz?

Haftalık programlara dersimiz eklenmedi diye, EBA üzerinde anlatım yapılmıyor diye boş boş oturacak değiliz tabi ki. Zaten gelen mesajlardan gördüğüm içeriklerden sonra öyle olmadığını da farkettim.

İlk günden itibaren birçok Bilgisayar öğretmeni arkadaş hem kendi dersleri için içerik oluşturmaya başladılar hemde uzaktan eğitim nasıl yapılırmış gösterdiler. Sosyal medya da aktif olunca alandaki birçok hocamızı da takip etme imkanım oldu.

Ben ne yaptım? Site ile fazla uğraşamadım ama elimden geldiğince sosyal medyadan arkadaşlarımızı yönlendirmeye çalıştım. Birde tabi birçok kurs erişime açılınca eğitime olan açlığım bastırdı önceliği kendimi geliştirmeye verdim. Hala yapılacak kurslarım var fakat sizlere de buradan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

UZAKTAN EĞİTİM ETKİNLİKLERİ

Bilişim Teknolojileri Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Neler Yapabilirim? sorusunu madde madde yanıtlamaya çalışalım.

Öneri-1 EBA Üzerinden Algoritma Etkinlikleri Gönderme

Soru: Hocam ben temel algoritma öğretiyordum. Çocukların pek altyapısı yok. Etkinlik göndermek istiyorum ama ne göndereceğimi bulamıyorum.

Evet en çok gelen soru yukarıdaki soruydu arkadaşlar. Bu durumda olan birçok arkadaş benim sitede bulunan etkinlikleri öğrencilerinin EBA duvarlarına link olarak gönderiyorlar ve öğrencilerinin girip etkinlikleri tamamlamalarını istiyorlar.

İstatistiklere bakarak bu seçeneği uygulayan birçok arkadaş olduğunu söyleyebilirim.

Bazı arkadaşlar ise link yerine yine sitede bulunan içerikleri EBA üzerine aktararak gönderiyor. Bunun içinde izin alıyorlar. Buradan tekrar söylüyorum öğrenciye faydası olduğu sürece sitede bulunan tüm içerikleri kullanabilirsiniz. Sıkıntı yok arkadaşlar.

Öneri-2 EBA Üzerinden Kodlama Etkinlikleri Gönderme

Soru: Hocam ben temel algoritma öğrettim kodlama etkinlikleri yaptırmak istiyorum ne yapabilirim? Öğrencim çok fazla.

Arkadaşlar bu soru da çok geldi. Öğrenci sayısının fazla olması burada bir dezavantaj sürekli kontrol edebileceğiniz kodlama uygulamaları yorabilir diye bu arkadaşlar için https://ozgurseremet.com/alternatif-kodlama-araclari/ sayfasında bulunan içerikleri önerdiler.

Alternatif Kodlama Araçları

Bu sayfadaki etkinliklerin özelliği direk link üzerinden kodlama aracına ulaşıp bölümleri geçmeleri çok kolay. Mesafe uzak olduğu için ekstra bir bilgilendirmeye gerek yok. Zaten uygulama içinde öğrete öğrete yapılması sağlanıyor.

Eba üzerinde de bulunan Harezmi Şehri, Mobil Kod gibi uygulamaların vb linkleri alınarak her hafta bir tanesi öğrencilerin duvarlarına yazıldı. Tamamlayan öğrenciler bitirdiklerine ait ekran resimlerini yine duvarlarında paylaştılar.

Öneri-3 Uzaktan Kontrol Edilebilen Kodlama Etkinlikleri Gönderme

Soru: Hocam ben temel algoritma öğrettim kodlama etkinlikleri yaptırmak istiyorum ne yapabilirim? Öğrenci sayım çok değil.

Arkadaşlar eğer kodlama vermek istiyorsanız ve öğrenci sayınız çok fazla değilse bu yöntemi önerdim. Bu yöntemde öğrencilere Code.org veya Kodlabüyü gibi platformlar üzerinden hesap açıldı. Daha sonra öğrencilere EBA vasıtasıyla giriş bilgileri gönderildi. Daha sonra öğrenciler bu bilgilerle girip görevleri yapmaya başladılar.

Codeorg ile Kodlama

Bu sistemin en güzel yanı kendi hesabınızdan öğrenci ne kadar ilerlemiş görebiliyorsunuz. Basitten zora doğru adım adım gidilen yıllarca kullandığımız gayet sağlam sistemler olduğundan öğrenci seviyesi uygun ise benim önerim de bu oldu.

Kodla Büyü

Sizde yapmak isterseniz Code.org ile Kodlama Eğitimi veya Kodla Büyü ile Kodlama Eğitimi sayfalarını ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öneri-4 Scratch Etkinlikleri Gönderme

Soru: Hocam biz scratch eğitimine başlamıştık yarım kaldı ne yapmalıyız?

Aslında bu yöntemi kendi öğrencilerimle de uyguladım. Fakat benim şansım öğrenci sayımın az olması idi. Bizim zaten whatsapp grubumuz var iletişimimde kolay oldu. Peki nasıl yaptık.

Ben https://ozgurseremet.com/scratch-ile-kodlama-egitimi/ sayfasında bulunan etkinliklerden seçtiklerimi sırasıyla link olarak öğrencilerime gönderdim. Onlarda bir gün içinde yaparak akşamına bana gönderdiler. Bizim online sistem üzerinde stüdyomuz vardı. Onlar yaptıkça ben yaptıklarını sistemden takip ettim.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Siz nasıl yapabilirsiniz. Yine linkte bulunan içeriklerden seçtiklerinizi link olarak EBA üzerinden öğrencilerinize gönderebilir. Onların yaptıkları dosyaları EBA üzerinde paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Biz çok güzel çalışmalar yaptık, gerçekten önerimdir. Öğrencilerinizden ne özgün ürünler çıktığını görünce şaşıracaksınız.

Öneri-5 Arduino Etkinlikleri Gönderme

Soru: Hocam biz bunların hepsini geçtik, Arduino eğitimlerine başlamıştık. Arduino ile ilgili uzaktan eğitimde neler yapabilirim?

Evet bu durumda olan arkadaşlarımızda var. Şahsen bizde Scratch bitti mecbur Arduinoya başlayacağız. Peki nasıl yapacaksın diyorsanız iki aşamada devam edeceğim.

Öncelikle benim öğrenci sayım az olduğundan ve çok istediklerinden dolayı somut olarak gideceğim. Öğrencilerime listeye göre Arduino set alacaklar. Şuan almalarını bekliyorum. Daha sonra tıpkı scratch etkinliklerinde olduğu gibi https://ozgurseremet.com/arduino-ile-kodlama-egitimi/ sayfasından link atacağım ve onların yapıp videolarını paylaşmalarını isteyeceğim.

Arduino ile Kodlama Eğitimi

Şimdi diyorsunuz hocam biz nasıl set aldıracaz kimsede set yok bu iş olmaz.

Arkadaşlar ben ayrıca Tinkercad üzerinden de öğrencilere tıpkı codeorg hesabı gibi hesap açacağım. Onlara verdiğim görevleri sanal sistemde arduino devresi oluşturma ve Kodlarını yazmalarını isteyeceğim. Onlar yaptıkça kendi sistemim üzerinden yaptıklarını göreceğim. Bununla ilgili ayrıntılı paylaşımlarım yaptıktan sonra olacak.

Çok güzel olacakmış gibi geliyor ama denemedim henüz. Denedikten sonra detayları yazarım sizlere de.

Öneri-6 Zoom vb üzerinden canlı ders anlatımı

Arkadaşlar bu yöntemi denemedim. Maalesef evdeki bilgisayarım çok iyi durumda değil. Eve kapanma süreci ani gelişince hazırlık yapamadık. Şuan evden çıkma durumum imkansız olduğundan pek kımıldayamıyorum. Sorunu çözersem bende başlayacağım. Ben yapmadım ama çok güzel çalışmalar gördüm. Emeği geçen arkadaşları gerçekten tebrik ediyorum.

Bu verdiklerim hep kodlama üzerineydi. Ben ayrıca her gün instagram üzerinden öğrencilerime zeka soruları gönderiyor ve çözmelerini bekliyorum. Bu tarz çalışmalar da yapabilirsiniz. Şimdilik yoruldum bu kadar yazı yeterli zamanla daha da geliştiririm bu yazıyı.

Alternatif önerileriniz var ise lütfen bizimle paylaşmayı unutmayınız. Özellikle denediğiniz ve verim aldığınız etkinlikler tüm arkadaşların faydasına olacaktır.

Görüşmek üzere, Evde Kalın Sağlıcakla Kalın.

5 Comments

  1. Özgür hocam ben sayfanızdan çok faydalanıyorum çok teşeklür ederim. Bilişim öğretmeniyim

  2. Hocam ben de öğrencilerime ara ara çeşitli kaynaklar öneriyorum. Mesela kocakademi.com da bilişim teknolojileri ile ilgili eğitim videoları var.

      • hocam önerileriniz için çok teşekkürler. koç akademi gerçekten güzel. ben de hemen baktım ve öğrencilerimi yönlendirdim. alternatif kodlama araçları sayfanızı da çk beğeniyorum. teşekkürler çalışmalarınız için.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*