Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı?

Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Araştırma Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı?
TÜBİTAK 4006 Projesi

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Yaren COŞKUN tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu ve anketimizi hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.

PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı?
Proje Türü: Araştırma
Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

Proje Amacı

“Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür mü?” sorusundan hareketle başladığım bu projede amaçlarım;

 • 10-13 yaşlarındaki öğrencilerin akıllı telefon kullanımının derslerine etkisini göstermek
 • Bu öğrencilerin akıllı telefonda geçirdikleri süreyi öğrenmek.
 • Akıllı telefon kullanarak en çok hangi uygulamaları kullandıklarını tespit etmek.
 • Akıllı telefona sahip olmadan önceki notları ile akıllı telefona sahip olduktan sonraki notlarını karşılaştırmak. Bu sayede projemin öncelikli amacı akıllı telefon kullanımının derslere etkisini göstermek.
 • Okulumuzdaki öğrencilerin kaç yaşından itibaren akıllı telefon kullanmaya başladıklarını tespit etmek.
 • Anketim de sorduğum sorular neticesinde ortaokul öğrencilerinin günde kaç saat telefonda uğraştıklarını ve bu öğrencilerin ne kadarının kendi telefonu olduğunu da öğrenmiş olacağım. Daha sonra bu bilgilerle kıyaslamalar yaparak akıllı telefon kullanımının zararı olup olmadığını göstermeye çalışacağım.

Proje Özeti

Bu projemizde Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür hipotezi araştırılacaktır.

Ortaokul öğrencilerinin akıllı telefon kullanımını azalmak ve derslere etkisini göstermek için bu projeyi hazırlamak istedim. Etrafım da ki ortaokul öğrencilerinin akıllı telefonlarda fazla zaman geçirdiklerini fark ettim ve bir gözlem yaptım. Yaptığım gözlemler sonucunda öğrencilerin akıllı telefonlarda fazla zaman geçirdiklerini, büyük bir kısmının kendi telefonu olduğunu öyle ki kendi telefonu olanların yeni model telefon istediklerini ve akıllı telefonlarda fazla zaman geçiren öğrencilerin notlarının düştüğünü gözlemledim.

Akıllı telefon kullanımının daha çok oyunlara yönelik olduğu ve derslerle ilgilenilmediği sonucuna vardım.

Yapacağım proje öğrencilere akıllı telefon kullanımının derslere etkisini gösterecek. Projemi uygularken bir anket düzenleyeceğim. Bu ankette öğrencilerin akıllı telefonda geçirdikleri süre ile ders notlarını öğrenmeye yönelik bir kaç soru soracağım. Aldığım sonuçları grafikler haline getirdikten sonra poster halinde sunacağım. Anketim bir süre etkin olacak ve bu sayede en fazla katılımı sağlamaya çalışacağım. Projemin sonucunda öğrenciler akıllı telefonlarda zaman geçirirken kendi ders notlarını da düşürdüklerinin farkına varacaklar ve bunun sonucunda akıllı telefon kullanımını kısıtlayacaklar.

En azından akıllı telefonda zaman geçirirken akılların da bir uyarı belirmiş olacak. Ayrıca yaptığım çalışma sonuçlarını öğrenci velilerimiz ile paylaşılması için gereken çalışmaları yapacağım. Bu konuda bir broşür hazırlayarak toplam kaç öğrencimiz olduğu, kaçının akıllı telefonu olduğu, akıllı telefonu olan ile olmayan öğrenciler arasındaki karşılaştırmalarımı bilim fuarına gelen ziyaretçilerimiz ile paylaşacağım.

Proje Yöntemi

1.Alt Proje Konusunu Belirleme:Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür mü?” Sorusuna cevap bulmak için proje konumu seçtim. Proje konum doğrulusunda akıllı telefon kullanmanın derslere etkisini inceleyeceğim.

2.Araştırma Yapma:İnternet vasıtasıyla araştırmalar yapıp anket için sorulacak soruları belirledim. Ayrıca gelişmiş ülkelerde bu konuda yapılmış çalışmaları inceleyerek onların bu soruna nasıl önlemler aldıklarını araştırdım.

3.Hipotez Kurma:Yaptığım araştırmalar sonucunda hipotezimi oluşturdum. Benim hipotezim “Erken yaşlarda akıllı telefon sahibi olmak akademik başarıyı düşürür “ şeklindedir.

4.Deney ve Gözlem Zamanı:Ben hipotezimi doğrulamak için bir anket hazırlayacağım. Anketim de günde ne kadar akıllı telefon kullanıyorsunuz, ders notunuz ne? Akıllı telefonda geçirdiğiniz süre, En çok hangi uygulamaları kullanıyorsunuz. Ne kadar süredir bir akıllı telefona sahipsiniz? Telefonunuzdan memnun musunuz yenisinin alınmasını ister misiniz? Gibi sorular soracağım.

5.Veri Toplama, Değerlendirme ve Sonuç:Yaptığım anketim sonunda akıllı telefon kullanmanın derslere etkisi olup olmadığını, öğrencilerin günlük ne kadar telefonda uğraştıkları gibi verilere ulaşacağım. Hipotez imin doğruluğunu kontrol edecek eğer hipotezim yanlışsa araştırmamı baştan yapıp yeni hipotez kuracağım. Eğer hipotezim doğru ise bir poster şeklinde analizle sonucumu sunacağım. Sonuçları Microsoft Excel programı ile düzenleyeceğim. Proje esnasında takıldığım yerlerde okulumuz bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretmenlerinden destek alacağım.

6.Alt Proje Posteri Hazırlama:Hazırlayacağım postere projemin öncesinde neler yaptığımı, projem süresince neler yaptığımı ve projem sonrasında neler yaptığımı yazacağım. Posterimin anlaşılır ve düzenli olmasını sağlayacak, yaptığım her şeyi özetleyen ve anlatan bir poster hazırlayacağım.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Yaren ÇOŞKUN


Başvuru esnasında ayrıca bizden anket ve izin dilekçesi istenmekte bunları da aşağıda paylaşıyorum.

Proje Anketi


Anketin Microsoft Word ile hazırlanmış halini indirmek için tıklayınız.

Milli Eğitim Müdürlüğünüzden anket izni almak için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet, Yöntem ve proje anketi verilmiştir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve hipotezinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz. Aynı proje ile farklı bir hipotezi test etmiş oluruz.

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Evet arkadaşlar projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı ve hemen yapım işlemlerine başladık. Bu kapsamda ilk işimiz anket için belirlediğimiz soruları google formlar üzerinden oluşturduk ve öğrencilerimizin bu anketi doldurmaları için çalışmalara başladık. Anketimiz yukarıda gördüğünüz gibidir. Sınıfları gezerek öğrencilerimizden anketimize girerek projemize destek olmalarını istedik.

Okul sitesi ve ozgurseremet.com üzerinden yayınlanan anketlerimize sınıf sınıf gezerek öğrencilerimizin katılımlarını sağladık. 1 Aylık bu süreç sonunda yeterli veriye ulaştığımıza inandıktan sonra verileri değerlendirmeye başladık.

Derlediğimiz verilere göre yukarıdaki sonuçları elde ettik. Bu sonuçlarımızı fuarda gösterebilmek için renkli çıktı aldık.

Fuar sırasında ziyaretçilerimizin projeye olan ilgilerini çekmek için önce projemizi uygulama adımlarımızı sonuçlarını anlattık. Bu sonuçlara göre çocuklarının isteklerini kırmayarak onlara telefon tablet gibi elektronik eşyaları alarak kontrolsüz bir şekilde kullanmalarına izin veren ziyaretçilerimize bilinçlendirme çalışması yaptık.

Ayrıca anketimiz sayesinde Akıllı telefon kullanılarak en çok vakit geçirilen uygulamalar ve internet siteleri hakkında da bilgilendirme yapmış olduk. Bu araştırma projemiz sayesinde fuarımıza katılan herkesi bilinçlendirdiğimizi düşünüyoruz. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde kullanılabilecek örnek araştırma projesi olarak değerlendirilebilir.


PROJE POSTERİ

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


PROJE RESİMLERİ


Projeler başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Faydalı olması dileğiyle.

8 Comments

 1. Sayın Hocam,
  Grafikleri ve istatistikleri oluştururken excel programını mı kullandınız yoksa kullandığınız özel bir program oldu mu

  • Excel kullandık hocam. 6. sınıf müfredatında da var o yüzden 6. sınıf öğrencileri ağırlıklı seçtim. Başka programlarla da yapabilirdik ama çocuklara öğretmek falan zor olacağından iş bize kalacaktı. Kendi projelerini kendileri yapsın istemiştim.

 2. hocam peki bu dilekçelere cevap verilmesi gecikiyor mu? Galiba bu ayın 22 sine perşembe günü son

  • Hocam toplu gönderiyorlar sanırım. Ben geçen hafta çarşamba verdim. Salı yani yarın gelecekmiş sonuç. valilik oluru falan alınıyor dolayısıyla vakit alıyor ister istemez elden götürüp belki işlemleri hızlandırabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*