EBA Kodlama – Blockly Tanıtım ve Cevap Anahtarı

Merhaba Arkadaşlar; EBA Kodlama – Blockly Tanıtım ve Cevap Anahtarı sayfası yeni müfredat ile konularımız arasında giren Blockly Games hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

2017-2018 Eğitim öğretim yılına girerken yeni müfredat ile girmekteyiz. İncelediğiniz üzere yeni Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi müfredatında birinci dönemde fazla bir değişiklik olmamasına rağmen ikinci dönemi kodlamaya ayırdıklarını görürsünüz.

Yeni müfredatla birlikte EBA üzerinde KODLAMA üzerine yeni bir alan oluşturulmuş ve bu alanda işimize yarayacak programların tanıtımı yapılmıştır. Bazılarında ise uygulama imkanı bulunmaktadır. Bende kullanabileceğiniz bu uygulamaları sizlere tanıtmak istedim. EBA Kodlama sayfasına http://www.eba.gov.tr/kod adresinden ulaşabilirsiniz.

Blockly
Blockly

Çocuklar için kodlama denildiğinde kullanılabilecek uygulamalar arasında yer alan blockly, Scratch programı kadar popüler olmasa da faydalı bir uygulamadır. Ben daha önce kullanmamıştım. EBA Kodlama üzerinde görünce hemen denemek istedim gayet kullanışlı geldi. Blockly bir oyun ya da animasyon yapma programı değil sadece kodlamayı öğretebilmek için belirli görevler verip bunları tamamlamamızı isteyen bir uygulamadır. Buradaki amaç oyun veya animasyon yaptırmaktan çok programlama yaparken kullanılan kod bloklarını nerede, ne zaman ve nasıl kullanıldığının öğretilmesidir.

BLOCKLY AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI

Blockly uygulamasını akıllı tahta üzerinden açarak öğrencilerle birlikte burada sizlere verilen görevleri yerine getirebilirsiniz. Kullanımı kolay sürükle bırak mantığı ile çalışmaktadır. Bana göre dezavantajı öğrenci verilen görevleri yerine getirip getirmediği kontrol edilememekte, başka bilgisayara geçildiğinde sıfırlanmaktadır. Bu yüzden daha kapsamlı olan Code.Org u tavsiye ederim. Ama bu uygulamadan da faydalanabilirsiniz. Çünkü EBA bu uygulamayı Scratch gibi tanıtım amaçlı değil kullanım amaçlı eklemiştir. Yani girilen site üzerinden direk uygulama içerisine girip görevleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bir program indirmenize bilgisayarınıza kurma ihtiyacı hissetmeden çevrimiçi olarak kullanabilirsiniz.

Blcokly Bölümleri
Blockly Bölümleri

Blockly uygulamasını ilk incelemelerimde çok kullanışlı olarak bulmuş ve hemen tanıtımını yapmıştım. Madem derste kullanacağım ben önce tüm bölümleri bir geçeyim dedim ve sonunda tamamladım. Yukarıda gördüğünüz gibi tüm bölümler geçildi sadece gölet bölümü kaldı. O bölümü de geçtim ama bir türlü yeşile çeviremedim. Blockly uygulamasının tamamı incelendiğinde ilk bölümlerin çok kolay olduğu son bölümlerin ise baya öğrencileri zorlayacağı tespit edilmiştir.

Derste uygulamayı kullanacak öğretmenlerimizin dersten önce mutlaka bölümleri incelemeleri ve neyi nasıl vereceklerini önceden tasarlamaları dikkatle önerilir.

Dediğim gibi bazı bölümler biraz zor. İnceleyecek kişilerin çok fazla vakit kaybetmemeleri için aşağıda cevap anahtarını paylaşıyorum.

BLOCKLY GAMES CEVAP ANAHTARI

Not: Cevap Anahtarı ekran resimleri alınarak kaydedilmiştir. Çok fazla yer kaplamaması için powerpoint sunumu olarak paylaşılmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

12 Comments

  1. Hiç bu blokly ‘nin bloklari nasıl yapıldığını düşünen oldu mu denizin üstünde yüzüp duruyorsunuz… kendinizi kandırmayın..isin özünü öğrenin ve paylaşı n…..

  2. Hocam benim iki boşum var blocky de. Puanım ne olur ? Hocam film 8 ve gölet çok zor .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*