Blok Tabanlı Programlama Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Blok Tabanlı Programlama Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Scratch ile Tanışıyorum konusu için hazırlanmıştır. Sunum ile;

  • 6.5.2.1. Blok tabanlı programlama aracının arayüzünü ve özelliklerini tanır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Kısaca bu hafta konumuz olan Blok tabanlı Programlama yaparken Kullanabileceğimiz araçlar olan Blockly, Code.org, Scratch gibi kodlama araçlarına değinilmiştir.

Öğretmen kılavuz kitabı ile birlikte ders materyalleri de paylaşılmıştır. Ders materyalleri arasında kazanımların anlatılması için hazırlanan sunumlarda bulunmakta. Fakat sunumlar pdf formatında olduğundan ufak tefek değişiklikler yaparak ders işleyip tarzıma uygun hale getirmeye çalıştım.

Sunumu çevrim içi olarak görüntüleyebilmek ve bilgisayarında Microsoft Office programı olmayan, telefon veya tabletle sunumlara çalışmak isteyen öğrencilerimiz için eklenmiştir. Yalnız MEB bakanlığına bağlı hatlarda engelleme olduğundan dolayı içerik görüntülenmeyebilir.

Sunum üzerinde çalışırken fare ile tıklayarak ilerleyiniz. Sunum altındaki ileri geri tuşları ile geçmeniz halinde sayfa içi animasyonlar görünmeden diğer sayfalara atlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.


BLOK TABANLI PROGRAMLAMA SUNUMU GÖRÜNTÜLEYİCİ

Blok Tabanlı Programlama Sunumunu linke tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sunum Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 9 – Scratch İle Tanışıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Blok Tabanlı Programlama Sunumu yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

5 Comments

  1. Merhaba hocam, üniversite eğitimimdeki proje ödevlerimde zaman zaman sitenizden faydalanıyorum ve tabi ki sizi kaynaklar bölümünü yazarken unutmuyorum. Emeğinize sağlık.

  2. Özgür hocam,
    Bu güzel paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
    Eskiden olduğu gibi indirme linki veremez misiniz?

    • Merhaba hocam sunumların hepsinde güncelleme yaparak yerlerini değiştirdim. Bu sebeple linkler kırıldı tekrar oluşturmam gerekecekti. Yaz tatilinde tüm sunumların altına powerpoint hallerini ekleyeceğim hocam şimdilik talep geldikçe ekleme yapıyorum yoğunluktan kusura bakmayın iyi çalışmalar dilerim link eklendi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*