Codeweek Etkinlikleri

10-25 Ekim tarihleri arasında Kodlama Haftası yani Codeweek Etkinlikleri yapmaya çalışacağız. 2018 yılından bu yana ülkemizde yapılan etkinliklerle her geçen sene kalitesini daha da artırarak etkinliklere devam ediyoruz.

Detaya girmeden önce bu sayfaya girenler için akıllarına takılabilecek birkaç soruyu yanıtlayım.

Sık Sorulan Sorular

Codeweek Nedir?

Bu konuda sayfalarca yazı yazabilirim ama kısaca açıklayacak olursak Kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde herkesin ayağına getirmeyi amaçlayan bir taban girişimidir.

Codeweek – Kodlama Haftası Etkinliklerine katılmak zorunlu mu?

Arkadaşlar zorunlu değil fakat katılmanızı öneriyoruz. Sayenizde her geçen sene daha iyiye gidiyoruz. İlk kez yapacak arkadaşlarda korku olabilir nerden başlayacağını bilemeyebilir. Unutmayalım ki kodlama ile eninde sonunda karşılaşacaksınız o halde neden şimdi olmasın 😉

Codeweek Etkinliklerini nasıl oluştururum?

En çok zorlanılan konu burası. Bu konuyu aşağıda başlık altında ayrıntılı olarak anlattım.

Etkinlik sonunda Sertifika – Mükemmellik Sertifikası alacak mıyım?

Arkadaşlar sisteme girdiğiniz etkinlikler tamamlandığında sertifika alabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden katılan öğrencileriniz isimlerini girerek onlara da sertifika çıkarabilirsiniz.

Mükemmellik Sertifikası ise en çok sorulan sorular arasında geliyor. Mükemmellik Belgesi Kazanmak için

 • 500 Öğrencinin katılımı ve/veya ( Bu şart 2020 yılında kalktı)
 • Bağlantılı 10 etkinlik veya
 • 3 ülkenin dahil olması

Yani Etkinliğinizi 3 ülkeden ortak katılım ile yapacaksınız ya da bağlantılı 10 etkinlik yapacaksınız. ( Burada amaç kodlama etkinliklerimizi duyurmamızı ve başkalarının etkinliklerine katılımı teşvik etmek. )

3 ülkeden katılım zorlayabilir kolay olarak 10 bağlantılı etkinlik yapmanızı öneririm.

Bağlantılı etkinlik nasıl yapılır?

Sisteme etkinlik girdiğinizde ve onaylandığında size bir kod gelecek. Mail adresinize gelen etkinlik kodunu sosyal medyada en kolay yol olarak Codeweek Türkiye Facebook grubunda paylaşarak başkalarının etkinlik eklerken sizin kodunuzu kullanarak bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Orada paylaşılan başka arkadaşların kodlarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bağlantı oluşturabilirsiniz.

Codeweek Okul Adresini Ekleyemiyorum, Ne yapmalıyım?

Arkadaşlar harita bilgilerini google üzerinden çekiyor. Adres kısmında bazen okulların çıkmadığı olabiliyor. İlla nokta atış yapmanıza gerek yok okulunuzun yakınlarında bilindik bir yeri adresten bularak yakın bir noktayı imleyebilirsiniz.

Etkinliğim kabul edilmedi ne yapmalıyım?

Arkadaşlar etkinlik başvurusu yaparken sizden genel bilgiler isteniyor zaten sadece açıklama kısmında biraz net olmaya çalışın. Yani açıklama kısmını okuyan kişi sizin hangi sınıf düzeylerinde hangi tarihte hangi platformu kullanarak etkinlik yapacağınızı anlasın. Onay olmazsa düzenleme yapıp tekrar başvuru yapın.

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlardı yanıtladım. Başka sorularınız var ise yorum bırakabilirsiniz, oradan yanıtlarız.

Şimdi etkinlik nasıl eklenir ona bir göz atıp daha sonra neler yapabiliriz üzerinde duralım. Siz okul şartlarınıza en uygun olan etkinliği yapmaya çalışırsınız.


Codeweek.eu Üzerinde Etkinlik Oluşturma

Arkadaşlar ilk yapmanız gereken https://codeweek.eu/ sitesine girmek. Diğer adımları resimli bir şekilde anlattım. Sayfa çok uzayacağı sunu şeklinde aşağıya ekledim. Üzerine tıklayarak adımların aynını yapabilirsiniz.

Sunu yoğunluk sebebiyle yüklenmezse sağ tıklayarak yeniden yükle diyebilirsiniz.

Yukarıdaki sunumu incelediğimizde etkinliği nasıl oluşturacağımızı öğrenmiş oluyoruz. Takılırsanız yorum atabilir veya https://www.instagram.com/ozgurseremet/ instagram sayfam üzerinden anında iletişime geçebilirsiniz.

Mantığı anladıysak eğer sıra geldi etkinliklerimizi oluşturmaya. Okulumuzun yapısına göre etkinlikler düzenleyebiliriz. Burada önemli olan daha fazla kişiye ulaşarak farkındalığı artırmak olduğundan kısa süreli etkinlikler oluşturmanızı öneriyorum.

Ben geçmiş yıllarda yaptığım Codeweek etkinliklerini aşağıya ekliyorum dilediğinizi seçebilirsiniz.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ KODLABÜYÜ İLE KODLAMA

En kolay ve en verimli etkinlik oluşturma yöntemi olduğunu söyleyebilirim. Devlet okullarında ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu proje sayesinde öğretmen olarak kendinize hesap oluşturuyorsunuz. Daha sonra öğrencilerinizi sisteme ekliyorsunuz ve onların gelişimlerini izliyorsunuz.

Uzaktan eğitim için uygun olan bu sistem sayesinde okullar yüz yüze eğitime açılsa da açılmasa da rahat rahat etkinliğinizi ekleyip hayata geçirebilirsiniz.

Soru: Hocam geçen sene kullandık Kodla Büyü Platformunu öğrenciler aynı etkinlik yaptırmak sorun olur mu?

Cevap: Arkadaşlar Kodla Büyü bir sürpriz yaptı ve Kodlama haftasına özel 250 bölümüne ek olarak 50 bölüm daha ekledi. Yani Öğrenciler önceden görmüş olsa bile bu 50 bölümü görmedikleri için zevkle yapacaklardır.

+50 BÖLÜM AVANTAJI İLE KODLABÜYÜ HEMEN DENEMENİZ ÖNERİLİR

Kodlabüyü kullanımı hakkında detaylı yazdığım yazıya aşağıdaki resim üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kodla Büyü

Tüm yapacağınız işlemler ayrıntılı bir şekilde sayfada anlatılmıştır. Takıldığınız yerler olursa sayfanın en altına eklediğim instagram sayfam üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ TOSPAA İLE KODLAMA

Daha önce derslerimde kullandığım tavsiyede bulunduğum bir kodlama aracı olan tospaa etkinliklerini Kodlama haftasında kullanabilirsiniz.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye daha önce yazdığım yazı olan https://ozgurseremet.com/tospaa-bilgisayarsiz-kodlama-oyunu-tanitim/  adresinden ulaşabilirsiniz. Ben daha önce yaptığım ve Tübitak Bilim Fuarında da kullandığım etkinlikten kısa bir kesiti aşağıda paylaşıyorum.

Kodlama Haftası - Codeweek Etkinlikleri
Kodlama Haftası – Codeweek Etkinlikleri

Yukarıdaki resimde tospaa oyun alanını mdf üzerine yaptırarak daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık. Bu sene aktif olarak kullanacağız yeni etkinlik videolarını daha sonra burada paylaşmaya çalışırım.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye kendi sitesi olan http://tospaa.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bu sene Tospaa Kodlama Aracının kutu oyunu çıkmıştır. Kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

blank

Bu kutu oyunu sayesinde hiç uğraşmadan etkinlikleri çok daha kolay yapabilirsiniz.

Ayrıca satın alırken indirim kuponu kısmına “özgürkod” yazarak 10TL indirimli alabilirsiniz.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ CODYROBY İLE KODLAMA

Arkadaşlar bu etkinliği bende yeni öğrendim detaylı araştırma sonrasında bu konu hakkında mutlaka detaylı paylaşım yapacağım. Acil olarak konu hakkında bilginiz olması açısından tospaa benzeri bir uygulama.

CodyRoby Bilgisayarsız Kodlama Oyunu tanıtımı yaptığım sayfaya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıya örnek video ve çıkarma kartlarının linkini ekliyorum. İlginizi çekerse 300 mm kalın kağıt üzerine renkli çıktı alarak derslerinizde kullanabilirsiniz.

Örnek CodyRoby Yarışma Videosu

Etkinliği izlediyseniz mutlaka hoşunuza gitmiştir. Bu etkinliğin kartlarına ulaşmak isterseniz http://codeweek.it/codyroby/ adresini ziyaret ediniz. Ayrıntılı inceleme sonrası ben bu etkinlik için bir yazı oluşturup orada kolay bir şekilde ulaşmanız için linkleri paylaşacağım.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ GOOGLE DOODLE ETKİNLİĞİ

Geçen sene google kodlama haftasını es geçmemiş ve bir doodle ana sayfaya taşımıştı. Kodlama haftasında bu etkinliği yaptık bu sene yine bu etkinliği yapabilirsiniz. Etkinliğin videosunu aşağıya ekliyorum hoşunuza giderse sizde uygulayabilirsiniz.

Uygulamaya ulaşmak için https://g.co/doodle/7sxgrh?ds=cl adresini ziyaret ediniz.

Etkinlikleri BT Sınıfı olmayan öğretmenler için örnek olacak şekilde öncelik vererek anlatmaya çalıştım. Diğer öğretmenlerimiz zaten yapacak bolca etkinlik bulacaktır.

Yaptığınız Codeweek etkinliklerinden Mükemmeliyet Sertifikası kazanabilmeniz için # 500 öğrencinin katılımını sağlama veya # 10 aktivite ekleme veya # 3 ülke dahil etme şartlarını yerine getirmemiz isteniyor.

Dolayısıyla daha fazla etkinliğe ihtiyacınız olabilir diye aşağıya birkaç yaptırabileceğiniz birkaç etkinlik daha ekleyeceğim.

DİĞER KODLAMA HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Burada derslerimde kullandığım alternatif kodlama araçlarına yer vereceğim. BT sınıfı olan okullarda kolaylıkla kullanabileceğiniz alternatif kodlama araçlarına aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda verilen sayfada birçok kodlama aracı bulunmakta. Etkinlikleri ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Bu sayede etkinlik sayınızı artırabilirsiniz.


Etkinlikleri eklediniz şimdi sıra katılımcı bulmaya geldi. Bunun için sosyal hesaplarınızı kullanarak duyuru yapmanız isteniyor. Duyuru yapmak ve diğer arkadaşların duyurularına ulaşmak için Facebook Codeweek sayfasından faydalanabilirsiniz.

Set

Kodlama

22 Comments

 1. Hocam 10 okul olarak etkinlik yaptık aynı şifreye ama mükemmellik sertifikasını nasıl ve nereden alacağımızı bilmiyoruz

 2. Merhaba biz okul olarak codeweek de etkinliklerinizi haritaya ekledik okuldada yaptık fakat sertifika masıl gelecek veya biz bir yerden minyazdıracağız

  • Hocam bu konuda çok soru geldi. Birazdan resimli olarak sununun devamına ekleme yapacağım. Yorum saatinden birkaç saat sonra eklenmiş olur yani takip edebilirsiniz. Yine de cevaplayacak olursam. Etkinlik bittikten sonra sisteme girip raporu dolduruyorsunuz sonra sertifika bölümünden sertifikalarınız oluşuyor kendiniz indiriyorsunuz.

 3. Yaptığımız etkinlikleri kanıtlamak için etkinlik resimlerini yüklemek zorunda mıyız? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Hocam kodlama haftası gönüllülük esasına dayalı bir çalışma şeklinde ilerliyor. Zorla yaptırılmıyor sadece herkesin katılması öneriliyor. Sisteme girdiğiniz başvuru ve raporlar sonucunda sertifikaları alıyorsunuz. Kanıt için resim yüklemenize gerek yok. Sizin sözünüz yeterlidir hocam. İyi çalışmalar diliyoruz.

 4. Hocam Tospaa indirim kodunuzdan faydalandık hakkınızı helal edin, minnettarız.

  • Çok sevindim hocam bende faydalanın diye eklemiştim. Tospaa gelince resim çekip yollarsınız artık 🙂 İyi çalışmalar diliyorum. Bu arada kod 30 Ekime kadar geçerli sonra ne olur bilemiyorum.

 5. Hocam açıklayıcı yazınız için teşekkürler. Kodlabüyü sitesi ortaokullar için diyor ama biz ilkokullarda ücretsiz olarak kullanabilir miyiz?

  • Evet hocam ortaokullar için ama kodlama haftası süresince ilkokul ortaokul pek ayrım yapacaklarını düşünmüyorum. Muhtemelen üyelikleri kabul ederek etkinliklerinizi yapmanıza yardımcı olacaklardır. Yine de ayrıntılı bilgi için sitesinde bulunan destek bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 6. merhaba etkinlik açıklamasını yazdım ancak tüm resimleri nerden ekliyoruz ayrıca mükemmliyet sertifikasında 10 adet etkinlik şartı yazıyor ya bunu nerden anlıyorlar etkinlik açıklamasına 10 adet yazınca mı sonra mı resimker yükleniyor acaba

 7. hocam merhaba bende bu yıl yapmayı duşunuyorum codeweek. sorum şu ki hazır olan etkinlikleri kullanmamızda sakınca var mıdır yoksa kendimiz mi üretmemiz lazım. mesela ben bilgisayarsız etkinlik için internetten cizimli ve şifreli kağıtlar indirdim. kullanmamda sakınca var mıdır? teşekkür ederim.

  • Hocam önemli olan kodlama hakkında etkinlik yaparak toplumda bilinci artırmak. Sıfırdan etkinlik üretmeye kalkarsak etkinlik yapmamız imkansız olur. Araştırıp bulduğunuz ve size uyan tüm etkinlikleri kullanabilirsiniz. Artırabildiğiniz kadar etkileşimi artırın. Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 8. Hocam merhabalar
  Bu etkinliğe ilk kez ve 2.sınıf öğrencilerimle katılmayı düşünüyorum. Sınıfımda kullanılabilir tek bilgisayar ve ekranı yansıtabileceğim bir projeksiyon var. Bu etkinliğin yönergeleri nasıl olacak. code org taki seviyelere uygun etkinlikleri beraberce yapmamız yeterli olacak mı mesela ?
  Ayrıca facebook ta yer alan herhangi bir kodu kayıt için codeweek sayfasındaki HERKES İÇİN KOD HAFTASI KODU bölümüne eklememiz yeterli olacak mıdır. İllede bulunduğumuz şehirden bir aktif kod mu gerekiyor yoksa
  teşekkürler (biraz uzun oldu ama :))

  • Hocam daha var kod haftasına ben yaklaşınca bir analiz yapıp sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım. İlkokulda da bu tarz etkinlikleri yaptırdığınız için teşekkür ederim. Size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.

 9. MERHABALAR hocam,bu kodlama haftasındaki yaptığımız etkinlikler codeweek sayfasına resimler vb ekleniyormu, ya da site üzerinden öğrencilere kodlama uygulamaları yaptırılıyormu,Biz sadece etkinliği yapıp bırakıyormuyuz, etkinlik eklenip yapılmasa kontrolü varmı aklıma takıldı

  • Merhaba hocam kontrolü yok maalesef. Bulunduğunuz ilde milli eğitim bu konuya önem verir ve takip ederse o başka tabi. Okulunuzun şartlarına göre yaptırabildiğiniz ne varsa yaptırın. Resim video alın geçen sene EBA üzerinde bölüm vardı oraya yükleyebilirsiniz. Bu senede organizasyon başlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*