Codeweek Etkinlikleri

06-21 Ekim tarihleri arasında Kodlama haftası yani Codeweek Etkinlikleri yapmaya çalışacağız. Bakanlık tarafından okullarımıza gönderilen yazılarda bu konuya önem verdiklerini anlıyoruz.

Öncelikle konuya verdikleri önem için tüm bakanlık yetkililerimize teşekkür ediyorum. Peki bizler bu tarihlerde neler yapacağız? Kısaca alternatif uygulamalardan bahsedeceğim. Siz okul şartlarınıza en uygun olan etkinliği yapmaya çalışırsınız.

Codeweek.eu Üzerinde Etkinlik Oluşturma

Bakanlık tarafında okullarımıza gönderilen yazıyı incelediğimizde http://codeweekturkiye.eba.gov.tr/ adresine girmemizi ve yönergeleri takip ederek https://codeweek.eu/ üzerinden etkinlik eklememizi veya çevremizdeki etkinliklere katılmamızı istiyorlar. codeweek.eu sitesi AB kod haftası sitesi fakat Türkçe dil desteği bulunmadığından adımları takip etmekte zorlanabilirsiniz.

Peki nasıl yapacağız derseniz yetkililer bizler için bir sunum oluşturmuş sunumdaki adımları izleyerek kendi okulunuzda etkinlik oluşturabilir ya da çevre okullardaki etkinlikleri görebilirsiniz.

Sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Yukarıdaki sunumu incelediğimizde etkinliği nasıl oluşturacağımızı öğrenmiş oluyoruz. Peki ne tür etkinlikler yapabiliriz. Burada sizin okul şartlarınız devreye giriyor ben aşağıya alternatif yapılabilecek etkinlikleri ekleyeceğim siz dilediğinizi seçebilirsiniz.

TOSPAA İLE KODLAMA

Daha önce derslerimde kullandığım tavsiyede bulunduğum bir kodlama aracı olan tospaa etkinliklerini Kodlama haftasında kullanabilirsiniz.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye daha önce yazdığım yazı olan https://ozgurseremet.com/tospaa-bilgisayarsiz-kodlama-oyunu-tanitim/  adresinden ulaşabilirsiniz. Ben daha önce yaptığım ve Tübitak Bilim Fuarında da kullandığım etkinlikten kısa bir kesiti aşağıda paylaşıyorum.

Yukarıdaki resimde tospaa oyun alanını mdf üzerine yaptırarak daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık. Bu sene aktif olarak kullanacağız yeni etkinlik videolarını daha sonra burada paylaşmaya çalışırım.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye kendi sitesi olan http://tospaa.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.


CODYROBY İLE KODLAMA

Arkadaşlar bu etkinliği bende yeni öğrendim detaylı araştırma sonrasında bu konu hakkında mutlaka detaylı paylaşım yapacağım. Acil olarak konu hakkında bilginiz olması açısından tospaa benzeri bir uygulama.

CodyRoby Bilgisayarsız Kodlama Oyunu tanıtımı yaptığım sayfaya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıya örnek video ve çıkarma kartlarının linkini ekliyorum. İlginizi çekerse 300 mm kalın kağıt üzerine renkli çıktı alarak derslerinizde kullanabilirsiniz.

Örnek CodyRoby Yarışma Videosu

Etkinliği izlediyseniz mutlaka hoşunuza gitmiştir. Bu etkinliğin kartlarına ulaşmak isterseniz http://codeweek.it/codyroby/ adresini ziyaret ediniz. Ayrıntılı inceleme sonrası ben bu etkinlik için bir yazı oluşturup orada kolay bir şekilde ulaşmanız için linkleri paylaşacağım.


GOOGLE DOODLE ETKİNLİĞİ

Geçen sene google kodlama haftasını es geçmemiş ve bir doodle ana sayfaya taşımıştı. Kodlama haftasında bu etkinliği yaptık bu sene yine bu etkinliği yapabilirsiniz. Etkinliğin videosunu aşağıya ekliyorum hoşunuza giderse sizde uygulayabilirsiniz.

Uygulamaya ulaşmak için https://g.co/doodle/7sxgrh?ds=cl adresini ziyaret ediniz.

Arkadaşlar yoğunluktan kalanı yazamadım devamı gelecek en kısa zamanda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*