Codeweek Etkinlikleri

09-24 Ekim tarihleri arasında Kodlama Haftası yani Codeweek Etkinlikleri yapmaya çalışacağız. 2018 yılından bu yana ülkemizde yapılan etkinliklerle her geçen sene kalitesini daha da artırarak etkinliklere devam ediyoruz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Arkadaşlar bu sayfada Kodlama Haftası hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorulara yanıt verip sizlere örnek etkinlikler sunacağım.

Sayfanın aşağısına kendi yaptığım etkinlikleri sayfaları ve kodları ile birlikte paylaşacağım.

Etkinliklerimi gruplara ayırdım. Sizin yapacağınız etkinlik hangi gruba daha yakınsa o grubun kodunu kullanarak bağlantı sağlayabilirsiniz.

Mükemmeliyet sertifikası için en az 10 grup gerekiyor. Benim paylaştığım kodları kullanırsanız çok çok fazla okulla bağlantı kurmuş olup mükemmeliyet sertifikalarını almaya hak kazanmış olursunuz.

Şimdi önce sık sorulan soruları yanıtlayacağım daha sonra Codeweek sitesine örnek bir etkinlik girilmesini göstereceğim en son olarak kendi etkinliklerimi ve kodlarımı paylaşacağım.

Sayfanın tamamını 5 dakikanızı ayırarak detaylı incelerseniz aklınızda hiç soru işareti kalmayacağına eminim.

Etkinliklere kodları kullanarak bağlanan arkadaşların aşağıya yorum bırakması sayımızı önceden görmek açısında faydalı olacaktır.

Not: 5. Etkinliği sonradan ekledim. Severek yapacağım güzel bir etkinlik olacak. Bu sene tüm arkadaşları bu etkinliği eklemeye davet ediyorum.

Şimdi sık sorulan soruları yanıtlayarak başlayalım.

Sık Sorulan Sorular

Codeweek Nedir?

Bu konuda sayfalarca yazı yazabilirim ama kısaca açıklayacak olursak Kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde herkesin ayağına getirmeyi amaçlayan bir taban girişimidir.

Codeweek – Kodlama Haftası Etkinliklerine katılmak zorunlu mu?

Arkadaşlar zorunlu değil fakat katılmanızı öneriyoruz. Sayenizde her geçen sene daha iyiye gidiyoruz. İlk kez yapacak arkadaşlarda korku olabilir nerden başlayacağını bilemeyebilir. Unutmayalım ki kodlama ile eninde sonunda karşılaşacaksınız o halde neden şimdi olmasın 😉

Codeweek Etkinliklerini nasıl oluştururum?

En çok zorlanılan konu burası. Bu konuyu aşağıda başlık altında ayrıntılı olarak anlattım.

Etkinlik sonunda Sertifika – Mükemmellik Sertifikası alacak mıyım?

Arkadaşlar sisteme girdiğiniz etkinlikler tamamlandığında sertifika alabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden katılan öğrencileriniz isimlerini girerek onlara da sertifika çıkarabilirsiniz.

Mükemmellik Sertifikası ise en çok sorulan sorular arasında geliyor. Mükemmellik Belgesi Kazanmak için

 • 500 Öğrencinin katılımı ve/veya ( Bu şart 2020 yılında kalktı)
 • Bağlantılı 10 etkinlik veya
 • 3 ülkenin dahil olması

Yani Etkinliğinizi 3 ülkeden ortak katılım ile yapacaksınız ya da bağlantılı 10 etkinlik yapacaksınız. ( Burada amaç kodlama etkinliklerimizi duyurmamızı ve başkalarının etkinliklerine katılımı teşvik etmek. )

3 ülkeden katılım zorlayabilir kolay olarak 10 bağlantılı etkinlik yapmanızı öneririm. Ben kendi etkinliklerimi burada ve sosyal medya hesabımda paylaşacağım. Dolayısıyla onlarca hatta yüzlerce okulda ortak etkinlik yapmış olacağız. Mükemmellik sertifikası kazanmak için aşağıya ekleyeceğim örnek etkinlik ve kodları kullanmanız yeterli olacaktır.

Bağlantılı etkinlik nasıl yapılır?

Sisteme etkinlik girdiğinizde ve onaylandığında size bir kod gelecek. Mail adresinize gelen etkinlik kodunu sosyal medyada en kolay yol olarak Codeweek Türkiye Facebook grubunda paylaşarak başkalarının etkinlik eklerken sizin kodunuzu kullanarak bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Orada paylaşılan başka arkadaşların kodlarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bağlantı oluşturabilirsiniz.

Sisteme 10 etkinlik girersem Mükemmeliyet Sertifikası alabilir miyim?

Arkadaşlar buradaki amaç sizleri fazla etkinlik girmeye sevk etmekten çok takım çalışması ile etkinlikler yapılmasını sağlamak. Yani farklı gruplarla işbirliği yapılması veya etkinliklerinizi paylaşmanız isteniyor. Bu yüzden farklı grupların katılımı önemseniyor.

Codeweek Okul Adresini Ekleyemiyorum, Ne yapmalıyım?

Arkadaşlar harita bilgilerini google üzerinden çekiyor. Adres kısmında bazen okulların çıkmadığı olabiliyor. İlla nokta atış yapmanıza gerek yok okulunuzun yakınlarında bilindik bir yeri adresten bularak yakın bir noktayı imleyebilirsiniz.

Etkinliğim kabul edilmedi ne yapmalıyım?

Arkadaşlar etkinlik başvurusu yaparken sizden genel bilgiler isteniyor zaten sadece açıklama kısmında biraz net olmaya çalışın. Yani açıklama kısmını okuyan kişi sizin hangi sınıf düzeylerinde hangi tarihte hangi platformu kullanarak etkinlik yapacağınızı anlasın. Onay olmazsa düzenleme yapıp tekrar başvuru yapın.

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlardı yanıtladım. Başka sorularınız var ise yorum bırakabilirsiniz, oradan yanıtlarız.

Şimdi etkinlik nasıl eklenir ona bir göz atıp daha sonra neler yapabiliriz üzerinde duralım. Siz okul şartlarınıza en uygun olan etkinliği yapmaya çalışırsınız.


Codeweek.eu Üzerinde Etkinlik Oluşturma

Arkadaşlar ilk yapmanız gereken https://codeweek.eu/ sitesine girmek. Diğer adımları resimli bir şekilde anlattım. Sayfa çok uzayacağı sunu şeklinde aşağıya ekledim. Üzerine tıklayarak adımların aynını yapabilirsiniz.

Sunu yoğunluk sebebiyle yüklenmezse sağ tıklayarak yeniden yükle diyebilirsiniz.

Yukarıdaki sunumu incelediğimizde etkinliği nasıl oluşturacağımızı öğrenmiş oluyoruz. Takılırsanız yorum atabilir veya https://www.instagram.com/ozgurseremet/ instagram sayfam üzerinden anında iletişime geçebilirsiniz.

Mantığı anladıysak eğer sıra geldi etkinliklerimizi oluşturmaya. Okulumuzun yapısına göre etkinlikler düzenleyebiliriz. Burada önemli olan daha fazla kişiye ulaşarak farkındalığı artırmak olduğundan kısa süreli etkinlikler oluşturmanızı öneriyorum.

Ben bu sene yapacağım Codeweek etkinliklerini aşağıya ekliyorum. Kendimce kategorilere ayırdım. Sizin yapacağınız etkinlik hangi kategoriye uygun ise lütfen o kategorinin kodunu kullanın.

Şimdilik 4 farklı kategori oluşturdum ama taleplere göre kategori sayısını artırabilirim. Ortaokul için müfredat içinde geçen çocukların zaten dönem içinde yapacakları etkinlikleri eklememeye çalıştım. Onları zaten ders içerisinde göreceğiz. En azından 1 saatlerini eğlenceli kodlama etkinliklerine ayırsınlar ve dersten bağımsız olsun istedim.


1- KODLABÜYÜ İLE KODLAMA ETKİNLİĞİ

Kodla Büyü Platformu Codeweek Kodlama Haftasına özel olarak 40 bölümden oluşan bir etkinlik tasarlamış. Ne çok fazla ne çok az gayet yerinde olmuş. Bu sene ilk yapacağım etkinlik Kodla Büyü olacak.

Okulunuzda bu etkinliği uygulamak istiyorsanız yukarıda anlattığım şekilde Codeweek sitesine girişinizi yapınız.

Etkinlik ekle bölümünü doldururken benim eklediğim etkinlik sayfasından faydalanabilirsiniz. Açıklama vb kısımları inceleyerek benzer birşeyler yazabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/374845/kodla-buyu-ile-blok-tabanli-kodlama

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Etkinliği oluşturduysak sıra geldi uygulamaya. Kodla Büyü sitesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Üyeliğinizi ve sınıflarınızı oluşturduktan sonra etkinliği başlatabilirsiniz. Sistem içerisinde yardım bölümü var takıldığınız yerlerde bakabilirsiniz.

Ayrıca site hakkında hazırladığım yazıya aşağıdaki resim üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kodla Büyü

KODLA BÜYÜ PLATFORMUNU AYRICA DERSLERİNİZDE DE KULLANABİLİRSİNİZ.

Tüm yapacağınız işlemler ayrıntılı bir şekilde sayfada anlatılmıştır. Takıldığınız yerler olursa sayfanın en altına eklediğim instagram sayfam üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


2- BİLGİSAYARSIZ KODLARIZ KODLAMA ETKİNLİĞİ

Kodlama haftasına en çok ilkokul öğretmenlerinin ilgisi oluyor. Ne yapacaklarını pek bilemediklerinden en fazla alternatif etkinliği onlar için hazırladım.

Bilgisayar sınıfları vb. olmayınca bu öğretmenlerimiz genelde bilgisayarsız etkinlikler üzerine yoğunlaşıyorlar. Bende kodlama haftasında çocuklara yaptırabilecekleri en faydalı etkinlikleri paylaşmaya çalıştım.

Bilgisayarsız olarak yaptıracağınız, Tospa, CodyRoby, Kral Şakir, Piksel Kodlama vb tüm etkinlikler için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/378933/bilgisayarsiz-da-kodlariz

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Etkinliği oluşturduysanız gelelim uygulama kısmına. Burada birden fazla örnek vereceğim.

TOSPAA İLE BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

Daha önce derslerimde kullandığım tavsiyede bulunduğum bir kodlama aracı olan tospaa etkinliklerini Kodlama haftasında kullanabilirsiniz.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye daha önce yazdığım yazı olan https://ozgurseremet.com/tospaa-bilgisayarsiz-kodlama-oyunu-tanitim/  adresinden ulaşabilirsiniz. Ben daha önce yaptığım ve Tübitak Bilim Fuarında da kullandığım etkinlikten kısa bir kesiti aşağıda paylaşıyorum.

Kodlama Haftası - Codeweek Etkinlikleri
Kodlama Haftası – Codeweek Etkinlikleri

Yukarıdaki resimde tospaa oyun alanını mdf üzerine yaptırarak daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık. Bu sene aktif olarak kullanacağız yeni etkinlik videolarını daha sonra burada paylaşmaya çalışırım.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye kendi sitesi olan http://tospaa.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu sene Tospaa Kodlama Aracının kutu oyunu çıkmıştır. Kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

blank

Bu kutu oyunu sayesinde hiç uğraşmadan etkinlikleri çok daha kolay yapabilirsiniz. Ayrıca satın alırken indirim kuponu kısmına “özgürkod” yazarak 10TL indirimli alabilirsiniz.


CODYROBY İLE BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

Arkadaşlar bu etkinliği bende yeni öğrendim detaylı araştırma sonrasında bu konu hakkında mutlaka detaylı paylaşım yapacağım. Acil olarak konu hakkında bilginiz olması açısından tospaa benzeri bir uygulama.

CodyRoby Bilgisayarsız Kodlama Oyunu tanıtımı yaptığım sayfaya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıya örnek video ve çıkarma kartlarının linkini ekliyorum. İlginizi çekerse 300 mm kalın kağıt üzerine renkli çıktı alarak derslerinizde kullanabilirsiniz.

Örnek CodyRoby Yarışma Videosu

Etkinliği izlediyseniz mutlaka hoşunuza gitmiştir. Bu etkinliğin kartlarına ulaşmak isterseniz http://codeweek.it/codyroby/ adresini ziyaret ediniz. Ayrıntılı inceleme sonrası ben bu etkinlik için bir yazı oluşturup orada kolay bir şekilde ulaşmanız için linkleri paylaşacağım.

KAYIP KEDİ SCRATCHY BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

Daha küçük yaş grupları için, alternatif arayan hocalarımız için sosyal medyada denk geldiğim bir aracı paylaşmak istedim. Açıklama aşağıdaki gibi.

“Kayıp Kedi SCRATCHY “ Bilgisayarsız kodlama oyunu 4-6 yaş arası anasınıfı öğrencileri için hazırlanmıştır. Oyunda dünyaca ünlü ScratchJr programlama dili kodları kullanılmakta ve ScratchJr programlama dilinin daha kolay kavranılmasını sağlamaktadır.

Bilgisayarsız kodlama oyunu yazılımı küçük çocuklara gelişimsel açıdan uygun hale getirmek için onların bilişsel, kişisel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uyacak özellikleri dikkate alarak tasarlanmıştır.”

blank

Bu aracı beğendiyseniz ve kullanmak istiyorsanız hocamıza instagram hesabı https://www.instagram.com/scratchjrturkiye/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

KAĞIT KALEM ETKİNLİKLERİ İLE BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

İlkokulda en çok kullanılan kodlama araçları kağıt kalem ile yapılan piksel kodlama olarak geçen etkinlikler. Bir bilgisayar öğretmeni olarak piksel kodlama etkinliklerinin tam olarak kodlama içeriğini yansıtmadığını ve çok faydalı olmadığını düşünüyorum.

Mecbur kalırsanız alternatif olarak kullanabilirsiniz fakat bunun yerine aşağıda içerisinde güzel algoritma etkinliklerinin olduğu bir kitap önereceğim. Mümkünse 1 adet temin edip içerisinde bulunan etkinlikleri fotokopi vb çoğaltarak uygulayabilirsiniz.

blank

Yukarıdaki resim üzerine tıklayarak kitabın bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz. Sadece kodlama haftasına özel değil ders içeriğinde de önerdiğim bir kitaptır. Linki aşağıya ekliyorum. Takipçilerimize özel eğer alışveriş yaparsanız “OZGURSEREMET” indirim kodu kullanarak yüzde 15 indirim kazanabilirsiniz.


3- GOOGLE DOODLE İLE KODLAMA

Geçen sene google kodlama haftasını es geçmemiş ve bir doodle ana sayfaya taşımıştı. Kodlama haftasında bu etkinliği yaptık bu sene yine bu etkinliği yapabilirsiniz. Etkinliğin videosunu aşağıya ekliyorum hoşunuza giderse sizde uygulayabilirsiniz.

En sevdiğim etkinlik diyebilirim. Diğer etkinlikleri normal müfredat içerisinde de gösteriyorum ama bu sadece Kodlama haftası için sadece 6 bölümden oluşuyor ve çok eğlenceli. Kesinlikle öneririm.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/379023/google-doodle-ile-kodlama

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Uygulamaya ulaşmak için https://g.co/doodle/7sxgrh?ds=cl adresini ziyaret ediniz.

Etkinlikleri BT Sınıfı olmayan öğretmenler için örnek olacak şekilde öncelik vererek anlatmaya çalıştım. Diğer öğretmenlerimiz zaten yapacak bolca etkinlik bulacaktır.

4- BLOKLARLA KODLUYORUZ KODLAMA ETKİNLİKLERİ

Son dönemde Blok Tabanlı Kodlama olarak onlarca araç kullanabiliyoruz. Bu araçların hepsini bu kategori altında derledim. Codeorg, Blockly, Algo Dijital, Mobil Kod, daha sayamayacağım onlarca platform var. Kimisi mobil kullanılabiliyor, kimisi bilgisayar üzerinden. Hepsinin detaylı anlatımını aşağıda verdiğim sayfada yapacağım. Ama öncelikle siz bu alanda etkinlik oluşturacaksanız önce etkinliği oluşturalım.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/376849/bloklarla-kodluyoruz

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Gelelim kullanacağımız araçlara. Daha önce dediğim gibi onlarca araç sayabiliriz. Ben küçük yaş grupları için yapabileceğiniz 1 örnek etkinlik sayfaya ekleyeceğim diğerlerini ise daha önce tanıttığım Alternatif Kodlama Araçları yazısı içerisinde bulabilirsiniz.

blank

Küçük gruplarla yapabileceğiniz Kodali etkinliği Kodlama haftası kapsamında 60 bölüm olarak açılmıştır. Gayet kullanışlı bir etkinlik. Farklı etkinlik arayan arkadaşlara önerilir. Üste eklediğim resim üzerine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

Sayfa çok kabarmasın diye diğer etkinlikleri ayrı bir yazı içerisine ekledim. Aşağıya eklediğim resim üzerine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfayı inceleyin oradan hoşunuza giden hangisi olursa onu uygulayabilirsiniz. Benim Favorim Cumpute IT 🙂

Yukarıda verilen sayfada birçok kodlama aracı bulunmakta. Etkinlikleri ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Bu sayede etkinlik sayınızı artırabilirsiniz.

5- KOD HAFTASI CHALLENGES – KODLAMA BİZİM İŞİMİZ

Yukarıda saydığım tüm etkinlikleri geçen senelerde de yaptım sevdiğim etkinlikler. Bu sene farklı olarak CodeWeek sayfasını incelerken bir Challenges sayfasına denk geldim. Bu sayfada 18 adet etkinlik verilmiş ve bu etkinlerin tamamının yapılması ve paylaşılması halinde ödüller olacağı belirtilmiş.

Rekabetçi bir yapımız var hemen bir etkinlik altında oluşturup tüm etkinlikleri yapmaya karar verdik. Öncelikle konu hakkında detaylı bilgi için https://codeweek.eu/2021/challenges sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfada örnek etkinlikler ve yapım aşamaları paylaşıldığı gibi ödül alma şartları da detaylı olarak anlatılmıştır.

Sizde eğer katılmak isterseniz kendi oluşturduğum etkinliğin sayfasını ekliyorum.

https://codeweek.eu/view/386182/kod-haftasi-challenges-kodlama-bizim-isimiz Bu sayfaya girerek açıklama vb bilgilerden faydalanarak bir etkinlik oluşturabilirsiniz.

Hocam biz zaten başka etkinlik yaptık diyebilirsiniz ama sınır yok arkadaşlar bunu da ekleyin bence.

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Gelelim etkinlikleri yani görevleri nasıl yapacağımıza. Sayfada var ama ben buraya resimlerini ekliyorum. Detaylı bilgi ve açıklamalar için https://codeweek.eu/2021/challenges sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

blank
blank
blank

Hepsi birbirinden eğlenceli kısa öz güzel etkinlikler. Hocam ben ne yapacağım diye düşünen arkadaşlar var ise girip incelemelerini öneririm. Ben bu hafta içinde hepsini tek tek yapıp sosyal medyadan paylaşacağım. Oradaki kaynaklar ingilizce genelde sorun yaşarsanız danışabilirsiniz. Çok soran olursa detaylı anlatımları olan bir sayfa oluşturabilirim.


Tekrar hatırlatarak imkanı olan tüm arkadaşları özellikle son olarak eklediğim 5. etkinliği yapmaya davet ediyorum.

Burada beğendiğiniz etkinlikleri yaparsanız kodları kullanırsanız yorum bırakmayı unutmayın. Yaptığınız etkinlikleri kodları ile birlikte sosyal medyanızda paylaşırsanız daha geniş kitlelere ulaşabiliriz. Kodlama haftası ile ilgili size soru soranlara linki gönderebilirsiniz 😉 Sorularınız olursa en kolay ulaşım yolu İnstagram hesabımdır. Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

blank

blank

52 Comments

 1. Merhaba Özgür hocam sizin paylaştığınız kodlardan bloklarla kodluyoruz etkinlik kodunu kullanarak etkinlik oluşturdum.Faydalı paylaşımlarınız için teşekkür ederim

 2. Merhaba hocam ben köy okulunda ortaokul matematik öğretmeniyim. Başka bir etkinlik için codyroby ile bilgisayarsız kodlama yapacaktım. Sonra sizin topluluğunuzun daha büyük katılımlı olduğunu gördüm. Aynı etkinlik içerikleriyle farklı etkinlikler oluştursak nasıl olur hocam mükemmellik sertifikasını garantileyebilmek için? Sizin Bilgisayarsız kodlarız etkinliğinize de katılacağım incelemelerine göre codyrobynin ortaokul öğrencilerine daha uygun olduğunu düşündüm. Tüm detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederiz. Büyük bir rehber kaynak oluşturmuşsunuz hocam çok sağ olun. Bundan sonra takipçiniziz 🙂

 3. Hocam merhaba, İlkokulu 3. sınıf öğretmeniyim ve 1. sınıftan beri bilgisayarsız kodlama etkinliklerini aktif olarak öğrencilerime yaptırıyorum. Sayenizde KODLUYORUM O HALDE VARIM! adlı bir etkinlik ekledim sisteme ve kabul edildi. Şimdi bu etkinlikleri yapınca sadce instagramda mı paylaşacağım? Orada profile etkinliğinizin web site bağlantınızı ekleyin diyor. Hangi web sitesinde paylaşmam gerek? codeweek teki etkinlik oluşturduğum alanda öyle bir bölüm geremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Herşeyi doğru yapmışsınız hocam. Etkinliğinizi sosyal medyada paylaşmanız ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için yapılan bir çalışma o. PAylaşabildiğiniz yerlerde paylaşabilirsiniz. Özellikle codeweek facebook sayfası hocam.

 4. Özgür Hocam Merhaba, 5. etkinliği yaptırmak istiyorum ancak anlamadığım nokta şu kodu bir yere yazdıktan sonra mı katılıyoruz. Yoksa benim de mi etkinlik oluştur demem lazım?

  • Hocam siz etkinlik oluştur diyorsunuz kodu sadece açılan yerden herkes için kod haftası kodu yazan kısma yazıyorsunuz bu sayede etkinliklerimiz bağlanmış oluyor.

 5. Hocam merhabalar ben özel okulda çalışıyorum. Bizler mBot ile bir etkinlik düşünüyoruz ama hangi kodu yada etkinliğinize katılmalıyız bilemedim. Sizinki ile aynı olmak zorundamı yoksa blok tabanlı olan bir tanesine kayıt olayım mı. Teşekkürler

  • Aynı olmak zorunda değil hocam. Blok tabanlı olan etkinliğin kodunu kullanabilirsiniz. O alana daha yakın diyebilirim. Normalde mbot falan bende yapıyorum ama yıl içi müfredatta da kullandığım için karışıklık olmasın diye direkt ismi ile eklemedim.

 6. Özgür Hocam merhabalar,
  2 etkinlikte vermiş olduğunuz kodu kullandık. Bu kadar açıklayıcı ve net bilgilendirme için çok teşekkür ederiz 🙂

 7. Hocam bir türlü yanıtını bulamadığım sorumu cevaplar mısınız. Bir kodla yani aynı kodla on farklı öğretmenin birer etkinlik oluşturması mükemmellik sertifikasi için yeterli mi, yoksa her öğretmen bglantili bir kodla on tane etkinlik mi olusturmali.

  • Hocam burada amaç farklı okullarla farklı gruplarla işbirliği yapılmasını sağlamak. Hatta mümkünse yurtdışı ile bağlantı kurulmasını sağlamak. Tek başınıza 100 etkinlikte yapsanız onun yerine geçmiyor maalesef. Farklı ülkelerden 3 grup veya aynı ülke 10 grup lazım. Etkinliğinizi hazırlayıp kod ile birlikte başka gruplarında sizin etkinliğinizi yapmalarını sağlayabilirsiniz veya grup olarak yapılan etkinliklere katılabilirsiniz.

   Bu arada ilk etkinliği oluşturan o etkinliğin sahibi diye birşey yok siz o kodu girince hepinizin ortak kodu oluyor o kod ve onun üzerinden kaç grubun yapıldığı takip edilebiliyor.

 8. Özgür hocam öncelikle bu konuyu detaylı şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim. Sizin paylaştığınız kodlardan birisini kullanarak etkinlik oluşturdum. Faydalı olması dileğiyle..

  • Sevindik hocam artık hepimizin ortak kodu oldu. Google Doodle etkinlik kodu tam sayıyı buldumu bilmiyorum ama diğerlerinde sanırım rekor kıracağız katılım olarak 🙂

 9. Hocam, birkaç senedir görüp cesaret edemiyor gözümde büyüyordu.Bugünkü paylaşımınızdan sonra başvuru yaptım,kodunuzu da yazdım.
  Birde kendim oluşturdum 🙂
  Bütün bu emekleriniz için teşekkür ederim.

  • Rica ederim hocam aslında yaptığımız etkinlikler bunlar sadece sisteme giriyoruz hepsi bu kadar. Kolaylıklar diliyorum yeni etkinlikler ekleyeceğim instagramdan da yapılışlarını paylaşacağım hocam.

 10. özgür hocam merhabalar. öncelikle alanımız ile ilgili bitmek bilmeyen paylaşımların desteğin için teşekkür ederim. Bu yıl ilk kez bende bu etkinliğe katılacağım bu kadar ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederim. İnşallah güzel bir kodlama haftasını geçiririz.

 11. İyi akşamlar hocam
  Ben bir etkinlik oluşturdum herhangi bir kod kullanmadan. Acaba etkinliği silip tekrar sizin kodunuzu kullanarak tekrar yükleme şansım var mıdır?

 12. Hocam merhaba biz okul olarak kayıt olduk fakat bizi aceleyle öğrenci sertifikası aldırdılar.henüz etkinlik yapmadık. Bu sertifikaları nasıl ve nerden silebiliriz?

 13. hocam mesela yukarıdaki kod ile kodla büyü üzerinden tek etkinlik yapsak da katılmış oluyor muyuz? Yoksa on tane ayrı etkinlik eklemek zorunda mıyız?

 14. 9.slayttaki kırmızı kutu içindeki o kod nedir hocam? ne işe yarıyor? başkalarıyla paylaşınca ne olacak anlamadım hocam. cevaplarsanız?

 15. Hocam 10 okul olarak etkinlik yaptık aynı şifreye ama mükemmellik sertifikasını nasıl ve nereden alacağımızı bilmiyoruz

 16. Merhaba biz okul olarak codeweek de etkinliklerinizi haritaya ekledik okuldada yaptık fakat sertifika masıl gelecek veya biz bir yerden minyazdıracağız

  • Hocam bu konuda çok soru geldi. Birazdan resimli olarak sununun devamına ekleme yapacağım. Yorum saatinden birkaç saat sonra eklenmiş olur yani takip edebilirsiniz. Yine de cevaplayacak olursam. Etkinlik bittikten sonra sisteme girip raporu dolduruyorsunuz sonra sertifika bölümünden sertifikalarınız oluşuyor kendiniz indiriyorsunuz.

 17. Yaptığımız etkinlikleri kanıtlamak için etkinlik resimlerini yüklemek zorunda mıyız? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Hocam kodlama haftası gönüllülük esasına dayalı bir çalışma şeklinde ilerliyor. Zorla yaptırılmıyor sadece herkesin katılması öneriliyor. Sisteme girdiğiniz başvuru ve raporlar sonucunda sertifikaları alıyorsunuz. Kanıt için resim yüklemenize gerek yok. Sizin sözünüz yeterlidir hocam. İyi çalışmalar diliyoruz.

 18. Hocam Tospaa indirim kodunuzdan faydalandık hakkınızı helal edin, minnettarız.

  • Çok sevindim hocam bende faydalanın diye eklemiştim. Tospaa gelince resim çekip yollarsınız artık 🙂 İyi çalışmalar diliyorum. Bu arada kod 30 Ekime kadar geçerli sonra ne olur bilemiyorum.

 19. Hocam açıklayıcı yazınız için teşekkürler. Kodlabüyü sitesi ortaokullar için diyor ama biz ilkokullarda ücretsiz olarak kullanabilir miyiz?

  • Evet hocam ortaokullar için ama kodlama haftası süresince ilkokul ortaokul pek ayrım yapacaklarını düşünmüyorum. Muhtemelen üyelikleri kabul ederek etkinliklerinizi yapmanıza yardımcı olacaklardır. Yine de ayrıntılı bilgi için sitesinde bulunan destek bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 20. merhaba etkinlik açıklamasını yazdım ancak tüm resimleri nerden ekliyoruz ayrıca mükemmliyet sertifikasında 10 adet etkinlik şartı yazıyor ya bunu nerden anlıyorlar etkinlik açıklamasına 10 adet yazınca mı sonra mı resimker yükleniyor acaba

 21. hocam merhaba bende bu yıl yapmayı duşunuyorum codeweek. sorum şu ki hazır olan etkinlikleri kullanmamızda sakınca var mıdır yoksa kendimiz mi üretmemiz lazım. mesela ben bilgisayarsız etkinlik için internetten cizimli ve şifreli kağıtlar indirdim. kullanmamda sakınca var mıdır? teşekkür ederim.

  • Hocam önemli olan kodlama hakkında etkinlik yaparak toplumda bilinci artırmak. Sıfırdan etkinlik üretmeye kalkarsak etkinlik yapmamız imkansız olur. Araştırıp bulduğunuz ve size uyan tüm etkinlikleri kullanabilirsiniz. Artırabildiğiniz kadar etkileşimi artırın. Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 22. Hocam merhabalar
  Bu etkinliğe ilk kez ve 2.sınıf öğrencilerimle katılmayı düşünüyorum. Sınıfımda kullanılabilir tek bilgisayar ve ekranı yansıtabileceğim bir projeksiyon var. Bu etkinliğin yönergeleri nasıl olacak. code org taki seviyelere uygun etkinlikleri beraberce yapmamız yeterli olacak mı mesela ?
  Ayrıca facebook ta yer alan herhangi bir kodu kayıt için codeweek sayfasındaki HERKES İÇİN KOD HAFTASI KODU bölümüne eklememiz yeterli olacak mıdır. İllede bulunduğumuz şehirden bir aktif kod mu gerekiyor yoksa
  teşekkürler (biraz uzun oldu ama :))

  • Hocam daha var kod haftasına ben yaklaşınca bir analiz yapıp sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım. İlkokulda da bu tarz etkinlikleri yaptırdığınız için teşekkür ederim. Size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.

 23. MERHABALAR hocam,bu kodlama haftasındaki yaptığımız etkinlikler codeweek sayfasına resimler vb ekleniyormu, ya da site üzerinden öğrencilere kodlama uygulamaları yaptırılıyormu,Biz sadece etkinliği yapıp bırakıyormuyuz, etkinlik eklenip yapılmasa kontrolü varmı aklıma takıldı

  • Merhaba hocam kontrolü yok maalesef. Bulunduğunuz ilde milli eğitim bu konuya önem verir ve takip ederse o başka tabi. Okulunuzun şartlarına göre yaptırabildiğiniz ne varsa yaptırın. Resim video alın geçen sene EBA üzerinde bölüm vardı oraya yükleyebilirsiniz. Bu senede organizasyon başlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*