Codeweek Etkinlikleri

Codeweek 2023 yani Kodlama Haftası 2023 açıklamalara göre yıl boyunca Bakanlığımıza bağlı tüm okul, kurum ve temsilciklerimizde düzenlenecek etkinliklerin Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesi hususunda çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalara eş zamanlı olarak Kod Haftası 2023 yılı teması “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” olarak belirlenmiştir.

Kod Haftası, 7-22 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup okullar ve öğretmenler düzenleyecekleri kodlama etkinlikleri ile kodlama eğitiminin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacaktır.

3 senedir Mükemmellik sertifikası alıyoruz. Bu sene de yaptığımız etkinliklerle hep birlikte alacağımıza eminim. Bu sene ayrıca 10 etkinlik ekleyerek Süper Organizatör sertifikası da almaya çalışacağız..

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Arkadaşlar bu sayfada Kodlama Haftası hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorulara yanıt verip sizlere örnek etkinlikler sunacağım.

Sayfanın aşağısına kendi yaptığım etkinlikleri sayfaları ve kodları ile birlikte paylaşacağım.

Etkinliklerimi gruplara ayırdım. Sizin yapacağınız etkinlik hangi gruba daha yakınsa o grubun kodunu kullanarak bağlantı sağlayabilirsiniz.

Mükemmeliyet sertifikası için en az 10 grup gerekiyor. Benim paylaştığım kodları kullanırsanız çok çok fazla okulla bağlantı kurmuş olup mükemmeliyet sertifikalarını almaya hak kazanmış olursunuz.

Şimdi önce sık sorulan soruları yanıtlayacağım daha sonra Codeweek sitesine örnek bir etkinlik girilmesini göstereceğim en son olarak kendi etkinliklerimi ve kodlarımı paylaşacağım.

Sayfanın tamamını 5 dakikanızı ayırarak detaylı incelerseniz aklınızda hiç soru işareti kalmayacağına eminim.

Etkinliklere kodları kullanarak bağlanan arkadaşların aşağıya yorum bırakması sayımızı önceden görmek açısında faydalı olacaktır.

Şimdi sık sorulan soruları yanıtlayarak başlayalım.

Sık Sorulan Sorular

Codeweek Nedir?

Bu konuda sayfalarca yazı yazabilirim ama kısaca açıklayacak olursak Kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde herkesin ayağına getirmeyi amaçlayan bir taban girişimidir.

Codeweek – Kodlama Haftası Etkinliklerine katılmak zorunlu mu?

Arkadaşlar zorunlu değil fakat katılmanızı öneriyoruz. Sayenizde her geçen sene daha iyiye gidiyoruz. İlk kez yapacak arkadaşlarda korku olabilir nerden başlayacağını bilemeyebilir. Unutmayalım ki kodlama ile eninde sonunda karşılaşacaksınız o halde neden şimdi olmasın 😉

Codeweek Etkinliklerini nasıl oluştururum?

En çok zorlanılan konu burası. Bu konuyu aşağıda başlık altında ayrıntılı olarak anlattım.

Etkinlik sonunda Sertifika – Mükemmellik Sertifikası alacak mıyım?

Arkadaşlar sisteme girdiğiniz etkinlikler tamamlandığında sertifika alabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden katılan öğrencileriniz isimlerini girerek onlara da sertifika çıkarabilirsiniz.

Mükemmellik Sertifikası ise en çok sorulan sorular arasında geliyor. Mükemmellik Belgesi Kazanmak için

 • Bağlantılı 10 etkinlik veya
 • 3 ülkenin dahil olması

Yani Etkinliğinizi 3 ülkeden ortak katılım ile yapacaksınız ya da bağlantılı 10 etkinlik yapacaksınız. ( Burada amaç kodlama etkinliklerimizi duyurmamızı ve başkalarının etkinliklerine katılımı teşvik etmek. )

3 ülkeden katılım zorlayabilir kolay olarak 10 bağlantılı etkinlik yapmanızı öneririm. Ben kendi etkinliklerimi burada ve sosyal medya hesabımda paylaşacağım. Dolayısıyla onlarca hatta yüzlerce okulda ortak etkinlik yapmış olacağız. Mükemmellik sertifikası kazanmak için aşağıya ekleyeceğim örnek etkinlik ve kodları kullanmanız yeterli olacaktır.

Bağlantılı etkinlik nasıl yapılır?

Sisteme etkinlik girdiğinizde ve onaylandığında size bir kod gelecek. Mail adresinize gelen etkinlik kodunu sosyal medyada en kolay yol olarak Codeweek Türkiye Facebook grubunda paylaşarak başkalarının etkinlik eklerken sizin kodunuzu kullanarak bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Orada paylaşılan başka arkadaşların kodlarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bağlantı oluşturabilirsiniz.

Sisteme 10 etkinlik girersem Mükemmeliyet Sertifikası alabilir miyim?

Mükemmellik sertifikası şartlarını yukarıda açıkladım. Onun amacı farklı kurumlarla işbirliği yapmak olduğundan aynı kod ile farklı okulların etkinlik yapmasını önemsiyordu. Eğer siz kendi okulunuzda farklı farklı kodlarla 10 ve üzerinde bir etkinlik yaparsanız o zaman Süper Organizatör Sertifikası alırsınız.

Codeweek Okul Adresini Ekleyemiyorum, Ne yapmalıyım?

Arkadaşlar harita bilgilerini google üzerinden çekiyor. Adres kısmında bazen okulların çıkmadığı olabiliyor. İlla nokta atış yapmanıza gerek yok okulunuzun yakınlarında bilindik bir yeri adresten bularak yakın bir noktayı imleyebilirsiniz.

Etkinliğim kabul edilmedi ne yapmalıyım?

Arkadaşlar etkinlik başvurusu yaparken sizden genel bilgiler isteniyor zaten sadece açıklama kısmında biraz net olmaya çalışın. Yani açıklama kısmını okuyan kişi sizin hangi sınıf düzeylerinde hangi tarihte hangi platformu kullanarak etkinlik yapacağınızı anlasın. Onay olmazsa düzenleme yapıp tekrar başvuru yapın.

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlardı yanıtladım. Başka sorularınız var ise yorum bırakabilirsiniz, oradan yanıtlarız.

Şimdi etkinlik nasıl eklenir ona bir göz atıp daha sonra neler yapabiliriz üzerinde duralım. Siz okul şartlarınıza en uygun olan etkinliği yapmaya çalışırsınız.


Codeweek.eu Üzerinde Etkinlik Oluşturma

Arkadaşlar ilk yapmanız gereken https://codeweek.eu/ sitesine girmek. Diğer adımları resimli bir şekilde anlattım. Sayfa çok uzayacağı sunu şeklinde aşağıya ekledim. Üzerine tıklayarak adımların aynını yapabilirsiniz.

Sunu yoğunluk sebebiyle yüklenmezse sağ tıklayarak yeniden yükle diyebilirsiniz.

Yukarıdaki sunumu incelediğimizde etkinliği nasıl oluşturacağımızı öğrenmiş oluyoruz. Takılırsanız yorum atabilir veya https://www.instagram.com/ozgurseremet/ instagram sayfam üzerinden anında iletişime geçebilirsiniz.

Mantığı anladıysak eğer sıra geldi etkinliklerimizi oluşturmaya. Okulumuzun yapısına göre etkinlikler düzenleyebiliriz. Burada önemli olan daha fazla kişiye ulaşarak farkındalığı artırmak olduğundan kısa süreli etkinlikler oluşturmanızı öneriyorum.

Ben bu sene yapacağım Codeweek etkinliklerini aşağıya ekliyorum. Kendimce kategorilere ayırdım. Sizin yapacağınız etkinlik hangi kategoriye uygun ise lütfen o kategorinin kodunu kullanın.


1- KODLABÜYÜ İLE KODLAMA ETKİNLİĞİ

Bu sene 100. Yıl teması belirlendiğinden etkinliklerimi azaltacağım. Kodla Büyü platformu kodlama haftasına özel bu çalışmayı yaptığı için ilk olarak onların paylaştığı kod ile etkinliğimi oluşturup yaptıracağım.

Bu etkinliği BT Sınıfı olanlar okulda, olmayanlar ise evde görevlendirerek yaptırabilirler. Bu açıdan her kesime hitap eden bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

Codeweek Kodlama Haftasına özel olarak 40 bölümden oluşan bir etkinlik tasarlamış. Ne çok fazla ne çok az gayet yerinde olmuş.

Okulunuzda bu etkinliği uygulamak istiyorsanız yukarıda anlattığım şekilde Codeweek sitesine girişinizi yapınız. Etkinlik ekle bölümünü doldururken benim eklediğim etkinlik sayfasından faydalanabilirsiniz. Açıklama vb kısımları inceleyerek benzer bir şeyler yazabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/532973/cumhuriyetimizin-100-yilinda-kodla-buyu-ile-uzayda-kodluyoruz

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Etkinliği oluşturduysak sıra geldi uygulamaya. Kodla Büyü sitesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Üyeliğinizi ve sınıflarınızı oluşturduktan sonra etkinliği başlatabilirsiniz. Sistem içerisinde yardım bölümü var takıldığınız yerlerde bakabilirsiniz.

Ayrıca site hakkında hazırladığım yazıya aşağıdaki resim üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kodla Büyü

KODLA BÜYÜ PLATFORMUNU AYRICA DERSLERİNİZDE DE KULLANABİLİRSİNİZ.

Tüm yapacağınız işlemler ayrıntılı bir şekilde sayfada anlatılmıştır. Takıldığınız yerler olursa sayfanın en altına eklediğim instagram sayfam üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


2- 100. YILDA 100 DEVRE ÇİZELİM

blank

Bu etkinliği 100. Yıl temasına uygun olduğu için ve küçük yaş gruplarına etkinlik bulunamadığından ekliyorum. Küçük yaş grupları ile yapılabilecek çalışmalar bir hayli az durumda. Mevcut şartlarda etkinlik yapmak isteyen ama ne yapacağını bilemeyen küçük yaş grubu öğretmenleri için bulabildiğim kadarıyla alternatif bularak yüklemeye çalışıyorum.

Robotik kodlamanın olmazsa olmazı tabii elektronik bilgisidir. Bu bilginin erken yaşlarda uygun araçlarla verilmesi öğrencinin sonra yapacağı projeleri ezberlemek yerine anlayarak yapmasını sağlayacaktır.

Bu kapsamda basit elektronik devrelerinin oluşturulmasına önem veriyoruz. Kağıt üzerine yapışabilen bakır bant, LED, buzzer gibi araçlarla birçok proje oluşturabiliyoruz. Malzeme temini konusunda ayrıca link bırakacağım.

Biz öncelikle Kodlama Haftası etkinlik kodu ve kendi etkinlik sayfamı ekleyelim.

Kodumuz yukarıdaki gibidir. Bu etkinliğin kodunu kullanarak etkinlik oluşturan arkadaşlar mutlaka yorum olarak bildirmeniz bekliyoruz. 10 sayısını geçtiğinden emin olmaya çalışıyoruz. Etkinlik sayfası: https://codeweek.eu/view/533258/100-yilda-100-devre-cizelim

Etkinlik örnek sayfalarını aşağıya ekleyeceğim.


3- CUMHURİYET BAYRAMI ANAHTARLIKLARI

Derslerimizde tasarım yapmayı öğrenirken ilk öğrendiğimiz etkinliklerden bir tanesi Thinkercad üzerinden anahtarlık yapmak. Kodlama haftası kapsamında öğrencilerimizle birlikte bir derslik Thinkercad etkinliği yaptıktan sonra görev olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 100. Yıl temasını kullanarak anahtarlık tasarlamalarını istemek olacak.

Bu etkinlik ile birlikte belki 100. yılımızda binlerce yeni tasarımcı keşfedebileceğiz.

Amacımız yukarıdaki gibi arkadaşlar etkinlik kodunu aşağıya ekliyorum.

Kodumuz yukarıdaki gibidir. Bu etkinliğin kodunu kullanarak etkinlik oluşturan arkadaşlar mutlaka yorum olarak bildirmeniz bekliyoruz. 10 sayısını geçtiğinden emin olmaya çalışıyoruz. Etkinlik sayfası: https://codeweek.eu/view/533262/cumhuriyet-bayrami-anahtarliklari

Örnek anahtarlık tasarımlarını aşağıya ekleyeceğim. Henüz siz site kullanımını ve tasarımı bilmiyorsanız youtube üzerinden kaynaklara ulaşabilirsiniz. Çok soru gelirse bende kaynak eklemeye çalışacağım.

Söz verdiğim için yukarıya birkaç örnek resim ekledim.


4- BİLGİSAYARSIZ KODLARIZ KODLAMA ETKİNLİĞİ

Kodlama haftasına en çok ilkokul öğretmenlerinin ilgisi oluyor. Ne yapacaklarını pek bilemediklerinden en fazla alternatif etkinliği onlar için hazırladım.

Bilgisayar sınıfları vb. olmayınca bu öğretmenlerimiz genelde bilgisayarsız etkinlikler üzerine yoğunlaşıyorlar. Bende kodlama haftasında çocuklara yaptırabilecekleri en faydalı etkinlikleri paylaşmaya çalıştım.

Bilgisayarsız olarak yaptıracağınız, Tospa, CodyRoby, Kral Şakir, Piksel Kodlama vb tüm etkinlikler için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link:https://codeweek.eu/view/533979/bilgisayarsiz-kodlariz

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Etkinliği oluşturduysanız gelelim uygulama kısmına. Burada birden fazla örnek vereceğim.

TOSPAA İLE BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

Daha önce derslerimde kullandığım tavsiyede bulunduğum bir kodlama aracı olan tospaa etkinliklerini Kodlama haftasında kullanabilirsiniz.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye daha önce yazdığım yazı olan https://ozgurseremet.com/tospaa-bilgisayarsiz-kodlama-oyunu-tanitim/  adresinden ulaşabilirsiniz. Ben daha önce yaptığım ve Tübitak Bilim Fuarında da kullandığım etkinlikten kısa bir kesiti aşağıda paylaşıyorum.

Kodlama Haftası - Codeweek Etkinlikleri
Kodlama Haftası – Codeweek Etkinlikleri

Yukarıdaki resimde tospaa oyun alanını mdf üzerine yaptırarak daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık. Bu sene aktif olarak kullanacağız yeni etkinlik videolarını daha sonra burada paylaşmaya çalışırım.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye kendi sitesi olan http://tospaa.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu sene Tospaa Kodlama Aracının kutu oyunu çıkmıştır. Kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

blank

CODYROBY İLE BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

Arkadaşlar bu etkinliği bende yeni öğrendim detaylı araştırma sonrasında bu konu hakkında mutlaka detaylı paylaşım yapacağım. Acil olarak konu hakkında bilginiz olması açısından tospaa benzeri bir uygulama.

CodyRoby Bilgisayarsız Kodlama Oyunu tanıtımı yaptığım sayfaya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıya örnek video ve çıkarma kartlarının linkini ekliyorum. İlginizi çekerse 300 mm kalın kağıt üzerine renkli çıktı alarak derslerinizde kullanabilirsiniz.

Örnek CodyRoby Yarışma Videosu

Etkinliği izlediyseniz mutlaka hoşunuza gitmiştir. Bu etkinliğin kartlarına ulaşmak isterseniz http://codeweek.it/codyroby/ adresini ziyaret ediniz. Ayrıntılı inceleme sonrası ben bu etkinlik için bir yazı oluşturup orada kolay bir şekilde ulaşmanız için linkleri paylaşacağım.

KAYIP KEDİ SCRATCHY BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

Daha küçük yaş grupları için, alternatif arayan hocalarımız için sosyal medyada denk geldiğim bir aracı paylaşmak istedim. Açıklama aşağıdaki gibi.

“Kayıp Kedi SCRATCHY “ Bilgisayarsız kodlama oyunu 4-6 yaş arası anasınıfı öğrencileri için hazırlanmıştır. Oyunda dünyaca ünlü ScratchJr programlama dili kodları kullanılmakta ve ScratchJr programlama dilinin daha kolay kavranılmasını sağlamaktadır.

Bilgisayarsız kodlama oyunu yazılımı küçük çocuklara gelişimsel açıdan uygun hale getirmek için onların bilişsel, kişisel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uyacak özellikleri dikkate alarak tasarlanmıştır.”

blank

Bu aracı beğendiyseniz ve kullanmak istiyorsanız hocamıza instagram hesabı https://www.instagram.com/scratchjrturkiye/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

KAĞIT KALEM ETKİNLİKLERİ İLE BİLGİSAYARSIZ KODLAMA

İlkokulda en çok kullanılan kodlama araçları kağıt kalem ile yapılan piksel kodlama olarak geçen etkinlikler. Bir bilgisayar öğretmeni olarak piksel kodlama etkinliklerinin tam olarak kodlama içeriğini yansıtmadığını ve çok faydalı olmadığını düşünüyorum.

Mecbur kalırsanız alternatif olarak kullanabilirsiniz fakat bunun yerine aşağıda içerisinde güzel algoritma etkinliklerinin olduğu bir kitap önereceğim. Mümkünse 1 adet temin edip içerisinde bulunan etkinlikleri fotokopi vb çoğaltarak uygulayabilirsiniz.

blank

Yukarıdaki resim üzerine tıklayarak kitabın bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz. Sadece kodlama haftasına özel değil ders içeriğinde de önerdiğim bir kitaptır. Linki aşağıya ekliyorum. Takipçilerimize özel eğer alışveriş yaparsanız “OZGURSEREMET” indirim kodu kullanarak yüzde 15 indirim kazanabilirsiniz.


BUNDAN SONRA EKLEDİĞİM ETKİNLİKLER GEÇEN SENE ETKİNLİKLERİDİR. FİKİR VERMESİ AMACIYLA AŞAĞIDA PAYLAŞIYORUM. FAKAT BU SENE BEN YUKARIDAKİ ETKİNLİKLERİ YAPTIRACAĞIM. YENİ FİKİRLER GELDİKÇE EKLEMEYE DEVAM EDECEĞİM. HERKESE BAŞARILAR DİLİYORUM.


5- KODLAMA KORİDORU ETKİNLİĞİ

Geçen Sene Seçil Hocamız https://bilgebt.com/ ile birlikte yapmaya karar verdiğimiz Kodlama haftası etkinliğidir. Bu sene de soranlar olduğu için aşağıya etkinlik güncel etkinlik sayfası ve kodunu ekliyorum.

Etkinlik ekle bölümünü doldururken seçil hocamın eklediği etkinlik sayfasından faydalanabilirsiniz. Açıklama vb kısımları inceleyerek benzer bir şeyler yazabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/554167/kodlama-koridoru

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Bu çalışmayı yaparsanız etkinlik resimlerinde bizleri etiketlemeyi unutmayınız. Kolaylıklar dilerim.


6- GOOGLE DOODLE İLE KODLAMA

Geçen sene google kodlama haftasını es geçmemiş ve bir doodle ana sayfaya taşımıştı. Kodlama haftasında bu etkinliği yaptık bu sene yine bu etkinliği yapabilirsiniz. Etkinliğin videosunu aşağıya ekliyorum hoşunuza giderse sizde uygulayabilirsiniz.

En sevdiğim etkinlik diyebilirim. Diğer etkinlikleri normal müfredat içerisinde de gösteriyorum ama bu sadece Kodlama haftası için sadece 6 bölümden oluşuyor ve çok eğlenceli. Kesinlikle öneririm.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/554173/google-doodle-ile-kodlama

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Uygulamaya ulaşmak için https://g.co/doodle/7sxgrh?ds=cl adresini ziyaret ediniz.

Etkinlikleri BT Sınıfı olmayan öğretmenler için örnek olacak şekilde öncelik vererek anlatmaya çalıştım. Diğer öğretmenlerimiz zaten yapacak bolca etkinlik bulacaktır.


7-BLOKLARLA KODLUYORUZ KODLAMA ETKİNLİKLERİ

Son dönemde Blok Tabanlı Kodlama olarak onlarca araç kullanabiliyoruz. Bu araçların hepsini bu kategori altında derledim. Codeorg, Blockly, Algo Dijital, Mobil Kod, daha sayamayacağım onlarca platform var. Kimisi mobil kullanılabiliyor, kimisi bilgisayar üzerinden. Hepsinin detaylı anlatımını aşağıda verdiğim sayfada yapacağım. Ama öncelikle siz bu alanda etkinlik oluşturacaksanız önce etkinliği oluşturalım.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/554181/bloklarla-kodluyoruz

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Gelelim kullanacağımız araçlara. Daha önce dediğim gibi onlarca araç sayabiliriz. Ben küçük yaş grupları için yapabileceğiniz 1 örnek etkinlik sayfaya ekleyeceğim diğerlerini ise daha önce tanıttığım Alternatif Kodlama Araçları yazısı içerisinde bulabilirsiniz.

blank

Küçük gruplarla yapabileceğiniz Kodali etkinliği Kodlama haftası kapsamında 60 bölüm olarak açılmıştır. Gayet kullanışlı bir etkinlik. Farklı etkinlik arayan arkadaşlara önerilir. Üste eklediğim resim üzerine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

Sayfa çok kabarmasın diye diğer etkinlikleri ayrı bir yazı içerisine ekledim. Aşağıya eklediğim resim üzerine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfayı inceleyin oradan hoşunuza giden hangisi olursa onu uygulayabilirsiniz. Benim Favorim Cumpute IT 🙂

Yukarıda verilen sayfada birçok kodlama aracı bulunmakta. Etkinlikleri ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Bu sayede etkinlik sayınızı artırabilirsiniz.


8-100 Pistini Robotlarla Takip Ediyoruz

blank

Bu sene MEB Robot Yarışması ve içerisinde bulunan Çizgi İzleyen kategorisi için o kadar çalıştık ki bari Kodlama haftasında da bu çalışmalarımızdan faydalanalım ve diğer öğrencilerimize bahsedelim istedik.

Bu kapsamda zaten elimizde var olan 100 pisti üzerinde Çizgi İzleyen Robot gösterileri yapmak ve meraklı öğrencilerimize anlatmak istiyoruz.

Sizde eğer katılmak isterseniz kendi oluşturduğum etkinliğin sayfasını ekliyorum. Link: https://codeweek.eu/view/554240/100-pistini-robotlarla-takip-ediyoruz

Bu sayfaya girerek açıklama vb bilgilerden faydalanarak bir etkinlik oluşturabilirsiniz.

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Detaylar zaten sayfada vardı. Ben örnek olsun diye birde yarışmadan video ekleyim aşağıya. Elinizde Mbot vb araçlar var ise onlarla da bir pist oluşturup etkinliği yapabilirsiniz.

MEB Robot Yarışmasından hatıra kalsın videomuz 🙂


9- 100.YILDA CUMHURİYET YOLUNDA

blank

Bilge BT Hocamızın oluşturduğu 100. Yıl Temalı 100. Yılda Cumhuriyet Yolunda etkinliğini de bu sene oluşturduğum etkinlikler arasına ekliyorum.

Etkinliğinizi oluştururken yine yukarıda anlattığım gibi CodeWeek sitesine gidiyorsunuz ve yeni etkinlik ekle diyorsunuz.

Etkinlik açıklaması ve detayları girerken benim yaptığım etkinlik açıklamalarına göz atabilirsiniz. Link: https://codeweek.eu/view/554215/100yilda-cumhuriyet-yolunda

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Daha fazla detay için hocamızın sitesi https://bilgebt.com/codeweek-2023-100-yilda-cumhuriyet-yolunda/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


10-KOD HAFTASI CHALLENGES – KODLAMA BİZİM İŞİMİZ

Yukarıda saydığım tüm etkinlikleri geçen senelerde de yaptım sevdiğim etkinlikler. Bu sene farklı olarak CodeWeek sayfasını incelerken bir Challenges sayfasına denk geldim. Bu sayfada baya etkinlik verilmiş.

Rekabetçi bir yapımız var hemen bir etkinlik altında oluşturup tüm etkinlikleri yapmaya karar verdik. Öncelikle konu hakkında detaylı bilgi için https://codeweek.eu/challenges sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sizde eğer katılmak isterseniz kendi oluşturduğum etkinliğin sayfasını ekliyorum. Link: https://codeweek.eu/view/554192/kod-haftasi-challenges-kodlama-bizim-isimiz

Bu sayfaya girerek açıklama vb bilgilerden faydalanarak bir etkinlik oluşturabilirsiniz.

Hocam biz zaten başka etkinlik yaptık diyebilirsiniz ama sınır yok arkadaşlar bunu da ekleyin bence.

Mükemmellik Sertifikası için aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız. Bu sayede tüm etkinlikleri birbirine bağlayacağız.

Gelelim etkinlikleri yani görevleri nasıl yapacağımıza. Sayfada var ama ben buraya resimlerini ekliyorum. Detaylı bilgi ve açıklamalar için https://codeweek.eu/challenges sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

blank
blank
blank

Hepsi birbirinden eğlenceli kısa öz güzel etkinlikler. Hocam ben ne yapacağım diye düşünen arkadaşlar var ise girip incelemelerini öneririm. Ben bu hafta içinde hepsini tek tek yapıp sosyal medyadan paylaşacağım. Oradaki kaynaklar ingilizce genelde sorun yaşarsanız danışabilirsiniz. Çok soran olursa detaylı anlatımları olan bir sayfa oluşturabilirim.


Burada beğendiğiniz etkinlikleri yaparsanız kodları kullanırsanız yorum bırakmayı unutmayın. Yaptığınız etkinlikleri kodları ile birlikte sosyal medyanızda paylaşırsanız daha geniş kitlelere ulaşabiliriz. Kodlama haftası ile ilgili size soru soranlara linki gönderebilirsiniz 😉 Sorularınız olursa en kolay ulaşım yolu İnstagram hesabımdır. Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

160 Comments

 1. hocam etkinlik rapor aşamasında sertifika adı kısmına okulun adını mı yazıyoruz yoksa kendi adımızı mı?

 2. Merhaba hocam. Kodla Büyü kodunuzu kullanarak etkinlik oluşturdum. 100. Yıl anahtarlıkları tasarlıyoruz kodunuzu ile de oluşturacağım. Teşekkür ediyorum.

 3. Hocam bir de arttırılmış gerçeklik ile ilgili yapılan çalışmada da bu kodu kullanabilir miyiz?

 4. Hocam merhaba. Mobil Kod ile çalışma yapacağım. Paylaştığınız kodlardan cw23-BtXTZ kullanmayı düşünüyorum da mükemmellik sertifikası için gerekli sayıya kesin ulaşır mıyız?

 5. Merhaba Özgür Hocam. 100.yıl Anahtarlık ve Kodla Büyü Etkinliğinize Kod ile katıldık.Teşekkür ediyorum.

 6. Merhabalar, cumhuriyet bayramı anahtarlıkları kodunuzu kullanarak etkinlik oluşturdum. Teşekkürler

 7. Merhabalar hocam, bende bilgisayarsız kodlama etkinliğindeki kodunuzla etkinlik oluşturdum. Emeğiniz için teşekkür ederim.

 8. Merhaba hocam sayenizde bizde ortaokul 6.sınıf öğrencilerimizle kodlabüyü üzerinden etkinliğe katılıyoruz. Ayrıca başka bir ilkokulda mobilkod üzerinden 4.sınıflar ile katılmak istiyorum hocam mobilkod etkinlik kodu bulamadım var mı acaba:)

 9. 100. Yılda 100 Devre Çizelim etkinliğini bende oluşturdum hocam. Kağıt devre tasarımı yapıp çocuklara boyattım. Haftaya devresini oluşturacağız.

 10. Merhaba hocam, Cumhuriyet Bayramı Anahtarlıkları etkinlik kodunuzu kullanarak ben de etkinlik oluşturdum.

 11. Merhaba hocam, 1. Ve 2. Etkinliklerinizin kodunu kullanarak etkinlik oluşturdum. Etkinlikler ve detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.

 12. Merhaba Özgür Hocam. Çalışmalarınız için teşekkürler. Google Doodle için kod göremedim ben de. Kolay gelsin.

 13. Merhaba hocam,
  1- KODLABÜYÜ İLE KODLAMA ETKİNLİĞİ
  2- CUMHURİYET BAYRAMI ANAHTARLIKLARI
  etkinlikleri için etkinlik kodları ile kayıt oluşturdum. Teşekkürler.

 14. Merhaba hocam tariih 08.10.2023
  Şuan paylaştığınız kodu yazsam ve projeyi göndersem onaylanır ve mükemmeliyet sertifikası alır mıyız?
  Onaylanınca aynı videoda gösterdiğiniz gibi 30 öğrencimin isim soyismi girdiğim zaman onlar da alır mı ?

 15. Biz de tinkercad ile anahtarlık yapma etkinlik kodunu kullanarak başvuru yaptık hocam. Teşekkür ederiz.

 16. Merhaba hocam, CUMHURİYET BAYRAMI ANAHTARLIKLARI kodu ile etkinlik düzenledim.3 farklı okuldan hocamla da paylaştım etkinliklerini bu kod ile oluşturdular. Teşekkür ederiz,

 17. Merhabalar Özgür Hocam. 100yıl Anahtarlık ve Kodla Büyü Etkinliğinize Kod ile katıldık. Teşekürler.

 18. Hocam merhabalar.
  1- KodlaBüyü İle Kodlama Etkinliği
  2- 100. Yılda 100 Devre Çizelim Etkinliği

  Yukarıdaki iki etkinliğinizin kodlarını kullanarak ben de etkinliklerimi ekledim. Fikirleriniz için teşekkür ederim.

 19. Merhaba Özgür Hocam , kodla büyü ve 100 devre etkinliklerini ekledim. Diğerlerini de yapmayı düşünüyorum. Emeklerinize sağlık teşekkür ediyorum.

 20. Merhaba hocam. Öncelikle etkinlikler ve emeğiniz için teşekkür ederim. Bilgisayarsız Kodlarız etkinliğinizin kodunu kullanarak ben de etkinlik oluşturdum.

 21. Bilgilendirme için çok teşekkürler Özgür hocam. Kodlabüyü ve 100. yılda 100 devre çizelim etkinliklerini bende ekledim. İyi çalışmalar.

 22. merhaba hocam
  1- KODLABÜYÜ İLE KODLAMA ETKİNLİĞİ kodunuzu kullanarak etkinlik ekledim.Bilgiler için teşekkür ediyorum.

 23. Özgür hocam öncelikle etkinlikler için ve detaylı anlatım için çok teşekkür ediyorum.
  1- KODLABÜYÜ İLE KODLAMA ETKİNLİĞİ
  2- CUMHURİYET BAYRAMI ANAHTARLIKLARI
  etkinlikleri için kayıt oluşturdum. 7-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğim. Teşekkürler 🙂

 24. anahtarlık etkinliğinizin kodunu kullandım hocam, ilkokul düzeyinde de bilgisayarsız kodlama etkinliği yapmak istiyorum ama onun kodunu göremedim sayfanızda paylaşır mısınız?

 25. Hocam BİLGİSAYARSIZ KODLARIZ KODLAMA ETKİNLİĞİ bağlantı kodu nerede ben mi göremedim.”Aşağıdaki kodu eklemeyi unutmayınız.” yazıyor kod görünmüyor.

 26. hocam merhaba. Ayrıntılı anlatımınız için öncelikle çok teşekkür ederim. 3.etkinlik kodu ile 2 ayrı etkinlik ekledim. (anasınıfı ve ilköğretim)

 27. Merhaba hocam öncelikle bu faydalı site için elinize emeğinize sağlık. Bende kodlabüyü etkinliği için kodunuzu kullandım. Mükemmellik sertifikası ne zaman veriliyor .Ve bunu bir öğrenci alabiliyor sadece değil mi? Bizim belirlediğimiz bir öğrenci ..

 28. Google Doodle İle Kodlama etkinliğinizdeki kodla bizde etkinlik oluşturduk hocam.Teşekkür ederiz

 29. Hocam, icerikler icin cok tesekkur ederiz.
  Codeweek 6.etkinlik kodu ile katildigimiz etkinlikte etkinlik raporladiktan sonra aktif katilim sertifikasina ulasiyorum ama mukemmellik sertifikasi goremedim. Kacirdigim bir nokta mi var? Bunun icin bir asama daha mi var?

 30. Merhaba Özgür Hocam
  İlk kez böyle bir etkinliğe kayıt oldum . Paylaşımlarınızdan çok faydalandım. Bilgisayarsız Kodlarız etkinlik kodunu kullandım. Çok teşekkür ederim.
  İyi Çalışmalar…

 31. Merhabalar hocam, bende Kodla Büyü etkinliğindeki kodunuzla etkinlik oluşturdum. Emeğiniz için teşekkürler.

 32. Merhabalar Özgür hocam. İki etkinlik oluşturarak kodlarınızı kullandım. Emekleriniz için teşekkür ediyorum. Kaş’tan selamlar

 33. Merhaba hocam. Öncelikle değerli çalışmalarınızı ve bilgilerinizi bizlerle paylaşarak güzel çalışmaların çoğalmasını sağladığınız için teşekkür ederim. Süreci çok iyi bilmeyince etkinliklere katılamıyoruz çoğu zaman. Net bir şekilde anlatmışsınız. Ben de okulumuz için 5 ve 6. etkinliklerinizi verdiğiniz kod ile oluşturdum. Küçük eklemeler yaptım Scratch ve code.org- kod saati gibi. Kayıt alındığına dair gelen mailde aynı kod geldi. Doğrudur değil mi? Biz de bu kodu mu paylaşmalıyız? Emekleriniz için tekrar teşekkürler. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığının en güzel örneklerden biri, tebrik ederim hocam.

  • Teşekkür ederim hocam. Doğru gelmiş mail etkinliğinizi yaptıktan sonra raporları doldurmanız yeterli hocam bu sene için. Seneye inşallah sizden gelen fikirlerle daha fazla alternatifli etkinlikler ekleriz hocam. Çocuklara selamlar.

 34. Hocam merhabalar ben yeni başladım mesleğe codeweek için çevrimiçi bir etkinlik hazırlamak istiyorum. Mesela scratch gibi bir program üzerinden nasıl yapacağımı bulamadım bir türlü yardımcı olabilir misiniz?

  • Hocam merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Scratch ile yapacağınız etkinliği belirleyip ona göre etkinlik sayfasını doldurabilirsiniz hocam. Sorun yok örnek etkinlikler codeweek sayfasında mevcut onlara göz atarak plan yapabilirsiniz.

 35. Merhabalar..Sizin iki etkinliğinizin kodunu kullanarak bende kendi etkinliklerimi oluşturdum.Onaylandığını nasıl anlayacağım?Sertifika yazdır aktif olmadı onay almadı mı ondan mı?

 36. Hocam elinize sağlık bilgilendirmeleriniz gerçekten bize ışık oldu. Mükemmeliyet sertifikası için en az 3 ülke olmalıymış bizle birlikte mi 3 yoksa bizden başka 3 ülke olmalı? Bilginiz var mı acaba?

 37. Hocam size ve birlikte çalıştığınız arkadaşlara çook tesekkürler..emeklerinize bereket dilerim.. etkinliklere katılım yaptık heyecanla beklemedeyiz..

 38. Merhabalar hocam, güncellediğiniz 1. Etkinlik kodu ile etkinlik ekledim. Etkinliklerin onaylanma sürecini nasıl takip ediyoruz hocam ilk kez katılıyorum da ya da onaylanma süreci var mı?

 39. Hocam merhaba bu sene bizde bir kaç öğretmen ve istekli öğrencilerimizle veya sınıflarımızı komple dahil ederek katılmak istemekteyiz. Merak ettiğimiz husus bu etkinlikleri okul içerisinde yaparken resmi süreç olarak dikkat etmemiz gereken noktalar mevcut mu veya gerekli mi? Bir de etkinlikler için ders içi çalışma yapma şansımız var mı? Evrak, dilekçe vs konuları nasıl işlemekte? Tecrübenizle bize bu hususlarda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Bizlerde bir yerden başlamış oluruz bu vesileyle.

  • Hocam herhangi bir şeye gerek yok normalde ders içerisinde biraz bölüm ayırarak yapabilir veya öğrencilere gösterebilir onlaırn yapmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bu verdiğim etkinlikler için geçerli. Bunun dışında kendiniz bir etkinlik organize edersiniz orada bir kodlamayla ilgili çalışan yere ziyaret falan söz konusudur o zaman gezi izinleri istenebilir. Ya da ders dışı saatlere etkinlik eklersiniz o saatler için veliden izin almanız gerekebilir. Yani etkinliğe göre değişebilir ama ekstradan bir izin vb belge durumu bulunmamaktadır.

 40. Merhaba Hocam, 2022 Kod Haftası 4. etkinliğiniz olan Google Doodle ile Kodlama kodunu kullanarak bende etkinliğimi ekledim. Bir tane daha eklemeyi düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim.

 41. Merhaba Özgür hocam. İlk defa kodlama haftasına katılacağım. Sizn etkinliklere katılmak istiyorum. Mükemmellik sertifikası için en az kaç etkinliğe katılmak gerekir ? Etkinlikler için öğrenci sayısının en az kaç olması gerekir ?

  • Hocam 1 etkinlik yeterli aslında çünkü o etkinliğe onlarca kişi katılıyor hepsiyle ortak oluyorsunuz bir bakıma ama siz yine de 2-3 etkinlik ekleyin hocam.

 42. Merhabalar hocam 2022 Kod haftası etkinliğinizin(5.etkinlik)kodunu kullanarak bende etkinliğimi ekledim.Kolay gelsin

  • Hocam çok teşekkür ederiz. Kodlama haftasına vakit var daha diye biraz ağırdan almıştık ama çok yazan olunca güncelledim. Mevcut etkinliklerin kodları değişti. Bu seneye ait kodları ekledim hocam tekrardan etkinlik ekleme şansınız varsa yeni kod ile çok memnun oluruz. Mail ile de bilgilendireceğim.

 43. Özgür Hocam, lisede matematik öğretmenleriyle birlikte silentteacher (https://silentteacher.toxicode.fr) ile kodlama etkinliği düşünüyoruz.

  Mükemmellik sertifikası için silentteacher ile ilgili bir etkinlik kodu paylaşacak mısınız?

  Cevaplarsanız memnun oluruz. Teşekkürler.

 44. Merhaba hocam, codeweek sitesinden etkinlik sertifikasını ve öğrencilerin katılım sertifikalarını oluşturdum. Mükemmelik sertfikası ne zaman ve nasıl oluşuyor? Sizin Kodla Büyü kodunuzla katıldım.

 45. Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. 4. etkinliğinize ben de katıldım. İyi çalışmalar dilerim.

 46. Özgür Hocam Teşekkür ediyorum. şimdilik 2 kodunuzu kullanarak 2 etkinlik oluşturdum. emekleriniz için teşekkür ederim

 47. Merhaba hocam etkinlik oluşturduğumuzda bize verilen etkinlik kodları ile ne yapacağız?

 48. Merhaba ögretmenim,
  Kodlar hala gecerli mi yani yazi 2020 tarihli gozukuyor.Ayni kodlari bu senede yazabilir miyiz?Emeginiz icin tesekkur ediyorum.

 49. Merhaba Özgür hocam sizin paylaştığınız kodlardan bloklarla kodluyoruz etkinlik kodunu kullanarak etkinlik oluşturdum.Faydalı paylaşımlarınız için teşekkür ederim

 50. Merhaba hocam ben köy okulunda ortaokul matematik öğretmeniyim. Başka bir etkinlik için codyroby ile bilgisayarsız kodlama yapacaktım. Sonra sizin topluluğunuzun daha büyük katılımlı olduğunu gördüm. Aynı etkinlik içerikleriyle farklı etkinlikler oluştursak nasıl olur hocam mükemmellik sertifikasını garantileyebilmek için? Sizin Bilgisayarsız kodlarız etkinliğinize de katılacağım incelemelerine göre codyrobynin ortaokul öğrencilerine daha uygun olduğunu düşündüm. Tüm detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederiz. Büyük bir rehber kaynak oluşturmuşsunuz hocam çok sağ olun. Bundan sonra takipçiniziz 🙂

 51. Hocam merhaba, İlkokulu 3. sınıf öğretmeniyim ve 1. sınıftan beri bilgisayarsız kodlama etkinliklerini aktif olarak öğrencilerime yaptırıyorum. Sayenizde KODLUYORUM O HALDE VARIM! adlı bir etkinlik ekledim sisteme ve kabul edildi. Şimdi bu etkinlikleri yapınca sadce instagramda mı paylaşacağım? Orada profile etkinliğinizin web site bağlantınızı ekleyin diyor. Hangi web sitesinde paylaşmam gerek? codeweek teki etkinlik oluşturduğum alanda öyle bir bölüm geremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Herşeyi doğru yapmışsınız hocam. Etkinliğinizi sosyal medyada paylaşmanız ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için yapılan bir çalışma o. PAylaşabildiğiniz yerlerde paylaşabilirsiniz. Özellikle codeweek facebook sayfası hocam.

 52. Özgür Hocam Merhaba, 5. etkinliği yaptırmak istiyorum ancak anlamadığım nokta şu kodu bir yere yazdıktan sonra mı katılıyoruz. Yoksa benim de mi etkinlik oluştur demem lazım?

  • Hocam siz etkinlik oluştur diyorsunuz kodu sadece açılan yerden herkes için kod haftası kodu yazan kısma yazıyorsunuz bu sayede etkinliklerimiz bağlanmış oluyor.

 53. Hocam merhabalar ben özel okulda çalışıyorum. Bizler mBot ile bir etkinlik düşünüyoruz ama hangi kodu yada etkinliğinize katılmalıyız bilemedim. Sizinki ile aynı olmak zorundamı yoksa blok tabanlı olan bir tanesine kayıt olayım mı. Teşekkürler

  • Aynı olmak zorunda değil hocam. Blok tabanlı olan etkinliğin kodunu kullanabilirsiniz. O alana daha yakın diyebilirim. Normalde mbot falan bende yapıyorum ama yıl içi müfredatta da kullandığım için karışıklık olmasın diye direkt ismi ile eklemedim.

   • Biz Futbol Maçı ve Balon Patlatma etkinlikleri düzenledik hocam turnuva şeklinde. Teşekkürler.

 54. Özgür Hocam merhabalar,
  2 etkinlikte vermiş olduğunuz kodu kullandık. Bu kadar açıklayıcı ve net bilgilendirme için çok teşekkür ederiz 🙂

 55. Hocam bir türlü yanıtını bulamadığım sorumu cevaplar mısınız. Bir kodla yani aynı kodla on farklı öğretmenin birer etkinlik oluşturması mükemmellik sertifikasi için yeterli mi, yoksa her öğretmen bglantili bir kodla on tane etkinlik mi olusturmali.

  • Hocam burada amaç farklı okullarla farklı gruplarla işbirliği yapılmasını sağlamak. Hatta mümkünse yurtdışı ile bağlantı kurulmasını sağlamak. Tek başınıza 100 etkinlikte yapsanız onun yerine geçmiyor maalesef. Farklı ülkelerden 3 grup veya aynı ülke 10 grup lazım. Etkinliğinizi hazırlayıp kod ile birlikte başka gruplarında sizin etkinliğinizi yapmalarını sağlayabilirsiniz veya grup olarak yapılan etkinliklere katılabilirsiniz.

   Bu arada ilk etkinliği oluşturan o etkinliğin sahibi diye birşey yok siz o kodu girince hepinizin ortak kodu oluyor o kod ve onun üzerinden kaç grubun yapıldığı takip edilebiliyor.

 56. Özgür hocam öncelikle bu konuyu detaylı şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim. Sizin paylaştığınız kodlardan birisini kullanarak etkinlik oluşturdum. Faydalı olması dileğiyle..

  • Sevindik hocam artık hepimizin ortak kodu oldu. Google Doodle etkinlik kodu tam sayıyı buldumu bilmiyorum ama diğerlerinde sanırım rekor kıracağız katılım olarak 🙂

 57. Hocam, birkaç senedir görüp cesaret edemiyor gözümde büyüyordu.Bugünkü paylaşımınızdan sonra başvuru yaptım,kodunuzu da yazdım.
  Birde kendim oluşturdum 🙂
  Bütün bu emekleriniz için teşekkür ederim.

  • Rica ederim hocam aslında yaptığımız etkinlikler bunlar sadece sisteme giriyoruz hepsi bu kadar. Kolaylıklar diliyorum yeni etkinlikler ekleyeceğim instagramdan da yapılışlarını paylaşacağım hocam.

 58. özgür hocam merhabalar. öncelikle alanımız ile ilgili bitmek bilmeyen paylaşımların desteğin için teşekkür ederim. Bu yıl ilk kez bende bu etkinliğe katılacağım bu kadar ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederim. İnşallah güzel bir kodlama haftasını geçiririz.

 59. İyi akşamlar hocam
  Ben bir etkinlik oluşturdum herhangi bir kod kullanmadan. Acaba etkinliği silip tekrar sizin kodunuzu kullanarak tekrar yükleme şansım var mıdır?

 60. Hocam merhaba biz okul olarak kayıt olduk fakat bizi aceleyle öğrenci sertifikası aldırdılar.henüz etkinlik yapmadık. Bu sertifikaları nasıl ve nerden silebiliriz?

 61. hocam mesela yukarıdaki kod ile kodla büyü üzerinden tek etkinlik yapsak da katılmış oluyor muyuz? Yoksa on tane ayrı etkinlik eklemek zorunda mıyız?

 62. 9.slayttaki kırmızı kutu içindeki o kod nedir hocam? ne işe yarıyor? başkalarıyla paylaşınca ne olacak anlamadım hocam. cevaplarsanız?

 63. Hocam 10 okul olarak etkinlik yaptık aynı şifreye ama mükemmellik sertifikasını nasıl ve nereden alacağımızı bilmiyoruz

 64. Merhaba biz okul olarak codeweek de etkinliklerinizi haritaya ekledik okuldada yaptık fakat sertifika masıl gelecek veya biz bir yerden minyazdıracağız

  • Hocam bu konuda çok soru geldi. Birazdan resimli olarak sununun devamına ekleme yapacağım. Yorum saatinden birkaç saat sonra eklenmiş olur yani takip edebilirsiniz. Yine de cevaplayacak olursam. Etkinlik bittikten sonra sisteme girip raporu dolduruyorsunuz sonra sertifika bölümünden sertifikalarınız oluşuyor kendiniz indiriyorsunuz.

 65. Yaptığımız etkinlikleri kanıtlamak için etkinlik resimlerini yüklemek zorunda mıyız? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Hocam kodlama haftası gönüllülük esasına dayalı bir çalışma şeklinde ilerliyor. Zorla yaptırılmıyor sadece herkesin katılması öneriliyor. Sisteme girdiğiniz başvuru ve raporlar sonucunda sertifikaları alıyorsunuz. Kanıt için resim yüklemenize gerek yok. Sizin sözünüz yeterlidir hocam. İyi çalışmalar diliyoruz.

  • Çok sevindim hocam bende faydalanın diye eklemiştim. Tospaa gelince resim çekip yollarsınız artık 🙂 İyi çalışmalar diliyorum. Bu arada kod 30 Ekime kadar geçerli sonra ne olur bilemiyorum.

 66. Hocam açıklayıcı yazınız için teşekkürler. Kodlabüyü sitesi ortaokullar için diyor ama biz ilkokullarda ücretsiz olarak kullanabilir miyiz?

  • Evet hocam ortaokullar için ama kodlama haftası süresince ilkokul ortaokul pek ayrım yapacaklarını düşünmüyorum. Muhtemelen üyelikleri kabul ederek etkinliklerinizi yapmanıza yardımcı olacaklardır. Yine de ayrıntılı bilgi için sitesinde bulunan destek bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

 67. merhaba etkinlik açıklamasını yazdım ancak tüm resimleri nerden ekliyoruz ayrıca mükemmliyet sertifikasında 10 adet etkinlik şartı yazıyor ya bunu nerden anlıyorlar etkinlik açıklamasına 10 adet yazınca mı sonra mı resimker yükleniyor acaba

 68. hocam merhaba bende bu yıl yapmayı duşunuyorum codeweek. sorum şu ki hazır olan etkinlikleri kullanmamızda sakınca var mıdır yoksa kendimiz mi üretmemiz lazım. mesela ben bilgisayarsız etkinlik için internetten cizimli ve şifreli kağıtlar indirdim. kullanmamda sakınca var mıdır? teşekkür ederim.

  • Hocam önemli olan kodlama hakkında etkinlik yaparak toplumda bilinci artırmak. Sıfırdan etkinlik üretmeye kalkarsak etkinlik yapmamız imkansız olur. Araştırıp bulduğunuz ve size uyan tüm etkinlikleri kullanabilirsiniz. Artırabildiğiniz kadar etkileşimi artırın. Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 69. Hocam merhabalar
  Bu etkinliğe ilk kez ve 2.sınıf öğrencilerimle katılmayı düşünüyorum. Sınıfımda kullanılabilir tek bilgisayar ve ekranı yansıtabileceğim bir projeksiyon var. Bu etkinliğin yönergeleri nasıl olacak. code org taki seviyelere uygun etkinlikleri beraberce yapmamız yeterli olacak mı mesela ?
  Ayrıca facebook ta yer alan herhangi bir kodu kayıt için codeweek sayfasındaki HERKES İÇİN KOD HAFTASI KODU bölümüne eklememiz yeterli olacak mıdır. İllede bulunduğumuz şehirden bir aktif kod mu gerekiyor yoksa
  teşekkürler (biraz uzun oldu ama :))

 70. MERHABALAR hocam,bu kodlama haftasındaki yaptığımız etkinlikler codeweek sayfasına resimler vb ekleniyormu, ya da site üzerinden öğrencilere kodlama uygulamaları yaptırılıyormu,Biz sadece etkinliği yapıp bırakıyormuyuz, etkinlik eklenip yapılmasa kontrolü varmı aklıma takıldı

  • Merhaba hocam kontrolü yok maalesef. Bulunduğunuz ilde milli eğitim bu konuya önem verir ve takip ederse o başka tabi. Okulunuzun şartlarına göre yaptırabildiğiniz ne varsa yaptırın. Resim video alın geçen sene EBA üzerinde bölüm vardı oraya yükleyebilirsiniz. Bu senede organizasyon başlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*