Codeweek Etkinlikleri

05-20 Ekim tarihleri arasında Kodlama Haftası yani Codeweek Etkinlikleri yapmaya çalışacağız. Bakanlık tarafından okullarımıza gönderilen yazılarda bu konuya önem verdiklerini anlıyoruz.

Öncelikle konuya verdikleri önem için tüm bakanlık yetkililerimize teşekkür ediyorum. Peki bizler bu tarihlerde yani Kodlama Haftasında neler yapacağız? Kısaca alternatif uygulamalardan bahsedeceğim. Siz okul şartlarınıza en uygun olan etkinliği yapmaya çalışırsınız.

Codeweek.eu Üzerinde Etkinlik Oluşturma

Bakanlık tarafında okullarımıza gönderilen yazıyı incelediğimizde http://codeweekturkiye.eba.gov.tr/ adresine girmemizi ve yönergeleri takip ederek https://codeweek.eu/ üzerinden etkinlik eklememizi veya çevremizdeki etkinliklere katılmamızı istiyorlar. codeweek.eu sitesi AB kod haftası sitesi fakat Türkçe dil desteği bulunmadığından adımları takip etmekte zorlanabilirsiniz.

Peki nasıl yapacağız derseniz yetkililer bizler için bir sunum oluşturmuş sunumdaki adımları izleyerek kendi okulunuzda etkinlik oluşturabilir ya da çevre okullardaki etkinlikleri görebilirsiniz.

Sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Yukarıdaki sunumu incelediğimizde etkinliği nasıl oluşturacağımızı öğrenmiş oluyoruz. Peki ne tür etkinlikler yapabiliriz. Burada sizin okul şartlarınız devreye giriyor ben aşağıya alternatif yapılabilecek etkinlikleri ekleyeceğim siz dilediğinizi seçebilirsiniz.

Codeweek ile ilgili soru ve sorunlarınızı Codeweek Türkiye adresinde cevaplamışlar. Soru ve sorunlarınız için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Mantığı anladıysak eğer sıra geldi etkinliklerimizi oluşturmaya. Okulumuzun yapısına göre etkinlikler düzenleyebiliriz. Burada önemli olan daha fazla kişiye ulaşarak farkındalığı artırmak olduğundan kısa süreli etkinlikler oluşturmanızı öneriyorum.

Yapılabilecek etkinlikleri ben aşağıya ekliyorum dilediğinizi seçebilirsiniz.

KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ KODLABÜYÜ İLE KODLAMA

En kolay ve en verimli etkinlik oluşturma yöntemi olduğunu söyleyebilirim. Devlet okullarında ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu proje sayesinde öğretmen olarak kendinize hesap oluşturuyorsunuz. Daha sonra öğrencilerinizi sisteme ekliyorsunuz ve onların gelişimlerini izliyorsunuz.

Uzaktan eğitim için uygun olan bu sistem sayesinde okullar yüzyüze eğitime açılsa da açılmasa da rahat rahat etkinliğinizi ekleyip hayata geçirebilirsiniz.

Kodlabüyü kullanımı hakkında detaylı yazdığım yazıya aşağıdaki resim üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kodla Büyü

Tüm yapacağınız işlemler ayrıntılı bir şekilde sayfada anlatılmıştır. Takıldığınız yerler olursa sayfanın en altına eklediğim instagram sayfam üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ TOSPAA İLE KODLAMA

Daha önce derslerimde kullandığım tavsiyede bulunduğum bir kodlama aracı olan tospaa etkinliklerini Kodlama haftasında kullanabilirsiniz.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye daha önce yazdığım yazı olan https://ozgurseremet.com/tospaa-bilgisayarsiz-kodlama-oyunu-tanitim/  adresinden ulaşabilirsiniz. Ben daha önce yaptığım ve Tübitak Bilim Fuarında da kullandığım etkinlikten kısa bir kesiti aşağıda paylaşıyorum.

Kodlama Haftası - Codeweek Etkinlikleri
Kodlama Haftası – Codeweek Etkinlikleri

Yukarıdaki resimde tospaa oyun alanını mdf üzerine yaptırarak daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık. Bu sene aktif olarak kullanacağız yeni etkinlik videolarını daha sonra burada paylaşmaya çalışırım.

Tospaa hakkında ayrıntılı bilgiye kendi sitesi olan http://tospaa.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bu sene Tospaa Kodlama Aracının kutu oyunu çıkmıştır. Kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

blank

Bu kutu oyunu sayesinde hiç uğraşmadan etkinlikleri çok daha kolay yapabilirsiniz.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ CODYROBY İLE KODLAMA

Arkadaşlar bu etkinliği bende yeni öğrendim detaylı araştırma sonrasında bu konu hakkında mutlaka detaylı paylaşım yapacağım. Acil olarak konu hakkında bilginiz olması açısından tospaa benzeri bir uygulama.

CodyRoby Bilgisayarsız Kodlama Oyunu tanıtımı yaptığım sayfaya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıya örnek video ve çıkarma kartlarının linkini ekliyorum. İlginizi çekerse 300 mm kalın kağıt üzerine renkli çıktı alarak derslerinizde kullanabilirsiniz.

Örnek CodyRoby Yarışma Videosu

Etkinliği izlediyseniz mutlaka hoşunuza gitmiştir. Bu etkinliğin kartlarına ulaşmak isterseniz http://codeweek.it/codyroby/ adresini ziyaret ediniz. Ayrıntılı inceleme sonrası ben bu etkinlik için bir yazı oluşturup orada kolay bir şekilde ulaşmanız için linkleri paylaşacağım.


KODLAMA HAFTASI ETKİNLİĞİ GOOGLE DOODLE ETKİNLİĞİ

Geçen sene google kodlama haftasını es geçmemiş ve bir doodle ana sayfaya taşımıştı. Kodlama haftasında bu etkinliği yaptık bu sene yine bu etkinliği yapabilirsiniz. Etkinliğin videosunu aşağıya ekliyorum hoşunuza giderse sizde uygulayabilirsiniz.

Uygulamaya ulaşmak için https://g.co/doodle/7sxgrh?ds=cl adresini ziyaret ediniz.

Etkinlikleri BT Sınıfı olmayan öğretmenler için örnek olacak şekilde öncelik vererek anlatmaya çalıştım. Diğer öğretmenlerimiz zaten yapacak bolca etkinlik bulacaktır.

Yaptığınız Codeweek etkinliklerinden Mükemmeliyet Sertifikası kazanabilmeniz için # 500 öğrencinin katılımını sağlama veya # 10 aktivite ekleme veya # 3 ülke dahil etme şartlarını yerine getirmemiz isteniyor.

Dolayısıyla daha fazla etkinliğe ihtiyacınız olabilir diye aşağıya birkaç yaptırabileceğiniz birkaç etkinlik daha ekleyeceğim.

DİĞER KODLAMA HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Burada derslerimde kullandığım alternatif kodlama araçlarına yer vereceğim. BT sınıfı olan okullarda kolaylıkla kullanabileceğiniz alternatif kodlama araçlarına aşağıdaki resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda verilen sayfada birçok kodlama aracı bulunmakta. Etkinlikleri ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Bu sayede etkinlik sayınızı artırabilirsiniz.


Etkinlikleri eklediniz şimdi sıra katılımcı bulmaya geldi. Bunun için sosyal hesaplarınızı kullanarak duyuru yapmanız isteniyor. Duyuru yapmak ve diğer arkadaşların duyurularına ulaşmak için Facebook Codeweek sayfasından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca soru ve sorunlarınızı aşağıya eklediğim instagram sayfası üzerinden iletebilirsiniz.

Özgür ŞEREMET İnstagram

Kendi yaptığınız etkinlikleri yorum alanında belirterek tüm öğretmenlerimize örnek olabilirsiniz.

12 Comments

 1. merhaba etkinlik açıklamasını yazdım ancak tüm resimleri nerden ekliyoruz ayrıca mükemmliyet sertifikasında 10 adet etkinlik şartı yazıyor ya bunu nerden anlıyorlar etkinlik açıklamasına 10 adet yazınca mı sonra mı resimker yükleniyor acaba

 2. hocam merhaba bende bu yıl yapmayı duşunuyorum codeweek. sorum şu ki hazır olan etkinlikleri kullanmamızda sakınca var mıdır yoksa kendimiz mi üretmemiz lazım. mesela ben bilgisayarsız etkinlik için internetten cizimli ve şifreli kağıtlar indirdim. kullanmamda sakınca var mıdır? teşekkür ederim.

  • Hocam önemli olan kodlama hakkında etkinlik yaparak toplumda bilinci artırmak. Sıfırdan etkinlik üretmeye kalkarsak etkinlik yapmamız imkansız olur. Araştırıp bulduğunuz ve size uyan tüm etkinlikleri kullanabilirsiniz. Artırabildiğiniz kadar etkileşimi artırın. Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 3. Hocam merhabalar
  Bu etkinliğe ilk kez ve 2.sınıf öğrencilerimle katılmayı düşünüyorum. Sınıfımda kullanılabilir tek bilgisayar ve ekranı yansıtabileceğim bir projeksiyon var. Bu etkinliğin yönergeleri nasıl olacak. code org taki seviyelere uygun etkinlikleri beraberce yapmamız yeterli olacak mı mesela ?
  Ayrıca facebook ta yer alan herhangi bir kodu kayıt için codeweek sayfasındaki HERKES İÇİN KOD HAFTASI KODU bölümüne eklememiz yeterli olacak mıdır. İllede bulunduğumuz şehirden bir aktif kod mu gerekiyor yoksa
  teşekkürler (biraz uzun oldu ama :))

 4. MERHABALAR hocam,bu kodlama haftasındaki yaptığımız etkinlikler codeweek sayfasına resimler vb ekleniyormu, ya da site üzerinden öğrencilere kodlama uygulamaları yaptırılıyormu,Biz sadece etkinliği yapıp bırakıyormuyuz, etkinlik eklenip yapılmasa kontrolü varmı aklıma takıldı

  • Merhaba hocam kontrolü yok maalesef. Bulunduğunuz ilde milli eğitim bu konuya önem verir ve takip ederse o başka tabi. Okulunuzun şartlarına göre yaptırabildiğiniz ne varsa yaptırın. Resim video alın geçen sene EBA üzerinde bölüm vardı oraya yükleyebilirsiniz. Bu senede organizasyon başlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*