Bilgi Güvenliği Afişi

Merhaba Arkadaşlar, Bilgi Güvenliği Afişi Çalışma kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilgim Değerli ve Önemli konusu için hazırlanmıştır. Çalışma Kağıdı ile;

  • 6.2.3.3. Bilgi koruma yöntemlerini ifade eder.
  • 6.2.3.4. Bilgi paylaşımı sürecinde olası riskleri değerlendirerek alınabilecek önlemleri tartışır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

BİLGİ GÜVENLİĞİ AFİŞİ

Bilgi Güvenliği Afişi

Yukarıdaki etkinliği çıktı alıp dağıtmak kağıt israfına sebep olacağından bu yolla etkinliği yapmaya karar verdim. Ekrana yansıtıp yapabilirsiniz.

Afiş iki aşamalıdır. İlk aşaması verileri bekleyen tehlikelerin yer aldığı bölümdür. Bu bölümden önce günlük hayat ile ilgili ilişkilendirme yapmalıyız.

Daha önce bilgi kaybı yaşadınız mı?  Telefon rehberinin silinmesi, ödev kâğıdının kaybolması ve yazılı tarihlerinin unutulması gibi olaylar yaşadınız mı?

Bu kayıpların bazen birinin müdahale etmesi sonucu bazen de kaza ya da doğal süreçler sonucu oluşabilir.

Bunların nasıl kayıp olduklarını değerlendiriniz.

Örneğin; unutmak, şaşırmak, karıştırmak başımıza gelecek doğal bir sorunken, birilerinin yanlışlıkla ya da isteyerek bize ait bir veriyi almasının dış müdahaledir.

Bu etkinlikten sonra artık daha bilinçli olarak bilgisayarda saklı verileri bekleyen tehlikelerden ve tehlikelere karşı alınması gereken önlemler üzerine düşünebiliriz.

Bilgi Güvenliği Afişi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 9 – Bilgim Değerli ve Önemli ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bilgi Güvenliği Afişi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır. EBA üzerinden benzer içeriklere ulaşabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle…

2 Comments

  1. hocam çok güzel bir afiş çalışması olmuş. emeğinize sağlık. arka planını nereden bulabiliriz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*