Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta ilk olarak Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş etmek Çalışmasını yapacağız. Bu çalışma Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Zorba Karşımda Durma konusu için hazırlanmıştır. Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Başetmek Çalışması ile;

 • 5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duymayı bilir.
 • 5.2.1.4. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılacak durumları fark eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu çalışma geçen hafta işlediğimiz Dijital Yurttaşlık konusunun devamı niteliğindedir. Bir haftaya sığmayacağız düşünülerek 6. haftada bu konuya ayrılmıştır.

Bu etkinliği ben genelde ev ödevi olarak veriyorum. Siz vaktiniz var ise gruplar oluşturarak sınıfta bu etkinliği yapabilirsiniz.


DİJİTAL ZORBALIKLA BAŞ ETMEK İÇİN GÖREVLER

Bu haftaki görevimiz biraz vakit alabilir. Aşağıya maddeler halinde bazı konu başlıkları veriyorum.

Bu başlıklardan 1 tanesini seçiniz. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Sadece 1 Başlık seçin.

Seçtiğiniz konu başlığına uygun önerilerinizi daha önce yaptığımız gibi yorum olarak bırakınız.

Görev-1: Yaratıcı Slogan Etkinliği

Slogan, Düşüncelerinizi ya da vermek istediğiniz mesajları, insanların kolay hatırlayıp tekrar edebileceği şekilde, kısa, çarpıcı ve farklı sözler ile ifade etmemizi sağlar.

Sloganlar, önemli iletişim araçlarıdır. Bize, akılda kalıcı önemli mesajlar verirler.

Peki, iyi bir slogan nasıl olur? İyi bir slogan orijinaldir. Çünkü sıradan sloganlar, hemen unutulur. Eğlencelidir, insanlarda heyecan uyandırır. Kısa ve söylemesi kolaydır. Vermek istediğiniz mesajı, insanlar anlar ve arkadaşları arasında da sevdikleri sloganları kullanmak ister.


“Dijital zorba olmamak için, uyulması gereken kurallar’ı kısa, esprili, eğlenceli ve çarpıcı hâle getirecek, sloganlar ve cümleler bulmaya çalışınız.

Bulduğunuz sloganları aşağıdaki sorulara yanıt verecek şekilde olmasına özen gösteriniz.

– Sloganınızın amacı ne?
– Kimler için hazırladınız?
– Sloganınız nerelerde yer alacak? (Televizyon, sokak panoları, reklam tabelaları, okullar, İnternet vb.)
– Sizce, bu sloganı duyduklarında insanların tepkisi nasıl olacak? Neler hissetmelerini ya da neler düşünmelerini isterdiniz?

Aklınıza gelen sloganlar neler? Sizce, neden bu sloganlar aklınızda kaldı? Şimdi sizler de insanların akıllarında kalacak sloganlar için düşünmeye başlayın.


Görev-2: Hikâye Yazma Etkinliği

Bu görevde ise sizden dijital yurttaşlık kurallarına uymayan bir çocuğun başından geçenleri anlatan bir hikâye yazmanızı istiyorum. Bu hikâyeyi yazarken aşağıdaki soruları da dikkate alınız;

– Hikâyenin adı ne?
– Hikâye nerede geçiyor?
– Hikâyenin kahramanları/kişileri kimler?
– Hikâyede geçen kahramanlarının özellikleri neler?
– Bu hikâye kimler için yazıldı? Okuyanlar, bu hikâyeden ne öğrenebilirler?

Oluşturduğunuz hikayeyi okuyan kişi yukarıda verilen soruların cevaplarını hikayenizin içerisinde bulması gerekmektedir. Özenerek güzel bir hikaye oluşturabilirsiniz. Biraz düşünün yeterli.


Görev-3: Gazete/Televizyon Haberi Etkinliği

‘Geçtiğimiz aylarda, İstanbul’da, 13-17 yaş arası 13.500 gencin katıldığı bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada çıkan bazı sonuçlar şu şekilde:

Her 4 öğrenciden 3’ü her gün İnternet’e giriyor.
Öğrencilerin %30’u parolalarında doğum tarihlerini kullanmakta bir sakınca görmüyor.

Bu araştırmayı konu alan bir haber yapacaksınız. Haberinizi gazete haberi ya da televizyonda yayınlanacak bir haber olarak düşünebilirsiniz.

Haberinizde, İnternet kullanım oranları yüksek olan gençlere parola güvenliği konusunda neler söylersiniz?’

Haberin başlığı ne olacak?
Haber nerede yayınlanacak? Kaç kişiye ulaşacak?
Haber nasıl bir etki yaratacak?
Haberi izleyen öğretmenler, aileler ve gençler ne düşünecek?

Oluşturduğunuz haberi okuduğumda yukarıdaki soruların cevaplarını almak istiyorum arkadaşlar. Haberi oluştururken bu durumu gözden kaçırmayın.


Tüm görevlerimiz bu kadar. Yukarıda belirttiğim gibi 3 görev içinde cevap yazmanıza gerek yok. Bu görevlerden sadece 1 tanesini seçeceksiniz. Seçtiğiniz görev hakkında orada belirtilen sorulara yanıt verecek şekilde görevi yerine getireceksiniz.

En çok beğenilen öneriler etkinlik sonrasında paylaşılacaktır.

Cevap gönderirken e-posta adresi kısmına e-posta adresiniz yok ise [email protected] yazabilirsiniz.

Aşağıda geçen senelerde benim öğrencilerimin yanıtlarını görebilirsiniz. Onların yanıtlarından da faydalanarak kendi cevabınızı oluşturmaya çalışınız.

Öğretmene Not: Dilerseniz bu görevleri EBA üzerinden paylaşarak öğrencilerinizin yanıtlarını oraya girmelerini isteyebilirsiniz.

Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek Çalışması Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Zorba Karşımda Durma ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek Çalışması Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

blank

47 Comments

 1. Dijital zorbalığa dur de ! İnternette kendine yeni kapılar aç .
  Dijital zorbalığa dur de !
  Yaşam için dijital zorbalığa dur de !
  Dijital zorbalık dur, hayata elini ver.
  Dijital zorbalığa karşı gel , kötü bir hayata karşı gel.
  Çok meraklı olma ,başına işler açma zorbalığa maruz kalma.
  Dijital zorbalığa dur de , güvende kal.

 2. Hikayenin adı: Ayşe ve dolandırıcı
  Hikayenin kahramanı: Ayşe
  Hikayenin geçtiği yer: Ayşe’nin evi
  Hikayenin kahramanının özellikleri:Saf kalpli olup herkese inanması
  Bu hikaye dolandırılmamak için bir örnek teşkil eder.
  Ayşe bir akşam evinde otururken telefonuna ‘Bir hediye çeki kazandınız.Tebrikler’diye mesaj gelir.Alışveriş yapmayı çok seven Ayşe bu mesaja hemen inanır.Dolandırıcı ona ‘buraya bir kısa mesaj yollayınız’ diye bir numara gönderir.Ayşe bu numaraya kısa mesajla yanıt verir ve ne derlerse yapar.Dolandırıcı onun telefon numarası üzerinden para transferi yapar. Ayşe hediye çekinle neler alacağının hayalini kurarken telefonu çalar. Bir şube görevlisinden para transferi işleminiz gerçekleşmiştir diye aranır.Ayşe’nin o anda başından kaynar sular dökülür.Dolandırıldığını anlayan Ayşe çok üzülür.Bir daha böyle bir hataya düşmemek için kendisine söz verir.Bu olay ona herkese inanması ve her gelen mesaja yanıt vermemesi gerektiğini öğretir.

 3. ali birgün youtube kanalı açar.30 aboneye ulaşır.Ahmet çok kötü biridir.birgün ahmet alinin hesabını çalar.ali de birgün bilgisayarı açıp kanlına girer ve hesabını göremez.bunu kimin yaptığını biyordu.yapan ahmetti.çünkü ahmet herkesin hesabını çalan biridir.sonra ali düşünüp kendine başka bir kanal açmıştır.kanalında 100 aboneye ulaşmıştır.ve hemen kanalına çok güçlü bir şifre koyar.ahmet onu çalamaz.
  internette bilgilerimizin çalınmaması için şifremizi çok güçlü yazmalıyız ve başkalarının hesabına girip çalmamalıyız

 4. Mehmet bir gün kendine facebook hesabı açmak istedi.Ama denedi denedi açamadı ve annesine götürdü anneside açamadı.Oda sinirlenip bir karar aldı.Bir kişinin hesabını çalıcaktı.Ve youtube den araştırdı ve nasıl çalınacagını anladı ve işe geçti.Facebooktan araştırdı bir kişinin ismini ve o hesabı çalmayı deneyip çaldı ama o hesabın sahibi hesabındaki Mehmet i bulup polise şikayet etti ve 1500 lira para cezası yediler ve Mehmet ondan sonra hiç kimsenin hesabını çalmadı.

 5. Elif 10 yaşında bir çocuktu bilgisayarla oynamayı çok severdi Elif bir sabah uyandığında gözlerinde bir acı hissetti ve annesinin yanına koştu
  -Anne gözlerim çok acıyor dedi ve annesi ona çok fazla bilgisayarla oynadığı için gözünün ağrıdığını söyledi.ertesi gün göz doktoruna gittiler ve doktor ona gözlük takması gerektiğini söyledi Elif çok üzülmüştü.Elif gözlüğünden çok memnundu ve eskisi gibi gözleri ağrımıyordu artık Elif bilgisayarla daha az oynamaya başlamıştı.
  Bilgisayar o kadar kötü bir şey ki insanı kötü hastalıklara sürüklüyor

 6. Elif internete çok bağlı birisiydi her zaman başkalarının videolarına kötü yorumlar yapıyordu.Bir gün arkadaşlarıyla birlikte buluşacaklardı.buluşacakları gün gelmişti Elif buluşmaya gelmemişti çünkü arkadaşlarıyla buluşmak yerine bilgisayarda oyun oynuyordu.Ama şunu unutmayalım bilgisayar oyunları hiçbir zaman arkadaşlarımızdan önemli değildir.Elif uzun süre gelmedi arkadaşları Elif gelmeyince evine gittiler.Gittiklerinde Elif in gözleri bilgisayar oyunu oynamaktan şişmişti.Arkadaşları bu duruma çok üzüldüler ve Elif i uyardılar.Elif bundan sonra bilgisayar oyunlarını 30 dakikadan fazla oynamıyordu.

 7. Ada sosyal medya hesaplarına çok kolay şifreler koyan bir kızdı. Facebook sayfasına giremedi. Çünkü çok kolay şifreler koyduğu için şifresi kırılmıştı. Ada bu olaydan dersini aldı ve artık sosyal medya hesaplarına çok şifreler koydu. Birdahada Adanın şifreleri kırılması.

 8. Bir gün ayça evine gelmiş. Gizlice annesinin bilgiyisiyarını almış. Annesinin hesabına girmiş,
  annesinin hesabını kurcalamış. Aklına bir fikir gelmiş,bazı kişilere kötü sözler yazmış,bu kişiler
  annesinin arkadaşlarıymış. Ayçanın annesi bunun farkına varmış. 2 gün boyu Ayçayı incelemiş.
  Bunu anlayınca ,Ayçaya çok kızmış ve ceza vermiş. Bu durumu annesi arkadaşlarına söylemiş. Ayça hatasının farkına varınca, herkese özür dilemiş.

 9. 2.Görev Hikaye Yazma Etkinliği,Dijital yurttaşlığa uymayan Ayşe herkesin şifresini çalmaya çalışıyordu.Kendi şifresinde ise kişisel bilgiler vardı.sınıfa yeni gelen Fatma diye bir kız vardı.Fatma başkalarının şifresini çalmaya çalışmıyordu.Bir gün ayşe nin başkalarının şifrelerini çaldığını gördü.Fatma Ayşe ye ders olması nedeniyle onun fotoğrafını çekere ailesine göstermiş.Ailesi bu duruma çok kızmıştı .Ayşe bir daha böyle birşey yapmamaıştır.

 10. Beren internette gezinmeye çok seven bir kızdı.Birgün arkadaşları ile sözleşti. Salı günü sinemaya gideceklerdi. Salı günü geldi çattı.Beren yine internette dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmedi.Arkadaşları ile sözleştiğini tamamen unuttu.Sonra birden aklına geldi. Beren hemen hazırlanıp sinemaya gitti. Beren sinemaya gittiğinde kimsenin olmadığını gordü, saate baktı. Beren sinemaya çok geç kalmıştı.Bütün arkadaşlarını aradı ve özür dileyip bir daha böyle bişey olmayacağını söyledi. Beren bu olaydan dersini aldı ve birdahada böyle bir olay yaşamadı.

 11. Esila internet kurallarına uymayarak herkese kötü şeyler yazan bir kızdı.Elif ise internet kurallarına uyan kötü yorumlar yazmadan başkalarının şifrelerini çalmaya çalışmayan bir kızdı. Esila,Elif derslerinde de de çok başarılı olduğu için onu çok kıskanıyordu.Elif okula yeni geldiği için onun nasıl biri olduğunu bilmiyordu. Elifin yanına gitti.fark ettirmeden ondan kişisel bilgilerini aldı.hepsini tek tek denedi Elif kişisel bilgisini koymamıştı. Esilanın annesinin adı fatma,babasının ismi ise Ali’ydi.Elif Ankara’da doğmuştu.Elifin annesinin ismi Berke,babasının ismi de Kaan’dı. Esila ismini;@AÇv+/)?,Esila’nınki ise 06istanbulesila koymuştu.bir sonraki gün Esila’nın şifresi çalındı.Ogün çok ağladı. Annesi arkadaşlarının şifresini çalmaya çalıştığını, kendi şifresinin çalındığını öğrendi ve çok kızdı. Birdaha kimsenin şifresini çalmaya çalışmayacağına ve derslerini dinleyeceğine söz verdi. Arkadaşları da onu affettiler.

 12. Bir gün Bengüsu adlı bir kız ödevlerini hiç aksatmaz her ödevini yaparmış .

  ama bir gün bilgisayar öğretmeni bir ödev vermiş . ama bu kız bilgisayar ve benzeri kullanmayı bilmiyormuş . ailesinden yardım almış. ama yinede daha iyisini istiyormuş . arkadaşlarının yazdıklarını kopyalayıp yapıştırmış . annesi ve babası kendi yaptığını düşünmüş. ertesi gün okulda öğretmeni kontrol ederken arkadaşlarının yazdıklarının kopyaladığını fark etmiş. Bengüsu nun ailesine haber vermiş . ailesi birdaha ona yardım etmeyeceklerini söylemişler.

 13. Birgün Ali adlı bir çocuk whatsappta başkalarının paylaştığı videolara,resimlere başkalarını üzecek cümleler gönderiyormus .Birgün whatsappta Mehmet adlı arkadaşla tanışmış.2 gün sonra Mehmete güvenliğinden kişisel bilgilerini paylaşmış.5 gün sonra Mehmetin ,Aliyi dolandirildigini anlayınca ailesi aliye ceza vermiş ve ali bu durumdan pişman olmuş ve bir daha da kimseyle kişisel bilgilerini paylaşmamış…..

  paylaşmamış…..

 14. Zorbalık değil kankalık yap.
  Sloganımın amacı zorbalığın sona ermesi.Haber
  başlıklarında kullanılabilir.

 15. Bir zamanlar Zeynep adında bir kız varmış. Bu kız interneti çok merak eden bir kızdı, bir gün babası Ahmet Bey bu durumu öğrenir,ve ve kızı Zeynep için bir internet sitesi açar,Zeynep çok heyecanlanır,hemen internete girer ve oradan arkadaşları ile mesajlaşmaya başlar. O an Zeynep’in babası içeriye girer Zeynep’e babası kızım şifreni kilit altına almayı sakın unutma yoksa sana bir dövme gibi yapışır dedi bide kızım bilgisayar kullanmanın kurallarını uygula bilgisayara çok yakın bakma cümlesini söyler. Zeynep arkadaşlarıyla mesajlaşmaktan babasını hiç dinlemeden “tamam baba unutmam sen merak etme ” cümlesini söyler.Zeynep mesajlaşmaktan erkenden uykusu gelir ve babasının söylediklerini yapmaz ve hemen yatar. sabah okula gittiğinde en ön sıradan tahtayı göremez hale gelir gözleri.Eve gittiğinde internete girer ve resimlerin kendi resimleri aynısı olduğunu görür bide üstüne iyimiş gibi BİN TL alış veriş borcu gelir babası bu sefer durumu anlar ve babası Zeynep kızım sen benim dün akşam söylediklerimi yapmadın mı? diye sorar Zeynep biraz düşünür ve babasına özür dilerim baba bilgisayara dalmışım sonra uykum geldi ve yatıp uyudum der . Ve bundan sonra babasının söyledi sözleri iyice dinlemeye söz verir ve babasına “Baba benim internet hevesim kaçtın iyisi sen internet sitesini kapat der . Babası da Zeynep kızım sen benim söylediğim sözleri yerine getir önemli olan şey o sen üzülme tamam mı kızım der. Zeynep yok baba en iyisi sen kapat der babasına iyi o zaman kızım sen nasıl istersen der ve internet sitesini kapatır.

 16. bır gun bırcocuk ınternete cok duskunmus ve her gordugunu alırmıs bır gun yıne bır ayakkabı begenıp almak ıstemıs sıparıs vermek ıcın kıredı kart bılgılerını vermıs ve 1 ay sonra urun gelmeyınce sıteye mesaj atmıs ve cevap gelmemıs ve bır gun alısverıs ıcın markete gıtmek ıcın kıredı kartını alır ve ıcındekı mıktara gore lıste yapar ama ıstedıgı mıktar cıkmayınca yarısını bırakır ve eve gelınce arastırır ve her ay bılgı verdıgı ıcın 100 tl kesılır sızde dıkkatlı olun ve bılgı vermeyın

 17. Burcu ile Merve çok sıkı arkadaşlardı. Burcu o gün Mervenin evine gitti. Biraz oyun oynadılar ve sonra bilgisayarı açtılar. Merve sohbet edip yeni insanlarla tanışmak istiyordu. Burcu buna karşı çıktı onu uyardı. Daha sonra Merve bir çocukla tanıştı. O sırada Burcu gitmişti ama Merve onu fark etmemişti.Burcu arkadaşı için üzülüyordu. Merve ise çocukla hayli konuşmuş ve kişisel bilgilerini paylaşmıştı. Ertesi gün Merve bilgisayarı açtığında şifresinin kırıldığını gördü ve yaptığı hatayı anladı. Daha sonra arkadaşı Burcudan özür diledi. Durumu ailesinede anlattı ve onlardanda özür diledi. Birdaha böyle birşey yapmayacağına dair söz verdi.

 18. Ecrin adında 10 yaşındaki bir kız çoçugu internetle oynamayı çok seviyordu ancak ailesi i bu kadar çok oynamasına kızıyordu.Ama Ecrin ailesini umursamıyordu.Uyarmaktan bıkan ailesi bir süreligine interneti kestirdi.Bunu duyan Ecrin neden böyle bir şey yaptıklarını sorunca ailesi artık çevresiyle ilgilenmedigini söyledi.Ecrin ailesine hak verdi.Bundan sonra birlikte zaman geçireceklerine söz verdi

 19. Hocam ilerde site kurmayı ve oyun kurmayı öğretcekmisiniz Hocam bide bigi sayar odasın fllas bellek getirebilirmiyiz bigi sayarlara takmak için

  • Basit oyun yapımını kurslarda yapıyoruz zaten site kurmak ise sadece ilgili öğrenciler varsa teknik destek oluyorum. Herkese site kurdurmam imkansız maalesef. Öyle bir ilginiz var ise okulda bana uğrayın yardımcı olmaya çalışırım.

 20. Kurallara uymayan
  emre

  emre kurallara uymayan bir çocuktu hep birilerinin videolarına kötü kötü yorumlar yazıp dalga geçiyordu
  bazı zamanlar başkalarının şifrelerini kırmaya çalışıyordu bazılarını kırıyordu ailesi ona çok
  Kızıyordu ama ailesini hiç dinlemiyordu telefonunu alıyorlardı
  ama geri alıyordu bir gün kendi de internette video paylaşmaya karar verdi ve video paylaştı ama kimse onun videosuna beğenmemiş onun yaptığı gibi kötü kötü yorumlar yazıp dalga geçiyordu oda annesine söyledi annesi de sen onlara yapmasaydın onlarda sana yapmaz dedi annesinin sözünü dinleyip bir daha yapmamaya karar verdi bundan sonra daha yapmamış o kimseye yapmayınca kimsede ona yapmamış .

  Hikaye adı :kurallara uymayan emre

  Kahraman :anne kişiler :emre ve annesi

  Kahramanın özelliği:emre ile konuşarak huyundan vaz geçirmesi

  Kimler için yazıldı:kötü yorum yazanlara

  Ne öğrenebilirler:internette kötü yorum yapmamayı dalga geçmemesi

  • Site oluşturmak çok kolay önemli olan güzel içeriklerle doldurmak oda ilgi alanınızda birşey olmak zorunda aksi halde ilerde sıkılır paylaşım yapmazsınız. site gelişimi durur. Ona siz karar vereceksiniz.

 21. KEREM ile MİRAY bahçede oyun oynuyorlardı. Sonra babaları geldi ve dediki eve internet bağlatılacak dedi Miray ve Kerem umursamadı. Oyunlarına devam ettiler. Abileri eve geldiğinde çok sevindi çünkü evlerinde internette oyun oynaya biecekti.İnternette oyun oynarken Kerem ile Miray geldi .Abilerini izliyordu .Abileri hiç farkında değildi çünkü oyuna çok dalmıştı. Uzun zaman geçti internet bağımlısı oldu.Kerem ile Mirayıda bağımlısı etti böyle zaman geçti.Ne kadar uyarsalarda vaz geçmediler. BabasI İNTERNETİ Kapattırdı ve bağımlısı olmaktan kurtardı ve bağlattığından pişman oldu

 22. Merve kötü bir kız değildi. Ama internette şakalaşırken argo ve küfür kullanmayı severdi. Annesi bir arkadaşından bunu öğrenmişti.Bu durumu Mervenin babasıyla konuştu.Merveyi çağırdılar.Merveye küfür ve argo kullanmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu söylediler.Merve utandı.Ailesi küfür ve argo kullandığını anlanıştı.itiraf etti ve bir daha küfür kullanmadı

 23. Ahmet internet’te dolaşmayı seven bir çocuktu dersleri iyiydi ama bir gün öğretmeni hakkında bir fotoğraf paylaştı ve altına bir yorum yazdı öğretmenimiz okuldan ayrılmış artık derslerimize girmeyecek arkadaşlar diye bir yorum atmıştı öğretmeni bunu görmüştu Ahmet’e kızmıştı hayır çocuklar ben sizin derslerinize girmeye devam edeceğim demişti hocam o zaman dün neden gelmediniz ? diye sormuştu Ali hoca hastaydım çocuklar demişti ve özür diledi ve Ahmet’i
  uyardı ve Ahmet bir daha böyle birşey yazmayacağına söz verdi

 24. Sena şaka yapmayı seven bir kızdır.Bir hafta sonu evde öğretmenin profil resmini kullanarak arkadaşlarına”bu hafta hasta olduğum için okula gelemeyeceğim”diye öğretmenmiş gibi mesaj atar.O hafta okula Sena hariç hiç kişi gelmemişlerdir ve öğretmen neden gelmediklerini bilip bilmediğini sorar.Sena şakayı daha çok uzatmak için bilmediğini söyler.Öğretmen bazı öğrencileri arayıp bir sorun olduğunu anlar ve okula sadece Sena geldiği için Senadan şüphelenir.Öğretmen müdür ile görüşür.Bu durumu Sena ile konuşurlar Sena suçunu kabul eder.5 gün okula gelmeme cezası alır.

 25. Selin ve Dolandırıcılar
  Selin oyun oynamayı çok seven bir kızdır, bir gün evde otururken canı sıkılır bilgisayarda bir siteye girer ödül kazandınız yazan bir mesaja tıklar fakat bu mesajda ailesinin özel bilgilerini ve kredi kartın şifrelerini ister Selin annesine söylemeden bilgilerini yazar fakat karşı tarafın dolandırıcı olduğunu bilmez dolandırıcılar kart şifresi ile alış-veriş yaparlar ailesi bunu fark ettiği zaman Selin korkup söylemez ama sonra itiraf etmek zorunda kalır ve Selin bu olaydan büyük bir ders çıkarır
  Hikayenin Adı:Selin ve Dolandırıcılar
  Hikayenin Kahramanı:Selin
  Hikayenin geçtiği yer:Ev
  Hikayenin kahramanının özellikleri:Oyun Oynamayı Sever
  Bu hikaye kimler için yazıldı:Örnek alması gereken herkes için

 26. Bilgisayarla oynamayı çok seven bir çocuk varmış adı Kiraz’mış hep bilgisayarla oynamak istermiş annesi ve babası buna karşıymış sürekli uyarmalarına rağmen çocuk onları dinlemezmiş. Bir gün yine bilgisayarın başındayken bir haber karsına çıkmış. Haberde şöyle bir yazı okumuş ‘Bilgisayar bağımlılığı beyin hücrelerini öldürüyor!’ bu yazıyı okuyan kiraz çok korkmuş doğru olup olmadığını öğrenmek için annesi ve babasının yanına gitmiş. Annesi ve babası bu haberi onaylamış ve şöyle söylemişler ‘biz seni defalarca bu konuda uyardık ama sen bizi dinlemedin.’ Kiraz bundan sonra bilgisayara belirli zamanlarda bakmaya karar vermiş.
  HİKAYENİN ADI:BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞININ ZARARI
  HİKAYENİN KAHRAMANLARI:KİRAZ, ANNE, BABA
  HİKAYENİN GEÇTİĞİ YER:KİRAZ’ın EVİ
  KİŞİLERİN ÖZELLİKLERİ:KİRAZ(bilgisayar bağımlısı) KİRAZIN ANNESİ VE BABASI (bilgiaayar bağımlılığına karşı)
  KİMLER İÇİN YAZILDI:BİLGİSAYAR BAĞIMLILARI İÇİN YAZILMIŞTIR.

 27. Mert daha ortaokula yeni geçmiş bir çocuktu.internet ortamında her zaman argo kelimeler kullanırdı.Aynı zamanda her şeyi büyük harfle yazardı.Bilgisayarla ya da telefonla oynamaktan derslerini hiç yapmıyordu.Bu durum Mert’in öğretmenlerinin velilerini çağırmasına neden oldu.Babası Mert’in bilgisayarını elinden aldı.Mert artık ödevlerini yapmaya başlamıştı hatta kitap okuyup konu tekrarı bile yapıyordu.Mert derslerine iyi çalışmaya başladığı için babası çok mutlu olmuştu.Mert bilgisayar dersinde yeni bir şey öğrenmişti bunlar da internette argo kelimeler kullanmamak ve internete büyük harfle kelimeler yazmamaktı.Mert çok utanmıştı bunların bu kadar kötü bir şey olduğunu bilmiyordu.Artık bunları kullanmamaya başladı.Mert ödevlerini yapacağına ve bir daha internette böyle şeyler yapmayacağına babasına söz verdi.Mert hem her gün 1 saat bilgisayar oynadı hem de her gün ödevlerin yaptı

 28. Tüm Oyunlara Girme!
  Alara bir gün bilgisayarda oyun oynarken “yap” denen bir oyunla karşılaşıyor. Alara meraklı olduğu için bu oyuna giriyor.Oyunda annesi ve babasının kredi kartı bilgilerini göndermesini eğer göndermezse bir sonraki bölüme geçemeyeceği yazıyordu.Alara öbür bölümü çok merak ettiği için aynı zamanda neler olacağını bilmediği için kredi kartı bilgilerini annesine söyleyerek göndermesinden bir sakınca olmadığını düşündü ama oyunun altında sakın büyüklerine söyleme denen birşey olduğu için Alara gizlice annesinin ve babasının cüzdanlarını alıp bilgilerini gönderdi.Öbür gün annesi ve babasına bir fatura geliyor bu faturada 10000 tl borçları olduğunu gördüğünde babası ve annesi nasıl böyle birşey olduklarını düşünüyor ve Alara utanarak odasına çekiliyor ve birdaha asla oyunlarda deneni yapmıyacığına kendi kendine söz veriyor.

  Hikaye Nerede geçiyor:Alara’nın evinde

  Hikayenin Kahramanı:Alara

  Okuyanlar ne çıkarır:Hesap bilgilerimizi kimseyle paylaşmamalıyız

  Kahramanın özelliği:Çok meraklı

 29. Bir çocuk İnternetle uğraşmayı severmiş her gün İnternete girermiş bir gün İnternete girmiş bir videoya yorum yazan insanlar varmış hemen çocukta ortaya atılmış insanların yazdığı yorumlara kötü sözler yazıyormuş. Babası sürekli İnternetle uğraştığı için ona kızmış almış telefonu elinden. Yorum yazarken o arada görmüş
  Babası:sen niye insanların yazdığı yorumlara kötü sözler yazıyorsun demiş. Çocukta o arada ağlamaya başlamış. Çocukta çok pişman olmuş. Bir daha yapmayacağına söz vermiş.

 30. ÖZEL BİLGİLERİNİ PAYLAŞMA!
  Bir çocuk varmış.İnternette uğraşmayı çook severmiş ama annesi uğraşmamasını istiyormuş.Bir gün internete adresini yazmış ve biriyle arkadaş olmuş.Arkadaş olduğu kişi hırsızmış.Hırsızın planı yazdığı adrese cocuğun gelmesini sağlamak ve cocuğu kaçırmakmış.Cocuğa adresi göndermiş.Cocuk
  “tamam hemen gönderdiğin adrese geliyorum.”demiş.Cocuk annesinden babasından izinsiz gitmiş.Cocuk adrese gelmiş.Hırsız tam cocuğu kaçıracakken polisler gelmiş.Hırsızı tutuklamışlar.Polis bey “bir daha tanığmadığın kişilerle arkadaşlık kurma” demiş.Bir daha internette özel bilgilerini paylaşmamışlar ve mutlu yaşamışlar.

 31. Hikaye Etkinliği;
  Başladık internetin zararı Bir zamanlar Ali Adlı bir çocuk varmış Ali’nin hiç arkadaşı yokmuş Ali’nin canı çok sıkılıyormış Ali Bir Gün İnternetten Arkadaş bulmak istemiş Karşısına Biri cıkmiş. Arkadaş olmak istemişler Arkadaş olmuşlar Karşısındaki cocuk Aliyi Tanımadığı için 2side birbirine kötü laf kullanmışlardır Ali Üzulmustur Hem kötü laf kullandığı icin hemde Arkadaş bulamadığı için Bu Aliye ders olmustur Bundan sonra İnternette Arkadaş bulunmayacakti Nisanur Fadime Gedik

 32. Arkadaslar hepimiz biliyoruz ki teknolojiyle internet kullanımı da arttı bu nedenle artık kisisel bilgilerimizi TC kimlik numaramızı adresimizi telefon numaramızı e posta adresimizi ve internet şifreleeimizi lütfen başka ve tanımadıgınız kişilere karşı paylaşmayın ve intenette bir kisiyle konusurken kaba ve insanlara kullanılmayacak kelime ya da cümleler kurmayınız unutmayın ki cümlenizin hepsini büyük harf kullanarak yazarsanız bu karsınızdaki kisiye bagirmak anlamına gelir ve son olarak internette beğendiğiniz videoları veya resimleri kendi sitenizde paylasmayin bu telif hakkına girer ve telif hakkının boyuna göre cezaları vardır mesela 2 dakikalik bi videoya uyarı 10 dakikalik bir videoya para cezası ve 1 saatlik bir videoya ise hapis cezası verilmektedir siz siz olun bu yazdıklarımı yapmayin faydalı olması dilegiyle

 33. UNUTMA
  Bir yaz tatiliydi.Babam ağabeyim ve ben annemin işte olması nedeniyle evde geçirmekteydim.Evde olmamıza rağmen ağabeyimle tatil zevkli geçiyordu.Ağabeyimle bilgisayar oyunları oynamak beni heyecanlandırıyordu.Bir gün kuzenim geldi bizim bilgisayardan sosyal medya hesaplarına girmişti.Bizim bilgisayarda girilen bütün şifreler kayıt oluyormuş. Bunu da kuzenim bizim evden gittikten sonra öğrendim.Bütün hesapları acık kalmış istediğimiz gibi hesaplarını görüyorduk. Ağabeyim hemen hesaplarını kapattı. Bana da başka bir yerde şifremi yazdıktan sonra silmeyi öğretti.
  Tanımadığımız bir yerde bilgisayar kullanacak isek mutlaka çıkarken şifrelerimiz silmemiz gerekiyor.Yoksa kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir.Buda bizi üzer.

 34. 2. Görev
  Ali arkadaşları tarafından hiç sevilmezdi.Çünkü arkadaşlarıyla internet ortamındayken kaba sözler söylerdi,arkadaşlarının yüklediği video ve sunumlarını kendininmiş gibi gösterirdi.Arkadaşları özellikle şu huyunu sevmezdi hep büyük harfle yazı yazardı.Bu yüzden arkadaş edinemeyip ve öbür arkadaşlarınında kalbini kırardı.Bir gün annesi onu yanına çağırmıştı sebebi arkadaşlarının annesi tarafından çok şikayet gelmişti.Annesiyle konuşmaya başladılar
  Annesi:Ali arkadaşlarınla aran iyi mi?
  Ali:Evet,niye sordun ki?
  Annesi:Arkadaşlarından çok şikayet var.
  Ali üzgün üzgün baktı annesine annesiyle arasında uzun bir konuşma geçtikten sonra Ali beklemeden yattı.ertesi gün Ali’nin arkadaşlarıyla arası düzeldi ve bir daha hiç küslük olmadı.
  MUTLU SON

 35. slogan: Saygılı ol çevrende de internette de karşı ol zorbalığa kötülüğe.

 36. Kucuk cocugun basina glenler

  Cocuk bir gun telefonla urasirken ogretmeni bir arastirma odevi vermis kucuk cocuk telefonu alip salona gecmis odevini yapmak icin bir siteye girmis sitede yazi yaziyormus sitede soyle bir yazi yaziyormus hesiye almak isteyen bu linke tiklayip bigilerini verip uye olabilirsin yaziyormus kucuk cocuk okumadan gecmis linke tiklamis sonre
  1E-potasini istemis
  2TC kimlik numarsini istemis
  3Telefon numarasini istemis
  4Adresini istemis cocukta vermis butun bilgileri tiklamis linke annesine ve babasina uye oldugunuz icin tessekurlr diye bir mesaj gelmis sonra 10 bin TL para kesmisler hic bir seyi okumadan gecmeyelim ve dikkat edelim bilginize

  HIKAYEMIN ADI: KUCUK COCUGUN BAŞINDAN GECENLER

  HIKEYININ GECTIGI YER:MEHMET AMCANIN EVI

  HIKAYENIN KAHRAMANLRI: ANNESI BABASI COCUK

  HIKAYEDE KAHRAMANLARIN OZELLIKLERI:KUCUK COCUK SARKI INDIRMEK ICIN LINKE TIKLADIGI

  BU HIKAYE BIZLER ICIN YAZILDI BIZLERDE YAPMAYALIM DIYE

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*