Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta ilk olarak Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş etmek Çalışmasını yapacağız. Bu çalışma Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Zorba Karşımda Durma konusu için hazırlanmıştır. Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Başetmek Çalışması ile;

 • 5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duymayı bilir.
 • 5.2.1.4. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılacak durumları fark eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu çalışma geçen hafta işlediğimiz Dijital Yurttaşlık konusunun devamı niteliğindedir. Bir haftaya sığmayacağız düşünülerek 6. haftada bu konuya ayrılmıştır.

Bu etkinliği ben genelde ev ödevi olarak veriyorum. Siz vaktiniz var ise gruplar oluşturarak sınıfta bu etkinliği yapabilirsiniz.


DİJİTAL ZORBALIKLA BAŞ ETMEK İÇİN GÖREVLER

Bu haftaki görevimiz biraz vakit alabilir. Aşağıya maddeler halinde bazı konu başlıkları veriyorum.

Bu başlıklardan 1 tanesini seçiniz. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Sadece 1 Başlık seçin.

Seçtiğiniz konu başlığına uygun önerilerinizi daha önce yaptığımız gibi yorum olarak bırakınız.

Görev-1: Yaratıcı Slogan Etkinliği

Slogan, Düşüncelerinizi ya da vermek istediğiniz mesajları, insanların kolay hatırlayıp tekrar edebileceği şekilde, kısa, çarpıcı ve farklı sözler ile ifade etmemizi sağlar.

Sloganlar, önemli iletişim araçlarıdır. Bize, akılda kalıcı önemli mesajlar verirler.

Peki, iyi bir slogan nasıl olur? İyi bir slogan orijinaldir. Çünkü sıradan sloganlar, hemen unutulur. Eğlencelidir, insanlarda heyecan uyandırır. Kısa ve söylemesi kolaydır. Vermek istediğiniz mesajı, insanlar anlar ve arkadaşları arasında da sevdikleri sloganları kullanmak ister.


“Dijital zorba olmamak için, uyulması gereken kurallar’ı kısa, esprili, eğlenceli ve çarpıcı hâle getirecek, sloganlar ve cümleler bulmaya çalışınız.

Bulduğunuz sloganları aşağıdaki sorulara yanıt verecek şekilde olmasına özen gösteriniz.

– Sloganınızın amacı ne?
– Kimler için hazırladınız?
– Sloganınız nerelerde yer alacak? (Televizyon, sokak panoları, reklam tabelaları, okullar, İnternet vb.)
– Sizce, bu sloganı duyduklarında insanların tepkisi nasıl olacak? Neler hissetmelerini ya da neler düşünmelerini isterdiniz?

Aklınıza gelen sloganlar neler? Sizce, neden bu sloganlar aklınızda kaldı? Şimdi sizler de insanların akıllarında kalacak sloganlar için düşünmeye başlayın.


Görev-2: Hikâye Yazma Etkinliği

Bu görevde ise sizden dijital yurttaşlık kurallarına uymayan bir çocuğun başından geçenleri anlatan bir hikâye yazmanızı istiyorum. Bu hikâyeyi yazarken aşağıdaki soruları da dikkate alınız;

– Hikâyenin adı ne?
– Hikâye nerede geçiyor?
– Hikâyenin kahramanları/kişileri kimler?
– Hikâyede geçen kahramanlarının özellikleri neler?
– Bu hikâye kimler için yazıldı? Okuyanlar, bu hikâyeden ne öğrenebilirler?

Oluşturduğunuz hikayeyi okuyan kişi yukarıda verilen soruların cevaplarını hikayenizin içerisinde bulması gerekmektedir. Özenerek güzel bir hikaye oluşturabilirsiniz. Biraz düşünün yeterli.


Görev-3: Gazete/Televizyon Haberi Etkinliği

‘Geçtiğimiz aylarda, İstanbul’da, 13-17 yaş arası 13.500 gencin katıldığı bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada çıkan bazı sonuçlar şu şekilde:

Her 4 öğrenciden 3’ü her gün İnternet’e giriyor.
Öğrencilerin %30’u parolalarında doğum tarihlerini kullanmakta bir sakınca görmüyor.

Bu araştırmayı konu alan bir haber yapacaksınız. Haberinizi gazete haberi ya da televizyonda yayınlanacak bir haber olarak düşünebilirsiniz.

Haberinizde, İnternet kullanım oranları yüksek olan gençlere parola güvenliği konusunda neler söylersiniz?’

Haberin başlığı ne olacak?
Haber nerede yayınlanacak? Kaç kişiye ulaşacak?
Haber nasıl bir etki yaratacak?
Haberi izleyen öğretmenler, aileler ve gençler ne düşünecek?

Oluşturduğunuz haberi okuduğumda yukarıdaki soruların cevaplarını almak istiyorum arkadaşlar. Haberi oluştururken bu durumu gözden kaçırmayın.


Tüm görevlerimiz bu kadar. Yukarıda belirttiğim gibi 3 görev içinde cevap yazmanıza gerek yok. Bu görevlerden sadece 1 tanesini seçeceksiniz. Seçtiğiniz görev hakkında orada belirtilen sorulara yanıt verecek şekilde görevi yerine getireceksiniz.

En çok beğenilen öneriler etkinlik sonrasında paylaşılacaktır.

Cevap gönderirken e-posta adresi kısmına e-posta adresiniz yok ise [email protected] yazabilirsiniz.

Aşağıda geçen senelerde benim öğrencilerimin yanıtlarını görebilirsiniz. Onların yanıtlarından da faydalanarak kendi cevabınızı oluşturmaya çalışınız.

Öğretmene Not: Dilerseniz bu görevleri EBA üzerinden paylaşarak öğrencilerinizin yanıtlarını oraya girmelerini isteyebilirsiniz.

Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek Çalışması Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Zorba Karşımda Durma ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek Çalışması Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

94 Comments

 1. ben bir oyun yükledim interneten oyuna girdim ve virüs girdi tabletime
  tabletimden önce virüsü silmeye çalıştım annem görmesin diye akşama kadar silmeye çalıştım virüsü ama silinmedi ben babamı çardım babam eve geldi tabletimdeki oyunu gösterdim babam baktı araştırdı bir siteden
  babam tabletimi yaptırmaya götürdü tabletim oldu kardeşim bir tane oyun sitesine girmiş o siteden oyun yüklemiş o oyuna girmiş ve tabletim yine virüs kapmış

 2. Merhaba ben bir haber yaptım hadi bakalım Bursa da olan hayvanat bahçesinden 7 tane tavşan kaçırıldı çalışanlar çok şaşırdı dediler ki kim tavşan alır ne güzel paralar varken dediler ve boş verdiler

 3. bir gün mert adında bir çocuk varmış.Bu çocuk çok fazla bilgisayar oynarmış ve internetteki çoğu şeye inanırmış.Günlerden bir gün mert bir site gormuş ve tıklamış.Üstünde ‘KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ VERENE IPHONE 15 PRO BEDAVA’ Yazıyormuş ve mert buna inanarak babasının kredi kartı bilgilerini vermiş…Aradan 1 2 hafta geçmiş ve babası bankasından 1.000.000 TL çekildiğini görmüş.Bunu oğluna sormuş ve oğlunun bir siteye girip
  kredi kartı bilgilerini verdiğini söylemiş.Ve babası onu bi güzel pataklamış.Sonra mert bir daha bilmediği sitelere girmeyeceğine söz vermiş…..KÖTÜ SON:(

 4. ben internetten bir oyun indiriririm.. abim odaya girip şöyle der-ne yapıyorsun telefonla et ile tırnak gibisiniz ben-bir oyun bulup indirdim ve biriyle tanıştım çok tatlı biri abim-yani gerçek hayatta tanımıyorsun? ben-evet tanımıyorum ama sınıfımdaki arkadaşım tanıyormuş o yüzden konuşuyorum (o sırada televizyona bir haber çıkar) haberde *sakın çocuğunuzun,kardeşinizin eline telefon verip yalnız bırakmayın diyordu ve haberin devamında da tanımadığı kişilerle konuşup arkadaşımla dışarı çıkıyorum diyip ya zarar görüyormuş ya da kaçırılıyormuş abim bu haberi duyunca şaşırıp hemen telefonumu alıp yazdıklarıma baktı ama birşey yoktu çünkü normal bir arkadaşıyla mesajlaşıyor gibi yapmıştı işte bu yüzden biz hariç siz de anne babalarınızdan habersiz teknolojiyi yanlış davranışlarla kullanmamamalıyız devamında abim bunu öğrenip babama söyledi babamda anneme ve benden bu davranışı bir daha yapmamam gerektiğine söz vermemi istediler ve birdaha böyle yanlış birşey yapmayacağıma söz verdim ve artık teknoloji içinde yapacağım her şeyi anne babama soruyorum not-gerçekte böyle birşey olmadı ve olmayacak

 5. FAZLA OLMA BAĞAMLI OLURSUN BAŞARILI

  Hakan derslerinde çok başarılı bir çocuktu Hakanın babası oğlunun başarısın gördü ona çok pahalı ve güçlü bir bilgisayar aldı ve bir sürü oyun aradan biray geçti okulda veli toplantısı olacağı haberi gelmiş Hakanın babası okula kasıla kasıla gider ancak bilgi sayarın alındğı günden bu yana HAKAN ın dersleri çok düşmüştür HAKAN ın babası eve gidie modem bilgisayar herşeyi söküp atar yılar sonra HAKAN ÇOK ÖZGÜVENSİZ HER ŞEYDEN KORKAN bir çocuk olur Birçok kişi suçlunun hakan olduğunu savunur AMA ASIL SUÇLU HAKANIN BABASI HÜSEYİNDİR

  BALIKESİR DE KÖTÜ OLAY

  Balıkesir gençlerinin 100 de 75 aile doğum tarihi gibi şeyleri cidi almadı ve ailelerinin bütün parası çalındı 750 bin insan sokakta kaldı Devlet LİSE leri ailelerin kalması için boşaltı

 6. ÇOCUKLARIN HEPSİ TELEONDA,TABLATTE,BİLGİSAYARDA!
  Araştırmalarımıza göre 4-16 yaş çocuların hepsi internette
  çocularımızın 5/4 ü internete lütfen değerli ebebeynler çocukarımıza belli bir süre ve ne izlediklerini kontrol ederek verelim.
  çocullarımızın sağlığı için

 7. Ben bu DİJİTAL olarak herkes KAAN telefonu olan çocuktur.Benim arkadaşımın babasını kabetmişti sonra sokakta yalnızdı ona hiçkimse ona yadım etmemişler.Sonra bir adam gelmiş sonra onu alıp eve gittiler.Sonra adam yemek verdi.Yemeyi bitirdi sonra doladırıcı çıktı sonra evden çıkıp giti.Sonra polise gidip olan biteni anlatım sonra annesi gelip sarıldı sonra eve gittiler.

 8. birgün küçük yaramaz bir çocuk kedisini bilgisayar oyununa fazla kaptırmış annesi ve abisi budurumunu hiç sevmezmiş nezaman yasaklansa daha çok ağlarmış artık yavaş yavaş bırakması gemeliydi çünkü artık okul zaman gemeye başlamıştı ve yaz tatili bitmesin sadece 10 gün kalmıştı annesi ve abisi uzaklaştıramıyorlardı bilgisiyardan bir sabah yaramaz çocuk anlamsızca aynaya bakmış ve gözlerinin kıpkırmızı olduğunu görmüş korkarak aşaya inmiş annesi ve abisi ilkkez aşaya indiğni görmüşler küçük çoçuk ışışktan önünü göremedi ve düştü annesi göleri kızardığı için onu dr.aliye götürdü dr. ali küçük çocuğun gözlük takması gerektiğini söyledi ve ona güzel bir gözlük ve bir damla verdi 5 gün içide kendine geldi ve bir defa asla ekrana bakmamış.

 9. Bir gün internette tanımadığı bir kişiyle arkadaşlık kuran ben,nasil Bir hatanın içine düştüğümu benim fotoğraflarımı başka sitelerde paylaşınca anladım.Beni o kadar rencide edici olduğunu anlatamam. Bu bana çok büyük ders oldu bundan sonra tanimadigim insanların arkadaşlıkların kabul etmemeyi,ve fotoğraflarımı herkesin göreceği şekilde paylaşmamayi öğrendim.

 10. Bir gün Aslı yine evde sosyal medyada gezerken asılsız bir haber okudu.Bunu lehine çevirmek için yani takipçi sayısını arttırmak için bu haberi daha dikkat çekici yapmak için haberi çok farklı bir yere çekti.Yani birine iftira atmış oldu.Dijital yurttaşlık kurallarına uymamış oldu. Ama hedefine ulaşamadı.
  Hikâyenin adı=Dijital Zorbalıkta İftira
  Hikaye nerde geçiyor?=Evde
  Hikâyenin kahramanı=Aslı
  Kahramanın özelliği=Kendi çıkarı için yaşayan
  Bu hikâye kimler için yazıldı?=Sosyal medyayı bilinçsiz kullananlara

 11. bir çocuk telefon oynamaya bayılırmış. Annesi bu durumu sevmezmiş.Bir gün çocuk okuldayken annesi çocuğun telefonunu alıp saklamış.Çocuk eve gelir gelmez telefonunu aramış ve bulamamış sonra annesine sormuş annesi de sakladığını söylemiş ve vermemiş çocuk telefonsuzluğa alışmış ve daha telefona bakmıyormuş.

 12. Hikaye adı=Zorba Barış
  Hikayenin geçtiği yer=Barış’ın odası

  Barış’ın bir gün canı çok sıkılmış ve sosyal medyaya girmiş.Boş boş gezinirken bir adamın fotoğrafını görmüş ve fotoğrafta görünen telefon numarasını aramış.Telefonu açan adama hakaret etmiş e telefonu kapatmış.Bunu birkaç kez daha tekrarlamış.Bir hafta sonra evde oturmuş gumball izlerken kapıya vuruluyor ve bir bağırma sesi duyuluyor ^FBI OPEN THE DOOR^.Sonra kapı kırılıyor ve FBI ajanları bütün eve dağılıp evi dağıtıyorlar ve hooop;Barış ters kelepçe.Barış para cezası alıyor ve mutlu bir şekilde eve dönerken evin dağıldığını hatırlıyor ve 1 yıl uğraşarak evi düzenliyor.Bir daha siber zorbalık yapmamaya karar veriyor.

 13. bir gün sıla internet üzerinde bir site görmüş.Sitenin üzerinde (eğer bu kolyeyi alırsan dileğin kabul olacak) yazıyormuş.Sıla ürünü merak edip almaya karar vermiş ama ilk önce ürünün fiyatına bakmış ürünün fiyatı 500 tl miş.Sıla ürünü biran önce almak istiyormuş,ama ürünü almak için e-posta ve ismini yazması gerekiyormuş. Sıla aldırmadan kolyeyi almış.
  bir kaç gün sonra kargo gelmiş, Sıla , kargo gelirgelmez açmış. Sıla kargoyu açtığı zaman şok olmuş çünkü kargonun içinden kolye değil bir kağıt çıkmış.Kağıdın içinde ‘DOLANDIRILDIN !!!’ yazıyormuş. sıla bu durumu görürgörmez kendine bir daha bilmediği sitelere girmeyeceğine ve kimseylede özel bilgilerini paylaşmayacığına dair söz vermiş.

 14. Kurallara uymayan Halil’in başına gelenler
  Halil diye bir çocuk varmış. Teknolojiyle alakalı hiçbir kurala uymaz ,hocayı dinlememiş. Bir gün sınıf başkanı Halil ‘ i okulda iken Özgür hocaya söylemiş . Uyarı almış Halil . Çok üzülmüş . Hocası ona kızmış.Halil bir daha yapmış ve okuldan atılmış. Siz de dersi dinlemezsen olacak şey bu . Siz yapmayın.

 15. Birgül bir kız bir linke tıklayınca linkte 100.000.000 kazandınız yazıyormuş kız basmış parayı beklemiş gelmemiş 5.sınıfda öğretmeni ona özgür şeremet sitesini önermiş kız ders almış çok uğraştım bu siteyi açmak için

 16. Bir gün (MATYA) adlı bir kız varmış kızın annesi yani (WERQA) Matya’ya telefonu öğretme kararı almış kızının BİLİŞİM HOCASI olmasını istermiş kız bunu duyunca hep heveslenip olmak istediğini söylermiş birde kızın kardeşi varmış adı(MATİA)mış kardeşi daha 4 yaşındaymış ve ablasına destek vermeye çalışırmış birgün annesi Matyaya yine BİLİŞİM HOCASI olması için gereken şeyleri yapıyormuş büyümüşler ve maalesef kardeşi trafik kazasında hayatını kaybetmiş.Annesi bu durumu kaldıramamış ve hastalanmış (MAIYA) büyümüş sıradan birgünde (MAIYA)nın arkadaşı olmadığı için internetten arkadaş bulmaya karar vermiş aramış ve en sonunda aklına fikir gelmiş ama oda işe yaramamış ve çarşıya gitmiş bir kişi onun yanına gelip arkadaş olalımmı demiş kız şaşkınlıktan ağzını açıp öylecene bakmış kişi yeniden tekrarlamış en sonunda kızımız kendine gelmiş ve (OLALIM) demiş kız eve zıplaya zıplaya gitmiş annesine bu haberi vermiş annesi

  -Senin adına sevindim kızım.

  Demiş kız önceden sanal arkadaşına numarasına vermişti kız yani Matya arkadaşının adını sordu

  -Merhabalar siz çarşıda tanışdığım genç misiniz?

  -Evet numaramı bulmuşsun

  -Ah evet ama biraz zorlandım

  -Neyse bana birşey mi dicektin?

  -Evet adınneydi

  -Adım (Nerji)

  -Oh tamam….

  Konuşmaları böyle devam etmiş kız onla kendini arkadaş değil dost olarak görmüş ona herşeyini anlatıyormuş.Ama birtek sorun varmış Nerji ona hiçbirşeyini paylaşmıyormuş sadece Matyanın söylediklerine evet yada hayır diyormuş.Matya onun paylaştıklarını merak edip bakmış. Birde ne görsün?! Nerjinin onun hakkında özel hayatıyla ilgili bütün soruları ekran fotorafları görüntülenmiş şekildeydi hemen onla bu konu hakkında konuşucaktı.

  -Nerji o fotoraflarda ne?!

  -Hangi fotoraflardan bahsediyorsun Matya beni suçlu durumuna düşürme!!

  – Fotoraf gönderiliyor…
  Bunlar Nerji!

  Matya tamamen kapanmıştı aylarca dost dediği çocuk tarafından Sanal zorbalığa maruz kalmıştı o gece zor uyusada.Sabah kalkdığında acaba bir kabus mu gördüm diye sorguladı kendini çünkü Nerjinin ona böyle birşey yapması yıllarca aklına bile gelmezdi bu sefer konuşmalara bakacaktı ama konuşmaları dün gece kızgınlığından sildi diye hatırlayıp yine paylaştığı şeylere baktı ve ne görsün kabus değildi ve zorbalığı artıyordu yüzünü ve onun hakkında paylaşılmış yalanlardan ibaretti.. Ve Nerji beklenmedik şekilde ona mesaj atıp duruyordu Matya bakmak istemesede baktı Nerji ona,

  -Çok saf bir insansın herşeye ağlıyorsun senden en baştada nefret ettim bana attığın fotorafları sadece paylaşmakla kalmadımki

  -NE DİYORSUN BAŞKA NE YAPTIN?!!

  -Sana shoplar yapıp bunu Facebook,Instgram ve başka yerlerde paylaştım

  Matya yine onun hesabına girdi ve onun dediği şeylerden ibaret değildi.Ona uygunsuz shoplar yapmıştı Matya hayatı boyunca bu durumdan etkilenmemek için avukata başvurdu ama yalanlarla hakimi kandırdı ve para cezasımı desem , adaletsizlikmi desem bilemiyorum

  YAZAR:Sahra AŞANER ,Ecemsu İLHAN

 17. merhaba ben mert ve şafak irtennette gezinirken karşıma reklam çıktı diyorduki.kredi kartı bilgilerini verirseniz size hediye vercez dediler.bizde verdik 1hafta içinde gelcek dediler gelmedi2 hafta oldu. bizde uyuduk yarın derste bilişim vardı ve derste sakın kred
  i kartı bilgilerenizi sakın vermeyin dedi. ama çok geçti babam öğrenince bilgisayarımı aldı ve bidaha vermedi.çok üzülmüştüm. siz siz olun sakın büyüklerinizden habersiz birşey yapmayın

 18. akının telefonuna bır bıldırım gelır ve bıldırımde su yazıyordur yenı bır iphone 14 pro max kazandınız yazıyordur ve akın bıldırıme tıklar ve sosyal medya hesapları ve e postası calınır ve akın bundan bır ders alır ve bırdaha boyle bır sey yapmaz

 19. merhaba ben eymen bu gün sizlere birşey anlatacağım ben bir gün ben internetteyken önüme bir site çıktı bedava uc istermisin dedi ve ben buna inadım ve tıkladım ama tıklama olaydım neyse 1 gün sonra bankadan mesaj geldi bir hespınız dan 3000 tl çekilmiştir dedi sonra babam bana dediki oğlum bunu sen mi yaptın diye sonra bende evet baba dedim sonra babam bana bağırdı sonra biraz bağırdı not bilmediğiniz sitelere girmeyin

 20. FAKİRİN HAYATI
  Bir gün yolda yürürken yoksul bir adam gördüm.Ve çöpten ekmek topluyordu,ona ekmek alıp vermek istemiştim.Geri döndüğümde adam yerinde yoktu.Ve heryerde onu aradım,ama bulamdım.Hava kararmıştı ve adamın nerde olduğunu düşünüyordum.Eve gittiğimde ona yemek ve temiz kıyafetler ayırdım ve yatağıma gittim ve akşam 05.00 gibi su içmeye kalkdığımda camdan adamı görmüştüm.Aşağıya indiğimde adam yoktu.Tekrar eve çıktım.ve uyumaya gittim.Sabah kalktığımda markete gitmek için kapıyı açmıştım ve adam çöplerimizi karıştırıyordu.Adamı gördüğüm için kıyafetleri almak için eve girdim.Kıyafetleri aldığımda adama verdim.Adam çok mutlu oldu ve bana teşekkür etti. VEE SOOOOOOOOON ………………………….

 21. hikaye,günlerden bir gün aslan beni yedi ama ben aslanın midesinden kurtulur kurtulmaz duş aldım sonra anneme tüm olanları anlattım ama annem inanmadı çüki be rüya görmüşümmmmm.GERÇEEEEEEEK

 22. meraba ben mert ve arkadaşım şafak ile bugün size bir anımı anlatıcam.irtennette gezinirken karşıma bir reklam çıktı üstünde kredi kartı bilgilerini ver sana istediğin herseyi vericez dedi.bizde tıklayalım dedik.girdik kredi kartı bilgilerini verdik sonra ardından uyuduk.yarın dersimiz bilişmdi derste kimseye kredi kartınızın bilgilerini sakın vermeyin dedi.ama çok geç olmuştu artık dolandırıldığımızı anladık.ertesi gün babam haberi duyunca babamız bilgisayarımızı aldı ve geri vermedi.

 23. Hikayenin adı : Dolandırıcı
  Hikayenin kahramanları :Kardeşler Ayşe ve Fatma
  Yer:Kardeşlerin Evi
  Olay:Dolandırıcının kardeşleri kandırmaya çalışması ama kardeşlerin akıllı olmaları
  Hikaye: Bir gün kardeşler internette dolaşıyorlardı. Ayşe’nin telefonuna şöyle bir mesaj gelmiş:
  “Kolay para kazanmaya ne dersiniz? Annenize ve babanıza para kazanmada yardım etmek ne kadar iyi olur, değil mi? Siz de para kazanmak istiyorsanız TC. kimliğinizi, telefon numaranızı, isminizi, soyadınızı ve ev adresinizi bize gönderin!”
  Kızlar bunun yalan olduğunu hemen anlamışlar. Çocuklar niye çalışsınlar ki, diye düşünmüşler. Ayşe annesine ve babasına bunu söylemeye gitmiş ama Fatma küçük olduğundan dolayı siteye girip hepsini yazmış ama, son saniyede annesi gelip hepsini silmiş. Fatma annesine:
  -Anne, bunu niye yaptın? Ne güzel para kazanırdık!
  Annesi ona;
  -Kızım, bunu yazan bir dolandırıcı.
  -Ama anne ben bunun doğru olduğunu düşünüyorum!
  Annesi saatlerce bunu anlata anlata, sona geldiğinde Fatma bunun yalan olduğunu anlayıp reddeti, ve onu gereken kuruma şikayet etti.

 24. merhaba ben eymen bir gün ben internette dolaşırken bedava uc almak için buraya tıkla demişti ve bende tıklamıştım ama tıklamaz olaydım bir baktım ki babama mesaj gelmiş sonra okudu bir baktık 2500 tl banka kartından para çekilmiş sonra babam bana bir kızdı ama ilk önce oğlum senmi yaptın demişti bende bilerek yapmadım demiştim ama babam bana bir bağırdı bağırdı o gün bu gündür unutmadım not internetteki bedava olan şeylere inanmayın.

 25. BİLGİSAYARIN ZARARI
  bilgisayar radyasyon yayar ve bu insanlara zararlıdır ve çoğu insan bilgisayara bağımlı
  ve bundan kurtulamıyorlar eğer bilgisayarı belli bir zamana kadar kullanırsak bağımlı olmayız umarım mutlu olursunuz

  HABERİ YAZAN:BAHADIR AKTAŞ

 26. kaan ben 5. sınıfa geldimde bilgisayar ilk kez kullanıyorum ve korkuyordum ama cok güzelmis

 27. kaan ben 5sınıfta bilişim dersini bilmiyordum ama kadir öğretmenim sayesinde öğrendim ve bencok sevdim takip edicim

 28. Hikayenin Adı=Emrenin Yaptığı hata
  emre bilgisayarına bir oyun yüklemek için bir web sitesi buldu bu web sitesinin oyunu çok güzel olduğu için yükledi ve yemek yemek için mutfağa gitti odasına geri döndüğünde bilgisayarı çökmüş durum daydı enne ve babasını çağırdı babası emreye yüklediği oyunun virüslü olduğunu söyledi emre bu duruma çok üzüldü daha sonra emrenin babası bilgisayarı tamire götürdü ve eve geldiğinde bilgisayarı yerine koydu bundan sonra emir bir daha ailesinden izinsiz hiç ama hiç oyun yüklemedi ……………………………

 29. ZORBA OLMA İnternete birini tehtit etme onlara büyük harflerle yazma bu bağırmak anlamına gelir. birini rezil etmeyin insanlar bu durumdan zevk almaya başlar lütfen durun.gerçek hayatta yapmadığınız şeyleri sanal dünyadada yapmayın lütfenn.

 30. AHMETİN BİLGİSAYARI
  Ahmet bilgisayarda ödevini yaparken bişey gördü
  Biryazıda:Bedava internet almak için tıkla
  Ahmet tıklar ve bir veb siteye atar orada özel bilgileri girecek yer var
  Ahmet tüm bilgilerini girer ve bilgisayarına virüs indirir ve bilgisayarı bozulur
  tamirci çağırıp tamir ettirir Ahmet tamirciye güle güle diyip odasından çıkarır
  ve tekrar ödevini yapar
  YAZAN:Bahadır AKTAŞ

  hikayenin adı AHMETİN BİLGİSAYARI
  karakterler:ahmet tamirci
  yer:ahmetin odası
  Bu hikaye herkes içindir

 31. -gunlerden bırgun yavuz adında bır çocuk varmış.arkadaşı aslı ıle kotu amaçlı kulanılan bır sıteye gırmışler. bır arkadasına sıfresını vermış verdığı kısı hesabını banlamış bılgısayarına virus bulaşmış bundan sonra aslı ıle yavuz bılmedığı sıtelere gırmemısler.

 32. KADİR BİR GÜN İNTERNETTE DOLAŞIRKEN OYUN YÜKLEMEYE KARAR VERDİ OYUN PARALIYDI KADİR ANNESİNDEN PARA İSTEDİ ANNESİ VERDİ OYUNU YÜKLEYEMEDİ ÇÜNKÜ TC E POSTA TELEFON NUMARASI VE SON OLARAK ADRES İSTENMİŞTİŞTİ KADİR ANNESİNE GİDİP OLAYI SÖYLEDİ ANNESİ OLAYI ARAŞTIRMAK İSTEDİ VE O OYUNU YAPAN KİŞİYİ BULDULAR 10 BİN TL PARA CEZASI VERİLMESİNİ İSTEDİ VE VERİLDİ .

  SİZ SİZ OLUN BÖYLE İŞLERE KALKIŞMAYIN KALKIŞÇAKSANIZDA BÜYÜKLERİNİZE SORUN.

 33. Ahmet ve ÖMER bir gÜn bilişim dersi bilgisayarı açtıktan sonra garip bir siteye girdiler siber zorba ile karşılaştılar. BİR SÜRE kötü laf söyledikten SONRA ONLARA BİR TEKLİF SUNDU EĞER BU GÖSTERDİĞİM LİNKE TIKLARASAN SENİ RAHAT BIRAKICAM VE araba kazanacak. Ahmet VE ÖMER BU durumdan sonra polise şikayet etti ve dolandırıcı tutuklandı.Ahmet ve Ömer o günden sonra bir daha o tür sitelere girmediler,

 34. KADİR BİR GÜN İNTERNETTE DOLAŞIRKEN OYUN YÜKLEMEYE KARAR VERDİ OYUN PARALIYDI KADİR ANNESİNDEN PARA İSTEDİ ANNESİ VERDİ OYUNU YÜKLEYEMEDİ ÇÜNKÜ TC E POSTA TELEFON NUMARASI VE SON OLARAK ADRES İSTENMİŞTİŞTİ KADİR ANNESİNE GİDİP OLAYI SÖYLEDİ ANNESİ OLAYI ARAŞTIRMAK İSTEDİ VE O OYUNU YAPAN KİŞİYİ BULDULAR 10 BİN TL PARA CEZASI VERİLMESİNİ İSTEDİ VE VERİLDİ

  SİZ SİZ OLUN BÖYLE İŞLERE KALKIŞMAYIN KALKIŞÇAKSANIZDA BÜYÜKLERİNİZE SORUN.

 35. Adı:Elif Ve Melek.
  Yer:Bilgisayar Sınıfı.
  Kahramanlar:Elif,Melek.
  Kahramanların Özellikleri:Elif ve Melek’in meraklı olmaları.
  Hikayenin Katkıları:Fazla merak yanıltıcıdır.
  Olay:Elif ve Melek iki meraklı çocuktu.Elif ve Melek birgün tiktok hesabı açmak isterler.Fakat tiktok hesabının nasıl açılacağını bilmiyorlardı.Araştırmalara başladılar.Bunun için internetten yararlanıcaklardı.Ama bir sorun vardı.
  İnternette arattırdıkları şeylerin doğru olup olmadığını bilmiyorlardı.Bu yüzden hiçbir şey öğrenemiceklerdi:( Akkıllarına bir fikir geldi.Melek tiktok hesabı çalmayı biliyordu.Elif ve Melek hemen işe koyuldular. Bir hesap buldular ve hesabı çalmaya çalıştılar. Fakat beceremediler.Daha sonra ailelerine durumu anllattılar.Aileleri çok kızdılar.Elif ve Melek neden kızdıklarını anlamamışlardı.Elif ve Melek odalarına gittiler ve neden kızdıklarını düşünmeye başladılar.En sonunda empati yapmak akıllarına geldi.Empati yaptıklarında kendilerini çok kötü hissettiler.Çünkü kendi hesapları çalındığında çok üzüleceklerini anladılar.Demek ki karşıdaki kişiyi tanıyıp tanımadıklarının bir önemi yoktu. Çünkü karşıdaki kişi de bir insandı ve bizim gibi üzülecekti. Aynı zamanda hesap çalmanın bir suçu olduğunu hatırladılar. Kendilerini çok kötü hissettiler:(
  (It’s not real)
  Not:Bu hikaye hesap çalmaya çalışan kişilere örnek olması için yazılmıştır.Umarım işe yarar:)

 36. Bir çocuk canı sıkıldığı için kişisel bilgilerini paylaşmış ve bilerek birini rezil etmiş çocuk 1 hafta sonra bütün kişisel bilgilerinin herkes tarafından görüldüğünü görünce hemen silmiş ama silmek için geç kalmış bile ama rezil olduğu için çok kötü olmuş ve bunda sonra asla kişisel bilgilerini paylaşmayacak ve bilgisayarı düzgün kullanacağına söz vermiş KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN

 37. Hikayenin adı=Ali nin başından geçenler
  Ali birgün bilgisayaraında hiç birşey olmadığı için bir oyun yüklemek istedi ama bilmediği bir şey vardı oyunu indireceği site virüslüydü. Ali bunu anlayamayıp oyunu indir e bas tı ve oyun indikten sonra bilgisayarı çöktü Alinin bilgisayarında anti-virüs olmadığı için bilgisayrını tamire gönderdi bilgisayrı tamirden gelince anti-viris yükledi ve bilgisayarına bir daha bilgisayarına virüs bulaşmadı.

  Hikayenin kahramanları=ali

  olay=alinin dikkatli olmaması ve bilgisayarına virüs bulaşması.

  Hikayenin geçtiği yer=Sanal alem.

  Bu hikaye siz ali gibi aynı duruma düşmeyin diye yazılmıştır iyi günler dileriz

 38. Hikayenin adı:ZEYNEBİN KARDEŞİ AYŞE
  yer:
  Bir gün Ayşe ablası Zeynep’in kartını alıp tabletten ücretli bir oyun yüklüyor ama bu oyun
  tablete gelmiyor.Sonra ablası Zeynebi çağrıyor ablası table bakıyor sonra bunu bize neden söylemiyorsun diyor çünkü dolandırılmışlar ve sonra Zeynep bu oyunu kuranı şikayet ediyor.Bir kaç gün sonra mahkemeye gidiyorlar sonra bu kişiden paralarını alıyorlar.

 39. Hikaye adı=Talhanın ninternet macerası

  Hikâye nerede geçiyor=Talhanın BİLGESEYAR ODASINDA

  ikâyenin kahramanları/kişileri kimler=Talha ve internet dolandırıcıları

  Talhanın İnternet macerası
  Günlerden bir gün talha internette dolaşırken önüne bir reklam çıkıyo ve merak edip ona basıyo girdiği reklam dolandırıcıların elinde olan bir site o sitede reklamlar var talha
  GİRDİ VE epostasını verdi ve dolandırıcılar epostasını çaldıve her şeyi gitti ONDAN SONRA BİDA SİTENİN GÜVENLİR OLUP OLMNADIĞINI ÖĞRENİP SİTEYE GİRİYO
  ÇIkarılacak sonuç=KİMSEYE ÖZEL BİLGİ E-POSTA,kişisel bilgiler VB. VERMEMMEMİZ GEREKTİĞİ SONUCUNU ÇIKARIRIZ

 40. HİKAYENİN ADI:ECRİN,SALİHA VE DOLANDIRICI
  HİKAYENİN GEÇTİĞİ YER:ECRİN VE SALİHA’NIN EVİ
  HİKAYENİN KAHRAMANLARI:ECRİN VE SALİHA
  HİKAYEDE KAHRAMANLARIN ÖZELLİKLERİ:İNTERNETTEN OYUN OYNAMAYI SEVERLER
  BU HİKAYE BİZLERİM DAHA BİLGİLİ OLMAMIZ İÇİN YAZMAMIZI İSTENMİŞTİR
  BİR GÜN SALİHA VE ECRİN SALONDA OTURUP SOHBET EDİYORLARKEN TELEFONDAN BİR MESAJ GELDİ VE MESAJDA ŞÖYLE BİR ŞEY YAZIYORDU:BİR OYUNUN ELMASLARININ %50 İNDİRİME GİRDİĞİ YAZIYORDU SALİHA VE ECRİN İSE BU FIRSATI GÖRÜNCE DAYANAMADILAR VE HEMEN KABUL ETTİLER
  BU OLAYDAN 1,2 SAAT SONRA DOLANDIRILDIKLARINI ANLARLAR VE HEMEN YETKİLİLERE HABER VERDİLER VE YETKİLİLER DE GEREKENİ YAPTILAR.

 41. Bir gün internette dolanırken karşına bir slogan çıktı birşey olmaz diye tıkladığımda hem bilgisayara virüs bulaştı hemde bütün internet bilgilerim çalındı bundan sonra bir daha bilmediğim sitelere girmedim.

  arkadaşlar siz benim yaptğımı sakın yapmayın.

 42. kahraman:elif ve yusuf hikayenin adı:dolandırılan elif
  olay:Elif parayı seven biriydi.Bir gün Yusuf adlı dolandırıcı Elife para teklifiverdi ve Elif inandı ve Yusufu aradı ve Yusuf elifi dolandırdı Elif bu olaydan sonra ders çıkardı vebir daha herkeze güvenmedi

 43. hikayenin adı:emir ve dolandırıcı hikayenin kahramanı:emir 3 sene önce internette gezinirken bir mesaj gelmişti bu mesaj tanıdıklarımada bazen geliyordu oyüzden ne olduğunu biliyordum napmak istediğini anlamak için cevap verdim benden tel: tc: ve hesap bilgilerimi istemişti bende vermedim ama verirsem başka şeyler teklif edeceğini söylemişti bende onun dolandırıcı olduğunu8 biliyordum ona bu işi yapmamasını söyledim beni sıkıştırmıştı baya bende aileme söyledim ve polise mesajlarımızı söyledik vede o kişiyi poliste onu 1 kez uyarmıştı bidaha mesaj gelince polis adama 5 bin tl ceza kesti dolsndırıcı birdaha mesaj göndermedi. ve bu hikayeden anlamamız gereken tanımadığımız kişilere inanmamak ve dolandırıcılık yapmamaktır.

 44. hikaye adı-ibrahim ve doplandırıcı
  hikaye kahramanı-ibrahim
  hikaye nerede geçiyor-ibrahimin evinde
  kahramanın özellikleri-saf kalpli olup her seye inanması
  bir gün telefonda gezen ibrahimin karşısına bir reklam çıkar
  reklamda böyle bir şey yazıyordu bizden bir hediye çeki kazandınız.
  saf kalpl i ibrahim her şeye inandıği için linke girdi blgilerini yazdı ve düşündü
  birşey olmaz diyip kabul etti ve dolandırıldı .
  o günden sonra bir daha internetteki her şeye inanmayacağına kendi kendine söz verdi

 45. Dijital zorbalığa dur de ! İnternette kendine yeni kapılar aç .
  Dijital zorbalığa dur de !
  Yaşam için dijital zorbalığa dur de !
  Dijital zorbalık dur, hayata elini ver.
  Dijital zorbalığa karşı gel , kötü bir hayata karşı gel.
  Çok meraklı olma ,başına işler açma zorbalığa maruz kalma.
  Dijital zorbalığa dur de , güvende kal.

 46. Hikayenin adı: Ayşe ve dolandırıcı
  Hikayenin kahramanı: Ayşe
  Hikayenin geçtiği yer: Ayşe’nin evi
  Hikayenin kahramanının özellikleri:Saf kalpli olup herkese inanması
  Bu hikaye dolandırılmamak için bir örnek teşkil eder.
  Ayşe bir akşam evinde otururken telefonuna ‘Bir hediye çeki kazandınız.Tebrikler’diye mesaj gelir.Alışveriş yapmayı çok seven Ayşe bu mesaja hemen inanır.Dolandırıcı ona ‘buraya bir kısa mesaj yollayınız’ diye bir numara gönderir.Ayşe bu numaraya kısa mesajla yanıt verir ve ne derlerse yapar.Dolandırıcı onun telefon numarası üzerinden para transferi yapar. Ayşe hediye çekinle neler alacağının hayalini kurarken telefonu çalar. Bir şube görevlisinden para transferi işleminiz gerçekleşmiştir diye aranır.Ayşe’nin o anda başından kaynar sular dökülür.Dolandırıldığını anlayan Ayşe çok üzülür.Bir daha böyle bir hataya düşmemek için kendisine söz verir.Bu olay ona herkese inanması ve her gelen mesaja yanıt vermemesi gerektiğini öğretir.

 47. ali birgün youtube kanalı açar.30 aboneye ulaşır.Ahmet çok kötü biridir.birgün ahmet alinin hesabını çalar.ali de birgün bilgisayarı açıp kanlına girer ve hesabını göremez.bunu kimin yaptığını biyordu.yapan ahmetti.çünkü ahmet herkesin hesabını çalan biridir.sonra ali düşünüp kendine başka bir kanal açmıştır.kanalında 100 aboneye ulaşmıştır.ve hemen kanalına çok güçlü bir şifre koyar.ahmet onu çalamaz.
  internette bilgilerimizin çalınmaması için şifremizi çok güçlü yazmalıyız ve başkalarının hesabına girip çalmamalıyız

 48. Mehmet bir gün kendine facebook hesabı açmak istedi.Ama denedi denedi açamadı ve annesine götürdü anneside açamadı.Oda sinirlenip bir karar aldı.Bir kişinin hesabını çalıcaktı.Ve youtube den araştırdı ve nasıl çalınacagını anladı ve işe geçti.Facebooktan araştırdı bir kişinin ismini ve o hesabı çalmayı deneyip çaldı ama o hesabın sahibi hesabındaki Mehmet i bulup polise şikayet etti ve 1500 lira para cezası yediler ve Mehmet ondan sonra hiç kimsenin hesabını çalmadı.

 49. Elif 10 yaşında bir çocuktu bilgisayarla oynamayı çok severdi Elif bir sabah uyandığında gözlerinde bir acı hissetti ve annesinin yanına koştu
  -Anne gözlerim çok acıyor dedi ve annesi ona çok fazla bilgisayarla oynadığı için gözünün ağrıdığını söyledi.ertesi gün göz doktoruna gittiler ve doktor ona gözlük takması gerektiğini söyledi Elif çok üzülmüştü.Elif gözlüğünden çok memnundu ve eskisi gibi gözleri ağrımıyordu artık Elif bilgisayarla daha az oynamaya başlamıştı.
  Bilgisayar o kadar kötü bir şey ki insanı kötü hastalıklara sürüklüyor

 50. Elif internete çok bağlı birisiydi her zaman başkalarının videolarına kötü yorumlar yapıyordu.Bir gün arkadaşlarıyla birlikte buluşacaklardı.buluşacakları gün gelmişti Elif buluşmaya gelmemişti çünkü arkadaşlarıyla buluşmak yerine bilgisayarda oyun oynuyordu.Ama şunu unutmayalım bilgisayar oyunları hiçbir zaman arkadaşlarımızdan önemli değildir.Elif uzun süre gelmedi arkadaşları Elif gelmeyince evine gittiler.Gittiklerinde Elif in gözleri bilgisayar oyunu oynamaktan şişmişti.Arkadaşları bu duruma çok üzüldüler ve Elif i uyardılar.Elif bundan sonra bilgisayar oyunlarını 30 dakikadan fazla oynamıyordu.

 51. Ada sosyal medya hesaplarına çok kolay şifreler koyan bir kızdı. Facebook sayfasına giremedi. Çünkü çok kolay şifreler koyduğu için şifresi kırılmıştı. Ada bu olaydan dersini aldı ve artık sosyal medya hesaplarına çok şifreler koydu. Birdahada Adanın şifreleri kırılması.

 52. Bir gün ayça evine gelmiş. Gizlice annesinin bilgiyisiyarını almış. Annesinin hesabına girmiş,
  annesinin hesabını kurcalamış. Aklına bir fikir gelmiş,bazı kişilere kötü sözler yazmış,bu kişiler
  annesinin arkadaşlarıymış. Ayçanın annesi bunun farkına varmış. 2 gün boyu Ayçayı incelemiş.
  Bunu anlayınca ,Ayçaya çok kızmış ve ceza vermiş. Bu durumu annesi arkadaşlarına söylemiş. Ayça hatasının farkına varınca, herkese özür dilemiş.

 53. 2.Görev Hikaye Yazma Etkinliği,Dijital yurttaşlığa uymayan Ayşe herkesin şifresini çalmaya çalışıyordu.Kendi şifresinde ise kişisel bilgiler vardı.sınıfa yeni gelen Fatma diye bir kız vardı.Fatma başkalarının şifresini çalmaya çalışmıyordu.Bir gün ayşe nin başkalarının şifrelerini çaldığını gördü.Fatma Ayşe ye ders olması nedeniyle onun fotoğrafını çekere ailesine göstermiş.Ailesi bu duruma çok kızmıştı .Ayşe bir daha böyle birşey yapmamaıştır.

 54. Beren internette gezinmeye çok seven bir kızdı.Birgün arkadaşları ile sözleşti. Salı günü sinemaya gideceklerdi. Salı günü geldi çattı.Beren yine internette dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmedi.Arkadaşları ile sözleştiğini tamamen unuttu.Sonra birden aklına geldi. Beren hemen hazırlanıp sinemaya gitti. Beren sinemaya gittiğinde kimsenin olmadığını gordü, saate baktı. Beren sinemaya çok geç kalmıştı.Bütün arkadaşlarını aradı ve özür dileyip bir daha böyle bişey olmayacağını söyledi. Beren bu olaydan dersini aldı ve birdahada böyle bir olay yaşamadı.

 55. Esila internet kurallarına uymayarak herkese kötü şeyler yazan bir kızdı.Elif ise internet kurallarına uyan kötü yorumlar yazmadan başkalarının şifrelerini çalmaya çalışmayan bir kızdı. Esila,Elif derslerinde de de çok başarılı olduğu için onu çok kıskanıyordu.Elif okula yeni geldiği için onun nasıl biri olduğunu bilmiyordu. Elifin yanına gitti.fark ettirmeden ondan kişisel bilgilerini aldı.hepsini tek tek denedi Elif kişisel bilgisini koymamıştı. Esilanın annesinin adı fatma,babasının ismi ise Ali’ydi.Elif Ankara’da doğmuştu.Elifin annesinin ismi Berke,babasının ismi de Kaan’dı. Esila ismini;@AÇv+/)?,Esila’nınki ise 06istanbulesila koymuştu.bir sonraki gün Esila’nın şifresi çalındı.Ogün çok ağladı. Annesi arkadaşlarının şifresini çalmaya çalıştığını, kendi şifresinin çalındığını öğrendi ve çok kızdı. Birdaha kimsenin şifresini çalmaya çalışmayacağına ve derslerini dinleyeceğine söz verdi. Arkadaşları da onu affettiler.

 56. Bir gün Bengüsu adlı bir kız ödevlerini hiç aksatmaz her ödevini yaparmış .

  ama bir gün bilgisayar öğretmeni bir ödev vermiş . ama bu kız bilgisayar ve benzeri kullanmayı bilmiyormuş . ailesinden yardım almış. ama yinede daha iyisini istiyormuş . arkadaşlarının yazdıklarını kopyalayıp yapıştırmış . annesi ve babası kendi yaptığını düşünmüş. ertesi gün okulda öğretmeni kontrol ederken arkadaşlarının yazdıklarının kopyaladığını fark etmiş. Bengüsu nun ailesine haber vermiş . ailesi birdaha ona yardım etmeyeceklerini söylemişler.

 57. Birgün Ali adlı bir çocuk whatsappta başkalarının paylaştığı videolara,resimlere başkalarını üzecek cümleler gönderiyormus .Birgün whatsappta Mehmet adlı arkadaşla tanışmış.2 gün sonra Mehmete güvenliğinden kişisel bilgilerini paylaşmış.5 gün sonra Mehmetin ,Aliyi dolandirildigini anlayınca ailesi aliye ceza vermiş ve ali bu durumdan pişman olmuş ve bir daha da kimseyle kişisel bilgilerini paylaşmamış…..

  paylaşmamış…..

 58. Zorbalık değil kankalık yap.
  Sloganımın amacı zorbalığın sona ermesi.Haber
  başlıklarında kullanılabilir.

 59. Bir zamanlar Zeynep adında bir kız varmış. Bu kız interneti çok merak eden bir kızdı, bir gün babası Ahmet Bey bu durumu öğrenir,ve ve kızı Zeynep için bir internet sitesi açar,Zeynep çok heyecanlanır,hemen internete girer ve oradan arkadaşları ile mesajlaşmaya başlar. O an Zeynep’in babası içeriye girer Zeynep’e babası kızım şifreni kilit altına almayı sakın unutma yoksa sana bir dövme gibi yapışır dedi bide kızım bilgisayar kullanmanın kurallarını uygula bilgisayara çok yakın bakma cümlesini söyler. Zeynep arkadaşlarıyla mesajlaşmaktan babasını hiç dinlemeden “tamam baba unutmam sen merak etme ” cümlesini söyler.Zeynep mesajlaşmaktan erkenden uykusu gelir ve babasının söylediklerini yapmaz ve hemen yatar. sabah okula gittiğinde en ön sıradan tahtayı göremez hale gelir gözleri.Eve gittiğinde internete girer ve resimlerin kendi resimleri aynısı olduğunu görür bide üstüne iyimiş gibi BİN TL alış veriş borcu gelir babası bu sefer durumu anlar ve babası Zeynep kızım sen benim dün akşam söylediklerimi yapmadın mı? diye sorar Zeynep biraz düşünür ve babasına özür dilerim baba bilgisayara dalmışım sonra uykum geldi ve yatıp uyudum der . Ve bundan sonra babasının söyledi sözleri iyice dinlemeye söz verir ve babasına “Baba benim internet hevesim kaçtın iyisi sen internet sitesini kapat der . Babası da Zeynep kızım sen benim söylediğim sözleri yerine getir önemli olan şey o sen üzülme tamam mı kızım der. Zeynep yok baba en iyisi sen kapat der babasına iyi o zaman kızım sen nasıl istersen der ve internet sitesini kapatır.

 60. bır gun bırcocuk ınternete cok duskunmus ve her gordugunu alırmıs bır gun yıne bır ayakkabı begenıp almak ıstemıs sıparıs vermek ıcın kıredı kart bılgılerını vermıs ve 1 ay sonra urun gelmeyınce sıteye mesaj atmıs ve cevap gelmemıs ve bır gun alısverıs ıcın markete gıtmek ıcın kıredı kartını alır ve ıcındekı mıktara gore lıste yapar ama ıstedıgı mıktar cıkmayınca yarısını bırakır ve eve gelınce arastırır ve her ay bılgı verdıgı ıcın 100 tl kesılır sızde dıkkatlı olun ve bılgı vermeyın

 61. Burcu ile Merve çok sıkı arkadaşlardı. Burcu o gün Mervenin evine gitti. Biraz oyun oynadılar ve sonra bilgisayarı açtılar. Merve sohbet edip yeni insanlarla tanışmak istiyordu. Burcu buna karşı çıktı onu uyardı. Daha sonra Merve bir çocukla tanıştı. O sırada Burcu gitmişti ama Merve onu fark etmemişti.Burcu arkadaşı için üzülüyordu. Merve ise çocukla hayli konuşmuş ve kişisel bilgilerini paylaşmıştı. Ertesi gün Merve bilgisayarı açtığında şifresinin kırıldığını gördü ve yaptığı hatayı anladı. Daha sonra arkadaşı Burcudan özür diledi. Durumu ailesinede anlattı ve onlardanda özür diledi. Birdaha böyle birşey yapmayacağına dair söz verdi.

 62. Ecrin adında 10 yaşındaki bir kız çoçugu internetle oynamayı çok seviyordu ancak ailesi i bu kadar çok oynamasına kızıyordu.Ama Ecrin ailesini umursamıyordu.Uyarmaktan bıkan ailesi bir süreligine interneti kestirdi.Bunu duyan Ecrin neden böyle bir şey yaptıklarını sorunca ailesi artık çevresiyle ilgilenmedigini söyledi.Ecrin ailesine hak verdi.Bundan sonra birlikte zaman geçireceklerine söz verdi

 63. Hocam ilerde site kurmayı ve oyun kurmayı öğretcekmisiniz Hocam bide bigi sayar odasın fllas bellek getirebilirmiyiz bigi sayarlara takmak için

  • Basit oyun yapımını kurslarda yapıyoruz zaten site kurmak ise sadece ilgili öğrenciler varsa teknik destek oluyorum. Herkese site kurdurmam imkansız maalesef. Öyle bir ilginiz var ise okulda bana uğrayın yardımcı olmaya çalışırım.

 64. Kurallara uymayan
  emre

  emre kurallara uymayan bir çocuktu hep birilerinin videolarına kötü kötü yorumlar yazıp dalga geçiyordu
  bazı zamanlar başkalarının şifrelerini kırmaya çalışıyordu bazılarını kırıyordu ailesi ona çok
  Kızıyordu ama ailesini hiç dinlemiyordu telefonunu alıyorlardı
  ama geri alıyordu bir gün kendi de internette video paylaşmaya karar verdi ve video paylaştı ama kimse onun videosuna beğenmemiş onun yaptığı gibi kötü kötü yorumlar yazıp dalga geçiyordu oda annesine söyledi annesi de sen onlara yapmasaydın onlarda sana yapmaz dedi annesinin sözünü dinleyip bir daha yapmamaya karar verdi bundan sonra daha yapmamış o kimseye yapmayınca kimsede ona yapmamış .

  Hikaye adı :kurallara uymayan emre

  Kahraman :anne kişiler :emre ve annesi

  Kahramanın özelliği:emre ile konuşarak huyundan vaz geçirmesi

  Kimler için yazıldı:kötü yorum yazanlara

  Ne öğrenebilirler:internette kötü yorum yapmamayı dalga geçmemesi

  • Site oluşturmak çok kolay önemli olan güzel içeriklerle doldurmak oda ilgi alanınızda birşey olmak zorunda aksi halde ilerde sıkılır paylaşım yapmazsınız. site gelişimi durur. Ona siz karar vereceksiniz.

 65. KEREM ile MİRAY bahçede oyun oynuyorlardı. Sonra babaları geldi ve dediki eve internet bağlatılacak dedi Miray ve Kerem umursamadı. Oyunlarına devam ettiler. Abileri eve geldiğinde çok sevindi çünkü evlerinde internette oyun oynaya biecekti.İnternette oyun oynarken Kerem ile Miray geldi .Abilerini izliyordu .Abileri hiç farkında değildi çünkü oyuna çok dalmıştı. Uzun zaman geçti internet bağımlısı oldu.Kerem ile Mirayıda bağımlısı etti böyle zaman geçti.Ne kadar uyarsalarda vaz geçmediler. BabasI İNTERNETİ Kapattırdı ve bağımlısı olmaktan kurtardı ve bağlattığından pişman oldu

 66. Merve kötü bir kız değildi. Ama internette şakalaşırken argo ve küfür kullanmayı severdi. Annesi bir arkadaşından bunu öğrenmişti.Bu durumu Mervenin babasıyla konuştu.Merveyi çağırdılar.Merveye küfür ve argo kullanmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu söylediler.Merve utandı.Ailesi küfür ve argo kullandığını anlanıştı.itiraf etti ve bir daha küfür kullanmadı

 67. Ahmet internet’te dolaşmayı seven bir çocuktu dersleri iyiydi ama bir gün öğretmeni hakkında bir fotoğraf paylaştı ve altına bir yorum yazdı öğretmenimiz okuldan ayrılmış artık derslerimize girmeyecek arkadaşlar diye bir yorum atmıştı öğretmeni bunu görmüştu Ahmet’e kızmıştı hayır çocuklar ben sizin derslerinize girmeye devam edeceğim demişti hocam o zaman dün neden gelmediniz ? diye sormuştu Ali hoca hastaydım çocuklar demişti ve özür diledi ve Ahmet’i
  uyardı ve Ahmet bir daha böyle birşey yazmayacağına söz verdi

 68. Sena şaka yapmayı seven bir kızdır.Bir hafta sonu evde öğretmenin profil resmini kullanarak arkadaşlarına”bu hafta hasta olduğum için okula gelemeyeceğim”diye öğretmenmiş gibi mesaj atar.O hafta okula Sena hariç hiç kişi gelmemişlerdir ve öğretmen neden gelmediklerini bilip bilmediğini sorar.Sena şakayı daha çok uzatmak için bilmediğini söyler.Öğretmen bazı öğrencileri arayıp bir sorun olduğunu anlar ve okula sadece Sena geldiği için Senadan şüphelenir.Öğretmen müdür ile görüşür.Bu durumu Sena ile konuşurlar Sena suçunu kabul eder.5 gün okula gelmeme cezası alır.

 69. Selin ve Dolandırıcılar
  Selin oyun oynamayı çok seven bir kızdır, bir gün evde otururken canı sıkılır bilgisayarda bir siteye girer ödül kazandınız yazan bir mesaja tıklar fakat bu mesajda ailesinin özel bilgilerini ve kredi kartın şifrelerini ister Selin annesine söylemeden bilgilerini yazar fakat karşı tarafın dolandırıcı olduğunu bilmez dolandırıcılar kart şifresi ile alış-veriş yaparlar ailesi bunu fark ettiği zaman Selin korkup söylemez ama sonra itiraf etmek zorunda kalır ve Selin bu olaydan büyük bir ders çıkarır
  Hikayenin Adı:Selin ve Dolandırıcılar
  Hikayenin Kahramanı:Selin
  Hikayenin geçtiği yer:Ev
  Hikayenin kahramanının özellikleri:Oyun Oynamayı Sever
  Bu hikaye kimler için yazıldı:Örnek alması gereken herkes için

 70. Bilgisayarla oynamayı çok seven bir çocuk varmış adı Kiraz’mış hep bilgisayarla oynamak istermiş annesi ve babası buna karşıymış sürekli uyarmalarına rağmen çocuk onları dinlemezmiş. Bir gün yine bilgisayarın başındayken bir haber karsına çıkmış. Haberde şöyle bir yazı okumuş ‘Bilgisayar bağımlılığı beyin hücrelerini öldürüyor!’ bu yazıyı okuyan kiraz çok korkmuş doğru olup olmadığını öğrenmek için annesi ve babasının yanına gitmiş. Annesi ve babası bu haberi onaylamış ve şöyle söylemişler ‘biz seni defalarca bu konuda uyardık ama sen bizi dinlemedin.’ Kiraz bundan sonra bilgisayara belirli zamanlarda bakmaya karar vermiş.
  HİKAYENİN ADI:BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞININ ZARARI
  HİKAYENİN KAHRAMANLARI:KİRAZ, ANNE, BABA
  HİKAYENİN GEÇTİĞİ YER:KİRAZ’ın EVİ
  KİŞİLERİN ÖZELLİKLERİ:KİRAZ(bilgisayar bağımlısı) KİRAZIN ANNESİ VE BABASI (bilgiaayar bağımlılığına karşı)
  KİMLER İÇİN YAZILDI:BİLGİSAYAR BAĞIMLILARI İÇİN YAZILMIŞTIR.

 71. Mert daha ortaokula yeni geçmiş bir çocuktu.internet ortamında her zaman argo kelimeler kullanırdı.Aynı zamanda her şeyi büyük harfle yazardı.Bilgisayarla ya da telefonla oynamaktan derslerini hiç yapmıyordu.Bu durum Mert’in öğretmenlerinin velilerini çağırmasına neden oldu.Babası Mert’in bilgisayarını elinden aldı.Mert artık ödevlerini yapmaya başlamıştı hatta kitap okuyup konu tekrarı bile yapıyordu.Mert derslerine iyi çalışmaya başladığı için babası çok mutlu olmuştu.Mert bilgisayar dersinde yeni bir şey öğrenmişti bunlar da internette argo kelimeler kullanmamak ve internete büyük harfle kelimeler yazmamaktı.Mert çok utanmıştı bunların bu kadar kötü bir şey olduğunu bilmiyordu.Artık bunları kullanmamaya başladı.Mert ödevlerini yapacağına ve bir daha internette böyle şeyler yapmayacağına babasına söz verdi.Mert hem her gün 1 saat bilgisayar oynadı hem de her gün ödevlerin yaptı

 72. Tüm Oyunlara Girme!
  Alara bir gün bilgisayarda oyun oynarken “yap” denen bir oyunla karşılaşıyor. Alara meraklı olduğu için bu oyuna giriyor.Oyunda annesi ve babasının kredi kartı bilgilerini göndermesini eğer göndermezse bir sonraki bölüme geçemeyeceği yazıyordu.Alara öbür bölümü çok merak ettiği için aynı zamanda neler olacağını bilmediği için kredi kartı bilgilerini annesine söyleyerek göndermesinden bir sakınca olmadığını düşündü ama oyunun altında sakın büyüklerine söyleme denen birşey olduğu için Alara gizlice annesinin ve babasının cüzdanlarını alıp bilgilerini gönderdi.Öbür gün annesi ve babasına bir fatura geliyor bu faturada 10000 tl borçları olduğunu gördüğünde babası ve annesi nasıl böyle birşey olduklarını düşünüyor ve Alara utanarak odasına çekiliyor ve birdaha asla oyunlarda deneni yapmıyacığına kendi kendine söz veriyor.

  Hikaye Nerede geçiyor:Alara’nın evinde

  Hikayenin Kahramanı:Alara

  Okuyanlar ne çıkarır:Hesap bilgilerimizi kimseyle paylaşmamalıyız

  Kahramanın özelliği:Çok meraklı

 73. Bir çocuk İnternetle uğraşmayı severmiş her gün İnternete girermiş bir gün İnternete girmiş bir videoya yorum yazan insanlar varmış hemen çocukta ortaya atılmış insanların yazdığı yorumlara kötü sözler yazıyormuş. Babası sürekli İnternetle uğraştığı için ona kızmış almış telefonu elinden. Yorum yazarken o arada görmüş
  Babası:sen niye insanların yazdığı yorumlara kötü sözler yazıyorsun demiş. Çocukta o arada ağlamaya başlamış. Çocukta çok pişman olmuş. Bir daha yapmayacağına söz vermiş.

 74. ÖZEL BİLGİLERİNİ PAYLAŞMA!
  Bir çocuk varmış.İnternette uğraşmayı çook severmiş ama annesi uğraşmamasını istiyormuş.Bir gün internete adresini yazmış ve biriyle arkadaş olmuş.Arkadaş olduğu kişi hırsızmış.Hırsızın planı yazdığı adrese cocuğun gelmesini sağlamak ve cocuğu kaçırmakmış.Cocuğa adresi göndermiş.Cocuk
  “tamam hemen gönderdiğin adrese geliyorum.”demiş.Cocuk annesinden babasından izinsiz gitmiş.Cocuk adrese gelmiş.Hırsız tam cocuğu kaçıracakken polisler gelmiş.Hırsızı tutuklamışlar.Polis bey “bir daha tanığmadığın kişilerle arkadaşlık kurma” demiş.Bir daha internette özel bilgilerini paylaşmamışlar ve mutlu yaşamışlar.

 75. Hikaye Etkinliği;
  Başladık internetin zararı Bir zamanlar Ali Adlı bir çocuk varmış Ali’nin hiç arkadaşı yokmuş Ali’nin canı çok sıkılıyormış Ali Bir Gün İnternetten Arkadaş bulmak istemiş Karşısına Biri cıkmiş. Arkadaş olmak istemişler Arkadaş olmuşlar Karşısındaki cocuk Aliyi Tanımadığı için 2side birbirine kötü laf kullanmışlardır Ali Üzulmustur Hem kötü laf kullandığı icin hemde Arkadaş bulamadığı için Bu Aliye ders olmustur Bundan sonra İnternette Arkadaş bulunmayacakti Nisanur Fadime Gedik

 76. Arkadaslar hepimiz biliyoruz ki teknolojiyle internet kullanımı da arttı bu nedenle artık kisisel bilgilerimizi TC kimlik numaramızı adresimizi telefon numaramızı e posta adresimizi ve internet şifreleeimizi lütfen başka ve tanımadıgınız kişilere karşı paylaşmayın ve intenette bir kisiyle konusurken kaba ve insanlara kullanılmayacak kelime ya da cümleler kurmayınız unutmayın ki cümlenizin hepsini büyük harf kullanarak yazarsanız bu karsınızdaki kisiye bagirmak anlamına gelir ve son olarak internette beğendiğiniz videoları veya resimleri kendi sitenizde paylasmayin bu telif hakkına girer ve telif hakkının boyuna göre cezaları vardır mesela 2 dakikalik bi videoya uyarı 10 dakikalik bir videoya para cezası ve 1 saatlik bir videoya ise hapis cezası verilmektedir siz siz olun bu yazdıklarımı yapmayin faydalı olması dilegiyle

 77. UNUTMA
  Bir yaz tatiliydi.Babam ağabeyim ve ben annemin işte olması nedeniyle evde geçirmekteydim.Evde olmamıza rağmen ağabeyimle tatil zevkli geçiyordu.Ağabeyimle bilgisayar oyunları oynamak beni heyecanlandırıyordu.Bir gün kuzenim geldi bizim bilgisayardan sosyal medya hesaplarına girmişti.Bizim bilgisayarda girilen bütün şifreler kayıt oluyormuş. Bunu da kuzenim bizim evden gittikten sonra öğrendim.Bütün hesapları acık kalmış istediğimiz gibi hesaplarını görüyorduk. Ağabeyim hemen hesaplarını kapattı. Bana da başka bir yerde şifremi yazdıktan sonra silmeyi öğretti.
  Tanımadığımız bir yerde bilgisayar kullanacak isek mutlaka çıkarken şifrelerimiz silmemiz gerekiyor.Yoksa kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir.Buda bizi üzer.

 78. 2. Görev
  Ali arkadaşları tarafından hiç sevilmezdi.Çünkü arkadaşlarıyla internet ortamındayken kaba sözler söylerdi,arkadaşlarının yüklediği video ve sunumlarını kendininmiş gibi gösterirdi.Arkadaşları özellikle şu huyunu sevmezdi hep büyük harfle yazı yazardı.Bu yüzden arkadaş edinemeyip ve öbür arkadaşlarınında kalbini kırardı.Bir gün annesi onu yanına çağırmıştı sebebi arkadaşlarının annesi tarafından çok şikayet gelmişti.Annesiyle konuşmaya başladılar
  Annesi:Ali arkadaşlarınla aran iyi mi?
  Ali:Evet,niye sordun ki?
  Annesi:Arkadaşlarından çok şikayet var.
  Ali üzgün üzgün baktı annesine annesiyle arasında uzun bir konuşma geçtikten sonra Ali beklemeden yattı.ertesi gün Ali’nin arkadaşlarıyla arası düzeldi ve bir daha hiç küslük olmadı.
  MUTLU SON

 79. Kucuk cocugun basina glenler

  Cocuk bir gun telefonla urasirken ogretmeni bir arastirma odevi vermis kucuk cocuk telefonu alip salona gecmis odevini yapmak icin bir siteye girmis sitede yazi yaziyormus sitede soyle bir yazi yaziyormus hesiye almak isteyen bu linke tiklayip bigilerini verip uye olabilirsin yaziyormus kucuk cocuk okumadan gecmis linke tiklamis sonre
  1E-potasini istemis
  2TC kimlik numarsini istemis
  3Telefon numarasini istemis
  4Adresini istemis cocukta vermis butun bilgileri tiklamis linke annesine ve babasina uye oldugunuz icin tessekurlr diye bir mesaj gelmis sonra 10 bin TL para kesmisler hic bir seyi okumadan gecmeyelim ve dikkat edelim bilginize

  HIKAYEMIN ADI: KUCUK COCUGUN BAŞINDAN GECENLER

  HIKEYININ GECTIGI YER:MEHMET AMCANIN EVI

  HIKAYENIN KAHRAMANLRI: ANNESI BABASI COCUK

  HIKAYEDE KAHRAMANLARIN OZELLIKLERI:KUCUK COCUK SARKI INDIRMEK ICIN LINKE TIKLADIGI

  BU HIKAYE BIZLER ICIN YAZILDI BIZLERDE YAPMAYALIM DIYE

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*