Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi

Merhaba Arkadaşlar, Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Dijital Zorba Karşımda Durma konusu için hazırlanmıştır. Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi ile;

  • 5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnternet’i kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini açıklar.
  • 5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duymayı bilir.
  • 5.2.1.4. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılacak durumları fark eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Yaklaşık 2 haftadır bu konuyu işliyoruz. Artık internet kullanırken herkesin uyması gereken kurallar hakkında herkesin fikir sahibi olmasını sağladık.

En son olarak İnternet dünyasında, herkesin uyması gereken çevrimiçi yurttaşlık kurallarını sizlerle birlikte yazılı bir sözleşme hâline getireceğiz.

Sözleşmede yer alacak maddeleri sizler belirleyeceksiniz.

Bu maddeleri belirlerken bugüne kadar öğrendiğiniz bilgileri hatırlayın. Oluşturulan sözleşme kurallarını sınıf olarak tekrar gözden geçirerek son şeklini yine birlikte vereceğiz.


DİJİTAL YURTTAŞLIK SÖZLEŞMEMİZ

Yukarıda gördüğünüz sayfayı Learningapps uygulaması ile geçen sene yapmıştık. Normalde pano şeklinde sürekli açık bırakacaktım fakat giren kişiler sürekli bir şey yazdığından panoyu veri girişine kapattım.

Siz sözleşmede olmasını istediğiniz maddeleri aşağıya yorum olarak bırakın. İsim ve soy isminiz düzgün yazın. Eğer daha önce keşfedilmemiş güzel bir madde ise ben pano üzerine sizin adınıza ekleyeceğim.

Sözleşmemiz bu şekilde tamamlanmış olacak.

Cevap gönderirken e-posta adresi kısmına e-posta adresiniz yok ise [email protected] yazabilirsiniz.


Öğretmene Not: Arkadaşlar ben bu etkinliği yaparken Learningapps uygulamasından yorumlara açıyorum ve öğrencilerimin görüşlerini girmesini istiyorum. Sürekli açık bırakınca bazı kötü niyetli kişiler olumsuz yorum bırakabiliyorlar.

Siz bu etkinliği yaparken başlık resmini EBA üzerinde paylaşarak öğrencilerinizin görüşlerini girmelerini isteyebilirsiniz.

Alternatif olarak bir powerpoint sunusu üzerinde şekiller oluşturup öğrencilerinizden aldığınız cevapları bu şekiller içerisine yazarak poster şekilde bir sözleşme oluşturabilirsiniz.

Başka fikriniz var ise öneride bulunabilirsiniz. Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Zorba Karşımda Durma ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

7 Comments

  1. BİRGÜN BEN BİGİSİYARLA OYNNIYORDUM VE BENİ BİLGİSİYARDAN BİRİ ARADI VE BENİMLE ARKADAŞ OLMAK İSTİYORDU BEN ONLA KONUŞTUM AMA ONA GÜVENMEDİM HESABIMI ÇALABİLİRDİ VE HESABI MI KULANABİLİRDİ BEN ONA HESABIMI VERMEDİM

  2. insanları tehdit etmeyin.başkalarının hesabını çalmayın.büyük harflerle yazı yazmayın.başkalarının kişisel bilgilerini paylaşmayın.başkalarının eşyalarıyla bizimmiş gibi atmayınn..

  3. İnternete uygunsuz davranışlar içeren videolar atmamaliyiz ..böyle videolar var ise izlememeliyiz.

  4. Mesajlarda büyük harfle yazmamalıyız ve başkalarının kişisel bilgilerini paylaşmamalıyız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*