Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yaprak Test

Arkadaşlar biliyorsunuz bizim ders için elimden geldiği kadar düzenli bir şekilde soru hazırlamaya çalışıyorum. Aşağıya eklediğim yaprak testleri müfredat değişmeden önce hazırlamaya başlamıştım. Çok güzel gidiyordu ama müfredat değişince yarım kaldı.

Geçen sene yeni müfredata göre yeni sorularımı hazırladım. Bu sene konuları işledikçe tekrar kontrolünü yapacağım ve yaprak testlerimizi teker teker düzenleyip uyumlu olarak bir araya getireceğim.

Şimdilik eski testleri aşağıya ekliyorum umarım işinize yarar.


Ders sonlarında genelde konular öğrenmiş mi diye çocuklarla birlikte yaptığım online testlere çok fazla talep oldu. İnternet bağlantısı akıllı tahtası olmayan öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımız için kullandığım soruları düzenleyerek yaprak test haline getirdim. Aslında amacım bir soru bankası oluşturmaktı. Tam bitmek üzereyken müfredat değişikliği işlerin aksamasına sebep oldu. Bende yeni kazanımlara göre soruları düzenlemeye başladım.

Bilişim Teknolojileri Yaprak Testeler

Aslında soru bankası haline getirdikten sonra paylaşacaktım fakat birçok öğretmen arkadaşımızın talebi üzerinde mevcut biten testleri paylaşmaya karar verdim.

 • Ünite 1 Bilişim Teknolojileri – Tamamlandı
 • Ünite 2 Etik ve Güvenlik – Tamamlandı
 • Ünite 3 İletişim, Araştırma ve İşbirliği – Tamamlandı
 • Ünite 4 Ürün Oluşturma – Çalışmalar devam ediyor
 • Ünite 5 Problem Çözme ve Programlama – Çalışmalar devam ediyor

Yukarıdaki tabloda göründüğü üzere ilk 3 ünite ile ilgili çalışmalar bitmiş yaprak testleri resim olarak eklemiştim. Sanırım çözünürlük sorunlarından ve testlerde bulunan soruları yazılılarda vb. ortamlarda kullanma isteğinden dolayı pdf paylaşım talebi geldi. Testlerin pdf halini aşağıya ekliyorum. Faydalı olması dileğiyle…

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım yaprak testleri toplu halde indirmek için tıklayınız.

Cevap Anahtarı aşağıya eklenmiştir.

Yeni müfredata göre hazırlanmış soruları çevrim içi çözmek için 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri Yazılıları veya 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri Yazılıları sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

38 Comments

 1. Hocam iyi çalışmalar. “devam ediyor” açıklaması yazan ünite 4 ve ünite 5 bu sene biter mi? 2021-2022 eğitim öğretim yılı için soruyorum

  • Yaprak test üzerinde çalışmıyorum hocam eski müfredata göre yapmıştık onları. Bir müfredat değişikliği falan olursa o zaman temelden girip hepsini tamamlarım

 2. Hocam 3. Test 9. Soru da:
  Ali internetten yeni bir oyun indirmiş, indirdiği oyun 1 hafta sonra oyuna devam edebilmesi için ücret ödemesi gerektiğini bildirmiştir. Bu oyun aşağıdaki yazılım türlerinden hangisidir?
  a)Lisanslı Yazılım
  b)Ücretsiz Yazılım
  c)Beta Yazılım
  d)Demo Yazılım

  cevap d görünüyor. Cevabın “Trial” yani “süre kısıtlamalı program” olması gerekiyor. Demo süresiz kullanım sunar fakat özellik kısıtlamalıdır.

  Emeğiniz için teşekkürler.

   • Hocam ilk sınavları sayenizde başarıyls atlattık ikinci dönem konularını da pdf şekliyle paylaşırsanız çok seviniriz emeğinize sağlık

 3. Hocam yaprak testlerinizin geri kalanları bittiyse yayınlayabilir misiniz Siz benim sınavlarımda bir numaralı kaynağımsınız…

  • Hocam üzerinde çalışıyorum malum bu sene 6. sınıfların konuları biraz farklı ayrı ayrı 5. ve 6. sınıflar için hazırlayacağım ama şuan tübitak işleriyle uğraşmaktan inanın vakit bulamıyorum. Bu sene ilk yazılılara yetişmez ama 2. yazılılara inşallah çok güzel kaynaklar yetiştireceğim.

 4. acaba 2. yazılı var mı yaprak test çünkü yarın sınavımız varda hoca sizin yaprak testlerinizden soruyor

 5. Elinize emeğinize sağlık derslerimde sitenizdeki içeriklerin çok faydası oluyor. Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Konuyla alakam olmasa da müthiş bir emek ve paylaşımcı
   Durumundan mütevellit hocayı önce tebrik ediyor sonra saygı duyuyorum…sağol hocam

 6. hocam ellerinize sağlık. geçen yıldan beri dökümanlarınızı derslerimde kullanıyorum bu yıl

  da kullanmaya devam edeceğim.çok teşekkür ederim emeğiniz için.

 7. özgür hocam çalışmalarınız ve paylaşımlarınız için teşekkürler. hocam yaprak testleri yandiske yüklediğiniz için güvenli internet kapsamında açmıyor o sayfayı.(meb hattı)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*