Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yaprak Test

Merhaba Arkadaşlar;

Ders sonlarında genelde konular öğrenmiş mi diye çocuklarla birlikte yaptığım online testlere çok fazla talep oldu. İnternet bağlantısı akıllı tahtası olmayan öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımız için kullandığım soruları düzenleyerek yaprak test haline getirdim. Aslında amacım bir soru bankası oluşturmaktı. Tam bitmek üzereyken müfredat değişikliği işlerin aksamasına sebep oldu. Bende yeni kazanımlara göre soruları düzenlemeye başladım.

Aslında soru bankası haline getirdikten sonra paylaşacaktım fakat birçok öğretmen arkadaşımızın talebi üzerinde mevcut biten testleri paylaşmaya karar verdim.

 • Ünite 1 Bilişim Teknolojileri – Tamamlandı
 • Ünite 2 Etik ve Güvenlik – Tamamlandı
 • Ünite 3 İletişim, Araştırma ve İşbirliği – Tamamlandı
 • Ünite 4 Ürün Oluşturma – Çalışmalar devam ediyor
 • Ünite 5 Problem Çözme ve Programlama – Çalışmalar devam ediyor

Yukarıdaki tabloda göründüğü üzere ilk 3 ünite ile ilgili çalışmalar bitmiş yaprak testleri resim olarak eklemiştim. Sanırım çözünürlük sorunlarından ve testlerde bulunan soruları yazılılarda vb. ortamlarda kullanma isteğinden dolayı pdf paylaşım talebi geldi. Testlerin pdf halini aşağıya ekliyorum. Faydalı olması dileğiyle…

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım yaprak testleri toplu halde indirmek için tıklayınız.

 

Cevap Anahtarı aşağıya eklenmiştir.

 

29 yorum

 1. Hocam 3. Test 9. Soru da:
  Ali internetten yeni bir oyun indirmiş, indirdiği oyun 1 hafta sonra oyuna devam edebilmesi için ücret ödemesi gerektiğini bildirmiştir. Bu oyun aşağıdaki yazılım türlerinden hangisidir?
  a)Lisanslı Yazılım
  b)Ücretsiz Yazılım
  c)Beta Yazılım
  d)Demo Yazılım

  cevap d görünüyor. Cevabın “Trial” yani “süre kısıtlamalı program” olması gerekiyor. Demo süresiz kullanım sunar fakat özellik kısıtlamalıdır.

  Emeğiniz için teşekkürler.

  • Hocam üzerinde çalışıyorum malum bu sene 6. sınıfların konuları biraz farklı ayrı ayrı 5. ve 6. sınıflar için hazırlayacağım ama şuan tübitak işleriyle uğraşmaktan inanın vakit bulamıyorum. Bu sene ilk yazılılara yetişmez ama 2. yazılılara inşallah çok güzel kaynaklar yetiştireceğim.

 2. hocam ellerinize sağlık. geçen yıldan beri dökümanlarınızı derslerimde kullanıyorum bu yıl

  da kullanmaya devam edeceğim.çok teşekkür ederim emeğiniz için.

 3. özgür hocam çalışmalarınız ve paylaşımlarınız için teşekkürler. hocam yaprak testleri yandiske yüklediğiniz için güvenli internet kapsamında açmıyor o sayfayı.(meb hattı)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.