Bilgi Güvenliği Ev Ödevi

Merhaba Arkadaşlar, Bilgi Güvenliği Ev Ödevi etkinliği ile bu hafta işlediğimiz Siber Tuzaklar ve Güçlü Şifre oluşturma konularında pekiştirme yapacağız.

Öğrendiğimiz bilgiler doğrultusunda aşağıda verilen bilgiler eşliğinde kendi başımızdan geçmiş veya bir tanıdığımızın başından geçmiş bir hikayeyi paylaşacağız.


NELER GELDİ BAŞIMA?

Kuralları öğrenmeden önce hiç siber tuzağa rastladınız mı?

Eğer Karşılaştıysanız; Bu siber tuzak hangi sorunların oluşmasına sebep oldu. Bu tehditle nasıl başa çıktınız?

Eğer Karşılaşmadıysanız; Karşılaşan biri ile konuşunuz. Siber tuzağın ne gibi sorunların oluşmasına sebep olduğunu ve sorunu nasıl çözdüğünü öğreniniz.

Bildiğiniz veya ulaştığınız bilgileri hikaye şeklinde yazınız.

Örnek Senaryo

“Haftada bir gün sadece pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Sıradan bir pazar günüydü. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim.

E-Postalarımı kontrol ettiğimde tanımadığım birinden; “Hediye kazandınız lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderin hediyenizi gönderelim” mesajı aldım.

Formu doldurmak için tıkladığımda bilgisayarımda kendi kendine programlar çalışmaya başladı.

Panik yaparak bilgisayarı kapattım. Bir süre bekledikten sonra bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım fakat bilgisayarın açılmadığını fark ettim. Durumu hemen aileme bildirdim…

Yukarıda gördüğünüz gibi örnek bir cevap oluşturdum. Sizlerde araştırmanızı yaptıktan sonra yukarıdaki gibi hikaye şeklinde detaylı bir anlatım yapınız.

Anlatımlarınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Çok güzel cevapların arada kaybolmaması için sadece hoşuma giden cevapların görünmesini sağlayacağım.

Yani attığınız yorumlar okunup onaylandıktan sonra görünmeye başlaycak.

Öğretmene Not: Dilerseniz örnek hikayeyi ve görevleri EBA üzerinden öğrencilerinize bir tartışma açarak sorabilirsiniz. Öğrencileriniz cevaplarını sizin açtığınız tartışma başlığına girebilirler.

Çok güzel cevaplar gelirse kalıcı olması için buraya eklemeyi unutmayınız.

Bilgi Güvenliği Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 7 – Gizli mi Güvenli mi? ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

315 Comments

 1. Bir cumartesi gunuydu abimden oyun yuklemesini istedim.
  Abim oyunu yuklemediği icin kendim yuklemeye başladım.
  Ama istediğim oyunlar yerine zararlı dosyalar yuklemişim istemedende olsa.
  Bunun sonucunda dosyalarımızın silindiğini veya vurusten dolayı anti-vuris sistemim acılmasına ızın vermiyordu.
  vuruslerin ne oldunu tespit edemediğimiz yada silemediğimizden dolayı bilgisayara format atmak zorunda kaldık.
  Abim bu durum yüzünden bana cok kızmıştı

 2. haftada 2 gün cumartesi ve pazar günleri 30 dakika veya 60 dakika bilgisayara bakmama izin veriliyor.Cumartesi günü her gün oynadığım oyunlardan bıktığımı,girdiğim sitelerden sıkıldığımı hissettim. Bilgisayarıma Free You Tube adı verilen yeni bir müzik dinleme programı indirdim ve sürekli ileri dedim. Bilgisayarımı pazar günü açtığımda bütün belgelerim,müziklerim,resimlerimin,vs.
  100-200 tane olduğunu fark ettim. Bu konuyu babamla konuştum ve bilgisayarımı babamın okulundaki bilgisayar öğretmenine götürmeye karar verdim. Ertesi gün bilgisayarımdaki belgelerden ,müziklerden,resimlerden birer tane olduğunu görünce çok sevindim ve bu olayı böylece atlatmış oldum.Ben bu olaydan bir daha okumadan indirdiğim programlara sürekli ileri demeyeceğimi öğrendim.
  .

 3. Oyun oynamak için bilgisayarı açmıştım oyun açılırken bir reklam gördüm. Reklamı kapatıcaktım ancak elim reklama tıkladı ve bilgisayar kapandı bir süre sonra bilgişiyar tekrar açıldı fakat sitelere girmeye başlamıştı. Hemen teknik servisi aradık ve virüs bulaştığını öğrendik bilgisayara anti virüs uygulamasını yükleyip bigisayarı virüsten kurtardık.

 4. Bİrgün bir siteden alışveriş yaptım yaptığım alışveriş sonrasında kartımızdan fazla bir miktar para gitmiş bunu daha sonrasında öğrendik bunun pişmanlığı ile birdaha asla güvenilir veya bilinmeyen sitelerden alışveriş yapmadık

 5. Bİrgün gayet yaşıma uygun bir oyun yükledim fakat oyunu oynamaya başladığımda yaşıma uygun olmadığını gördüm ve bir daha o tarz oyunlar yüklemedim.

 6. Ben Bir oyun yüklerken içeriğinde kötü şeyler içermediği yazıyordu. Oyunu yüklediğimde içerisinde benim yaşıma uymayacak reklamlar çıktı. Bir daha öyle oyunlar yüklemedim.

 7. Bir gün kuzenimin evlerine gitmiştik çok heyecanlıydım çünkü babası kuzenime çok güzel bir telefon almıştı ve beraber bir sürü oyun indirecektik. Evlerine gider gitmez hemen telefonu aldım ve çok fazla oyun indirmeye başladım o sırada kuzenim misafirleri karşılıyordu. Sonra birden aylık 150 liralık bir oyun indirmişim ve hesaptan ilk ayın parası gitmişti. Bana kızarlar diye çok korktum ve telefonu orada bırakıp hemen kaçtım ve bir daha telefonu elime almadım ama kuzenim bakınca anladı ve hemen annesine ve babasına söyledi. Onlar bana kızmadı ama kendi annem ve babam çok kızdılar ve kuzenime 150 lira verdiler

 8. Bir gün bir bilgisayar sitesi tarafından dolandırıldım.Tam 10.000 TL gitti bir daha asla bilgisayarla oynamadım.

 9. Bir gün dayımın bilgisayarından bir siteye girmiştim ve oyun oynayacaktım siteye girdim site zararlı değilmiş reklam çıktı ve ben çok küçük olduğum için hemen tıkladım.Artık Dayımın bilgisayarı virüslüydü

  HİKAYE 2

  Ben bilmediğim bir siteden 9 yaşındayken oyun indirmiştim ve Bilgisayarım virüslüydü ve antivirüs kullanarak o virüsü alt ettim

 10. Birgün tabletime bakarken ablamdan oyun yüklemesini istemiştim o olmaz dediği için kendim yükledim ve oldu sonra benden oyunun 3 TL ile açıldığının öğrendim ve babamın kredi kartını alarak oradaki sayıları yazmaya başladım ve olmuştu son olarak telefon numarasınıda girdim ve oyununoynadım yaklaşık 2 gün sonra babamın kredi kartını kullanamadığını farketti ve sonra bankayı aradı onlarda giriş yaparak hesabında hiç para olmadığını söyledi ve sonra abim beni yanına çağırarak sordu sen oyun mu indirdin ve o oyun paralısıydı dedi
  Ben ise evet abi ama babamgil söyleme dedim o ise hayır söyleyelim dedi söyleyince baya sinirlendiler bende özür diledim ve sonra kredi kartının içindeki paraları çekenler yakalandı ve bizde paramızı aldık ve mutlu olduk onları nasıl bulduk derseniz babamın telefonuna bir telefonundan mesaj geldi ve bizde o numarayı polise verdik onlarda buldu.

 11. Özgür bir gün internette dolanırken önüne bir form çıkmışdı bu formu dolduranlara 100.000.000 TL vereceklerini söylüyordu.Özgür formu doldurmuşdu sonra Özgür dolandırlmışdı artık o günden sonra böyle şeyler yapmayacağına karar almıştı.

 12. Ben o zamanlarda 3.sınıftaydım . Hiçbir şeyden haberim yoktu. Bır siteye girdim .Oyun oynadım.Aslında o site zararlıymış . Virüs girdi bilgesayara. Format attık ama içindeki belgeler silinmişti.O günden sonra daha bilmediğim sitelere girmedim.

 13. ben bir gün ödev hazırlıyordum (sunum) tenislerle ilgili video bulamadım bir site gördüm tıkladım hiç okumadan falan devam ettim daha sonra bi anda satın ala bastım görmeden 78 lira çekti

 14. Bu gün bilgisayarımı açabilirdim çünkü bugün günlerden Cumartesi hemen odama gidip açtım, mutluydum çünkü bilgisayarımı açabiliyordum ama mutlu olmam limitli oldu.Bilgisayarı açtığımda uygulamalar açılmıyor hata deyip duruyordu,uygulama durdu diyordu.Babam ile annemi çağırdığımda ilk soruları *Nasıl oldu?* demeleri oldu.Bilgisayarımı tamire götürdüğümüzde Harddisk in yandığı tespit edildi *Nasıl oldu acaba?* diye düşünürken yeni bir Harddisk almıştık. Eve gittiğimizde bilgisayarı açtık uygulamalar normal bir biçimde açılıyordu.O zaman derin bir *Oh* çektim.

 15. Çiçek ile Bahar bir gün evde yatarken Çiçek niye bilgisiyar oynamıyoruz dedi. Bahar hayır dedi. Çiçek niye hem küfürde söyleriz hakarette ederiz dedi. Bahar sen yap istersen ama tavsiye etmem. Çiçek ben yapıyorum dedi. Bahar da yanına gitti ama giderkende mırın gırın ederek gitti.Ve sonra Çiçek yine başladı saygısızlığa. Bahar öf öf dedi. Çiçeğin sayfasını kapattılar. Bahar ben sana yapma demiştim dedi. Çiçek hatasını anladı ve artık yapmayacağını söz verdi.

 16. Hocam bir gün internette dolaşırken bir tane oyun reklamı geldi ona tıkladım site bilgisayara birşey indirmiş ondan sonra bilgisayarım kendi kendine açılıyo kapanıyo sonra babama gösterdim bilgisayarı babam format attırdı sonra eskisi gibi gıcır gıcır çalıştı.

 17. bir gün bilgisayara girdim bilgisayarda hep yerler değişmişdi yani klasörler farklı bir yerde oyunlar farklı biyerdeydi birden şaşırdım hemen düzeltmeye başladım ondan sonra bilgisayarı tekrar kapatıp açtım gene farklı yerlerdeydi klasörler oyunlar ve her program büyümüştü ondan sonra virüs var diye bi yazı çıktı sağ alt köşede hemen virüsü sile bastım daha sonrada olmadı

 18. Hocam ben bir gün apk oyun indirriken telefonuma solucan buluştu en az 100 tane koplayıdı ve telefon çöktü ve babam bana çok kızdı ve sonra telefonnu dahada oyun yüklemedim sonra apk oyun kardeşim yükledi onuda yüklemeden uyardım ……..

 19. kardeşiyle oyun indirmek için güvenli olmayan başka bir siteden bulaşmış olan virüsün bilgisayarına zarar verdiğini görmüş. Bilgisayarın kontrolu Elif Naz ve kardeşinden çıkmıştı.kardeşi ablasına dedi ki- Abla bilgisayarı kapatıp yeniden açalımmı ? Diye sordu.Ablası -tamam dedi.bilgisayarı kapatıp yeniden açtılar. Ne yazık ki hiç bir şey değişmemişti. Bazı dosyalar birbirine karışmış bazıları da yok olmuş.özellike babamın ticari programı zarar görmüştü.babamın ilk işi şu oldu .Babam- bu iş nasıl oldu ? diye sordu.bizde olayı anlattık.Babam derhal ticari programın servisini çağırarak ticari programında bilgilerinin kurtarılmasını istedi. Ve sonuç olarak kısmen kurtarıldı.

 20. Bir gün bilgisayarda bir siteye girmiştim ve bir sürü reklam geldi babama sordum babam ise bunların bir virüs olduğunu söyledi ben hemen bilgisayarımı bilgisayarcıya götürdüm bilgisayarıma reset atılmasını istedim bilgisayarcı bilgisayarıma reset attı parayı verdikten sonra eve geldim babam bana bida bilmediğin sitelere girme dedi.Sonra bilgisayarımı açınca istediğim oyunları yükledim bilgisayarım gene virüs kaptı hep 5kere böyle yaptım babam benim bilgisayarıma bida reset attırmay acağını söyliyince dayanamıyıp oyunu yükleme sitesine girdim oyunu yüklerken yükleme yerlerinden okudum ve oyunda bir reklam virüsü olunca oraya hayıra bastım ve oyunumdan dolayı bilgisayarım virüs kapmadı

 21. bir gün tabletle oynarken ekrana saçma sapan şeyler geldi babama sordum bana tablete antivüris olduğunu öğrendim sonra babam format atırtı

 22. Bir gün bilgisayarımdan GTA 5 oynuyordum ve birden bire bilgisayarıma virüs geldi ve ne yapacağımı bilmiyordum hemen bilgisayarımı gemiden başlatın ve bilgisayarım düzeldi ve bu olayı ailem ile paylaştım ve ailem bana bir daha GTA 5 ı oynama dediler ve ben artık GTA 5 oynamıyorum çünkü bilgisayarım belki gene virüs kapa bilir!

 23. Sıradan bir gündü öğretmenimizin verdiği ödevi yapmak için bilgisayarımı açtım yandan bir uyarı geldi.

  Bilgisayarınızda antivirüs bulundu.

  Hemen aileme haber verdim bilgisayar tamircisine götürdük ve bilgisayarımı tamir ettirdik.o günden bugüne kadar bilgisayarım hiçbozulmadı.😊😊

 24. bir gün telefondan filim izliyodum sonra bir tane telefona uyarı işareti geldi sonra telefon dondu acıldı gine dondu sonra kendi sıp sıcak oldu vede 5 saat dondu sonra tamire götürdük vede tamirden geldi gine oldu aynısı daha hic acılmadı babam sattı yeni telefon aldı

 25. bir gün bilgisayara girdim bilgisayarda hep yerler değişmişdi yani klasörler farklı bir yerde oyunlar farklı biyerdeydi birden şaşırdım hemen düzeltmeye başladım ondan sonra bilgisayarı tekrar kapatıp açtım gene farklı yerlerdeydi klasörler oyunlar ve her program büyümüştü ondan sonra virüs var diye bi yazı çıktı sağ alt köşede hemen virüsü sile bastım daha sonrada olmadı

 26. ben bir gün ödev yapar iken ekranıma bir reklam geldi merak edip tıkladım tıkladığım anda bilgisiyarım çöktü tabi ben ekran kartını değiştirmek zorunda kaldım çünkü bilgisiyarım çöktü ben bunu öğrenince annemin telefonunda çıkınca kabul etmedim ve böyle bilgili oldum

 27. Bir gün teyzemlerdeydik leptobu açtığımızda leptopta istemediğimiz kötü sözler çıktı.Öncelikle choremeden çıktık.Sonra geri girdik ama hala kötü sözler çıkmaya devam ediyordu.Format atdık ama yinede gitmedi bizde tamirciye götürdük ve yapıp getirdiler.

 28. Günlerden pazar günüydü.Tabletimle oynuyordum birden tablet kapandı.Tabletimi açmaya çalıştığımda virüs girdiğini farkettim.Perşembe günü bilişim dersinde virüs konusunu işlemiştik.Yani az çok biliyordum babam işten gelince babama hemen anlattım.Tabletten anlayan birine götürdük oda tablete virüs bulaştığını söyledi ve tablete antivirüs programı indirdi.Bizde babamla tekrar eve döndük ve tabletimle oynadım.

 29. Günlerden pazar günüydü. Bütün ödevlerimi bitirmiştim. Kahvaltımı yaptıktan sonra canım sıkılmaya başladı ve ne yapayım diye düşünmeye başladım. Düşünürken birden aklıma eve sınırsız internet bağlattığımız geldi. Hemen annemden oyun oynamak için izin aldım. Odaya girip laptopu açtım. İnternete girerek zekâ oyunları yazdım. Oyunu tam açtım ki ekran birden simsiyah oldu ve kapandı. Ben niye kapandığını düşünüp,bilgisayarı açmaya çalışırken babam odaya geldi. Neden oynamadığımı sordu ben de olanları anlatınca bilgisayara virüs bulaşmış olabilir dedi. Sonra bu işlerden anlayan bir bilgisayarcıya gittik. Tahminimizin doğru olduğunu söyleyip hemen antivirüs programı yükledi. Ve ara sıra bu programı güncelleme yapmamızı söyleyerek bizi uyardı. Teşekkür edip laptopu alıp eve geri döndük. Bende oyuna devam ettim.

 30. Ben anneme şarkı indirecektim.Bir siteye girdim ve siteye girdiğimde virüs bulundu diyordu.Ve bir yere tıklıyarak silinebileceğini diyordu.Bir süre içinde kendiliğinden silecekti.Ben çok karamsar oldum.Ve panik yaptım,hemen orta tuşa basarak çıktım.O günden beri ise annemin telefonu hep donuyor ve yavaşlıyor.
  THE END (VE SON)

 31. Sıradan bir gündü öğretmen yapmamız gereken bir araştırma ödevi vermişti ödevimi yapmak için yeni aldığımız bilgisayarı açtım yandan bir uyarı geldi

  Bilgisayarınızda antivirüs bulundu

  Antivirüsün ne olduğunu bilmiyordum telefondan araştırdım sonra antivirüsün ne olduğunu anladım o zamana kadarda yanda tekrar bir uyarı bulundu ⚠️ Antivirüsün karantina altına alayımmı yazıuordu karantina altına almasını istedim çünkü bilgisayardaki büyün kayıtlı belgeleri ve ya Fotoğrafları yok ediyordu antivirüs kendi kendine karantina altından kendini kurtar butonuna basacakken onu yakaladım ve camdan aşagıya attım😀😀 bir daha gelmedi ama bundan sonra cok dikkatlı olacağım

 32. ben bir kaç ay önce league of legendsi indircektim ve indirdim oynuyodum hiç bir sıkıntı yoktu bir kaç aya kalmaz kendi kendine programlar yüklemeye başladı antivirüs bulup bana karantine altına al falan demişti bende karantine altına al dedim ve bilgisayarıma format atmaktan vaz geçtim sonra bir büyüğümüze sormadan bişey yapmıcağımı öğrendim artık bilgisayar kullanırken çok titizim ve en ufak bir şeyde bile büyüğümü çağırıyorum

 33. Benim bilgisayara bir gün vürüs girdi ve o gün günlerden pazartesiydi ve benim ödevini yapıp göndermem gerekiyordu ve ben neyapacağımı bilmiyorum aslında tam vürüs mü bilmiyorumama duruma bakılırsavürüs amcam bilgisayarı az çok bilir neyse gittim ve amcama sordum o da vürüs dedi bende zaten biliyordum ama ben genede garantiye almalıyım neyse bilgisayarı tamirciye götürdük ve tamir ettidiken sonra bir daha bilip bilmeden oyun sitelerine girmememgeriktiğini anladım.ve bundan sadece ben değil bütün herkes ders çıkartmalı bence.Bir de eski bilgisayarıma MEMZ Trojan bulaşmıştı.Nedeni ise bir programmış.Açtığımda “Nyan Cat” Çıkıyordu.Trojan:Zaralı yazılım türlerinden birisi.Etkisi ise dosya bilgilerini çalması ve
  bilgisayarı kilitlemesi.Bir gün de bilgisayarda oyun oynuyordum. Oyunumu daha yeni yuklemistim. Birden reklam yazilimi cikti karsima bu uygulamayida yuklemek ister misiniz diye yuklemessem oyun acilmiycakti ben bunu gittim babama soyledim babam dedi ki yukle birsey olursa bilgisayarciya gotururuz dedi bende yukledim ama artik oyun ve reklam yazilimi bilgisayardan cikmiyor.

 34. Bir gün tabletimde oyun oynuyordum önüme birşey geldi virüs kaptığını düşündüm hemen ablama haber verdim ablam tabletimde virüs oldugunu söyledi ve bir daha önüme virüs cıktıgında ablama haber vermeden bir sey yapmayacagım adına söz verdim

 35. benim tabletimle oynarken saçma sapan şeyler geldi. abime sordum oda bana virüs oldugunu söyledi.sonra abim format attı ve tablatim normale döndü.

 36. bir gün tabletten bir şeye bakıyordum.bianda karşıma birşey çıktı bu antivirus programı idi karantina altına alınsınmı veya iptal et diye birşey çıktı bunun ne oldugunu bilmiyordum ailemiz yakın akrabalarından biri bilgisiyarcıydı bilgisayarla ilgili sorun çözmek için ona götürdük o sorunu çözdü ve antivirus ıle bize bilgi verdi

 37. Haziran ayı bir pazartesi günü tam
  youtubeye gidecektim ki bilgisayarıma
  bir virüs girdi.Babam işe gitmişti.
  Annemin ise çok işi vardı.O sırada zil
  çaldı.Teyzem ve kuzenlerim gelmişti
  En büyük kuzenim olan Duha abim benim
  bilgisayarımı tamir etti ve bilgisayarım artık eskisi gibi çalışıyordu.

 38. bir gün tabletimde oyun oynarken oyun kasdı hata verdi ve beni oyundan atıp bir veb sitesine attı bir oyunun tanıtımını yaptı bu oyunu indirmek ücretli idi ama o veb sitesinde onu inddirmek ücretsiz gözüküyordu o zaman zararlı yazımları bilmiyordum. o oyunu indirdim bu oyunu kurmak için onayım gerekiyordu ben de okumadan o oyunu indirdim. daha sonra hiç bir uygulamayı açmadı.1 gün bekledim ve o zaman uygulamalar kassada açtı.daha sonra bir anti virüs uygulamasından tabletime bildirim geldi bir virüs bulunduğu geldi ve onu yok etti.

 39. Sıradan bir gündü ögeretmemimin verdiği ödevi yapıyo dum yandan bi uyarı geldi bilgisayatınızda antivirüs bulundu antivirüsün anlamını bilmiyordum araştırdım o arada yanda bi uyarı ⚠️ geldi antivirüsü karantina altına alıp almayacağını soruyordu karantina altına almasını söyledim çünkü bilgisayardaki her şeyi yok ediyordu antivirüs rahat durmayıp kendini kurtar butonuna tam basıyorken onu yakalayıp camdan Aşağı attım😊😁

 40. Sıradan bir gündü öğretmen yapmamız gereken bir araştırma ödevi vermişti ödevimi yapmak için yeni aldığımız bilgisayarı açtım yandan bir uyarı geldi

  Bilgisayarınızda antivirüs bulundu

  Antivirüsün ne olduğunu bilmiyordum telefondan araştırdım sonra antivirüsün ne olduğunu anladım o zamana kadarda yanda tekrar bir uyarı bulundu ⚠️ Antivirüsün karantina altına alayımmı yazıuordu karantina altına almasını istedim çünkü bilgisayardaki büyün kayıtlı belgeleri ve ya Fotoğrafları yok ediyordu antivirüs kendi kendine karantina altından kendini kurtar butonuna basacakken onu yakaladım ve camdan aşagıya attım😀😀 bir daha gelmedi

 41. Normalde aile internet üzerinden oyun oynamamı istemediğinden dolayı bilgisayarımda internet üzerinden oynanan oyunlar bulunmamakta ama bazen cep telefonundan bağlantı yaparak internete bağlanıyor ve oyun oynuyorum oyun oynarken beni bazı sitelere yönlendirdiği olduğu durumlarda bilgisayarı hemen kapatıyorum. Tekrar bilgisayarı açıyor ve bağlantı kuruyorum şimdilik bu şekilde yapmaya çalışıyorum.

 42. kardeşiyle oyun indirmek için güvenli olmayan başka bir siteden bulaşmış olan virüsün bilgisayarına zarar verdiğini görmüş. Bilgisayarın kontrolu Elif Naz ve kardeşinden çıkmıştı.kardeşi ablasına dedi ki- Abla bilgisayarı kapatıp yeniden açalımmı ? Diye sordu.Ablası -tamam dedi.bilgisayarı kapatıp yeniden açtılar. Ne yazık ki hiç bir şey değişmemişti. Bazı dosyalar birbirine karışmış bazıları da yok olmuş.özellike babamın ticari programı zarar görmüştü.babamın ilk işi şu oldu .Babam- bu iş nasıl oldu ? diye sordu.bizde olayı anlattık.Babam derhal ticari programın servisini çağırarak ticari programında bilgilerinin kurtarılmasını istedi. Ve sonuç olarak kısmen kurtarıldı.

 43. Ben birgün bilgisayarla ödevimi yaparken birden bilgisayar kapandi. Hemen babami çağırdım. Babam geldi bilgisayara baktı oda yapamayınca tamirciye götürdük. Bilgisayarci bilgisayara virüs bulastigini ve virüsleri temizledigini söyledi. Bilgisayari geri aldigimizda eskisinden daha iyi çalışıyordu.

 44. biz annemin telefonuna baya oyun yüklemiştik.telefon önce kastı sonra andıroid çıktı.biz bilmeden virüslü oyun indirmişiz oda telefonu çöketti ve bizde telefonu sıfırladık telefon öyle açıldı.

 45. Birgün bilgisayarda oyun oynuyordum sonra oyun kasıp bi sayfa açıldı virüs kaptığını düşündüm sonra ablama söyledim ve ablam virüsleri temizledi ve bende rahatlıkla oyunumu oynadım

 46. Bir evde tatlı mı tatlı ,Aysima adlı bir kız vardı. Aysima bir gün bilgisayarda ödevini yaparken bilgisayarın köşesinden antivirüs seslendi;
  -Aysima bilgisayarında virüs var.Elini mi bağlıyım,camdan aşağı mı atayım yoksa serbest mi bırakayım.
  Aysima
  -Elini bağla,dedi.
  Antivirüs denilen şeyi yaptı.Virüs çok üzgündü.Birden bir buton gördü.Butonda şöyle yazıyordu;
  -Kendini serbest bırak!
  Virüs internet sitelerinin üzerinden atlıyarak butana bastı.Artık kurtulmuştu.Virüs sahil kenarına gidip güneşlenmeye karar verdi.Antivirüs listwsini yenilemiş,virüs var mı diye kontrol ediyordu.Antivirüs güneşlenen kişiyi görünce adını sordu;
  -Sizin adınız ne?
  Virüs cevap verdi;
  -Tom.
  Antivirüs;
  Soyadınız,dedi.
  -Kaçak,diya cevap verdi virüs.
  Antivirüs;
  -Sen bir virüssün,diyerek elini kolunu tuttu virüsün.Aysima’ya bilgisayarın köşesinden;
  -Aysima virüsü ne yapayım?
  Aysima;
  -Camdan aşağı at,dedi.
  Antivirüs söyleneni yaptı ve bir daha o virüs bilgisayar da gözükmedi.

  SOOONNN!

 47. Ödevlerimi yapmadan bilgisayarda vakit geçirmemeye dikkat ediyorum. Ödevlerimi yaptıktan sonra bilgisayarda vakit geçirdiğim bir gün bir sitede resim çizerken aniden ekrana bir uyarı yazısı geldi.Bilgisayarımın tehdit altında olduğu, virüs algılandığı gibi bir uyarıydı. Ne yapacağımı tam bilemediğim için hemen aileme haber verdim. Babam bilgisayarımı antivirüs programı aracılığıyla tarayarak virüsleri temizledi.

 48. Bir gün benbabamın telefonunda oyun oynuyordum ve birden ekrana bir yazıgeldi ekranda şöyle yazıyordu “Telefonunuz %45 virüslü “yazıyordu sonra hemen babamın yanına gidip olanları babama anlattım Babam ile birlikte telefonu aldığımız mağazaya gidip telefonu yaptırdık. ve babama birdaha telefona daha az bakacağıma söz verdim ve artık telefon ‘tablet vb.lere daha az bakıyorum.

 49. Bir gün bilgisayarda oyun oynarken bir sayfa açıldı ve gta vıctyi indirmek istermisin dedi bende hemen indir tuşuna bastım.Bekledim sonunda açıldı bende oynamaya çalıştım ve biraz oynadıktan sonra bilgisiyar kapanıp kapanıp açılmaya başladı bende abimi çağırdım ve bilgisayarda virüs olduğunu anladık bizde bilgisayarı götürüp düzeltirdik ve bende oyunu sildim

 50. Günlerden pazartesiydi odama leptobda geta oynuyordum birden mesaj geldi bende direk tamam dedim sonra leptoba birden virüs girdi bende hemen aileme haber verdim ve bir daha bilmediğim mesajla okumadan geçemeyeceğim dedim. Ailede bir daha bilmediğim mesajları okumadan geçme dedi.

 51. Birgün telefonda oyun oynarken bir site çıktı. Bu sitede oyunlar vardı ve ben bir oyun beğendim. Bunu indirmek istedim. İndirirken uzun yazılar vardı. Ben bunları okumadan geçtim. Ama keşke okusaymışım. Çünkü oyunda reklam yazılımı varmış. Sürekli reklam geliyordu. Ve ben bunu babama söyledim. Babam telefonu telefoncuya götürdü. Ve format attırdı. Telefon eski haline geldi. Ve anladım ki artık bilmediğim oyunu indirmicekmişim.

 52. Bir gün bilgisayarda oyun oynuyordum.Birden oyunun en heycanlı yerindeydim.Aniden bilgisayar dondu.İlk

  önce ne olduğunu anlamadım.Ablam yanımdaydı.Ona sordum.Oda babama söylememi söyledi.Babam o gün işteydi.

  Bilgisayar bir gün öyle kaldı.Babam geldi ve onu tamirciye götürdü.Virüs bulaşmıştı.Ve artık bundan sonra

  dikkatli bir şekilde oyun oynadım.

 53. Annem telefonuna sevdiği müzikleri indirirken indirdiği müzik dosyalarının ve daha önceki müzik dosyalarının da çalışmadığını hata verdiğini gördü. Daha sonra telefonuna virüs programı indirdi ve telefonuna bulaşan virüsleri temizledi. Daha sonra ise sevdiği müzikleri tekrar telefonuna yükledi ve hiçbir sorun olmadan rahatça dinlemeye başladı.

 54. Bir gün oyun oynrken oyun durdu sonra çok ısınıp kapandı 1hafta boyunca açılmadı bende1hafta sonra açtım sonra ekran görüntüsü bembeyaz oldu garantiye gönderdim ve sonra geldi açılmış ama tüm oyunlar gitmiş gece oyunda çok ilerlemiştim

 55. erzurumda kuzenimle beraber oynadığımız minecrafta tam kıripırı öldürüyordumki bilgisayar kapandı en küçük dayıma haber verdik ama dayım tamir edemedi sonra ortanca dayımı çağırdım oda yapamadı en büyük datımı çağırdık oda yapamaddı somnra annem ve teyzem geldi dedilerki odayı boşaltın dayımgil işleri olduğu için gittiler annem ve teyzem tamirciye gittik vebilgisayarı tamir ettirdik akşam dayımgile annemle teyzem tamir etti dedik onlarda şaşakaldılar su döktük uyandılar.

 56. Bir pazartesi günüydü bilgisayarımda müzik dinleyip oyun oynuyordum.daha sonra ekrana bir mesaj geldi okumadan kabul etim ve bilgisayarıma virüs girdi bu olay karşısında çok panikldim ne yapacağımı bilemedim.ve bilgisayarı yeniden başlatım.daha sonra bu konuyu ailem ile paylaştım.

 57. “Haftada bir gün sadece pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Sıradan bir pazar günüydü. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. E-Postalarımı kontrol ettiğimde tanımadığım birinden hediye kazandınız lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderin hediyenizi gönderelim mesajı aldım. Formu doldurmak için tıkladığımda bilgisayarımda kendi kendine programlar çalışmaya başladı. Panik yaparak bilgisayarı kapattım. Bir süre bekledikten sonra bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım fakat bilgisayarın açılmadığını farkettim. Durumu aileme bildirdim sonra reklamdan sonra bilgisayara format attırdım ve dosyalarımı yedeklemeyi unutmadım. Sonra Bilgisayarımı zarar görmeyecek şekilde kullandım…İYİ GÜNLER HOCAM.

 58. Benim bilgisayara bir gün vürüs girdi ve o gün günlerden pazartesiydi ve benim ödevini yapıp göndermem gerekiyordu ve ben neyapacağımı bilmiyorum aslında tam vürüs mü bilmiyorumama duruma bakılırsavürüs amcam bilgisayarı az çok bilir neyse gittim ve amcama sordum o da vürüs dedi bende zaten biliyordum ama ben genede garantiye almalıyım neyse bilgisayarı tamirciye götürdük ve tamir ettidiken sonra bir daha bilip bilmeden oyun sitelerine girmememgeriktiğini anladım.ve bundan sadece ben değil bütün herkes ders çıkartmalı bence

 59. Bir gün bilgisayar da minecraft oynuyorum yanlışlıkla bir sürü canavar yarattım birden bire antivirüs açıldı virüsü garanti altına aldım sonra bilgisayar birden bire kapatılıyor diye yazı çıktı ve kapandı.

 60. Bir keresinde tabletle oyun oynuyordum ve bir reklam geldi sonra orda bir oyun resmi çıktı indir butonu vardı ve bende hiç bir şeyi okumadan kabul ettim tableti kapattım 1 kaç saat bekledim ve tabletimi açtığımda tableti kararıp aydınlanıyordu ayarlara baktığımda hiç bir şey değişmemişdi anti virüs programına baktığımda virüs var dedi ben ise sil dedim ve tabletim düzeldi.

 61. Bir gün telefona oyun yüklemek istedim. Herşey yolunda gibiydi herşeyi onayladım ve bir reklam geldi bunu beğenene telefon hediye ediyorlarmış.Ama o bir telefon değil virüsmüş. Ben hemen abimi çağırdım abim sakın onaylama dedi hemen o siteden çıktım ve artık reklamları dikkate alıyorum.

 62. bizim evdeki telefona oyun yüklemiştim vrüslü olduğunu görmemiştim pat diye yüklemiştim bi baktımki oyun açılmadı bir kaç kez daha açıp kapadım açılmadı oyunda ne bilgiler var diye yeniden play storeye girdim aynı oyunu inceledimki oyun vrüslüymüş sonradanda oyunu sildim bir daha anneme telefonuna daha vrüslü oyun yüklemiyceme söz verdim

 63. Bir kere bilgisayarda oyun oynuyordum. Oyunumu daha yeni yuklemistim. Birden reklam yazilimi cikti karsima bu uygulamayida yuklemek ister misiniz diye yuklemessem oyun acilmiycakti ben bunu gittim babama soyledim babam dedi ki yukle birsey olursa bilgisayarciya gotururuz dedi bende yukledim ama artik oyun ve reklam yazilimi bilgisayardan cikmiyor.

 64. Bilgisayarımda ders yaparken bir anda bir sayfa açıldı.Ve ben virüs olabileceğini düşündüm.Gidip babama sordum babam:evet kızım bilgisayarına virüs girmiş dedi.Bende bunun sebebini sorduğumda:
  Kuzum beni iyi dinle dedi ve anlatmaya başladı.
  Virüs,Çerez ve tehditler istenmeyen yazılımlardır.Bunlar farkında olmadan bilgisayarın sistem dosyalarına yapışırlar ve belli bir zaman sonra etkili olmaya başlar ve istenmeyen sayfalar açarlar.Arama motorlarını ele geçirerek bilgisayarda çalışmayı engeller ve iş yaptırmazlar.Bunun için bilgisayarımıza antivirüs yazılımı yükleyerek bilgisayar otomatik olarak zararlı yazılımları temizler.Bilgisayarımız güvence altında olur

 65. Haftada bir gün sadece cuma günleri bilgisayar almama izin veriliyor.Sıradan bir cumaydı.
  Telefonumda oyun oynuyordum.Oyunun ismi pet fest´di. Meğer oyun virüs bulaştırıyormuş.
  Bu durumu ailemle paylaştım.Ailem telefonuma bir anti virüs programı yükledi.Virüsü karantina altına aldık. Ama nafile… Virüsü silemedik. Telefonumu garantiye verdik. Garantide telefonuma format atmışlar. Telefonum bana ulaştığında virüsün reklam yazılımı adında bir virüs olduğunu öğrendim. Telefonum normale dönmemişti.Telefonumu tekrar garantiye verdik. Garanti tekrar telefonuma format attı.Telefonum sonunda normale döndü.İyi ki telefonum düzeldi. 🙂

 66. Günlerden cumartesiydi bilgisayarımda oyun oynuyordum birden oyun kapandı,kasmaya başladı ve ekran dondu hemen aileme haber verdim ve geldiler ama annem ve babam ne olduğunu anlayamadılar ama abim bilgisayarıma virüs bulaştığını anladı ve gereksiz olan dosyaları sildi ve sorunu halletti sonra bir daha bilmediğim oyunları
  yüklememem için uyardı bende bır daha bilmediğim oyunları yüklemedim.

 67. O gün bilgisayardan oyun oynuyordum bilgisayar bir anda dondu, kendim yapmaya çalıştım daha kötü oldu. Babama götürdüm virüs olduğunu söyledi ertesi gün babam bilgisayara virüs programı yüklemiş ben o zaman okulda idim. öğretmenim neden ödevini yapmadın diye sordu olanları anlatınca bir dahaki pazartesi gününe mutlaka ödevini yap dedi.

 68. Bir gün oyun indirmeye karar verdim. Lol olsun dedim sonra indirmeye başladım. İndi hiç okumadan sırayla devam’a tıkladım en sonda kur dedim vebir reklam çıktı çok güzeldi pasta filan vardı kabul ettim sonra internete girdiğimde google çıkmadı ya new tab ya yaahoo çıktı sadece 1 oyundan format attırdım geçti ama oyun filan silindi

 69. Geçen sene pazartesi günü annemin telefonundan bir şeylere bakıyordum ki annemi çoğu kişi aramıştı annem yatak odasında yatıyordu annemi uyandırıp seni çoğu kişi aramış dedim annem biraz korktu ve birine birşey mi oldu diyerek soru sordu sonra annem anladı ki facebook hesabından annemin şifresini kırmışlar ve whatsapp tan bir kaç kişiye bir süreliğine para isteyip kredi kartı nonu ver dermişler annem arkadaşları şüphelenip annemi aramışlar annem de babama olanı anlatıp dolandiricilari mahkemeye şikayet ettik ve annem dikkat etmeye başladı

 70. Bir keresinde eski bilgisayarıma MEMZ Trojan bulaşmıştı.Nedeni ise bir programmış.Açtığımda “Nyan Cat” Çıkıyordu.Trojan:Zaralı yazılım türlerinden birisi.Etkisi ise dosya bilgilerini çalması ve
  bilgisayarı kilitlemesi

 71. Bir gün bil ve fethet oynuyorum biranda telefon hata verdi zor zoruna antivurusü açtım virusu sildi sonra bil ve fethetin trojan olduğunu ögrendim güçlü birbirüs girmiş içine neyseki telefona bişey olmadı.

 72. Bir gün bilgisayarıma yeni bir oyun indirdim ve yanında bir reklam yazılımı çıktı bende zararsızdır diye kabul ettim.Yeni indirdiğim oyunu oynarken ekranda o reklam yazılımı çıktı ve daha sonra bilgisayarımda mavi ekran çıktı ilk önce format atmayı denedim ama olmadı daha sonra tamirciye götürdük birkaç gün sonra gelip alın dedi.Bilgisayarı almaya geldiğimizde tamir olmuştu.Artık asla reklam yazılımlarını yüklemiyorum.

 73. Birkere arkadasimin kuzeninin ınstagramini calmislardi ve arkadasima mesajlar gonderiyordu annem istedi tc ni ver felan diye neyseki arkadasimin kuzeni akrabalarina demiş. Kimse ona mesaj yazmamis.
  Vede birkere benim tabletime ucretli olan bi oyunu ücretsiz indirmistim az kalsin tabletime virüs giriyordu.
  Hemen antivirüsu actim. Virus bulasmadi neyseki.

 74. Hocam ben bilgisayarda oyun oynuyordum o anda ekrana bir reklam çıktı,reklamda ‘tebrikler iphone 7 kazandınız’ yazıyordu bende ondan önceki gün akşam haberlerde internet korsanları hakkında bir haber izlemiştim onu hatırladım ve o reklamı google şikayet ettim.

 75. Bir gün ödevimi yaptım çok sıkılmıştım annemin telefonu aldım komiklik olsun diye snapcat yükledim snapcat açılmadı snapcatı sildim tekrar yükledim snapcatı açtığımda telefon birden yüksek sesli alarm çaldı annem sonra telefonu elimden aldı antivirüsü açtı sonra snapcatı sildi tekrar snapcata baktığımda yanlış olan virüslü snapcatı yüklediğimi gördüm

 76. Bir kereside bilgisayarda odevlerimi yaparken bir anda ekranda hic bilmedigim bir soru çıktı o soruya evet cevabı verdim ve bilgisayar viruslendi.Bir daha da bilmedigim sorulara cevap vermedim.

 77. Bir cumartesi günü bilgisayarımın önüne bir siyah ekran gelmişti ve o an ne yapacağımı şaşırmıştım annemi ve babama bu durumu söyledikten sonra pazartesi günü bilgisayarımı ben okuldayken annem ve babam teknik servise götürmüşlerdi bilgisayarımı bir kaç gün yani 2 hafta kadar vermemişlerdi sonra bilgisayarımı geri alınca çok sevinmiştim çünkü oradan bilişim ödevlerimi yapıyordum

 78. Oyun oynarken bilgisayarım dondu birazcık bekledim ve mavi bir şey geldi bende babama götürdüm babam virüs girmiş dedi ve format attıralım dedi babam ve beraber gidip format attırdık bilgisayarcı oyunda virüs varmış dedi bende eve gidince o oyunu hemen sildim ve bir daha böyle bir oyunlar daha yüklemedim

 79. Hocam bir keresinde kart oyununa yanlışlıkla elim değdi ve açılmıştı bende oynıyım demiştim

  oynarken kartlar sizin gösterdiğniz video da ki gibi öne doğru gelmeye başladı virüs girmiş

  bilmiyordum bilgisayarı kapatıp yeniden açtım geri bilgisayar açıldı karşıma mavi bir ekran

  çıktı anneme götürdüm annem bana virüs girmiş format attıralım dedi format attırınca bilgisayar

  kendine geldi.

 80. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. E-Postalarımı kontrol ettiğimde tanımadığım birinden hediye kazandınız lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderin hediyenizi gönderelim mesajı aldım. Formu doldurmak için tıkladığımda bilgisayarımda kendi kendine programlar çalışmaya başladı. Panik yaparak bilgisayarı kapattım. Bir süre bekledikten sonra bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım fakat bilgisayarın açılmadığını farkettim. Durumu aileme bildirdim ve annem bunlara inanmamamı söyledi eğer büyük firma ve şirketler gönderirse araştırıp 1 2 kaynaktan sonra tıklamalıyız.

 81. cumartesi uyandım ödevimi yaptım ve bilmediğim bir soruyla karşılaştım bilgisayardan bakıcaktım bilgisayarı açtım ve sapıkça şeyler çıktı anneme gösterince virüs bulaşmış dedi ve hemen bilgisayarı kapattıık

 82. Bir gün bilgisyarda oyun oynarken bilgisayarda virüs olduğunu öğrendim ve abimi çağırdım o virüsleri temizledi ve ben oyunuma devam ettim

 83. Bir cumartesi günü ödevimi bitirmiş bilgisayarda oyun oynuyordum. Birden ekrana bir sürü dosya açıldı babama söyledim virüs bulaşmıştır dedi.Ben ilk başta anlamamıştım.Ama sonra aklıma cuma günü işlediğimiz konu aklıma geldi.Ve babama dedim ki antivirüs yükleyelim.Babam aferin kızım nerden biliyorsun diye sordu.Bende işlediğimiz bilgisayar dersini anlattım.Böylece virusten kurtulmuş oldum.

 84. Bir cumartesi günü ödevleri bitirdim.Ve sıkıldım bilgisayarın başına geçtim bilgisayardaki oyunların hepsini daha önceden oynamıştım ve bana artık basit geliyordu oyunlar ve oyun yüklemek için İnternet’e bilgi aldım ve yüklemek için açtım önüme başka dosyalar geldi ingilizce olduğu için anlamadım ve bir yerlere bastım ve bilgisayar virüs girdi ve virüs girdi akşam babam gelince babama olanları anlattım babam bilgisayara format attırdı ve oyun yüklemeyi bildiğini söyledi bende rica ettim oyun yüklemesi için artık yeni oyunlar oynadım.

 85. Hocam biz bilgisayarı oyun ve e posta dışında internetten alışveriş yapmak için de kullanıyoruz fakat bir gün,online alışveriş yaparken kişisel bilgilerin istendi. Eğer kişisel bilgilerimi girmeden alışveriş yapmak istersem yandaki yeşil butona basmam istendi. Yeşil butona bastığımda ise ekran tamamen dondu kaldı hiçbir tuş çalışmıyordu.Tamirciye götürdüğümüz de satış sitesinin sahte site olduğu ve virüs bulaştığı ortaya çıktı.Artik sadece bilinen ve güvenilir sitelerden alışveriş yapıyorum.

 86. O gün bilgisayardan oyun oynuyordum bilgisayar bir anda dondu, kendim yapmaya çalıştım daha kötü oldu. Babama götürdüm virüs olduğunu söyledi ertesi gün babam bilgisayara virüs programı yüklemiş ben o zaman okulda idim. öğretmenim neden ödevini yapmadın diye sordu olanları anlatınca bir dahaki pazartesi gününe mutlaka ödevini yap dedi.

 87. Ben bir gün tabletim ile vidyo izlerke a niden durdu o an ne yapıcağımı şaşırıp tableti kapatım tekrar açtığığımdayeşil ekran çıkmıştı. Telaşla annemin uanına gidip olayları anlatım
  Anmem-birazcık bekle geçer .dedi
  Bende -tamam. Dedim
  Ertesi günlerden cumartesiydi tabletimi açdım galeriye girdiğimde depo dolu diye bir yazı çıktı galariden çıktığımda oyunlarımda güncelenmişti anneme gidip tekrar söyledim annem ile tabletciye gitik virüs bulaşmış demişti
  O günler anlamıştım vürüs ne olduğunu
  Vürüs:bilgisayarın içindekileri her şeyi silen bir şeymiş

 88. bilgisayarıma virüs bulaşmıştı.bilgisayarım çok yavaş çalışıyordu.kullandığımız bazı proramlar hata veriyor ve açılmıyordu.bigisayara virüs taraması yaptırdık bir çok virüs bulaştı ve silindi.sorun tam olarak çözülmediği için babam tamirciye götürdü ve format attırdı.

 89. Hocam bir keresinde kart oyununa yanlışlıkla elim değdi ve açılmıştı bende oynıyım demiştim

  oynarken kartlar sizin gösterdiğniz video da ki gibi öne doğru gelmeye başladı virüs girmiş

  bilmiyordum bilgisayarı kapatıp yeniden açtım geri bilgisayar açıldı karşıma mavi bir ekran

  çıktı anneme götürdüm annem bana virüs girmiş format attıralım dedi format attırınca bilgisayar

  kendine geldi.

 90. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. E-Postalarımı kontrol ettiğimde tanımadığım birinden hediye kazandınız lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderin hediyenizi gönderelim mesajı aldım. Formu doldurmak için tıkladığımda bilgisayarımda kendi kendine programlar çalışmaya başladı. Panik yaparak bilgisayarı kapattım. Bir süre bekledikten sonra bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım fakat bilgisayarın açılmadığını farkettim. Durumu aileme bildirdim ve annem bunlara inanmamamı söyledi eğer büyük firma ve şirketler gönderirse araştırıp 1 2 kaynaktan sonra tıklamalıyız.

 91. Bilgisayarıma oyun yüklemiştim.Sonra aniden monitörde bir link çıktı.O linke bastığımda bilgisayarda kasma ve donmalar başladı. Ve hemen babamı çağırdım.Virüsü ortadan kaldırdı.

 92. Hocam ben Steamde bedava oyun Kodu alma programı yüklemiştim Ondanda Trojanwin/32bee diye bişey bulaşmıştı Tarayıcı UC browser olmuştu Çok yavaşladı sonra KasperSKY adlı programdan Virüsü kaldırmıştım

 93. Bir keresinde bilgisayarıma oyun yüklemiştim.Sonra virüs programı tehlikeli yazılım diye uyarı verdi.Ben önce aldırış etmedim ama sonra mavi ekran geldi.Babama söyledim. Babam virüs bulaşmış dedi. Sonra bilgisayarımı tamirciye götürdük.Adam 2-3 güne yaparım dedi.3 gün sonra oraya gittiğimizde bigisayarımı aldık.Eve gidince baktığımda çalışıyordu

 94. Bir keresinde bilgisayarıma oyun yüklemiştim.Sonra virüs programı tehlikeli yazılım diye uyarı verdi.Ben önce aldırış etmedim ama sonra mavi ekran geldi. Sonra yeniden ekran düzeldi . O oyunu sildim.Sonra bilgisayar yeniden çalışmaya başladı.

 95. Ben bir keresinde bilgisayarına bedava GTAV indir diye bir linke tıkladım bundan birkaç gün sonra
  google nin değiştiğini ve saçma sapan bir şey olduğunu gördüm ve neredeyse hareket etmiyor diyebileceğim kadar yavaşladığını ve bir bilgisayarcıya götürüp yaptırdık şuan gayet iyi

 96. Babam bir gün oyun sitesinde oyun oynarken reklam çıkmıştı. Babam o reklama tıkladığında bir sürü dosyalar açılmaya başladı ve bilgisayarla hiçbir işlem yapamaz hale gelmişti. Babam virüs bulaştığını anlamıştı ve format atılması gerektiğini söyledi.Format attırdıktan sonra bilgisayar geri düzelmişti.

 97. Hocam ben bilgisayarıma oyun yüklemiştim.oyunu oynarken bilgisayar kasmaya ve donmaya baslamıştı.abim bilgisayardan anladığı için hemen sorunu anladı ve bana nasıl olacağını anlattı.bilgisyar çok dolu olduğu için kastığını ve donduğunu söledi ve sorunu hallettik.gereksiz şeyleri sildik.

 98. Bilgisayarıma oyun yükledim,bu oyunla beraber açılan bir linke tıkladım.Ve sonrasında bilgisayarımda kasma ve donmalar oldu.Ablama götürdüm çünkü bilgisayardan anlıyordu.Virüs bulaştığını söyledi ve hemen bilgisayarda, kurulu olan virüs temizleme programıyla bütün dosyaları tarattı ve sorunu giderdi.

 99. ben oyun oynarken birden mavi renkte siyah yazı çıktı ben de ne oldu diye anneme sordum annem bilmiyorum dedi bende babamı beklemek için test çözdüm babam eve geldiğinde babama sordum babam bana bilgisearımın bozulduğnu söyleyince üzüldüm zaten içinde güzel resimlerim vardı bilgisearımı tamirciye götürdüm bana bilgisearımın virüs kaptığnı söylediler

 100. Birgun her zamanki gibi tabletim ile oyun oynuyordum birden kapandi babamda onarmayi denedi ancak basaramadi daha sonra tabletimi servise gonderdik ve tabletime guncelleme yapip gonderdiler ancak tabletimin yine jarjinin tutmadigini gorduk ve tekrar gonderdik nihayet tabletim tamir edilmisti tabletimi tam kullanmaya baslamistim ki budefada tabletimin surekli dondugunu tabletime virus girdiginin farkina vardim babamin indirmis oldugu virus programi sayesinde tabletimi su an saglikli bir sekilde kullaniyorum

 101. Birgün tanletimde oyun yüklemiştim oda virüslü bir oyunmuş oynadım 1 kaç saat oyun oynadım birden tablet kapanmaya başladı babama söyledim o da bir şey yapmadı tamircisine götürdük amcadan birkaç gün haber gelmemişti sonra meraklandım babam gitti gelince ise tablet çokmüş dedi birdaha açamasakta hala evimizde duruyor.

 102. Ben bi keresinde bilgisayara bir oyun yüklemek istemiştim. ve babama hemen sordum babam da izin verdi sonra ben oyunun yüklenmesini bekledim oyun yüklendi ve oynadım aradan bir kaç gün geçince bana bilgisayardan virüs mesajları geldi ben babama gösterdim babam fortmat atarız dedi ve ben de tamam dedim babam bilgisayara format attı tabi ben o zamanlar 7 yaşındaydım babamın bilgisayara format attığı gün ben bilgisayarda oyun oynamaya başladım ve bilgisayarı yatağımın üstüne koydum sonra su içmeye gidiyim derken bilgisayarın kablosu ayağıma takıldı ve bilgisayar da yere düştü.Anem ve babam hemen odaya geldi ve çok kormuşlardı bilgisayarın kırıldığını görünce bana biraz kızdılar ama babam ondan sonra bir tane bilgisayar daha aldı ve şuanda yeni bir bilgisayarımız da var

 103. Benim bilgisayarıma virüs girmişti onu abime söyledim ve bilgisayara format attık format atılmadan önce bilgisayarı kullanmak çok zordu sürekli donuyordu daha sonra uygulamalar açılmamaya başladı en sonundada işletim sistemi çöktü ama format atıldı daha sonra bilgisayar tamircisi geldi ve bilgisayarımı tamir etti ve düzeldi .

 104. Bir keresinde tabletimden oyun oynarken bir mesaj geldi baktım değişik şeyler yazıyodu ve alt tarafta benim adım yazıyodu bu ne diye yazdım bana şöyle yazdılar tabletinize çok büyük bir virüs girmiş bu virüs yüzünden tabletiniz kapanabilir ve hiç açılmaz yazmışlardı bende teşekkür edip kapattım

 105. 4.sınıfta olduğum zaman babam canım sıkılmasın diye bilgisayara oyun yüklemişti.oyunun içinde başka başka görüntüler,videolar yüklenmişti… çok zor silindiler…ama nede olsa silindiler.artık oyun indireceğim zaman yorumlara bakıyoruz .

 106. Hocam ben bilgisayarı açarken bir anda mavi ekran çıktı. Sonra değişik yazılar çıktı abime söyledim yapamadı. Ablama söyledim oda yapamadı.
  Sonra telefondan araştırdım virüs girdiğini öğrendim. Akşam babam geldi olayı anlattım bilgisayarı tamire götürdü. 3 gün tamirde kaldı sonra düzeldi

 107. Bir gün bilgisayar oynarken bilgisayara virüs bulaştı.Oyun oynayamadım.Babama söyledim garantiye götürelim dedi.Belki garanti yapabilir dedi.Götürdük yaptılar ve artık hiç virüs bulaşmadı

 108. ben bir gün internette arkadaşımla beraber oynuyordum.Arkadadaşımın abisi roblox oyunununu bilgiseyara yüklemiş sende yükle dedi tabi bende oyunu diğer bazı oyunlardaki gibi direk açılyor
  sandım roblox oyununun sitesine girdim sonra oyunun üzerine tıkladım ardından ekrana beyaz şeyler geldi. bende bilgisayayara birşey oldu sandım ama asıl dosya yüklenmiş ondan sonra korkup siteyi
  kapattım aradam 1 ay falan geçti ondan sonra çöp kutusuna bakdım dosyanın yarısı yüklenmiş

 109. Hocam benim başımdan şöyle bir olay geçti.Benim tabletimi kardeşim yüzünden tabletime virüs girdi.Sonra mecburen servisine gönderdik.Sonra 3 4 aya geldi sonra yine bozuldu ve yine gönderdik.Sonra tabletime yeni hesap açmak zorunda kaldık.Abim bir hacker ın yarısı olduğu için o hesabı açtı ve bidaha tabletimi kardeşimin eline vermedim.

 110. Hocam benim facebook uma ablam şifremi istemişti ben şifremi verdim.Ablamın şifresinide ele geçirmişler ama benim facebookumda güvenlik vardı güvenliği yapıp şifremi değiştirdim.

 111. Bir gün bilgisayarımda oyun oynarken aniden bilgisayar dondu ve ben ne yapacağımı şaşırdım o telaş ile bilgisayarı kapattım tekrar açtım herkesin korkusu olan o mavi ekran karşıma çıktı annemin yanına bilgisayarı götürdüm annem bunu ne olduğunu bilmiyordu ve akşam bu durumu babama söyledik ve bigisayarımızın virüs kaptığını öğrendik.Sabah babam ile birlikte bilgisayarı, bigisayarcıya götürdük bilgisayarımıza format atılması gerektiğini söyledi ve ben bunu iki üç gün için de hallederim dedi.Bilgisayarımı aldığımda içindeki filmler, oyunlar , müzikler ,fotoğraflarım hepsi silinmişti ve bunların sebebi virüslerdi.Bir daha bu durum olmaması için bilgisayarıma virüs programı yükledik ve mavi ekran ile karşılaşmadık.

 112. Bende küçükken annem den habersiz oyun oynuyum dedim ama nereye bastiysam oyunlar hatalı bir şekilde açılmaya başladı bende hemen bilgisayarı kapatıp tekrar açtım.Actigmda ise ekran sadece mavi görünüyordu hemen anneme söyledim annem baktı virüs girmiş olabilir dedi bilgisayarcıya götürüp format artırdık öğünden sonra annemden izinsiz açmadım bilgisayarı daha.

 113. Hocam bir keresinde kart oyununa yanlışlıkla elim değdi ve açılmıştı bende oynıyım demiştim

  oynarken kartlar sizin gösterdiğniz video da ki gibi öne doğru gelmeye başladı virüs girmiş

  bilmiyordum bilgisayarı kapatıp yeniden açtım geri bilgisayar açıldı karşıma mavi bir ekran

  çıktı anneme götürdüm annem bana virüs girmiş format attıralım dedi format attırınca bilgisayar

  kendine geldi.

  • Her hafta cuma gününe kadar sipariş alıyorum. Cuma günü akşam fotokopiciye bildiriyorum sayıyı hafta sonu basılıp ciltleniyor ve pazartesi günü geliyor. Listeye isim yazdırdıysan pazartesi günü almış olursun.

 114. Hocam oyun oynarken oldu birden oyun dondu ve herkesin kabusu mavi ekran çıktı ve üstünde bir kaç tane yazı vardı anneme sordum nasıl yapacağız diye annem bilemdi babam geldi babama sordum babam dediki: bilgisayarcıya götürelim dedi beraber gittik oradaki adama olayı anlattık adam: ben bunu bir iki güne yaparım dedi sonra bilgisayarı açtım hiç bir oyun hiç bir bilgi gitmemişti çok sevinmiştim yalnız hocam bu bilgisayarı yaptırmak bize 40-50 liraya patlamıştı

 115. Bir gün bilgisayarda oyun oyunuyodum ve bir anda bilgisayarın ekranınana bir mavi şeyler çıktı
  sonra tamirciye gittik ve bilgisayarın içinde virüs varmış ve onun içinde format tatıldı ve bigisayar düzeldi sonra eve gittik ve o günden sonra bilgisayarla daha çok oynamıyacağıma söz verdim dahada bilgisayarla oynamıyorum.

 116. Bir gün bilgisayarimda oyun oynarken bilgisayarima virüs girdi.Bilgisayarim gidip geliyor ve ayrica donuyordu,hemen oyundan ciktim bilgisayari kapattım sonra yine açtim ve en sonunda mavi ekran geldi aileme haber verdim bigisayarciya gittik ve bilgisayarin çöktuğunu ogrendik.

 117. Geçen sene internette oyun oynarken bilgisayarımıza virüs bulaştı.Sonra mavi ekran çıktı.Kendi kendine siteler açıldı.İlk önce bozuldu sandım ama bozulmamış.Biraz bekledim belki düzelir diye ama düzelmedi.Biraz daha bekledim ama yok düzelmiyor.Sonra babamı çağırdım.Babam baktı nerde sorun var diye .Bulamıyınca bilgisiyar tamircisine götürdük.Format attırdık o günden sonra bilgisayarı daha dikkatli daha iyi bakmaya çalışıyorum.

 118. Tabletimle oynarken sürekli tebrikler yazan bir buton geliyordu.Tıkladığımda benden telefon numarası adres gibi bilgiler istedi bende tabletimi kapattım.Yeniden çalıştırdığımda hala duruyordu en sonunda anneme söyledim tamirciye götürdük 2 hafta sonra tamir edip gönderdiler.

 119. Hocam bir gün benim tabletime virüs girmişti.Babamın yanına gittim ve babam tableti sıfırlamamız gerektiğini söyledi ve ben çok üzüldüm.Babamla sıfırladık.

 120. Öğretmenim bir keresinde bilgisayarıma truva atı girmişti.Ben başka programlarla uğraşırken bilgisayarım çok yavaş çalışmaya başladı.Biraz sonra ekranda bir yazı çıktı.Panikledim ve bilgisayarı kapattım.Biraz sonra bilgisayarı tekrar açtım ve mavi ekran çıktı.Olan biteni anneme bildirdim.Ve ardından hemen bilgisayarcıya gittik böylece bilgisayarımda truva atı olduğunu öğrendik

 121. Hocam 2 ay önce bu olay başıma geldi öğretmenim t.indir.com’dan oyun indirgiyordum indirdim önce bilgisayar dondu sonra kapatım
  Geri açımca bilgisayarda 4 tane google açıldı
  Sekmeleri kapatmaya çalıştım ama kapanmadı bilgisayarın yazılımları ortaya çıktı internetde önce reset atmaya çalıştık bilgisayar tamamen kapandı. Bir saat kadar çalıştırdım açıldı 15 den fazla aynı dosyadan açıldı ve tamirciye götürdük bu bilgisayar olmaz diyinc egeni bilgisayar aldık

 122. BİR KERESİNDE HASTALANMIŞTIM .Abim hasta olduğum için bana bilgisayar almıştı bende bende oyun oynamak istedim googleye oyunlar yazdım aniden karşıma oyunlar çıktı başladım oynamaya bir bölümü bir türlü geçemiyordum aniden karşıma bir site çıktı bu oyunu geçemiyo isen oyunu siteden hileli indir demişti bende hiç beklemeden hilelisini yükledim oyuna başlıyacaktımki bilgisayar bani içine çekti bir vürüs ile tam 2 sağat kavga etik sonunda onu yenmeyi başardım ve bilgisayardan çıkmayı başardım hatamı anlayıp bidahada böyle sitelere asla girmedim

 123. Ben bir gün bir oyun yükledim.sonra gogle yi açtıktan sonra her tarafta reklam yazılımları vardı.oyun çok güzeldi fakat gogle ye giremiyordum.hatta bilgisayar yavaşladı.bir süre sonra tekrar denedim. Yinede olmadı. Bu sorunu babam bir şekilde halletti.

 124. Hocam benim bilgisayarıma virüs girmişti. google dan bir oyuna girmiştim ondan sonra bilgisayar dondu sonra yeniden fare oynamaya başladı google dan çıktım. Ondan sonra bilgisayar yavaşladı bilgisayarı kapattım.Ve bilgisayarı açma düğmesine bastığında mavi ekran geldi.Ve tamirciye götürdüğümüzde oyunlar dan dolayı çöktüğü haberi geldi.

 125. Bir gün bilgisayarıma solucan bulaşmıştır flastan oyun falan açarken bulaśtı flaşı hemen çıkarttım ama olmadı masaüstüne chorom,player bütün dosyalara girdi bilgisayarı kapattım olmadı bilgisayar kapanıp açılıyordu en sonunda mavi ekran verdi hemen anneme söyledim sonra bilgisayarcı ya gittik format atıldı düzeldi

 126. 1)Bir gün annemin telefonundan oyun oynarken bir buton çıktı karşıma o butona basınca oyun başlayacak sandım ve başka paralı oyun geldi ben de yanlışlıkla oyunu indirdim ve annemin telefon faturasına çok para geldi bilmeden indirdiğim için üzülmüştüm

  2)bir gün babamın telefonuna vürüs bulaşmıştı ve babam format atınca geçer dedi ve babam format atarken başka siteye girdi ve değişik bir site geldi ve telofon titredi ve telefona değişik değişik mesajlar geldi ve telefon birden kapandı ve telefoncuya götürdük ve adamlar yaptı ve babama bidaha bu hatayı yaptığına çok pişmandı ve bu hatayı bir daha yanacağına söz vermişti.

 127. kuzenigil bize gelmişti bende ona gifi göstericektim sonra googleye girdigimde saçma sapan şeyler çıktı bende abime gösterdim abimde hemen bi şeye tıkladı ve googlede artık öyle reklamlar çıkmıyodu

 128. bir zaman hastalan mıştım abim bana bilgisayar almıştı bilgisayardan oyun oynuyordum bir site bu uygulamayı indir ve oyunu oyna demişti bende hiç beklemeden oyunu indirip oynamaya başlamıştımki biri bana gel bu butona tıklayıp oyunu kazan demişti ve oyuna katılmıştım oyun beni içine çekti ve bir vürüsle kavga ettim 6 saat boyunca kavga ettim sonunda savaşı snunda kazandım ve hatamı anladım bidahada asla böy bir hata yapmadım

 129. bir gün bilgisayarıma virüs girmiştı babama bana yeni bilgisayar almasını soyledim. babam oğlum sana yeni bilgisayar almamıza gerek yok dedi ben neden yeni bilgisayar almamızı gerek yok dedim babam dediki format atabiliriz ve bilgisayarı kurtarabiliriz dedi. ben çok sevindim.

 130. Bir oyun yükledim ve sürekli ileri tutuşunca bastım. Daha sonra internete girdiğimde reklamlar vardı bana sordum reklam yazılımı kurtarılması enkaz olan yazılı kardır. Babama sonra format attırdı ve bir daha oyun yüklerken yazıları dikkatli bir şekilde okudum.

 131. bilgisayarıma virüs bulaşmıştı.bilgisayarım çok yavaş çalışıyordu.kullandığımız bazı proramlar hata veriyor ve açılmıyordu.bigisayara virüs taraması yaptırdık bir çok virüs bulaştı ve silindi.sorun tam olarak çözülmediği için babam tamirciye götürdü ve format attırdı.

 132. Bilgisayarımıza virüs bulaşmıştı.Bilgisayar çok yavaş çalışıyordu.Kullandığımız bazı programlar hata veriyor ve açılmıyordu.Bilgisayara virüs taraması yaptırdık bir çok virüs buldu ve sildi. Sorun tam olarak çözülmediği için babam tamirciye götürdü ve bilgisayara format attırdı.

 133. birgün benim bilgisayarıma vurüs bulaşmış bigisara durmadan ingilizce reklamar geliyordu ileri ya da geri diyordu ben hep ileri diyodum işte hep dediğim için bütün vürüsler bulaşmış oynadığım oyunlar resimler ve vidyolar silimişti açtım 1dk geri kağandı 5kere denedim kabadı kasadan ekrandan dumanlar çıktı tamirciye götürdümde bilgisayar vürüslü oyunlar va vürüslü oynak resimler yüklediğim için bilgisayar çökmüştü

 134. birgün benim bilgisayarıma vurüs bulaşmış bigisara durmadan ingilizce reklamar geliyordu ileri ya da geri diyordu ben hep ileri diyodum işte hep dediğim için bütün vürüsler bulaşmış oynadığım oyunlar resimler ve vidyolar silimişti açtım 1dk geri kağandı 5kere denedim kabadı kasadan ekrandan dumanlar çıktı tamirciye götürdümde bilgisayar vürüslü oyunlar va vürüslü oynak resimler yüklediğim için bilgisayar çökmüştü

 135. Hocam benim amcamın tabletine virus girmişti kuzenimle oyun oynuyordum sona oyunu sonlandırma diye bir yazı geldi hayır dedik oyuna devam etik sonra birden çok sayfa geldi oyundan hemen çıktık amcama haber verdik gidin tabletin başında bekleyin bu yazı gelicek onda sil var onatıklayın dedi yaptık ve virüsten kurtulduk

 136. Tabletle oyun oynarken birden fazla dosya açılmıtı dosyaları bisey olmaz diye sildim sonra oyundan 6 tane çıktı bende yüklediğim oyunun yanında bir yazı gelip tamam dedim turuva atı girdiğini anladım

 137. Benim tabletime daha doğrusu ablamla benim tabletime çok kötü bir virüs girdi. Ve bütün resimler vidyolar şarkılar silindi ve daha doğrusu ablamınonun için de ödevlei vardı. Ablam buna çok sinirlendi ve 15 günde geldi tamirciden

 138. Hocam benim bilgisayarıma virüs bulaşmış, ben bilgisayarıma girdim interneti açtım hocam 15 20 tane praogram geldi zaten sadece hafta sonu oynaya biliyorum babama söyledim babam abime söyledi ve format attı bilgisayara ve sonunda virüsten kurtuldum hocam.

 139. Öğtermenim benim değil ama ablama tabletine virüs girdi ve bütün dosyaları resimler ve müzikleri silindi

 140. Mail kullanıyorduk gelen kutusundaki maili açdığımızda bilgisayarımıza virüs bulaştı. Bunun üzerine bilgisayaramız çöktü kullanılmaz hale geldi bilgisayarcıya götürerek format attırdık yeni virüs programı yüklettik ve bilgisayarımız orjinal haline geri döndü

 141. Bir gün bir oyun indirecektim kuzenimin bilgisayarına.İndirecektim ama sonra iptal ettim.Sonra bilgisayara Truva Atı yani Trojen bulaşmış.Ben bunu bilmiyodum.Sonra trojen virüsü yüzünden birsürü virüs bulaşmış.Ondan sonra bilgisayar hep kapanmaya başladı.Sonra kuzenim öğrenince bana çok kızdı.Sonra virüsü çözmek için dayım yardım etti.Ondan sonra bilgisayar 1 ay boyunca düzelmedi.Sonra 1 ay geçtikten sonra düzeldi.Bu yaptığımdan çok utanmıştım ve pişman olmuştum.Bundan sonra daha bilmediğim oyun linklerinden oyun indirmicem.Son.

  Yazan Semih Erdem Tan 5/B

 142. benim bir sürü fotoğrafım müziğim vardı ama oyunum çok azdı ondan sonra oyun yüklerken tam indiriyordum karşıma bir yazı çıktı ve orada hata kodu veriyordu şu anda hiç bir oyun indiremiyorum

 143. Bir gün oyun oynarken virüs uygulaması cıktı bende onu kapıyım derken daha fazla virüs çıktı.
  Babam virüs programı indirdi bilgisayardan virüsleri temizledi.

 144. Babamla birgün internette ödev araştırırken birden ekranda birçok sayfalar açılmaya başladı.sonra bilgisayar kendiliğinden kapandı.virüs bulaşmış.bilgisayar virüs programı sayesinde tekrar düzeldi.

 145. Ben yine bir pazar günü teyze gile gittik orada kuzenim özkan ile oyun indiriyorduk oyun yükledik ve oynadık oynadıktan sonra ben 1 saat sonra bilgisayarı actık kuzenimin bilgisayarı oldugu icin bilgisayardaki bilgiler yoktu

 146. annanem gilde kuzenimle internet e girdik ve oyun yükledik ve oyunu nerdeyse hic oynayamadık nedeni birsürü reklam cıkması

 147. Bir gün bilgisayarıma bir oyun indirmek istedim bir araştırma yaptım ve bir oyun buldum indirdim kurulum farklı bir dildeydi bende hepsini evet evet diyerek geçtim ve oyunu kurdum sonra oyundan çıktığımda bilgisayarın kastını ve yavaşladığnı gördüm bir antivürüs programından tarama yaptım ve bilgisayarıma worm(solucan) vürüsünün girdiğni gördüm ve temizledim.

 148. Bir oyun yükledim ve sürekli ileri tuşuna bastım Daha sonra internete girdiğimde reklamlar vardı babama sordum reklam yazılımı kurtarılması en zor olan yazılımdır.babam sonra format attırdı ve bir daha oyun yüklerken yazıları dikkatli bir şekilde okudum

 149. Tabletimde oyunların olmasını çok seviyordum.Bundan dolayı tabletime neredeyse 20 den fazla oyun yükledim.Tabletimde sorunlar oluşmaya başladı.Sürekli donuyor,istediğim çoğu oyunu açmıyordu.Aksine reklamlar açıyordu.Bilgisayarımızdan bu yazılımın adının ne olduğunu ve kurtulma yollarının neler olduğunu araştırmaya başladık.Aksi takdirde tabletim virüslerden dolayı tamamen çalışmayabilirdi.Her neyse,yazılımın adı REKLAM YAZILIMI imiş.Kurtulmak için de anti virüs programı yüklemem gerekiyormuş ama önce format attık.

  OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

 150. Daha bu okula gelmeden önce bilgisayarımızda virüs oluşmuştu hiç fark etmemiştik sonra ablam
  bilgisayarda virüs olduğunu gördü sonra anti virüsü yükleyip bilgisayarı virüslerden temizledi .

 151. Cumartesi günü oyun oynamak için bilmediğim sitelere girmiştim . Sonra resimlere bakmak için bilgisayarıma girdim . Girdiğimde bir sürü dosya oluşmuştu . Bunu araştırdım araştırmamın sonucunda bunun virüs olduğunu anladım . Bu virüs SOLUCAN virüsüymüş.

 152. Bilgisayarımıza virüs bulaşmıştı.Bilgisayar çok yavaş çalışıyordu.Kullandığımız bazı programlar hata veriyor ve açılmıyordu.Bilgisayara virüs taraması yaptırdık bir çok virüs buldu ve sildi. Sorun tam olarak çözülmediği için babam tamirciye götürdü ve bilgisayara format attırdı.

 153. Ben internete girdiğim zaman sürekli reklam geliyordu.Babama söyledim.Abimin yüklediği oyundan olduğunu anladım.Reklam yazılımları kurtulması en zor olan yazılımdır.Bu nedenle babam bilgisayara format attırdı.

 154. Bir gün bilgisayarıma oyun indirmek

  istedim google ye girdim oyunu indirmek

  için veb sitesini yazdım girdim indir

  Butonuna basdım oyun biraz zaman

  geçtikten sonra indirildi oyunu açtım

  ama 1-2 kere denediğimde oyun

  açıldığında bilgisayarına virüs girmişti

 155. Bir gün:bilgisayara çok istediğim bir oyun indiricektim. çok uzun bir zaman sürdükten sonra yüklendi. Oynu açmak için dosyaya girdim bastığımda açılmadı babamı çağırdım babam ‘kızım açılmıyor virüs girmiş olabilir’ dedi.Bende asla oyun yüklemedim.Bir başka zamanda bir program sürekli kendinden bir sürü çıkartıyordu bu durum ise solucanmış.

 156. Bir gün bilgisayara oyun indirecektik abimi arayıp sorduk indirin dedi bizde indirmeye çalıştık indi ama açılmadı abimi arayıp sorduk. Eve gelip bakıyım dedi bende tamam dedim eve geldi virüs girmiş dedi ben de abi o dosyayı silelim dedim o hayır dedi. Bende niye diye sordum o çoğu programlar silinir dedi ben format attırım dedi bende tamam dedim bidaha oyun yüklemeye kalkışmadım

 157. Bir gün;Bir ben oyun yükleyecektim;Abimi arayıp sordum.Abimde indir dedi.
  Ama dikkat et,virüs girmesin dedi. bende tamam dedim ve indirdim sonra oyunu oynadım1,2hafta sonra oyun error verip atıyordu.Bende abime söyledim oda dediki virüs girmiş dedi.Bende dedimki o dosyayı silelim dedim.Oda tüm dosyalar silinir dedi o yüzden format atalım dedi bende tamam dedim.

 158. Bir gün bir dosya yüklemiştim,sonra da bilgisayarı kapatmıştım.Bilgisayarı açtığımda ise hafızası daralmış ve yavaşlamıştı.Anladım ki bilgisayara solucan girmişti.Hemen o dosyayı sildim.Bilgisayara antivirüs yükledim.Artık bir dosya yüklediğimde antivirüs beni uyaracaktı.

 159. Bir gün bir dosya yüklemiştim,sonra da bilgisayarı kapatmıştım.Bilgisayarı açtığımda ise hafızası daralmış ve yavaşlamıştı. Anladım ki bilgisayara solucan girmişti.Hemen o dosyayı sildim.Bilgisayara antivirüs yükledim.Artık bir dosya yüklediğimde antivirüs beni uyaracaktı.

 160. Her zaman ki gibi tabletten ödevivimi yapacaktım. Siteyi açtım. Ekrana yazı geldi
  ve tablet kendini kapattı.O günden sonra
  tablet daha açılmadı.

 161. sıradan bir gün bilgisayarımla oynıyacaktım fakat internete girdiğimde değişik bir şey gördüm google yazızısı çok toğaf ggöründü ve anladımki bilgisayarıma virüs girmiş silmeye çalıştım ama olmadı hemen tarama yaptım ve bilgisayarımda 13 tane virüs olduğnu öğrendim ne yapabilirim diye düşündüm saatte geç olmuştu neyse yarın bakarım dedim ve uyudum ertesi gün hemen bilgisayara koşup sorunu çözmeye uğraştım sonunda aklıma virüsleri karantinaya almak geldi ve virüsleri karantinaya alıp maceramı burada sonlandırdım

 162. Yaz tatilinde pazar günü abimle bilgisayar oynuyorduk bir oyun gördük ve o oyunu yüklemeye karar verdik oyuna bastık ve o oyunu yüklüyorduk her şeye next next dedik ve oyunu indirmeye çalıştık oyun inmedi ve bizde oyunu sildik ve o zaman herşeye next dediğimiz için bilgisayara reklam virüsü bulaşmıştı ve bizde onu Ultra Adware Killer, AdwCleaner benzeri bir reklam yazılımı temizleme aracı. Ultra Adware Killer sisteminizde reklam amaçlı bazen de daha kötü niyetlerle yerleşmiş olan tarayıcı araç çubukları, eklentiler, istemediğiniz arama motorları ve ele geçirilmiş anasayfalar gibi tüm istemediğiniz programları tespit eder ve siler. Aynı zamanda Chrome ve Firefox için ayarları sıfırlama özelliğine de sahiptir.

  Start Scan e basıp tarama işleminin bitmesini bekleyin ve daha sonra Cleanup tuşuna basıyorsunuz, sistem geri yükleme noktası da oluşturan Ultra Adware Killer, sisteminizi temiz bir hale getiriyor.ik

 163. Bir cumartesi günü kuzenlerim bize gelmişti.Kuzenlerimle ben oyun oynuyorduk.Ozamanda kuzenim yanlışlıkla kötü amaclı yazılıma tıkladı.Sonra bu yazılım üsü içeriye getirdi .Sonra da bilgisiyarı verimli kullanamadık.Babam Bilgisiyarı formatladı.O oyun sitesi şifrelendi.Bence her bilgisiyarın ya GÜVENLIK DURUVI ya ANTIVÜRÜSÜ OLMALI

 164. Ben sadece haftada 3 gün oynayabiliyorum . günlerde cumartesiydi artık internetteki oyunlardan sıkılmıştım ama düşündüm oyun yüklemeye karar verdim . oyunu yükledim . oynadım sonra internete girdiğimizde internet yani gogle yandex olmuştu ondan sonra kalktım .pazar günü oldu tekrar denedim bu sefer internet yani goggle simsiyah olmuştu babamın arkadaşına gittik bilgisayara virüs bulaşmış dedi sonra kaldırdı ve daha oyun yüklememeye karar verdim.

 165. Annemin telefonuna oyun indirmek istediğimde telefon ekranı donmaya ve dokunmatik çalışmamaya başladı.Telefonu annemle beraber telefon servisine götürdük. Cihazımıza virüs bulaştığını ve yazılım atılması gerektiğini söylediler.Telefonu bıraktık ve bir gün sonra sorunu giderilmiş olarak aldık.

 166. Ben bir pazar günü bilgisayardan oyun oynarken GTA sanandras indirdim. Oyunu oynarken çok reklam geliyordu, o anda 1 yazı geldi. Yazıda´Bilgisayar depolaması dolu bir kaç uygulama silinecek´ diyordu. Bilgisayarı kapatıp babamı çağardım. Babam geldiğinde bilgisayarı açamadık.Bilgisayarcıya götürdük.Öğrendik ki bilgisayara turuva atı reklam yazılımı ve solucan virüsleri bulaşmış. Bilgisayarı değiştirdik.Yeni bilgisayara antivirus yükledik.
  🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 167. Bir hafta sonu teyzemın oğlu bize gelmişti ondan babamında sevdiği bi oyunu indirmesini istedim sonra virüs bulaştığını söyledi sayısızca dosya açıldı kapatmaya çalıstıkça dosyalar çoğalıyor sonrasında babam bilgisayara format attırmak zorunda kaldı.Bilgisayarım formattan sonra çalıştırdığımda çok hızlandığını gördüm

 168. Bir hafta sonu teyzemın oğlu bize gelmişti ondan babamında sevdiği bi oyunu indirmesini istedim sonra virüs bulaştığını söyledi sayısızca dosya açıldı kapatmaya çalıstıkça dosyalar çoğalıyor sonrasında babam bilgisayara format attırmak zorunda kaldı.

 169. Yaz tatiliydi parartesi günü sabah bilgisayra bakıyordum birden bilgisayarın ekrenın her yeri siyah oldu virüs olssaydı bilgisayarda virüs programı vardı sonra kapatıp açınca bilgisayarı ekrenın sağ üsst köşesinde bir daire oluşmuştu.Geçmişe bakdığımda en az 1 milyon kez bir reklam sayfası açılmıştı abime sorduğumda ekran kartı bu kadar sayfaya dayanammaış ve orda o daire oluşmuş dedi.Salı gününü o daire büyümeye başladı belle bir büyüklüğe geldikten sonra yanlarından yeşil çizgiler çıktı şuan hala aynı şekilde büyümeye devam ediyor.

 170. Normal bir gündü kardeşimle bilgisayarla oynuyorduk. Oynamaktan vazgeçip bir şeyler izledik . Sonra bilgisayardan değişik sesler geldi ben de bilgisayarı kapattım. Sonra açtığım zaman değişik değişik yazılar geldi . Babam bilgisayar tamircisine götürdü bazı içindeki dahili donanımlar bozulmuş ve biz de yeni bir bilgisayar aldık. Şimdi bu bilgisayarı çok ama çok dikkatli kullanıyorum.
  İYİ AKŞAMLAR. 🙂 🙂

 171. Bilgisayarımıza virüs bulaşmıştı.Bilgisayar çok ağır çalışıyordu.Kullandığımız bazı programlar hata veriyor ve açılmıyordu.Bilgisayara virüs taraması yaptırdık bir çok virüs buldu ve sildi. Sorun tam olarak çözülmediği için babam tamirciye götürdü ve bilgisayara format attırdı.

 172. Bir gün bizim bilgisayarımıza virüs girmişti bilgisayarımızı yavaşlatmıştı ve bilgisayar çokmüştü.İkide bir mavi ekran çıkıyordu ve babam format attırmak için bilgisayar tamircisine gitti format attırdı bilgisayarımız tekrardan düzeldi ve tekrardan oyun oynamaya başladık…

 173. 1Ay önceydi half layf adlıoyunu indirmiştim ama oyunu kaptıp uyudum sabah abimbilgisayarı açtığında bilgisayargoogle yerine yandeksaçıyprdu

 174. Bir cumartesi günü ödevleri bitirdim.Ve sıkıldım bilgisayarın başına geçtim bilgisayardaki oyunların hepsini daha önceden oynamıştım ve bana artık basit geliyordu oyunlar ve oyun yüklemek için İnternet’e bilgi aldım ve yüklemek için açtım önüme başka dosyalar geldi ingilizce olduğu için anlamadım ve bir yerlere bastım ve bilgisayar virüs girdi ve virüs girdi akşam babam gelince babama olanları anlattım babam bilgisayara format attırdı ve oyun yüklemeyi bildiğini söyledi bende rica ettim oyun yüklemesi için artık yeni oyunlar oynadım.

 175. Bir pazar günüydü.Tabletime bir oyun yüklemiştim,çünkü artık diğer oyunlardan sıkılmıştım.Oyunu yüklerken bazı reklamlar ve yazılar çıktı.Hiçbirini okumadan ileriye bastım.Tabletimin ekranının donduğunu harkettim, ayrıca tablet kapanmıştı.Ekrana virüsleri temizle diye birşey çıktı.Babamla uğraştıktan sonra tablet açıldı.Anladıkki tablete virüs girmişti.Yüklediğim oyunu sildim ve bidağada yüklemedim.

 176. Bir cümartesi günüydü arka bahçemize yaptığımız ev deydik ben tabletimi götürdüm film
  izliyorduk çok film izlemiştik aradan 1saat geçti eve gittiğimde tablete virüs bulaşmıştı
  virüsü annem fark etti annem komşumuza gitti ve virüs silinmişti.

 177. Ben kendim yaşamadım ama babam yaşamış.Bilgisayarın düzgün çalışabilmesi için işletim sistemi dosyalarının herhangi bir şekilde etkilenmemesi (sistem dosyalarının bozulması veya silinmesi) veya zararlı yazılımlardan ve virüslerden etkilenmemesi gerekiyormuş. Bu olasılıklardan herhangi biri olduğunda bilgisayara format atmak gerekliymiş. İşletim sistemi yeniden kurularak bilgisayarın düzgün çalışması sağlanırmış. Bizim evdeki bilgisayarlara (masa üstü laptop ve tablet) babam tarafından bir kaç kez format atıldı.

 178. Googlede oyun ararken tıkladığım bir linkle arama motoru googleden başka bir arama motoruna geçti. Tekrar Google açılmadı. Bende bunu babama sorduğumda virüslü bir sayfa olduğunu söyledi. O sayfayı silerek tekrar Google arama motorunu yükledi.

 179. Bir sabah ders çalışmak için bilgisayarı açmıştım.Ödevimi bitirdim biraz bilgisayarla oynayacaktım bir oyun açtım reklamı çabucak geçe bastım oyunu oynadım ve bilgisayarı kapattım.Bir saat sonra kardeşim açtığında bilgisayar çökmüştü daha sonra format attırdık.Bilgisayara ne olduğunu bilgisayar dersinde anladım oynadığım oyunun arkasından bir de reklam yazılımı getirmiştim sonra hatamı anladım ve bir daha böyle bir şey olmadı.

 180. Bir sali günüydü. Ben internete girip ödevimi yapicaktim.Ödev yapacagim yeri acmaya calistim. Ama acilmadi. Bilgisayara format atmaya calistim. Format atinca bilgisayar yine dondu. Donmadan cikmadigi icin bende solucan zararli yazilimindan kurtuldum.

 181. Geçen yıl yaz tatilimde dayımların evine aile ziyaretine gittiğim herhangi günlerden biriydi. kuzenlerimle biraz oyun oynayıp kitap okuduktan sonra,yengemden izin alıp oyun oynamak için bilgisayarın başına geçtik. eğlenceli giden bir oyun sonucunda karşımıza çıkan başka bir oyun reklamı kuzenimin ilgisini çekince o reklama odaklandık güvenilirliğini bilmediğimiz bu oyunun ilerledikçe bizi virüse doğru sürüklediğini ancak bilgisayı konturol edemeyip yengemi çağırdığımızda anlamış olduk.bilgisayarımıza artık bir virüs girmişti. oyunumuzun yarıda kalışı bide bize ait olmasada verdiğimiz arızadan dolayı büyüklerimize karşı suçluda olduk.şükürler olsun kibilgisayarda önemli bilgiler yokmuş madi bir sıkıntıyla olayı atlatmış olduk buda bize acı bir tecrübe oldu. adım arkadaşına götürüp tekrar format attırarak bu merakımızdan doğan kötü deneyimi atlatmış olduk

 182. Bir pazar günü arkadaşımla bilgisayara maykıraft yükledik ama ingilizce yazılar çıktı biz o yazıları hızlıca geçtik bir yarım saat sonra bilgisayar kapandı ve babama sorduk ama babam bilemedi sonra bilgisayarcıya sorduk oda yazılara hızlı bastığınız için olmuş dedi artık arkadaşımla yazılara hızlıca basmıyoruz?

 183. bir gün bigisayardan oyun indirdim ve sürekli devam devam’a tıkladım ve bilgisayarı tekrar açdığımda bilgisayarda virüslü olduğunu fark ettim ve bilgisayara format attım ve dahada bir şey indirmedim

 184. yaz tatilinde bilgisayarımdan oyun oynarken canım sıkıldı oyun indirmeye karar verdim oyunu indirdim ve geriye oyunu kurmak kalmıştı.Ve kurarken hep ileri ileri dedim ve oyunu açtım oynadım sonra annemle çarşıya çıktım eve geldim ve internetten morpa kampüse girecektim ama bir baktım internet sayfam değişmiş anneme söyledim akşam oynarken babam gelmişti ve bende babama olup bitenleri anlattım ve bilgisayarı bilgisayar mühendislerine teslim ettik ve format atıldı bilgisayara biz de rahat rahat bilgisayarımıza bakabildik.ve bir daha bir şey indirmedik.
  indirmek bilgisayarı tamirciye veriyoruz onlar yüklüyor

 185. Babam bana oyun indirmeme kızıyor çünkü virüs bulaşırmış birgün babamdan habersiz oyun indirdim 30 dakika sonra yüklendi ve açtım oyunu ve siyah bir ekran gedi gitti ondan sonra internet yani Google yerine başka bir sayfa geldi ve götürüp format attırdık. bundan sonra daha oyun yüklemeyeceğim.

 186. Sadece hafta sonu bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler kullanmama izin vermiyorlar. Sıradan bir cumartesi günüydü. Ödevlerimi bitirdikten sonra arkadaşımın verdiği oyunu bilgisayara kuracaktım. Oyun kurmayı bilmediğim için kurarken yazanlara dikkat etmeden ileri tuşuna bastım aradan birkaç saat geçti bilgisayarı açtığımda ana ekranın değitiğini fark ettim ve hemen babamı çağırdım .Babam biraz uğraştıktan sonra bilgisayara reklam yazılımının bulaştığını söyledi. Bunu düzeltmek için bigisayara format attı. Böylelikle bigisayarı düzeltmiş olduk.

 187. Ben hafta sonları bilgisayarı alabiliyorum.Ve bir cumartesi günüydü.bilgisayara çok sevdiğim bir oyun indirmeye çalıştım.indirdiğim site hiç bilinmedik bir siteydi .Ve oyunu açmaya çalışırken ekran karardı.sonra anladım ki bilgisayara virüs girmiş.Abim geldi ve bilgisayara antivirus programını yükleyerek bilgisayarımız kurtuldu

 188. Bir gün arkadaşımla oyun oynarken reklama bastım ve büssürü şeyler çıktı
  Ve bende hızlı hızlı geçtim on dan sonra 2gün sonra bilgisiyar açılması ve bilgisayar çöktü ve bidaha yapmadım

 189. Bir gün oturmak için anneannem gittik.Orada internet vardı. Bende tek başına salona gittim.Tablet oynuyordum. Tableti oynadıktan sonra tam kapatıyordum ki birden önüme benim temizleme uygulamanın temizle düğmesi çıktı. Bende temizleme düğmesine bastım.Temizledikten sonra kapatmayı demedim ama olmadı .Tabletimin ekranını hareket ettirmeye çalıştım.Sonra annem “Gidiyoruz ” dedi. Bende çaresiz arabaya bindim. Yolda demedim ve sonunda oldu. Bende o uygulamayı silip babama hiçbir şey söylemedim.

 190. Ben sadece hafta sonu tablet kullanıyorum.4 tane oyun indirdim.Uyarı filan geldi aldırmadım oyun oynadım sonra şarz bitti şarza taktım. Pazar günü gelmişti ve ben tableti açtım birden herşey silinmişti
  babama gösterdim. Babamla beraber gittik nedenini söylediler virüs girmiş.

 191. Yaz tatilinde bilgisayara girmiştim bilgisayarda canım çok sıkıldı ve online oyun sitelerinden birine girdim.Ve bu oyunu günler ce oynadım aradan 1 hafta geçti yine bilgisayarı açmak istedim ama bir türlü açılmadı.Nedenini babama sordum babam son girdiğim siteleri sordu bende söyledim.Babam büyük bir ihtimalle girdiğin sitelere çocukların girdiğini biliyorlardır ve çocukların bilgisayarlarına virüs göderdiklerini söyledi biz birşeyler yapıp bilgisayarı çalıştırmayı başardık sonra tekrar bozuldu baya zaman geçti fakat hala açılmadı deniyoruz.

 192. haftasonu bir saat tabletle oynama hakkım vardı. Arkadaşım oyun adını söyledi ben oyunu indirdim .Çok hoşuma gitti diğer 1. 2.ve3.sünüd indirdim sonra antivüris uygulamasından uyarı geldi.Ama ben silmedim bikaç gün sonra tabletim dondu ve bozuldu ve garantiye gönderdim geldiğinde neden donduğunu sordum ve tabletime virüs bulaştığını öğrendim.

 193. Sıradan bir cumartesi günüydü. Arkadaşım Hatice ile birlikte bilgisayar dan araştırma ödevlerimizi bitirmiştik. Kalan vaktimiz de oyun oynamak istedik. İnternette ki oyunlar çok basit geldi. Ve aynı oyunu oynamak tan çok sıkıldık. Yeni bir oyun kurmak istedik.Araştırma larımız sonucunda bir oyun bulduk.Oyunu kurarken yanında yararlı bir program gibi gözüken reklam yazılımın kabul eder misiniz? diye bir yazı çıktı. O zamanlar reklam yazılımın ne olduğunu bilmediğimiz için kabul ettik. Akşam abim bilgisayarı açtığında gereksiz reklamları gördü
  Abim reklam yazılımın ne demek olduğunu biliyor , ve ondan kurtulmak için antivirüs programı yükledi. Antivirüs programı sayesinde reklam yazılımından kurtulduk.

 194. Sadece hafta sonu bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Cumartesi günüydü. Ödevlerimi bitirdikten sonra bilgisayarı açtım. İnternete girdim, sıradan bir oyun oynuyordum. Bu sırada ekranda bir reklam gördüm. Bu oyun çok güzele benziyordu. Bilgisayarıma indirip oynamak istedim. İndirmeye başladım. Abimden yardım alarak indirdim. Ama yazıları okumadan ileri ileri demiştik. Oyunu indirdikten sonra farkettik ki ana sayfamız değişmiş. Bunu hemen babama söyledik .Uğraştık ama düzeltemedik. Daha sonra bunları reklam yazılımının yaptığını anladık. Bilgisayara format atmaya karar verdik… Bilgisayarımız düzeldi.

 195. Kardeşim 5 yaşında ve bilgisayarda oyun oynamayı çok seviyor.Bir gün bilgisayarda kendisi için açtığımız oyun sitelerinden başka yerlere girmiş.Bilgisayarda bilgiler ve veriler tekrar tekrar kopyalanıyordu.Bilgisayar öğretmeni olan akrabamızı aradı annem ,bize geldi.Sorunu çözmeye çalıştı.Annem ne olduğunu sorduğunda sorunun solucan (WORM) olduğunu herhangi bir dosyaya yada veriye zarar vermez, ancak sürekli kopyalama yaparak sistemi meşgul eder ve bilgisayar hızını etkiler dedi İyi ki bilgisayardan anlayan bir akrabamız varmış.Böylece bilgisayarımız tamir edilmiş oldu.

 196. BİZİM BİLGİSAYARIMIZ KENDİ KENDİNE KAPANIYORDU.SONRA AÇMAYA ÇALIŞTIK, AÇILMADI.DEĞİŞİK (TÜRKÇE OLMAYAN) ŞEYLER YAZIYORDU.SONRA ANLADIK Kİ BİLGİSAYAR ÇÖKMÜŞ.SONRA BİLGİSAYARDAKİ DOSYALARI SİLDİK.İKİ TANE FARKLI VİRÜS PROGRAMI YÜKLEDİK.VE ARTIK BİLGİSAYAR ÇALIŞIYOR…

 197. Babam bana oyun indirmeme kızıyor çünkü virüs bulaşırmış birgün babamdan habersiz oyun indirdim 30 dakika sonra yüklendi ve açtım oyunu ve siyah bir ekran gedi gitti ondan sonra internet yani Google yerine başka bir sayfa geldi ve götürüp format attırdık. bundan sonra daha oyun yüklemeyeceğim.

 198. Abimle ben dün bilgisayarda oyunlar oynuyorduk bir anda durdu. Abimle ben korktuk daha sonra bilgisayar kapandı. Bir gün sonra açıldı ama hep reklamlar çıkıyordu daha sonra anladığımızda bilgisayara virüs girmiş.

 199. Ben bir gün bilgisayara oyun yüklerken bilgisayararinma bilmeden virüs girmişti.ve virüs girdiği için dosyalarına ulaşmıştı.Ve dosyalarımi actigimda reklam çıkıyordu. İnternette reklam çıktığı için sonra da virus girdiğini anladım. Ve tamire götürdük .Şimdi de daha dikkatli ediyorum. Ve şimdi çok iyi çalışıyor.İstediğimi yapabiliyorum.

 200. bizim başımıza böyle bir olay geldi.farkında olmadan cihazımıza vürüs içeren dosya bulaşmış.kontrolsüz reklamlar açılıyordu.böyle bir şey olunca interneti(ve bilgisayarı) açınca sürekli reklamlar çıkmaya başlamıştı.böyle bir durumda diğer(yani kötü )kullanıcılarbizim bilgilerimize kolaylıkla ulaşabilirdi .biz de bunun tehlike yaratabileceğini düşündükböyle bir durumla karşılaşınca cihaza hemen bir antivürüs programı yükledik bve o dosyaları sildik..artık cihazımıza böyle reklamlar gelmiyor ve cihaz kusursuz şekilde çalışıyor.

 201. Haftanın cuma,cumartesi ve pazar günleri bilgisayar tablet oynayabilirim.Babam bana hediye almak yerine oyun yükleyeceğini söyledi,fakat işi çıktı.İki gün sabredemedim ve ben yüklemeye çalıştı
  Fakat yanlış siteden yanlış yerlere tıkladım ve reklam yazılımı yüklendi.Sıra abime gelince ise bir sürü reklam karşısına çıktı.babam bilgisayara format attı,beni artık oyun ya da her türlü bir şey yüklememem konusunda uyardı.

 202. Bir gün annemden bilgisayar oynamak için izin aldım.Bilgisisayarı açınca sayfa simsiyah oldu.İçindeki bilgiler hala vardı ben de Antivirüsü yükledim ve sonucunu öğrendim .Oyun yüklerken bilinmedik bir siteden yüklemişim.Ve virüs girmiş.

 203. Bir yaz tatiliydi.Bizim evimize komşumuz gelmişti.
  Onunla bilgisayarda oyun oynarken gta oyununu
  yüklemeye karar verdik. Bilgisayara gta oyununu
  yükledikten sonra bir kaç gün geçti.Sabah uyandığım
  da bilgisayara virüs girdiğini fark ettim.Babama söyle
  dim,birkaç tane program sildiğinde virüs yok oldu.

 204. Bizim masaüstü bilgisayarımız eski olduğundan 3 kere virüs girmiş.Babam üçünde de format attırmış.Dizüstü bilgisayarımıza da 1 kere virüs girmiş,babam masaüstü bilgisayarımızda da olduğu gibi format attırmış.

 205. merhaba ismim SALİH ben size başımızdan geçen bir olay anlatıcam .Bilgisayarı yeni aldığımız günlerdi.babam ve ben daha virüsün ne olduğunu bilmiyorduk.bir gün babamla bir oyun yüklerken bilgsayara bir şeyler olmaya başladı.tamirciye götürdüğümüzde bilgisayara virüs girdiğini söyledi.babam ile ben bilgisayarı yaptırdık.sonra oyunu yükledik.oyunu açtığımızda aşağıda bir reklam çıktı gitmiyordu.sorduk reklam yazılımı dediler.sonra yaptırdık.böylece virüs gibi şeyleri öğrendik.bizim başımızdan böyle bir olay geçti.

 206. Bir gün babam işyerinde iken bilgisayarında bir dosya açmış.Açtığında içindeki bilgileri görememiş.Sonra tuşlar kilitlenmiş ve ardından bilgisayar hiç bir işlem yapamaz olmuş.Babam işyerindeki bilgi işlem merkezine götürmüş.Orada önemli dosyaları kurtarıp virüsleri silmişler. Bilgisayara format atıp babama teslim etmişler.

 207. Bir cumartesi günüydü hemen kalktım annemden izin alıp bilgisayarı açtım. Hemen flash belleğimi alıp bilgisayara taktım. Oynuyacağım oyunu açtım ve işim bitince kapattım. Pazar günü tekrar aynı oyunu açtım oynadım oyun bitince bilgisayarı kapatmaya çalıştım ama kapanmadı flash belleğimde de aynı oyundan en az 50 tane vardı flash belleğim de meğerse solucan varmış. Flash belleği biçimlendirerek onu kurtardım. Bilgisayar ın ise arka plan değişmişti bazı dosyalar dan çok, en önemli dosyalarım ise silinmişti habire bir yenile yaptım ama işe yaramadı tek çare format atmaktı akşam babam gelince bu durumu ona anlattım pazartesi günü format attırıp getirdi şimdi eskisinden bile daha iyi çalışıyor.

 208. Bir gün bilgisayarda oyun oynuyordum.Oyunun hilesini indirmek istemiştim.Ve indirmek için bir siteye girdim.İndire tıkladım ve indikten sonra açtım ama açtığımda içinde çince yazılar çıkan bir program geldi. Antivürüs programı gibiydi ama açtığımda bilgisayar donmaya ve reklamlar çıkmaya başladı.Korktum ve hemen bilgisayarı kapattım.Açtığımda yine o program geldi ve yine aynı şeyler oldu.Sil tuşuna bastım silemezsiniz altta program açık dedi.Görev yöneticisinden kapatıp silmeyi denedim oldu ama bilgisayarı kapatıp açtığımda silinmemişti.Eset’den taradım ve virüsü sil yada karantinaya al çıktı.Sil dedim ve silindi ama beraberinde birkaç dosyayıda silmişti.

 209. Bir pazar günüydü kardeşim le beraber flaş bellekten çizmeli kedi filmmini izleyecektik o anda ekrana bir reklam geldi aslında bu reklam kandırıcı bir reklammış bizde bilmeden bastık sonra bilgisayar kapandı biraz süre sonra açıldı ablamı çağırdım ablam bilgisayara virüs girmiş ve bilgisayar çökmüştü ablam CD takarak format attı bir dahakine çok dikkat ettik

 210. Bır pazar gunu oyun oynuyordum oyunu ınternet’ten oynuyordum bırden bılgısıyara bırseyler oldu dondu kaldı kapatmaya calıstım kapatamadım oylece kaldı sonra babamı cagırıyım derken bılgısıyar kapandı acıldı cok garıp seyler sonra bılgısıyar cokmustu babam ve abım bılgısıyarı yaptılar ve ben cok korkmustum.. ?.?

 211. Bir yaz tatilindeydim annemin telefonunu aldım.sonra bir oyun yükledim.Oyunu tam bir saat felan bir süreyle oynadım sonra ara verdim.dışarı kahvaltıya çıktık annem orada telefonla oynamam izin vermedi.Eve geri döndüğümde biraz televizyon izledim sonra dışarı çıktım.1saat boyunca dışarda oynadım sonra çarşıya çıktık sonra eve geldiğimizde akşam olmuştu annem telefonu açtı virüs bulaştığını anladık sonra tamirciye götürüp tamir etirdik

 212. bir yaz tatiliydi ağa beyim flaşa oyun yükleyip getirmişti ve bizim bilgisayara takmıştı fakat oyun bozuk çıkmıştı ve virüs kaptı ve çöktü ağa beyim de flaşı bilgisayardan çıkardı ve bir CD takarak format atı ve bir daha bir şey yapmadı

 213. yaz tatiliydi bilgisiyarı ile 3,4 saat oynadımve birden ekran karardı daha sonra kapatıp açmaya çalıştım denedim ve açamayınca endişelendim sonra bilgisayar çöktügünü anladım ve bilgisiyarı tamirciye gotüdüm

 214. Bir Cuma günü idi. Bilgisayardan ödev yapacaktım. Sonra bilgisayar açılmadı. değişik yazılar yazıyor idi. Bizde o gün Remziye Ablamı çağırmıştık. Remziye Ablam bilgisayarla arası iyi olduğu için bilgisayarı yapmaya çalıştı dediki: Bilgisayar virüs kapmış dedi. Sonra bilgisayarımız düzeldi.

 215. Günlerden cumartesi o gün çok sıkılmıştım tabletimle oynamak için annemden izin aldım annemden olumlu yanıtı alınca hemen odama koştum ve tabletimi açtım ve çok şaşırdım çüki hiçbirşey yerinde değildi hemen google play’a girdim ve clear master’i yükledim orada minecraft ile gta yüzünden virüs olduğunu gördüm ve o 2 oyunu sildim ama bir yararı olmadı virüs hala tabletimdeydi hemen uygulamaya girip antivürüsü açtım ve virür gitti

 216. benim aldığım letopa çok sevdiğim bir oyunu indirdim. sonra oyuna virüs
  girdi. virüs girince tabletimin bağzı sitelerin silindiğini fark etim. anneme suç atım çünkü annem bir büyük hatama tabletteki sevdiğim oyuları siler.
  anneme zarzor inandım.sonra endişelendim.bir güvenlik duvarı yükledim bunun üzerine babam benim sosyal site indirdiğim sandı.silmeseydim babam letop saklıyacaktı.sildim.sonra antivürüs indirdim.babam sil derken ,babama virüsün gitmesi için yüklediğimi anlatım.virüs bulundu.hemen karantina altına aldım. tebirli davranak format atırdım.

 217. bizim eksi bilgisayar windosxp’idi birgün okuldan dönünce bilgisayarı açtım
  bilgisayar windos7olmuştu 11 ay sorna bilgisayarın klasörleri açılmıyprdu
  sorna abimin arkadaşı bilgisayara format attı sorna ben5.sınıfageçtim
  sorna lettop aldık lettop windos8.1idi hafta sorna lottopu açınca
  oturumdan çıkılıyor yazılıyordu babam bilgisayarı tamrciye götürdü
  bilgisayar gelinceaçtık bilgisayar windos7 olmuştu.

 218. Günde iki saat telefonla oynuyorum.Birden oyun ve telefon kapandı.Telefon bozuldu sandım.Sonra babama götürdüm.Babam daha bakmadan uyarı geldi telefon virüslenmiş. Hemen anti virüs programını yükledik.11 tane virüs çıkmış.Sonra anti virüs programı virüsleri öldürmeye başladı tabii hepsini hemen öldürmedi.Hala virüs programı duruyor. Telefon şimdi kapanmıyor. Artık istediğim gibi telefonla oynaya biliyoruz.anti virüs programını silmedik çünkü bir daha virüslenebilir.

 219. Günde iki saat telefonla oynuyorum.Birden oyun ve telefon kapandı.Telefon bozuldu sandım.Sonra babama götürdüm.Babam daha bakmadan uyarı geldi telefon virüslenmiş. Hemen anti virüs programını yükledik.11 tane virüs çıkmış.Sonra anti virüs programı virüsleri öldürmeye başladı tabii hepsini hemen öldürmedi.Hala virüs programı duruyor. Telefon şimdi kapanmıyor. Artık istediğim gibi telefonla oynaya biliyoruz.anti virüs programını silmedik çünkü bir daha virüslenebilir.?

 220. Haftada 2 gün alırım ödev varsa 3 olur herneyse bir gün bilgisayar oynarken
  bilgisayar kafayı yedi ama aldırmadık ama her gün daha çok hata vermeye oyunları açmamaya başladı babam yapmaya çalıştı ama daha kötü yaptı denedi denedi ama nafile babam kablolarına baktı ama hepsi sağlamdı en sonunda tamirciye götürdü meğer virüs bulaşmış babam format attırdı ve bilgisayar eski haline döndü tek fark oyunlarım silindi:(

 221. ben haftada 2 gün alırım ödevim oldugunda 3 olur.bir gün yaz tatiliydi bilgisayar kafayı yedi bu ama aldırmadık sonra vürüs purogramına baktık keşke önceden baksaydık çünkü risk altında diyordu babam yapmaya çalıştı ama yapamadı bu yüzden bilgisayar tamamen gitti babam temassızlık diye kasayı açtı bilgisayarı iyice bozdu tamirciye baktırdık abi şöyle dedi :
  bunu önce getirseydiniz kolay olurdu ama bunun kasasınıda bozmussunuz dede sonra once kasayı sonrada vürüsü halletti:):):):)

 222. ben haftada 2 gün alırım ödevim oldugunda 3 olur.bir gün yaz tatiliydi bilgisayar kafayı yedi bu ama aldırmadık sonra vürüs purogramına baktık keşke önceden baksaydık çünkü risk altında diyordu babam yapmaya çalıştı ama yapamadı bu yüzden bilgisayar tamamen gitti babam temassızlık diye kasayı açtı bilgisayarı iyice bozdu tamirciye baktırdık abi şöyle dedi :
  bunu önce getirseydiniz kolay olurdu ama bunun kasasınıda bozmussunuz dede sonra once kasayı sonrada vürüsü halletti:):):):)

 223. Bir pazar günüydü oyun yüklemek için google chromeye girdim oyun indirdim 1,2 gün oynadım dosyaların silindiğini gördüm antivirüs e girdim bulamadı arkadaşımın babası bilgisayarcıydı ona sordum oda antivirüsü güncelmi diye sordu yok dedim oda güncelle dedi bende güncelledim ve antivirüsüm buldu

 224. Bir gün yaz tatilınde bilgisayar oyunuyordum.Bilgisayarda oynamak istedigim bir oyun vardı.videyolarinı izlemekten sıkıldım ve istediğim oyunu indidim fakat kuruktan sonra oyunadım ancak bozuk çıktı.Sonraki gün yine bigisayara oturdum internete girdiğimde ana sayfası değişmişti.

 225. Haftada 3-4 saat bilgisayar oynuyorum.Oynarken Bilgisayarımın ekranı kararmaya başladı bende babama söyledim babam gelip baktı ama; bir şey anlamadı.Bilgisayarı götürüp tamirciye baktırdı. Bilgisayarıma virüs bulaştığını öğrendim. Onu korumak için anti virüs programı yükledim. Şimdilik sorunsuzca bilgisayarımı kullanıyorum.

 226. Ben sadece hafta sonları bilgisayar oynayabiliyorum. Bir seferinde ana sayfam yandex olarak değişmişti. Ağabeyime söylediğimde bir zararlı bir reklam yazılı olduğunu söyledi. Sonra oyunuma yüklediğim bir moddan içeri sızdığını anladık. Babam ve ağabeyim çözmeye çalıştılar ama gitmedi, değişmedi. Babamın arkadaşına gittiğimizde bilgisayarda virüs de olduğunu söyledi. Onları güvenilir bir virüs programıyla sildi ve düzeltti. Sorun modu indirdiğim sitenin güvenilir olmamasıymış. Bana fulloyun ve gezginler sitesini önerdi. Bundan sonra daha dikkatli davrandım. Tabi ki de babam bana kızmıştı. Bir kere de solucan bulaşmıştı ve onu sileyim derken oyunum da silinmişti.

 227. Haftada sadece 1 gün bilgisayar kullanabiliyorum. Bir gün bilgisayar açılırken benim canım sıkıldı ve bilgisayarın tuşlarına bir şeyler yazdım ve karşıma bir yazı çıktı. Babamı çağırdım. Babam bir şey yapamadı ve bilgisayarcıda çalışan kuzenimi aradı. Kuzenim şimdi Kangalda okuyor. Gelince bakarım dedi. Ben pazartesi günü bilişim hocasına sordum. Bilişim hocası işletim sistemi çökmüş dedi ve formatlanması gerekiyor dedi. Formatladım ve düzeldi. Kuzenimin gelmesine gerek kalmadı.

 228. Geçen hafta internet bir oyun indirecektim. Oyunu indirirken gelen setupa hepsine ileri dedim.Daha sonra oyunu kurdum.İndirdiğim oyunun yanında birkaç oyun daha indirdim.Bunun sebebi ise setupların hepsine ileri dedim.Oyunları oynadıktan sonra bilgisayarımı kapattım.Ve sonra bilgisayarı acınca virüs buluştığını farkettim. Hemen abim format atıp bilgisayarı sıfırladı.Bundan sonra internetten oyun indirmeyeceğime karar verdim.

 229. Hafta sonu günleri ödevlerimi yaparken dinlenme olarak bilgisayarda dolaşıyordum. Bir tane basketbol haberi çıktı,ilgimi çektiği için tıkladım ve bilgisayarıma bir reklam geldi. Sizce hangisi diye seçenekler geldi . Ve buna tıkladım , sonra cevap verdim . Bilgisayardan çıktım . Akşamleyin bilgisayara girdim. Sevdiğim bir oyun oynarken çok sayıda sayfalar açılmaya başladı. Elim bir yere değmiştir diyerek geçtim. Ama ertesi günler bilgisayar yavaşlamaya başladı ve yine sayfalar açılmaya başladı. Babama söyledim babam da antivüris ve güvenlik duvarı yükleyerek adımları gerçekleştirdik. Reklam ve sayfalara engel koydu ve bu sayede bilgisayarımız daha iyi çalışıyor ve sayfa açmıyor. Zararlı programlar artık bilgisayarımıza gelmiyor.

 230. Ben ödevlerimi yaptıktan sonra bilgisayara oturuyordum.Yine ödevlerimi yaptıktan sonra oyun oynamak için bilgisayara oturdum.Bilgisayarıma bir şey geldi ve hiç umursamadan ileri dedim çünkü zamanım azdı.ileri dedikten sonra bilgisayar bir şey indiriyormuş benim haberim yoktu.Ben oyuna girdim ve oyun oynuyordum birden bilgisayar kapandı.Ben sonradan bilgisayarı açmaya çalıştım.Bilgisayar açıldığında mavi ve büyük bir ekran vardı.Ben çok korktum.Hemen babamı çağırdım babam geldi ve bilgisayar çökmüş dedi ben bembeyaz olmuştum korkudan ama bir gariplik vardı abim bana kızmamıştı.Ben çok şaşırdım ama bir yan dan da üzülüyordum.Ama yapacak bir şey yoktu.Babam lap topu alıp format atmaya götürdü ben o zaman çok sevindim ve bundan sonra her önüme geleni okumadan cevap lamayacaktım.Aklım başıma gelmişti ama abimin bana kızmaması na çok
  şaşırmıştım ama o günler geçmişte kalmıştı artık önümüze bakmalıyım ve daha dikkatli olmalıyım.

 231. Ayşe 6.sınıfa gidiyordu.Geçen seneye göre dersleri daha ağırdı.Bu yüzden Ayşe nin anne ve babası sadece cumartesi günleri oturmasına izin veriyordu.Cumartesi günü gelmişti.Ayşe bilgisayarın başına oturdu.Öğretmeni hafta sonuna ödev vermişti,ödevini bitirdi tam çıkıyordu,önüne bir reklam geldi.Oyun programıydı,indire tıkladı ve indirdi.Bilmediği bir programı indirmişti.bilgisayardan kalktı bir süre sonra annesi geldi.Akşam misafirler geleceği için pasta tariflerine bakacaktı.bilgisayarı açmaya çalıştı ama açamadı.Eşi Mehmet Bey’i çağırdı.Ama o da ne yaptıysa bilgisayarı açamadı.Ayşe’yi çağırdı.Ayşe bilgisayarı kullanırken bilmediği ama güzel göründüğü için bir oyun indirdiğini söyledi.Babası kızına böyle birşey yapmaması gerektiğini söylemişti ama Ayşe unutmuştu.Ayşe ‘nin babası bilgisayarı tamire götürdü.Bilgisayara virüs girmişti.Tamirci, Mehmet Bey’e bilgisayara format atılması gerektiğini söyledi.Mehmet Bey bilgisayara format attırdı. Bilgisayar düzelmişti ama ne yazık ki tüm video,resim,müzik aklınıza ne geliyorsa silinmişti.Ayşe bunu duyunca üzüldü ama bu olayın sonucunda büyük bir ders çıkardı.O günden sonra önüne gelen reklamları açmadı.

 232. Bir gün Sıla adlı kız varmış.Bu kızın facebook mail vb.gibi bir sürü sitesi varmış.Bir gün tanımadığı biri arkadaşlık isteği göndermiş.Sıla teklifi kabul etmiş.Ama o kişi bir hısızmış.2 gün sonra annesi ve babası ziyarete gitmiş.Sıla evde tekmiş.Oda internette gezmiş.Sonra hırsız sormuş:
  Evde kimlesin?
  Tekim.
  Tamam.
  Sıla sıkılmaya başlamış.Aradan 1 saat geçmiş.Hırsız eve girmiş.Sıla tıkırtılar duymaya başlamış.
  Hemen annesini aramış. Bu arada hırsız evde ne var ne yok çalmış. Evden tam çıkarken polis hırsızı yakalamış.
  Sıla anlamış. Artık kimseye kişisel bilgilerini vermedi…

 233. Ben bir gün Pes 2013 oynamak istiyordum ama oyun açılmadı. Yazan şeyler de İngilizce olduğu için bir şey anlamadım. Oyunu bozduğumu veya bilgisayara virüs bulaştırdığımı düşündüğüm için çok korktum. Abime söyledim. O da, virüs programının oyunda ki bir dosyayı virüs algılayıp oyunu açmadığını anlattı. Oyunu açmak için virüs programını devre dışı bırakıp oyunu öyle açmam gerektiğini söyledi.

 234. Ben sadece hafta sonları bilgisayar oynayabiliyorum. Sabah kalkıp bilgisayarda ödevimi yaptıktan sonra oyun oynamak istedim. Bilgisayarcıya gidip flaşıma oyun yüklettim. Daha sonra flaşımı bilgisayarıma takıp oyunu yüklemeye başladım. Oyunun kurulumu bittikten sonra oyunu açmaya çalıştım ama oyunu açamadım flaşıma virüs bulaştığını tespit ettim. Hemen bilgisayarıma format attım. Artık oyun kurarken virüs programları ile denetleme yapmadan kurmayacağım.

 235. Bir cumartesi günüydü hemen kalktım annemden izin alıp bilgisayarı açtım. Hemen flash belleğimi alıp bilgisayara taktım. Oynuyacağım oyunu açtım ve işim bitince kapattım. Pazar günü tekrar aynı oyunu açtım oynadım oyun bitince bilgisayarı kapatmaya çalıştım ama kapanmadı flash belleğimde de aynı oyundan en az 50 tane vardı flash belleğim de meğerse solucan varmış. Flash belleği biçimlendirerek onu kurtardım. Bilgisayar ın ise arka plan değişmişti bazı dosyalar dan çok, en önemli dosyalarım ise silinmişti habire bir yenile yaptım ama işe yaramadı tek çare format atmaktı akşam babam gelince bu durumu ona anlattım pazartesi günü format attırıp getirdi şimdi eskisinden bile daha iyi çalışıyor.

 236. Bir pazar günüydü. Bilişim ödevimi yaptıktan sonra oyun oynamaya karar vermiştim. Bilgisyarımdaki oyunlara baktığımda devamlı oynadığım oyunlardı ve sıkıcı gelmeye başlamıştı. Yeni bir oyun indirmeye karar verdim. İnternetten açıtğım “dowload sitelerinden” beğendiğim bir oyunu bilgisayarıma indirip kurdum. Oyunu oynadım. Ancak hata yaptığımı tekrar internet girmek için internet Explorer girdiğimde gördüm. Giriş sayfam olan “Google” değişmişti. Düzeltmeme olmasına rağmen kendi otomatik değişiyor ve bir kontör yükleme sayfası oluyordu. Ne kadar giriş sayfamı google olarak ayarlasam da direk değişiyordu. Durumu babama aktardığımda, babam “Internet Explorer’da bazen adware ve spyware gibi casus yazılımlar sonucu anasayfamız değişebilir. Şu iki yöntemden birini yaparsan düzeltebilirsin” dedi.

  İlk yöntem;
  1.Başlat’dan “Çalıştır”ı seç.
  2.”Regedit” yaz ve enter’a bas.
  3.”HKEY_CURRENT_USER”ı seç.
  4.”Software”i seç.
  5.”Microsoft”u seç.
  6.”Internet Expoler”ı seç.
  7.”Main”i seçip sağ taraftan “Start Page”e tıkla ve anasayfayı değiştir.

  Yada ikinci yöntem;
  1.Başlat’dan “Çalıştır”ı seç.
  2.”gpedit.msc” yaz ve enter’a bas.
  3.Kullanıcı yapılandırmasındaki “Windows Ayarları”nı seç.
  4.”Internet Explorer Bakımı”nı seç.
  5.”URL’ler”i seç ve sağ taraftan “Önemli URL’ler”e tıkla.
  6.”Giriş Sayfası URL’sini özelleştir” kısmını işaretle ve hemen aşağısındaki boşluğa giriş sayfasını ne istiyorsan onu yaz.

  Bu yöntemleri yaptığımda giriş sayfamın normale döndüğünü gördüm. Bilmediğim sitelerden oyun indirmemem içinde bu bana ders oldu.

 237. Bir cumartesi günü sabah kalktığımda direk bilgisayarın başına oturdum. Çünkü arkadaşımın dediği oyunu indirmek istiyordum. Bilgisayara açıp internete girdim. Arkadaşımın dediği oyunu buldum ve indirmeye başladım. İndirirken çok heyecanlı olduğum için ileri ileri diyerek okumadan geçtim. Sonra bilgisayara bir şeyler oldu. Ne olduğunu bilmediğim için babamı çağırdım. Babam farkına varmıştı. Bilgisayara virüs girmişti. Sonra babamla bir bilgisayarcıya gittik . Bilgisayarım 1 hafta sonra geldi. Babam bana bilgisayarına format atıldı dedi. Bundan sonra bilmediğim programları açmayacağıma ve aileme soracağıma karar verdim.

 238. Ben sadece hafta sonları bilgisayar oynayabiliyorum. Bir seferinde ana sayfam CHORAME olarak değişmişti. Tanıdığıma söylediğimde bir zararlı bir reklam yazılı olduğunu söyledi. Sonra oyunuma yüklediğim bir moddan içeri sızdığını anladık. Babam ve ağabeyim çözmeye çalıştılar ama gitmedi, değişmedi. Babamın arkadaşına gittiğimizde bilgisayarda virüs de olduğunu söyledi. Onları güvenilir bir virüs programıyla sildi ve düzeltti. Sorun modu indirdiğim sitenin güvenilir olmamasıymış. Bana fulloyun ve gezginler sitesini önerdi. Bundan sonra daha dikkatli davrandım. Tabi ki de babam bana kızmıştı. Bir kere de solucan bulaşmıştı ve onu sileyim derken oyunum da silinmişti.
  Bu yüzden bilgisayarım çökmüştü.Ve babamçok kızmıştı ondan sonra bana özel bilgisayar almıştık.

  Teşekkür Ederim.. 😀

 239. Sadece hafta sonları bilgisayara girebiliyorum.Sıkıldım ve 1998 yapım Quake Arena 3 oyununu indirmeye karar verdim.Güvendiğim bir siteden istediğim oyunu tarayarak bulabildim.Oyunu indirdim ve İngizce yazılar karşıma çıktı. Sözcüklerin anlamını bilmediğim için ardı ardına bulunan Next tuşlarına bastım.Oyunu birkaç ay oynadıktan sonra sıkılarak silmeye karar verdim.Tarayıcıma girdiğimde arama motorunun değişmiş ve bilgisayarımda saçma reklamlar çıkmaya başlamıştı.O günden sonra bilgisayarımı Windows 8 Build 9600 Pro ‘ya formatlayarak sorunumu düzeltmeyi başardım.

 240. Ben ödevlerimi yaptıktan sonra bilgisayara oturuyordum.Yine ödevlerimi yaptıktan sonra oyun oynamak için bilgisayara oturdum.Bilgisayarıma bir şey geldi ve hiç umursamadan ileri dedim çünkü zamanım azdı.ileri dedikten sonra bilgisayar bir şey indiriyormuş benim haberim yoktu.Ben oyuna girdim ve oyun oynuyordum birden bilgisayar kapandı.Ben sonradan bilgisayarı açmaya çalıştım.Bilgisayar açıldığında mavi ve büyük bir ekran vardı.Ben çok korktum.Hemen babamı çağırdım babam geldi ve bilgisayar çökmüş dedi ben bembeyaz olmuştum korkudan ama bir gariplik vardı abim bana kızmamıştı.Ben çok şaşırdım ama bir yan dan da üzülüyordum.Ama yapacak bir şey yoktu.Babam lap topu alıp format atmaya götürdü ben o zaman çok sevindim ve bundan sonra her önüme geleni okumadan cevap lamayacaktım.Aklım başıma gelmişti ama abimin bana kızmamasına çok
  şaşırmıştım ama o günler geçmişte kalmıştı artık önümüze bakmalıyım ve daha dikkatli

 241. Bir yaz tatilin üstü bilgisayarımız çok yavaşlatılamaması.Biz modemden kaynaklandığını düşündük ve modemi değiştirdik.Bilgisayar hızlanmamıştı .Baban bilgisayardaki tüm her şeyi kopyaladı ve bilgisayarı format attırmaya götürdü.Bilgisayara bilgisayarcı Avast antivirüs programını indirmişti.Bilgisayarcı yeni bir program ile reklam açılmasını sağlamıştı.Ayrıca adama bir güvenlik duvarı indirmişti.Artık bilgisayar çok hızlanmıştı ve artık istediğim şekilde güvenli olmak şartıyla hızlı bir şekilde bilgisayarı kullanabiliyordum .Her şeyin antivirüs programlarında ve güvenlik duvarlarında olduğunu anlamıştım.

 242. Bilgisayarımıza bulaşmıştı. Bulaşmasının sebebi ise internetteki güvenilir olmayan sitelerden kaynaklanıyormuş. Bilgisayarımıza virüs bulaştığı zaman önce kasılmaya başladı, sonra programlar yavaş çalışmaya başladı. Ve sonunda da açılmaz hale geldi. Babamın arkadaşı zorda olsa açmayı başarmış. Antivirüs programını güncellemişler fakat sorun yine de çözülememiş. Virüs işletim sistemine tamamen zarar vermiş. Son çare olarak bilgisayarımıza format atılmış, tekrar çalışmış ama bilgisayardaki bütün veriler yedeği olmadığı için silinmiş. Artık daha dikkatli olmaya çalışıyorum ve internetten bir şey indirmek istediğimde annemden veya babamdan yardım alarak işimi hallediyorum. Bu da bana ders oldu. Artık verilerimi yedekliyorum.

 243. Okullar tatile girdiğinde cumartesi günü bilgisayar oynuyordum.Aklıma İnternet’ten oyun indirmek geldi.İnternet’e girdim. İnternet’e ücretsiz oyun indir dedim.Bilgisayara ücretsiz oyun indirmek istedim.Fakat oyunlar güvenli olmadığından bilgisayarıma İnternet’e girince reklamlar çıkıyordu. Babam bilgisayarı bilgisayarcıya götürdü. Sorunu söyledi ve bilgisayarcı format attı. Daha, güvenli olmayan sitelerden oyun indirmeyeceğimi söyledi ve bana örnek site adı olarak “Gezginler” ve “Joygame” sitelerini önerdi. Bende hatamı anladım ve önerilen sitelerden oyun indirince reklam çıkmıyor. Bu da bana bir ders oldu.

  Teşekkürler… 😀

 244. Yine sıradan bir hafta sonuydu. Kuzenim bizdeydi ve bilgisayarı çok seviyordu. Beraber oyun oynamaya başladık. Çok sevdiğimiz bir oyunu oynamak istedik. Fakat indirilmesi gerekiyordu. Henüz o sıralar bilgisayar konusunda bilinçli olmadığım için indirmeye karar verdik. VE oynadık hemde uzun bir süre. Bilgisayarda herhangi bir problem görünmüyordu. Ertesi gün bilgisayarı açtığımızda bilgisayarda ilk önce çizgi çıkıyor ve “R” harfi çıkıyordu. Babam ve dayım bir türlü nereden geldiğini çözemediler. Biz kuzenimle dün bir oyun indirdiğimizi ve uzun süre oynadığımızı söyledik. Sonunda oyun ile birlikte bir virüsünde bilgisayara indiğini anladılar ve format atarak bilgisayarı eski haline getirdiler.Biz biraz azar işittik belki ama bir daha böyle izinsiz bir şey yapmayacağımıza söz verdik.

 245. ”Yaz tatilinde genellikle her gün bilgisayar oynuyordum.Yine bir gün bilgisayarı açtım.Bilgisayarıma bir oyun indirmek istedim.İstediğim gibi olmuştu.Oyunu indirdim.Fakat bir sorun vardı bilgisayarım git gide yavaşlıyordu.Ben bu sorunun nasıl oluştuğunu anlayamamıştım.Belki bilgisayarı kapatıp açtığım zaman düzeleceğini düşündüm.Fakat bilgisayarımı açtığım zaman ekrana siyah bir görüntü geldi bazı yazılar vardı yazıların ne anlama geldiğini bilmiyordum .Bu sorunu aileme söyledim.Ailem bilgisayarıma virüs girdiğini söyledi.Ağabeyim akşam bilgisayarı bilgisayarcıya götürdü.Bilgisayarım düzelmişti.Bilgisayarcı bilgisayarıma format atmıştı.Bu olaydan sonra bilgisayarıma site üzerinden oyun indirmeyeceğimi anladım.”

 246. 10 yaşımdaydım.Bir hafta sonu flash’ımı bilgisayarda Grand Theft Auto (GTA) oynamak için açmıştım.Oyunun tam ortasındayken yavaşlamıştı,donmuştu ve kapanmıştı. Neden olduğunu anlamadım.
  Biraz sonra internet cafe işleten dayımı aradım. Yanıma geldi ve olanları anlattım.Dayım internetten AVG Antivirüs indirdi.BUnun ne olduğunu anlamadım. Dayıma ne olduğunu sordum. Antivirüs dedi.
  Sonra bilgisayarı taramaya başladı. Bu olaya neden olan solucan virüsü girdiğini öğrendik.Virüsü temizledi.Solucan virüsünün ne olduğunu sordum.Cevabını verdi.Yeni bir şey öğrendim.

 247. Bir pazar sabahı facebookta gezerken bir arkadaşımın Yetenek Sizsinize katıldım diye videosunu gördüm tıkladım.sonra flash player indir dedi, indir dedim onu bir güncelleme sanıp indirdim sonra baktımki facebookumda arkadaşım da olduğu gibi bendede reklam vardı sonra bende facebookumda arkadaşlarıma o reklamın virus oldugunu soyleyip fişi çektim.Bilgisayarı açtığımda virüs yoktu çünki bilgisayarımda deepfreeze denen program bilgisayarı kapatınca bilgisayarı en baştaki haline çeviriyordu deepfreezem olduğu için şanslıydım.

 248. Elif,bilgisayar kullanmayı çok seviyordu.Bilgisayar başında çok vakit geçiriyordu.Bir gün anne ve babası evde yokken,Elif yine bilgisayar başındaydı.Birden bir pencere açıldı.Tanımadığı bir kişiden mesaj geldi.Mesajda -Nasılsın? yazıyordu.Elif cevap verdi.Konuşma uzadıkça uzadı.Mesaj atan kişi Elif’in ev adresini,kaçıncı katta oturduklarını,anne ve babasının evde olmadığını öğrendi.Elif 1 süre sonra televizyon izlemeye başladı.1 saat sonra uyumaya başladı.Şiddetli gürültüyle uyandı.Yukarı kattaki odaları dolaşmaya başladı.Bir odada internette konuştuğu kişiyi gördü.Çığlık attı.Adam Elif’in üstüne yürüdü.Elif çığlık çığlığa kaçmaya başladı.Komşuları Elif’in sesini duydu.Kapıyı kırarak içeri girdiler.Elif yaptıklarından pişman oldu,indiriği yazılımlarda reklam yazılımları istemediğini belirterek birdaha tanımadığı kimseyle konuşmadı.

 249. Mira,bilgisayar kullanmayı çok seviyordu.Bilgisayar başında çok vakit geçiriyordu.Bir gün anne ve babası evde yokken,Mira yine bilgisayar başındaydı.Birden bir reklam penceresi açıldı.Tanımadığı bir kişiden mesaj geldi.Mesajda -Nasılsın? yazıyordu.Mira cevap verdi.Konuşma uzadıkça uzadı.Mesaj atan kişi Mira’nın ev adresini,kaçıncı katta oturduklarını,anne ve babasının evde olmadığını öğrendi.Mira 1 süre sonra televizyon izlemeye başladı.1 saat sonra uyumaya başladı.Şiddetli gürültüyle uyandı.Yukarı kattaki odaları dolaşmaya başladı.Bir odada internette konuştuğu kişiyi gördü.Çığlık attı.Adam Mira’nın üstüne yürüdü.Mira çığlık çığlığa kaçmaya başladı.Komşuları Mira’nın sesini duydu.Kapıyı kırarak içeri girdiler.Mira’nın yaptıklarından pişman oldu,indiriği yazılımlarda reklam yazılımları istemediğini belirterek birdaha tanımadığı kimseyle konuşmadı.

 250. Bizim buraya taşındıkta sonra bilgisayarıma bir çok virüs geldi. Yazın her zamanki gibi bilgisayarı açmıştım ve araştırma yapıyordum. Bilgisayarı masanın üzerine koyup dışarı çıkmıştım (havasız kalmıştım ve bilgisayarda ara vererek temiz hava alırım = bilgisayar sağlığı) .Bilgisayarda orada dururken kardeşim gelmiş. Bilgisayara reklam çıkmış ve kardeşim daha küçük olduğu için merak edip reklama tıklamış ve bilgisayara virüs inmiş. Kardeşim de bana haber vermedi ve oradan ayrıldı. Daha sonra bilgisayarın fişi çıkmış ve kendiliğinden kapanmış. Ben geldiğimde bilgisayarın fişinin çekilmiş olduğunu gördüm ve bilgisayarın fişini takıp bilgisayarı açtığımda bilgisayarda bilmediğim bir kaç tane program gördüm. Hemen babama haber verdim. Babam:
  -Tamam, ben bilgisayarı tamir ettirdikten sonra sasna getiririm; dedi. Benim biraz olsun korkum yarıya indi. Korkumun sebebi ise bilgisayarın içinde bir çok ders videoları vardı.
  Daha sonra bilgisayar geldi ve çok sevindim. Daha sonra bilgisayarın işletim sistemleri çöktü ve ben gene aynı korkuyu yaşadım ama neyseki bilgisayar şu an sapa sağlam. Yani anlayacağınız benim bu bilgisayarla imtihanım devam edecek yani öyle sanıyorum.

 251. Haftada 2 gün cumartesi ve pazar günleri 30 dakika veya 60 dakika bilgisayara bakmama izin veriliyor.Cumartesi günü her gün oynadığım oyunlardan bıktığımı,girdiğim sitelerden sıkıldığımı hissettim. Bilgisayarıma Free You Tube adı verilen yeni bir müzik dinleme programı indirdim ve sürekli ileri dedim. Bilgisayarımı pazar günü açtığımda bütün belgelerim,müziklerim,resimlerimin,vs.
  100-200 tane olduğunu fark ettim. Bu konuyu babamla konuştum ve bilgisayarımı babamın okulundaki bilgisayar öğretmenine götürmeye karar verdim. Ertesi gün bilgisayarımdaki belgelerden ,müziklerden,resimlerden birer tane olduğunu görünce çok sevindim ve bu olayı böylece atlatmış oldum.Ben bu olaydan bir daha okumadan indirdiğim programlara sürekli ileri demeyeceğimi öğrendim.

  NOT:Bilgisayarıma solucan virüsü bulaşmış.

 252. Sıradan bir pazartesi günü okuldan eve gelmiştim. Ailem ödevlerimi bitirince oyun oynamama izin veriyordu. Ödevlerimi bitirmiştim. bilgisayarıma oyun indirip 2 saat oynamıştım. Oyundan çıkınca bilgisayarın yavaşladığını gördüm. Bilgisayarı açıp kapattım. Bilgisayar açılınca ekran siyahtı ve birden bire değişik yazılar çıkmaya başladı. bilgisayar tamircisine götürdüğümüzde bize 1 hafta sonra gelin dediler. 1 hafta geçtikten sonra tamirciye gittik. oradaki ağabey bilgisayarınıza virüs girdiği için bazı dosyalarınızı kurtaramadık ama bazı dosyaları kurtardık dedi.
  Babam tamirciye bilgisayara nasıl virüs girdi? Diye sorunca tamirci ağabey internet üzerinden oyun indirilmiş dedi. Bende babama bir daha oyun indir meyeceğime söz verdim. Ve evimize gittik.

 253. Günlerden Cumartesi idi.Tam bilgisayarın başına oyun oynamak için oturmuşken bir anda oynayacağım program bir türlü açılmıyordu.Ne olduğunu anlamak için konuyu araştırmaya koyuldum bir baktım ablamın indirdiği o virüslü müzikler benim oyun oynayacağım programı açmıyordu.Olayı anladım ki benim bilgisayara truva atı virüsü girmiş.Sorunu çözmek için babamın aldığı virüs programını yükledim ve 2-3 dakika içerisinde bilgisayarı geri açınca bilgisayarım virüsten kurtulmuş oldu.Ve artık oyunum açılıyordu.

 254. Ailem her zaman kafama göre bilgisayarda oynamama izin vermiyordu. Ama bugün okumam gereken kitabı okudum, çözmem gerektiği kadar soruyu da çözdüm. Babamdan bilgisayarda oynama izini aldım. 30 dk. zamanım vardı. Önce oyunu açtım, sonra gözüme bir şey takıldı. Orada oynadığım oyunun hilesini gördüm. Normalde ben de hileli oyun oynamayı sevmem ama açtığım hesabı geliştirmek için bunun gerekli olduğunu düşündüm. Aslında bu kötü bir fikirdi ama çok heveslenmiştim. O sayfayı açtım ve indir butonuna bastım. Yeni bir sekme açıldı. Orada da indir butonu geldi. Tıkladım ve inmeye başladı. İndirme işlemi bittikten sonra programı açtım. Bir an önce yüklenmesi için karşıma gelen yazıları okumadan ileri butonuna basıp basıp durdum. Sonra hilenin tadını çıkardım. Ama bilgisayarın yavaşladığını hissettim. Sonra sürem doldu. Babam bilgisayarı aldığında bir program açtı. Hemen etrafta birçok yere reklamlar çıktı. Babam bilgisayardan anlıyordu ve bu zararlı yazılımın reklam yazılımı olduğunu gördü. Sorunun çözümü için son indirdiğim hile programını sildi. Artık bir problem kalmadı. Reklam yazılı gibi zararlı bir yazılımdan kurtulduk.

 255. Sınavlarım bitmişti ve sonunda bilgisayara vakit ayıracak zaman bulmuştum, arkadaşımda oynayıp çok beğendiğim bir oyunu açtım fakat oyunun açılması için gerekli programın olmadığını anladım oyunu çok beğendiğim için hemen yüklemeye karar verdim nasıl olsa bilgisayara daha yeni format atılmıştı ne kadar yer kaplayabilirdi ki ? diye düşündüm ve yükledim program yüklendi mi diye tekrar baktığımda görünürde bir şey yoktu ama onun yerine çok saçma ve gereksiz bir tarama programı yüklenmişti. Ben her oyun oynadığımda yada bir ödev yapmak için bilgisayarı açtığımda tarama yapıyordu ve bazı hatalar tespit ettiğini bunları düzeltmek için belirli bir ücret gerektiğini belirtiyordu bende her seferinde reddediyordum. Ayrıca bilgisayarın sol tarafında sürekli reklamlar çıkıyordu ve görüntüyü engelliyordu ben sürekli kapatıyordum, ama hiç faydası yoktu beş saniye geçmeden tekrar açılıyordu. Ayrıca Google yerine internet olarak Yahoo ve Yandex açılmaya başladı. Aradan zaman geçti ve ben tekrar bir şey yüklemek için bilgisayarı açtım ama bilgisayarda yer olmadığını bazı programların temizlenmesi gerektiğini belirtiyordu. Kısa bir süre sonra bilgisayar kullanılmayacak kadar yavaşlamıştı ve beni sinir ediyordu, babama götürdüm birkaç gereksiz programı sildik fakat bilgisayar hala yer olmadığını belirtiyordu. Tekrar vakit bulduğumda açmayı denedim ama bilgisayar çok yavaştı açılmadı bizde tekrar tamir ettirmeye gönderdik. Bilgisayar tamir olmadı bende artık laptop yerine masaüstünü daha sık kullanmaya başladım bidaha da öyle bir program yüklemedim.

 256. Ben çok fazla bilgisayar kullanan biri değilim . Sadece sınavlarım olduğu için internetten yazılı soruları çözüyorum . Günlerden salı idi . Çarşamba günü matematikten yazılım vardı . İnternetten yine yazılı sorularına bakıyordum . Yazılı sorularına girmem için indirmem gerekiyordu . Bende indirdim . Soruları açtığımda reklamlar geldi . Bunun reklam yazılımı olduğunu fark ettim . Ama fark etmem için çok geçti artık . Bilgisayardan da bir bildirim geldi . Bildirim de bilgisayarınıza reklam yazılımları girdiğini söyledi . Ne yapacağımı bilemedim . Bilgisayardan bir bildirim daha geldi . Bu bildirimde de bilgisayarınızdaki programların temizlenmesi gerektiğini söylüyordu . Bu konuyu ailemizde en iyi bilgisayar bilen ağabeyime danıştım . O da bana bilgisayarıma reklam yazılımı girdiği için format atmamız gerektiğini söyledi . Ama ağabeyim format atmayı bilmiyordu . Devreye ben girdim . Geçen sene Özgür Hocam benden proje ödevi olarak format atmamı istedi bende bu yüzden format atmayı biliyordum . Ağabeyime de format atmayı öğretmiştim . Bir daha yanımda ağabeyim olmayınca yazılı soruları indirmemeye söz verdim .

 257. Ben 5. sınıfta iken sadece hafta sonraları bilgisayar oynaya biliyordum. Bir hafta oyun skorda good game big farm oyunu oynarken bu oyunu indirmek istedim. Sonra oyunu indirirken bir küçük ekran karşıma çıktı. Bende bencillik edip hiç yazıyı okumadım hep ileri ileri dedim. Ve programı indirdim ama yazıyı okumadım. Bundan dolayı virüsü de indirdim. Babam benden sonra internete girmek istedi ama ekran hiçte beklediği gibi olmadı. Dayım bilişim öğretmeni olduğundan dolayı oyunu geri sildi ve sorunu hal etmiş olduk. Yorumumu okuduğunuzdan dolayı teşekkür ederim

 258. Birkaç yıl önce bilgisayarımda worm, adware gibi bazı zararlı bilgisayar yazılımları vardı. Wormu yani solucanı ağabeyim kantır oyununu yüklerken bilmeden yüklemişti. Bir gün bilgisayarı açtığımızda aynı oyunun bilgisayarımızda kendini tekrar tekrar kopyalayarak bilgisayarın hızını yavaşlatmış ve diğer ögelerin yerini daraltmış ve verimini azaltmıştı. Adware yani reklam yazılımı ise ben internete girdiğimde birden bire yeni bir reklam sayfası olarak veya bilgisayarımın sağ veya sol tarafında ‘ ………. kazandınız ‘ şeklinde tuzaklar oluyordu. Bunun sebebi ise bilmediğimiz oyunları yüklediğimiz veya bilmediğimiz sitelere girdiğimiz için olduğunu bilişim teknolojileri dersinde öğrendim. Babam bilgisayarımıza ‘ format ‘ attırdı. Artık bilmediğim sitelere girmiyor, bilmediğim oyunlar yüklemiyorum.

 259. Sıradan bir gündü . Bilgisayarda oyun oynuyordum . İnternette gezinirken bir oyun gördüm . Oyunun videolarını izledim , harika görünüyordu . Hemen oyunu indirdim . Sonra önüme bir kutu geldi , yazıları okumadan ileri ileri dedim . Ve oyunu indirdim sonra oyunu oynadım . Oyundan çok zevk aldım . Sonra oyuna daldım , annem hadi bu kadar oyun yeter dedi , ve bilgisayarı kapattım . Ertesi gün bilgisayarı açtım . Facebook ‘ a girmek için google ‘ ı açtım . Ama sitenin değiştiğini gördüm ve bilgisayarı tamir ettirmeye götürdüm . Adam bilgisayara virüs girmiş değince şaşırdım . Adam virüsü yok etti eve döndük . Sonra düşündüm niçin virüs girdi ? O anda aklıma oyun geldi ve hemen oyunu sildim ve tarama yaptım . Ve bir daha internetten oyun indirmedim .
  Yorumumu okuduğun için teşekkür ederim .

 260. Benim ailem günlük ödev hariç bilgisayara dokunmama izin vermiyor.Zaten oyun oynayacak, sosyal medya kullanıcısı olacak kadar vaktimde yok. Bir akşam ödev yapıyordum ekranın kenarında bir uyarı çıktı kapatma tuşuna bastım ancak bu olay defalarca tekrarlanınca sanırım bilgisayar reklamlara izin vermiş . Artık her İnternet’e girişimde reklamlar çıkıyordu .Sonra annem bu durumdan rahatsız olunca babam bilgisayar teknisyeni olan bir arkadaşına götürdü. Bilgisayar artık reklamlar göstermiyor fakat birtakım resim dosyalarım silinmiş bende bu durumun üzerine her uyarıyı okuyorum.

 261. ” Günlerden pazar günüydü. Ben bilgisayarın başına geçmiştim. Artık yeni bir oyun yapmam gerekiyordu. Ve yapmaya başladım ama nasıl bir oyun yaptım görmeniz lazımdı. Yaptığım oyunu açmaya başladım. Oyunu açarken önüme bir şey çıktı içinde ERROR yazıyordu. Bilgisayar aniden kapandı. Yeniden açmaya başladım bilgisayarda ki dosyaların hepsi dağılmış ve bazı dosyalarda silinmişti. İnternete girmeyi denedim ama internet yavaşlamıştı galiba bilgisayara Solucan adında bir virüs girmişti. Bunu düzeltmek için bilgisayara format attım. Ve bilgisayar düzeldi. Bende bir oh çektim, rahatladım. Bundan sonra bilgisayarda oyun yapmayacaktım.

 262. “Haftada iki gün sadece cumartesi ve pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Çünkü;Ders notlarımda değişiklikler olabiliyor. Sıradan bir cumartesi günüydü. Bilgisayarda oyun oynuyordum. Fakat hep aynı oyunu oynadığım için canım çok sıkılmıştı. İnternet’e girip oyun indirmek istedim. Oyunu indirecektim.oyunu bilgisayarıma indirirken bir anda ERROR’ yazısı çıktı. Bir anda bilgisayar dondu. Bir anda içime bir sızı indi ne yapacaktım? Babamı çağırdım ve babam bilgisayarın donmasını geçirdi. Her tarafta reklam ve yazı çıktı.Babam bilgileri harddisk’e bilgileri depo etti. Bilgisayar’a reklam virüsü bulaşmıştı. Babam bilgisayara format attı. Zararlı reklam yazılımından kurtulduk.Bilgisayarda sadece bilgisayar dosyası kaldı.Bilgisayar daha hızlı ve daha iyi bir biçimde çalışıyordu.Babamdan yardım alarak güvenli sitelerden oyunlar indirdik. Artık böyle durumlarda babamdan yardım aldım.

 263. Ailem benim haftada bir kere tablet ile oyunun oynamama izin veriryordu . Cumartesi günü yeni bir oyun indirmek istemiştim oyunu indirirken oyunun hilesini olduğunu öğrendim bende hemen oyunun hilesini indirmeye başladım inndirirken birsürü dosyalar geldi bende hiçbirini okumadan kabul ettim. Oyunun hilesini indirdikten bir iki gün sonra oyunu baştan oynamak istedim tabletimi açtığımda tablet çok yavaşlamıştı .Bir hafta sonra tableti elime aldığımda tablet kapalıydı şarjı olmadığı için kapanmıştır diye düşündüm ve hemen şarja taktım ama yinede açılmadı şarj aletinde bozukluk olduğunu düşündüm ve yeni makina aldım ama yinede açılmadı ailem bana kızar diye aileme haber vermemiştim ama bu sefer onlara söylemeliydim. Babama söylemeye gittiğimde babam bana hiç kızmadan tamire götürdü tamirden bir cevap çıkmıyınca garantiye götürmek zorunda kaldık sorun virüsmüş hile yüzünden virüs buluşmış ve batarya bozulmuş bu yüzden bataryayı değiştirmek gerekiyormuş garanti sayesinde değiştirdiler Tablet geldiğinde herşey silinmişti fotoğraflar ,oyunlar hepsini baştan yükledim ve birdaha virüs bulaştıracak şeyleri indirmenin ne kadar zararlı olduğunu anladım birdaha asla hile felan indirmedim .

 264. Hafta sonu günleri ödevlerimi yaparken dinlenme olarak bilgisayarda dolaşıyordum. Bir tane futbol haberi çıktı,ilgimi çektiği için tıkladım ve bilgisayarıma bir reklam geldi. Sizce hangisi diye seçenekler geldi . Ve buna tıkladım , sonra cevap verdim . Bilgisayardan çıktım . Akşamleyin bilgisayara girdim. Sevdiğim bir oyun oynarken çok sayıda sayfalar açılmaya başladı. Elim bir yere değmiştir diyerek geçtim. Ama ertesi günler bilgisayar yavaşlamaya başladı ve yine sayfalar açılmaya başladı. Babama söyledim babam da antivüris ve güvenlik duvarı yükleyerek adımları gerçekleştirdik. Reklam ve sayfalara engel koydu ve bu sayede bilgisayarımız daha iyi çalışıyor ve sayfa açmıyor. Zararlı programlar artık bilgisayarımıza gelmiyor.

 265. Sıradan bir gündü ve bilgisayara bakıyordum. Bir oyun dikkatimi çekti ve yüklemeye karar verdim.
  Adımları okumadan ileri ileri diyerek oyunu yükledim . Oynarken bir reklam sayfası açıldı ve bir dosya indirdi. Ben herhalde geçer diyerek umursamadım . Ancak bunu birkaç kez tekrarladı ve karşıdan yüklemelere basdığımda en az 30-40 tane bu dosyadan vardı ve gitgide çoğalıyordu. Birkaç gün sonra sürekli reklam ve tanıtım açmaya başladı. Ben bunu babama söyledim ve ne yaptıysak düzeltemedik . Sonra babam , bir antivirüs programı indirdi ve tarama yaptırdı . Bütün vürisleri sildik. Artık dosya indirmez ve reklam açmaz oldu . Artık rahatça oyunumu oynayıp internette gezinebiliyorum . 🙂

 266. Okuldan eve geliyordum .Eve geldiğimde ödevlerimi yaptım ve bilgisayar oynamak için annemdn izin aldım.Aslında ben fazla oyun oynamam ama o gün cuma olduğu için annem izin verdi.bilgisayara girdiğimde oyun seçmeye başladım .Aslında hep bu oyunları oynadığım için
  canım sıkılmıştı.Yeni bir oyun yüklemek istedim oyun çok hızlı yüklendi.anlayamadım.
  Hemen ileri ileri dediğim için oyun virüs kaptı .Oyunu oynayınca virüs kaptığını anladım.Ve kuzenimle birlikte bir virüs programı yükledik.ve virüsleri sidik ve bir daha çok hızlı yüklenen oyunları almayacağıma ve hemen ileri ileri tuşuna basmamaya söz verdim.

 267. “Ailem derslerimi çalışıp ödevlerimi yaptıkdan sonra bilgisayar kullanmama izin veriyor.Birgün benimle aynı yaşta olan üst komşumuzun kızı flash diskinde ders notları olduğunu söyledi, bende flash diski getirmesini ve içideki ders notlarını bilgisayarıma kopyalayacağımı söyledim. Flash diski getirdi bende içindeki ders notlarını kopyalamak için bilgisayarımın usb girişine takdım açılınca bilgisayarımdaki kaspersky virüs koruma programı devreye girerek flash diski tarayıp taramıyacağımı sordu bende çabuk olması için tarama seçeneğini işaretleyerek flash diskdeki ders notlarını bilgisayarıma kopyalayıp bilgisayarımı kapattım. Birgün sonra ders notlarını kontrol etmek için bilgisayarımı açtığımda çok yavaşladığını, pencerelerin açılmadığını, internete giremediğimi gördüm ve babamdan yardım istedim babam bilgisayara virüs bulaştığını bütün exe dosyalarını etkilediğini bilgisayarda kurulu olan kaspersky virüs programınında etkilendiğini söyleyerek internet üzerinden kaspersky’ın ücretsiz virüs temizleme aracı Kaspersky Virus Removal Tool ile virüs, trojan, spyware, adware, rootkit, solucan ve zararlı yazılımları bularak kaldırdı.Bu olay bana ders oldu, bundan sonra bilgisayar kullanırken daha dikkatli ve titiz davranacağım.”

 268. Bu hikaye benim başımdan geçmedi ama babamın başından geçmiş size anlatayım:
  babamın flash belleğine başka bir yerden virüs bulaşmış farkında olmadanbilgisayarımıza takmış ve bilgisayara virüs bulaşmış.Bayağı bir uğraşmış virüs temizleme programı falan yüklemiş ama olmamış en sonunda bilgisayarcıya götürmüş bilgisayara format attırmış ve eskisi gibi çalışmaya başlamış.Bu da bize gösteriyor ki bilgisaya flash bellek falan takmadan önce virüs var mı kontrol etmeliyiz. 🙂 🙂

  NOT:Hocam ben geçen hafta pazartesi günü gelmemiştim rapor da getirdim verdim müdür yardımcısına hatta , o yüzden ödevden yeni haberdar oldum şimdi yapabildim hafta sonu il dışına gitmiştik ailemle ödevi kabul ederseniz sevinirim. 🙂

 269. Bir ödevim için bilgisayarı açmıştım.Bilgisayara fon müziği indirip flaş belleğe atacaktım. Fon müziğini indirdim. Flaş belleğe attım. Ertesi sabah çalışmak için bilgisayarı açtım. Dosyalar silinmişti. Ne olduğunu anlamadım.Anneme söyledim.Annem babamı arayıp konuştu. Akşam babam eve geldiğinde bilgisayarı tamire götürdü.Bir kaç hafta sonra bilgisayar tamirden geldi. Annem ve babam bir süre bana bilgisayarı yasakladı. Ben de bundan bir ders çıkardım. Artık bilmediğim sitelerden bir şey indirmeyeceğim.

 270. Fon müziğini indirdim. Flaş belleğe attım. Ertesi sabah çalışmak için bilgisayarı açtım. Dosyalar silinmişti. Ne olduğunu anlamadım.Anneme söyledim.Annem babamı arayıp konuştu. Akşam babam eve geldiğinde bilgisayarı tamire götürdü.Bir kaç hafta sonra bilgisayar tamirden geldi. Annem ve babam bir süre bana bilgisayarı yasakladı. Ben de bundan bir ders çıkardım. Artık bilmediğim sitelerden bir şey indirmeyeceğimYazınızda hata tespit edilmeGünlerden Cumartesiydi. Zaten sadece cumartesi ve pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Bugün her zamanki gibi normal bir gündü. Ödevlerimi yapmak için bilgisayarı aldım. İnternet’e ödevimi yazdım. Araştırmalarım sonucunda ödevimi buldum. Yazmak için defterimi getirmeye gitmiştim. Geldiğimde bir yazı vardı ve bu yazı reklam yazısı idi. Sonra bazı kaynaklardan araştırmalarımız sonucunda bilgisayara reklam yazılımının bulaştığını öğrendik. Sorunun çözümü için antivirüs ve güvenlik duvarı için bazı adımlar yaptık. Böylece reklam yazılımı gibi zararlı yazılımlardan kurtulduk.
  miştir.

 271. Yaz tatilde sıradan bir Salı günüydü.Her zaman olduğu gibi yine öğle vaktinde bilgisayarımı açtım.
  Bir oyunda coins hilesi yapmak için bir program indirmem gerekiyordu.Programı indirdim.Bilgisayara yüklerken bana birtakım sorular sordu.Hepsini okumadan geçtim.Daha sonra internet ana sayfamın değiştiğinin farkına vardım.Ayrıca sağ ve sol köşelerden reklamlar çıkıyordu.Hemen antivürüs programıma tarama yaptırdım.Tara sürekli iptal oluyordu.Daha sonra antivirüs programım etkisiz hale gelmişti.Artık internetde gezinirken ek reklam sayfaları çıkmaya başlamıştı.Ayrıca girdiğim sitelerin çoğu aniden kapanıyordu.Daha sonra babama durumu anlattım.Bilgisayarıma format attırdık.Ve sorunlar düzeldi.

 272. Babamı iş yerine ziyarete gitmiştim, o zamanlar evimizde bilgisayar vardı ama internet yoktu. Babam oyun oynamam için bilgisayarı bana verdi, bir de oyun açtı.Oyun oynarken birden ekrana yabancı sitelerin geldiğini gördüm. Klavye ve maus çalışmıyordu, oyun oynayamıyordum,çok korkmuştum. Korkarak babama söyledim, babam şöyle bir baktı o da anlayamadı, bigisayar donmuş kalmıştı. Daha sonra bilgisayar kendiliğinden kapandı. Tekrar açmaya çalıştı fakat açılmadı, orada bulunan bilgisayardan anlayan bir arkadaşı, virüs bulaştığını tekrar açılması ve düzelmesi için format atmak gerektiğini söyledi. Oradan ayrıldım eve gelmiştim fakat ben yaptım diye çok korkmuştum. Bu benim unutamadığım bir anım olarak kalmıştır.

 273. Haftada iki gün bilgisayar oynuyordum.Günlerden cumartesiydi. İnternet oyunlarından sıkılmış kahvemi içerken arkadaşım facebooktan mesaj gönderdi şöyle yazıyordu “Furkan yeni bir oyun çıkmış adı da Pes 2013 hemen indirmelisin çok güzel bir oyun ben oynadım”dedi. Bende durur muyum hemen oyunu indirdim.Ama oyun uzun sürede indi ve beklediğim an gelmişti sonunda oyun yüklenmişti hemen oyunu oynamaya başladım oyunda çok güzeldi.Belli bir süre sonra bilgisayarı kapattım.Pazar günü bilgisayarımı açtığımda cinsel resimler gelmişti ekranıma ben çok korkmuştum çünkü ailem bunları görse bana çok kızardı.Bende beni anlayabilecek kişi olan ablama sordum ablam bana “bu bir reklam yazılımı korkma bilgisayarcıdan düzelebilir ama dua et diğer virüsler bulaşmamış olsun” dedi. Bilgisayarı açtık yine reklam ekrandaydı ablam hemen bir dosya açtı ama dosyayı açtıkça bir çok dosya geliyordu. Ablam bana dönerek “olamaz bilgisayarımıza solucan bulaşmış” dedi.Hemen bilgisayarcıya götürdük.Bilgisayarcı hemen durumu düzeltti.Bende o günden sonra bir daha ablama sormadan bir şey indirme dim.Buda bana ders oldu.

 274. Mevsimlerden yazdı. Her zamanki gibi internete girmiştim. Birden karşıma bir reklam çıktı. Merak ettim tıkladım tam kapatacağım anda bir şey bilgisayarıma indi. Ne olduğunu anlamadım ve ablamı çağırdım. Ablam hemen bilgisayarımıza güvenilir bir anti-virüs programı indirdi. Böylece virüsü karantinaya aldık. Sadece o virüsü değil bilgisayara giren tüm virüsleri karantinaya aldık. Bundan sonra güvenmediğim reklamlara bakmayacağım.

 275. Ben haftada sadece 2 gün bilgisayar kullanabiliyorum.Bu günler Cumartesi ve Pazar. Fakat ailem 1,5 saatten sonra bilgisayarı kullanmama izin vermiyor. Bir gün Türkçe ödevi için araştırmam gereken bir şiir ödevim vardı. Ama bir siteyi açar açmaz karşıma reklam gelince direk olarak açıldı. Kapatmaya çalışınca araç çubukları gitmişti. Daha sonra bir kaç kez tıklayınca kapandı, fakat ”Hata raporu gönder.” diye bir sekme açıldı. ”Hata raporu gönderme”ye bastım. İnternete girdiğim zaman Google’ın reklam dolduğunu gördüm. Bir şey aramaya çalıştığımızda bile reklam çıkıyordu. İnternetten araştırdığımızda bunun bir reklam yazılımı olduğunu anladık. Biraz daha araştırınca bunun zararlı bir yazılım olduğunu ve nasıl kurtulacağımızı öğrendik. Kurtulmak için antivirüsü açtık ve reklamların bilgisayarı yavaşlattığını gördük. Daha sonra antivirüs sayesinde gereksiz reklamlardan kurtulmuş olduk.

 276. “Haftada iki gün sadece cumartesi,pazar günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Sıradan bir cumartesi günüydü. Yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. Kalan vaktimde oyun oynamak istedim. İnternetteki oyunlardan birini sectim ve oynamaya başladım.Bu oyunu bilgisayarıma indirmek istedim. Oyunu bilgisayarıma indirdim. Kurulum dosyalarını açtım. Yüklemeye başladım ve yükleme sırasında seçenekleri okumadan ileri ileri diyerek yüklemeyi tamamladım. Oyunu oynadım, kalktım bilgisayar başından. Daha sonra 2 gün sonra tekrar İnternet girmek istediğimde Virüs programım bana bildiri verdi.Bana turuva atı yazılımı bulundu diyordu.Bende hemen karantinaya al dedim.Allah’tan Bu zararlı yazılımdan ucuz kurtulduk dedim.Sonradan bilgisayara format attık ve bilgisayarımız düzeldi.

 277. Günlerden Cuma’ydı.Abimin İphone’u olduğu için iTunes yüklemişti.
  Tabikii iTunes çok popüler bir programdır.Haliyle reklam verende çok.
  Abim bu seçenekleri işaretleyip geçmiş sonuçta Internet Program diye
  saçmaların saçması hiçbir işe yaramayan bir program inmiş.Bu Google Chrome kullandığım için onun anasayfasını kendisi değiştirmiş.
  Ben bunu hiç sevmedim her aradığımda Google’da mesela 2.000.000
  sonuç çıkıyorsa burada 500.000 sonuç çıkıyor.Bende bu programı Denetim
  masası sayesinde kaldırdım.Tabikii hemen kalkmadı anasayfa
  meselesi.Bilgisayarı kapattım düzeldi.
  SİZ,SİZ OLUN HER İNDİRDİĞİNİZ PROGRAMLARIN SEÇENEKLERİNE BAKIN !

 278. Haftada bir gün sadece pazartesi günleri bilgisayar kullanabiliyorum. Ailem diğer günler bilgisayar kullanmama izin vermiyor. Sıradan bir pazartesi günüydü. Bilgisayarda yapmam gereken ödevlerimi bitirdim. Kalan vaktimde oyun oynamak istedim. İnternetteki oyunlar çok basit kalıyordu artık sıkılmıştım. Daha gelişmiş bir oyunu bilgisayarıma indirip kurmak istedim. Araştırmalarım sonucunda oyunu buldum. Oyunu bilgisayarıma indirdim. Kurulum dosyalarını açtım. Yüklemeye başladım ve yükleme sırasında seçenekleri okumadan ileri ileri diyerek yüklemeyi tamamladım. Oyunu oynadım, kalktım bilgisayar başından. Daha abim bilgisayarı açtı. İnternete girmek istediğinde anasayfamızın değiştiğini farketti. Ana sayfa değiştirmek için bildiğimiz yöntemleri denedik ama sorunu çözemedik. Sonra internetten araştırmalarımız sonucunda bilgisayara truva atı yazılımın bulaştığını tespit ettik. Sorunun çözümü için sıra sıra adımları yaptık. İnternet ana sayfamız düzeldi. truva atı’danyazılımdan kurtulduk.

 279. Cumartesi günü akşamı ailecek film izliyorduk bilgisayarı esgisi gibi kapattım.Ertesi gün bilgisayarı açtığımda bilgisayarın ekranı açılmıyordu simsiyahtı ve bildiğimiz yöntemleri uyguladık babamla ama yinede açılmamıştı.Babamın tanıdığı bilgisayar öğretmenine götürmüştü.Bilgisayarın ekran kartının yandığını öğrendik ve yapılmıştı artık.Ailecek mutlu olduk.

 280. Arkadaşım Birkan ER yorumunda ” Bilgesayar ” değil ” Bilgisayar ” olcaktı. Noktalama işaretlerine dikkat etmelisin. Aynı zamanda ” Ve ” kelimesini iki kez kullanmışsın. Ama yine de yorumun için sağol.

 281. Günlerden bir gün bilgesayarımı açtığımda klasörler silinmişti ve ve abime gösterdim oda bilgeseyarcıya götürüp yaptırdı ve antivirüs programını yükleyip bilgeseyarım eski haline geldi.

 282. Günlerden bir gün bilgisayarı açtığımda bilgisayarda bir dosyadan toplam 36 tane vardı. Sonra geçen hafta perşembe günü Özgür hocamın anlatığı ‘WORM’
  adlı zararlı yazılım aklıma geldi. Bu zararlı yazılımı kendim düzeltemeyeceğimi fark ettim. Babama haber verdim oda yanında çalışan bilgisayar mühendisi Ömer abiye bilgisayarı götürdü. Oda bir şeyler yapmış ama ne yaptığını bilmiyorum. Ama şuan bilgisayarım eski sağlığında.

 283. Yine günlerden pazar idi facebook girecektim, ve bilgisayarımı açtım. Bilgisayarımı açdığımda bir de ne göreyim tüm klasörlerim silinmiş. Hemen babama haber verdim babam yanıma geldi ve duruma oda şaşırdı.
  Bana telaş etmememi söyledi.Ertesi sabah babam çayçısı Mahmut abiye
  götürdü. Mahmut abi bilgisayardan iyi anlıyordu ve bilgisayara vürüs girdiğini söyledi ve kuvvetli bir antivürüs programı indirdi. Ve bana daha dikkatli olmamı söyledi.

 284. Bir yaz sabahı bilgisayar oynuyordum annem bana ekmek al demişti oyunu yarım bırakıp ekmek almaya gittim.Kardeşim ben yokken oyunu kapatıp bir şeylere tıklamış tıklayınca virüs engelleme programlarını da kapatmış ve garip sitelere girip bilgisayara virüs sokmuş virüs engelleme programları kapalı olduğu için virüs her yere bulaşmış ve birden ekran kararmış kardeşim hemen gidip saklanmış.Ben hemen ekmeği mutfağa koyup bilgisayara gittim ama ekran siyahtı ben hemen anneme sordum anne bilgisayara ne oldu?Annem kardeşin oynuyordu ona sor dedi.Bende kardeşime sordum oda yanlışlıkla bir şeylere tıkladığını ve böyle olduğunu söyledi bende hemen bilgisayarı format attırmaya götürdüm ve bir daha bilgisayarı açık bırakıp bir yere gitmedim.

 285. Bizim eski bilgisayarımıza bir temizleme programı yüzünden virüs bulaştı.Bir gün ben bilgisayarda araştırma ödevimi yaparken aniden karşıma bir temizleme programı çıktı.Ve ben kapatmaya çalıştıkça kapanmadı.Ve bende kapanmadığı için yükledim.Ve yükledikten bir yarım saat sonra ödevimi bitirdim.Ve daha sonra birden önüme reklamlar çıkmaya başladı ve ben kapatmaya çalıştıkça çoğaldı.Ve bende babama söyledim.Bu durumda babam bir program mı yükledin deyince gerçeği babama söyledim.Babam bir daha yapmamamı ve bir söz vermemi söyledi.Bende söz verdim ve bilgisayarımıza format attırdık.

 286. Bir gün bilgisayarda oyun oynarken karşıma bir reklam çıktı. Oyun reklamıydı. Buna tıkladığımda oyun indi. Sonra oyun virüslüymüş. Programları çoğalttı. Tabi bilgisayarın hafızası doldu. Ağabeyim bana çok kızdı. Sonra bilgisayara format attık.

 287. Bir gün kuzenim gelmişti.Haftada 1 gün açabiliyordum bilgisayarı…Kuzenimle oyun oynarken bir yazı çıktı aldırış etmedik ikimizde.Sonra oyun durduruldu biz bişey anlamamıştık.Bilgisayarı kapatmayı denedik ama olmadı.Babam geldiğinde çok kızmıştı.Hemen babamın arkadaşını aramıştık.Sonrada bilgisayarla uzaktan bağlantı yaptık ve 1 saate yakın virüslerin hepsi silinmişti.Bende çok mutlu olmuştum…

 288. Genellikle öğretmenlerimin verdiği ödevleri bilgiseyardan yapmaya çalışırdım.Öğretmenim ban bir araştırma ödevi vermişti. Ödevimi yapmak için bilgiseyarın başına oturdum. Aniden reklamlar çıkmaya başladı ve bütün ekran reklamlarla doldu, hemem babamı çağardım. Bilgiseyara format attırdık artık bilgiseyarımız düzelmişti.

 289. Ben sadece hafta içleri 20 dakika hafta sonları ise 1 saat oyun oynayabiliyorum.Bir gün babamdan oyun yüklemesini istedim.Babam ise eğer oyunu yüklerse, ders notlarımın düşeceğini söyledi ve oyunu yüklemedi.Ben abimle bilgisayarı 1 saat arayla paylaşıyorum.Sıra bana geldiğinde dayanamadım ve oyunu yükledim.oyunu oynadım ve sıra abime geldikten sonra oyunu kapattım. Ve oyunu çok gizli bir klasöre attım,babam görmesin diye.Klasöre attıktan sonra abime verdim.2 gün sonra babam internet sayfasının değiştiğini söyledi ve benim oyun yüklediğimi anlayıp bana kızdı.Ve internet sayfasını düzeltemeyince bilgisayara format atmak zorunda kaldı.Bir dahada ondan izinsiz oyun yüklemeyeceğime söz verdim.

 290. Günlerden perşembe idi. Arkadaşım ödevini yapmıştı ama ben yapamamıştım. Akşamleyin yemeğimi yedikten sonra siteye girdim. Karşıma çok sevdiğim bir oyun çıktı. Bunu hemen yüklemem gerektiğini düşündüm. Yükledim ve oynamaya başladım. Daha sonra annem çağırdı. Bilgisayarı kapattım ve annemin yanına gittim. Ertesi gün tekrar bilgisayara girdim. Fakat dosyalarıma ulaşamıyordum. Bütün uygulamalarım silinmişti. Babamın telefonundan araştırdım ve virüs olduğunu öğrendim. Ama hiç şüpheli bir şeye girmemiştim. Daha sonra yüklediğim oyunu hatırladım. Trojan olduğunu anladım. Hemen sildim ama silince oyun da silindi. Kapatıp açtığımda tekrar karşıma çıkmıştı ve biz de babamla bilgisayara format attık. Bütün dosyalarım silindi. Yedeği olduğu için dosyalarımı tekrar yükledim. Böylece bu zararlı yazılımdan kurtulmuş oldum.

 291. Haftada sadece Cuma günleri bilgisayar oynamama izin veriliyordu. Her Cuma gibi sıradan bir gündü Facebook’ a baktım ve oyun sitelerine girdim ve artık oyun sitelerindeki oyunlar bana basit gelmeye başlamıştı. Bende Minecraft isimli oyunu yüklemek istemiştim. Ama bu fikir benim benim başıma birçok dert açmıştı Minecraft isimli uygulamayı yüklemeye çalışırken istemeyerek virüs indirmiştim. Ve Google’ da birçok reklam çıkmaya başlamıştı. Ve bende bunu babama söyledim ve babam bir windows 8 CD si getirmişti ve babamla beraber bilgisayara beraber format attık ve bilgisayarım tekrar sağlıklı haline dönmüştü. Ve bende bu sayede format atmayı öğrenmiş oldum

 292. Birgün abim internetten oyun indirmek için ilgili siteye tıklandığında aniden ekranda bir sürü sekme açılmaya başladığını gördü. Bu durumu engelleyemediği için, bilgisayarı kasadan kapattı. Bilgisayarı tekrar aştığında ise artık çok geçti. Çünkü bilgisayar çökmüştü. Daha sonra götürüp bilgisayara format attırdık.

 293. Benim Çiğdem diye bir özel ingilizce öğretmenim var.Bir gün evine gittiğimde ders için interneti açmıştı.Ama onun yerine reklamlar çıkmıştı.Öğretmenim çok şaşırmıştı.Öğretmenim sebebinin reklam yazılımı olduğunu söylemişti.Birkaç gün öncede arkadaşımın kırk müzik indirdiği mp4’de iki yüz elli tane olduğu gözüküyordu.Sebebi solucandı.

 294. Bir cumartesi günüydü bilgisayarda bir oyun indirecektim.
  Oyunun ismini yazdım ve indire bastım 2 dk. Oldu artık oyun inmişti.
  Oyunun açılması için oyuna tıkladım. Sonra 2 dk bekledim. oyunu yüklemek için next’te bastım ve herşeyi kabul ettim okumadan sonra install’a bastım ve oyun yüklendi. 3dk süre vardı. 3.dakikanın 2.dakikasında virüs programı uyarı verdi.Uyarıyı dinlemedim ve devam ettim. Sonra oyun yüklendi oyuna tıkladım açtım ve bilgisayar kapandı. Ne olduğunu bilmiyordum bilgisayarcıya götürdüm ve bilgisayarın çöktüğünü öğrendim. Ve bilgisayara format attırdık.

 295. Haftada sadece 2 gün bilgisayar oynuyorum.Oyun oynarken bir anda karşıma reklam çıktı.Ne demek istediğini bilmediğim için, herhangi birşeye tıkladım. Bilgisayar aniden kapandı. endişelendim ve hemen babama söyledim. Babam bana biraz da olsa kızmıştı. tamirciye götürdük anti-virüs programı indirdi ve Bu sorundan kurtulduk

 296. Bizim komşumuzun çocuğu çok bilgisayar oynadığı için bir gün internetten yanlışlıkla bir reklama girmiş ama reklamda oyun reklamıymış.Oyun yüklenmiş ve sorular sorulmuş.Çocuk hepsine evet cevabını vermiş.Sonra bilgisayara virüs inmiş ve sonra babası bilgisayara format attırmışlar.

 297. Haftada sadece 5 gün bilgisayar oynayabiliyorum. Bilgisayar oynuyordum. Bilgisayarımda hiç oyun yoktu bende oyun yüklüyüm dedim.Çok güzel bir oyun yükledim çok güzel oynadım.Ama sonra programları kopyalayan bir virüs vardı ikide bir dosyaları kopyalayan bir virüs vardı hafızamı doldurdu. Bilgisayarımı hızını yavaşlattı hemen antivirüs yükledim hataları virüsü sildim.

 298. Yaz tatiliydi. Bilgisayarım ile 3,4 saat oyun oynadım ve birden ekran karardı daha sonra kapatıp tekrar açmayı denedim ve açılmayınca endişelendim. Sonra bilgisayarımın çöktüğünü anladım ve bilgisayar tamircisine götürdük.

 299. Bir cumartesi günü bilgisiyar oynuyordum.Canım sıkıldı ve oyun indirmeye karar verdim.Oyunu indirdim ve ileri,next dedim.Sonra oyun çok iyiydi oyunu oynadım.Ertesi gün bilgisiyarı açtım internete girdim ve tam girdiğimde bir sürü program açıldı kapatamadım.Bilgisiyarı kapattım açtım gine olmadı.Sonra babam format attırdı ve birdaha bir dosya indirirken okuyum ileri dedim.

 300. Haftada sadece 5 gün bilgisayar oynayabiliyorum.Oyun indirecektim.Oyunu indirirdim.Oyunu yüklerken okumadan ileri ileri ileri dedim.Oyunu oynadıktan sonra bilgisayarı abim aldı.İnternete girdiğinde bir sürü reklam sekmesi çıktı.Abime ne olduğunu sordum.Bilgisayara indirdiğim oyunla beraber reklam yazılımı da yüklenmiş.Abim bilgisayara format attı ve bir daha oyun indirdiğimde okumam gerektiğini söyledi.

 301. Bir cumartesi gunuydu abimden oyun yuklemesini istedim.
  Abim oyunu yuklemediği icin kendim yuklemeye başladım.
  Ama istediğim oyunlar yerine zararlı dosyalar yuklemişim istemedende olsa.
  Bunun sonucunda dosyalarımızın silindiğini veya vurusten dolayı anti-vuris sistemim acılmasına ızın vermiyordu.
  vuruslerin ne oldunu tespit edemediğimiz yada silemediğimizden dolayı bilgisayara format atmak zorunda kaldık.
  Abim bu durum yüzünden bana cok kızmıştı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*